Zres

Άποψη για ASUS HD 6950 2GB DIRECT CUII

Recommended Posts

Σκέφτομαι πολύ σοβάρα να πούλησω τις Gigabyte 5770 CF και να βάλω την διαφορά για μια ASUS HD 6950 2gb με το σύστημα ψήξης Direct CU II.

Το ζήτημα είναι αξίζει τον κόπο,μιάς και απο Σεπτέμβριο/Οκτώβριο αναμένονται οι νέες κάρτες 7xxx ;

Αυτό που μου κεντρίζει περισσότερο το ενδιαφέρον είναι πως το σύστημα ψήξης επιτρέπει άνετο O/C και προφανώς πως μπορώ να την "φλασάρω" σε 6970.

Τι πιστεύετε ;

Link to comment
Share on other sites

Οι κάρτες τις τωρινής γενιάς,ειδικά η HD 6950,θα σου είναι μια χαρά και στο μέλλον,αν δεν θες να περιμένεις τις 7xxx "Southern Islands" που θα κυκλοφορήσουν σύντομα.Άν την φλασάρεις σε HD 6970,ακόμα καλύτερα.Βέβαια,αν δεν βιάζεσαι,περίμενε τις 7xxx. :)

Link to comment
Share on other sites

Όπως δείχνουν τα πράγματα Αύγουστο μήνα στα περισσότερα κατάστημα πάντως δεν έχει απόθεμα,φαίνεται πως η κάρτα έχει γενικά ζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Σημάδι είναι και αυτό. :P

Αφού σύντομα θα βγουν οι Southern Islands(οι Kepler της Nvidia αργότερα),περίμενε λέω εγώ καλύτερα,θα είναι σχεδιασμένα σε μικρότερη λιθογραφία (28 νανόμετρα) άρα μικρότερη κατανάλωση και θερμοκρασία.Οι HD 5770 CF θα κάνουν την δουλειά τους μια χαρά για ακόμα 2-3 μήνες. ;)

Link to comment
Share on other sites

Όπως δείχνουν τα πράγματα Αύγουστο μήνα στα περισσότερα κατάστημα πάντως δεν έχει απόθεμα,φαίνεται πως η κάρτα έχει γενικά ζήτηση.

Ή ότι κανείς δεν στοκάρει - τέτοιες εποχές.

Όπως και να έχει, δύο 5770 ακούγονται επαρκείς για διάφορες αναλύσεις. Εσύ σε τι ανάλυση παίζει;

Link to comment
Share on other sites

1920x1080.Σίγουρα είναι παραπάνω απο επαρκείς. ;)

Με λίγη αναζήτηση πάντως βρίσκω διάφορες περιπτώσεις ατόμων που ισχυρίζονται οτι ξεκλείδωσαν τα shaders επιτυχώς στην συγκεκριμένη κάρτα.

Όπως όλα δείχνουν είναι εφικτό,σίγουρα όμως +7% απόδοση δεν κάνει την αισθητή διαφορά παρά μόνο στα benchmarks.

Link to comment
Share on other sites

Όχι το 6950->6970 είναι καλή φάση - όπως και να το κάνεις.

Και επίσης η CUII έχει δοκιμασμένο cooler και γενικά είναι πολύ καλή.

Νομίζω ότι απλά είναι θέμα επιλογής. Σίγουρα η μετάβαση έχει μια λογική - γλυτώνεις και από τις CF αγωνίες - και αν καταφέρεις να πουλήσεις σε μία ανθρώπινη τιμή τις giga τότε λέει. Από την άλλη, 1080p είναι αρκετά μαζεμένη ανάλυση... Decisions decisions :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου προτείνω την MSI R6950 Twin Frozr III Power Edition/OC.Έχει πιο ψηλά τα ρολόγια,αλλά αν σκοπεύεις να πάρεις 6950 για να την φλασαρείς σε 6970 δεν στο συνιστώ διότι η διαφορά είναι μικρή και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην έχεις σταθερότητα.Έγω πήγαινα για 6970 αλλά λόγω αυγούστου δεν είχαν stock και θα καθυστερούσε αρκετά η παραγγελία,οπότε βολεύτηκα με την Twin Frozr και ας έχει 20 ευρώ διαφορά με την 6970.Τέλος,οι εντυπώσεις μου είναι πολύ καλές και στην συνιστώ άνετα,αν διαθέτεις τα χρήματα φυσικά.Ξέχασα να προσθέσω οτι η συγκεκριμένη υλοποίηση της 6950 έχει το πιο αποδοτικό και αθόρυβο σύστημα ψύξης.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου προτείνω την MSI R6950 Twin Frozr III Power Edition/OC.Έχει πιο ψηλά τα ρολόγια,αλλά αν σκοπεύεις να πάρεις 6950 για να την φλασαρείς σε 6970 δεν στο συνιστώ διότι η διαφορά είναι μικρή και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην έχεις σταθερότητα.Έγω πήγαινα για 6970 αλλά λόγω αυγούστου δεν είχαν stock και θα καθυστερούσε αρκετά η παραγγελία,οπότε βολεύτηκα με την Twin Frozr και ας έχει 20 ευρώ διαφορά με την 6970.Τέλος,οι εντυπώσεις μου είναι πολύ καλές και στην συνιστώ άνετα,αν διαθέτεις τα χρήματα φυσικά.Ξέχασα να προσθέσω οτι η συγκεκριμένη υλοποίηση της 6950 έχει το πιο αποδοτικό και αθόρυβο σύστημα ψύξης.

