Recommended Posts

Hello fellow HWBoxer.

Αντικατέστησα τις μνήμες στο workstation μου και αφού θα τις "έψαχνα" που θα τις "έψαχνα", είπα να πατήσω μερικά PrtScn και να μοιραστώ τα συμπεράσματα.

Μιλάμε λοιπόν για το 2x4GB kittάκι της Corsair ονόματι CMZ8GX3M2A1600C9 που πάει να πει 1600 @ 9-9-9-24 και τα σκυλιά δεμένα. Δεν είχα μεγάλες προσδοκίες, μιας και μιλάμε για mainstream 2x4GB kit αλλά πάμε να δούμε τι έγινε:

[img_alt=Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600 C9]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/11524e405a7031411.jpg[/img_alt]

[img_alt=Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600 C9]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/11524e405a70463d3.jpg[/img_alt]

[img_alt=Corsair Vengeance 8GB DDR3-1600 C9]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/11524e405a7062509.jpg[/img_alt]

Το kit που έπεσε στα χέρια μου είναι ver2.12. Αυτό πάει να πει Elpida, αλλά don't quote me on that. Πάντως στην Ελλάδα, μάλλον θα βρείτε μόνο ver5.11 που πάει να πει Hynix. Anyhow, στην πράξη δεν έχουν μεγάλες διαφορές.

Έβγαλα διάφορα runs, αλλά διαλέγω να δείξω τα 100% rock stable (τσεκαρισμένα @ prime / memtest / 32M... τα πάντα).

Πρώτα δοκίμασα καλύτερα timmings και με τι voltage μπορώ να τα stabilαρω, και μετά βρήκα τα stable ρολόγια για το χρήσιμο 1866 αλλά και την μέγιστη σταθερή συχνότητα.

Τρεις σύντομες παρατηρήσεις:

  • Τα elpida δεν ακούν στο ρεύμα. Με εξαίρεση το πρώτο "σφιχτό" testing, τα MHz των επόμενων δύο screenshots δεν επηρεάζονταν από την τάση. Οτιδήποτε πάνω από 1.5V είναι ανούσιο.
  • CL8 δυστυχώς δεν postάρει καν. Αν και σε z68 bootάρε αλλά δεν είχα χρόνο να δω αν θα ήταν και stable. Περίεργο;
  • Οι ψύκτρες είναι ψηλές και άκυρες - μιας και ακόμα και σε memtest δεν γίνονται καν χλιαρές.

Γενικό συμπέρασμα: Αν τις βρείτε σε καλή τιμή - όπως στην περίπτωσή μου - δεν είναι κακή αγορά. Μάλλον υπάρχουν και πιο clockάτες μνήμες εκεί έξω, αλλά ακόμα και το χαλαρό 1900κάτι @ 1.5V δεν είναι άσχημο, για 8GB kit.

Cheers :)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος Caution.Ωραίο το μίνι review σου. :T:

Μάλλον θα έβαλαν τέτοιες ψύκτρες,μόνο για την εμφάνιση,γιατί από μόνες τους δίνουν μια ωραία πινελιά.

Πόσο κόστιζαν αυτές ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ :)

Στο Πλαίσιο τις βλέπω @ 99?. Εγώ τις τσίμπησα από ebay και μου βγήκαν κάτω από 60? ;)

Για τις ψύκτρες συμφωνώ απόλυτα. Είμαι 100% σίγουρος ότι και γυμνές να ήταν - δεν θα έχαναν ούτε MHz. Απλά έτσι δείχνουν πιο όμορφες...

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρει :T:

Μπορείς να μου πεις με πόσο παίζουν 8-11-8 και 9-12-9; :)

Αμέ :)

8-11-8 δεν bootάρουν, ούτε καν 8-12-8 :(

Γενικά, όπως έγραψα και παραπάνω CL8 δεν ψήνονται. Την ξέρω πλέον την Crosshair καλά - δεν πρέπει να μου ξεφεύγει κάτι.

Πάμε στο 9-12-9-28

[img_alt=1600 9-12-9-28 @ 1.25V]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/11524e414962b97b2.jpg[/img_alt]

[img_alt=1702 9-12-9-28 @ 1.4V]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/11524e414bb8a7e63.jpg[/img_alt]

[img_alt=Top stable 1750 9-12-9-28 @ 1.7V]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/11524e414962838b0.jpg[/img_alt]

Αυτό είναι το voltage scalling για το 9-12-9-28 ;)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο παίχτης!

Εσύ που τις βρήκες που δεν είχαν hynix???

Οταν τα έλεγα εγώ οτι δε πάνε βήμα κάποιοι λέγανε οτι πάνε και 2100++! LOL

Πιστευω πάντως οτι οι trident πάνε καλύτερα.

Edit: εν τω μεταξύ απο ένα σημείο και μετά χάνεις το νόημα. Καλύτερα 1600 με 8άρι παρά 950 με 10-12-10 κλπ. Το βλέπεις κι στο aida. χάνουν τραγικά.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το socket Διονύση. Σε Χ58 και εγώ πιστεύω πως με τα κατάλληλα timings πάνε 1050.

Αυτό είναι μια γρήγορη δοκιμή.

test1.jpg

Φαντάσου πως είμαι εκεί με stock τάση και 16GB.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά στις DDR3 Corsair τα revision πηγαίνουν έτσι:

Version Vendor IC Size

1.X Qimonda 64/128Mx8

2.X Elpida 64/128Mx8

3.X Micron 128Mx8

4.X Samsung 128Mx8

5.X Hynix 128Mx8

6.X Promos 128Mx8

7.X (PSC) 128Mx8

8.X Nanya 128Mx