Δεν υπάρχουν κάποιες μεγάλες ουσιαστικές διαφορές μεταξύ Twin Frozr και Direct Cu II,ούτε σε επιδόσεις,ούτε και σε επίπεδα θορύβου.Αν θες κοίτα εδώ για περισσότερα. :)

Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω όμως ότι η 1GB είναι με το dual-slot cooler... if it matters to you.

Βέβαια να σου πω επίσης, επειδή και εγώ τη γλυκοκοιτάζω, δεν παίζει να βρεις την 2GB available πουθενά αυτή τη περίοδο. Γενικά φεύγουν σαν ζεστά ψωμιά οι CUs.

Link to comment
Share on other sites

Το χω καταλάβει και με βλέπω να περιμένω για κάτι αντίστοιχο των ASUS DIRECT CU II σε AMD Radeon HD 7xxx,έτσι και αλλιώς δεν καίγομαι άμεσα για κάρτα.

Το μόνο αρνητικό στην όλη υπόθεση είναι ότι όταν κυκλοφορήσουν, οι 5770 που έχω θα πέσουν σχεδόν στην μισή τιμή. :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν κάποιες μεγάλες ουσιαστικές διαφορές μεταξύ Twin Frozr και Direct Cu II,ούτε σε επιδόσεις,ούτε και σε επίπεδα θορύβου.Αν θες κοίτα εδώ για περισσότερα. :)

Η γνώμη μου είναι οτι υπάρχει μια μικρή διαφορά αλλά όπως λες,δεν είναι ουσιαστική διαφορά,το θέμα είναι τι ζητά ο καθένας.Εγώ που την clockara στα 1000Mhz από περιέργεια για μια ολόκληρη μέρα,είδα ότι τους 68 βαθμούς δεν τους ξεπέρασε και μου έκανε εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Το χω καταλάβει και με βλέπω να περιμένω για κάτι αντίστοιχο των ASUS DIRECT CU II σε AMD Radeon HD 7xxx,έτσι και αλλιώς δεν καίγομαι άμεσα για κάρτα.

Το μόνο αρνητικό στην όλη υπόθεση είναι ότι όταν κυκλοφορήσουν, οι 5770 που έχω θα πέσουν σχεδόν στην μισή τιμή. :(

Η περίπτωση μου είναι ακριβώς η ίδια με σένα. Είμαι κάτοχος της R5770 HAWK και το δίλημμα μου είναι ή να πάρω την 6770 Twin Frozr II OC για Crossfire είτε την 6950 CUII.

Τις Southern Islands θα τις περιμένεις αρκετά πάντως. Ok μίλησαν για παραγωγή πριν το 2012 αλλά ακόμα δεν έχουμε ιδέα με ποια κατηγορία θα ξεκινήσουν. Ειδικά για τις εκδόσεις CU, Twin Frozr κλπ έχουμε δρόμο μπροστά μας. Περίμενε τις reference για αρχή και έχει ο θεός...

Link to comment
Share on other sites

Τις Southern Islands θα τις περιμένεις αρκετά πάντως. Ok μίλησαν για παραγωγή πριν το 2012 αλλά ακόμα δεν έχουμε ιδέα με ποια κατηγορία θα ξεκινήσουν. Ειδικά για τις εκδόσεις CU, Twin Frozr κλπ έχουμε δρόμο μπροστά μας. Περίμενε τις reference για αρχή και έχει ο θεός...

Agreed..! :)

Οπότε πάρε τώρα την HD 6950 CUII,και μετά όταν βγει καμιά αξιόλογη 7xxx κάρτα γραφικών,την πουλάς και είσαι κομπλέ..! :T:

Link to comment
Share on other sites

Agreed..! :)

Οπότε πάρε τώρα την HD 6950 CUII,και μετά όταν βγει καμιά αξιόλογη 7xxx κάρτα γραφικών,την πουλάς και είσαι κομπλέ..! :T:

Εν τέλει αυτό σκέφτομαι να κάνω,άμα καταφέρω και την πετύχω στην ελληνική αγορά επιτέλους.Όπως είπε και o skipper έχουν εξαφανιστεί απο τα καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Τις Southern Islands θα τις περιμένεις αρκετά πάντως. Ok μίλησαν για παραγωγή πριν το 2012 αλλά ακόμα δεν έχουμε ιδέα με ποια κατηγορία θα ξεκινήσουν. Ειδικά για τις εκδόσεις CU, Twin Frozr κλπ έχουμε δρόμο μπροστά μας. Περίμενε τις reference για αρχή και έχει ο θεός...

Ου καλά αυτό εννοείται. Η CeBIT 2012 θα είναι μια καλή ευκαιρία, τον Μάρτη που μας έρχεται ;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα σε πολύ καλή τιμή μια Direct CUII 6970,μπορεί κάποιος να μου προτείνει ενα normal όριο για overcloking στο gpu clock και στην memory χωρίς να "κόψω" απο την διάρκεια ζωής της κάρτας ;

Προς το παρόν βρίσκομαι εδώ:

attachment.php?attachmentid=5938&stc=1&d=1313360973

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω,αλλά σαν καθαρά gamer λογική και όχι λογική του overclocker για να βλέπει νούμερα στα benchmarks αξίζει να την κλοκάρω;

Εννοώ ok βλέπω διαφορές στα frames αλλά τι να το κάνω αμα κάποια στιγμή στο μέλλον μου δημιουργηθεί το οποιοδήποτε πρόβλημα.

Απο την άλλη η κάρτα έχει μια απο τις καλύτερες εργοστασιακές ψύκτρες,οπότε να ξεκινήσω να την ανεβάζω και άλλο άφοβα λές ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now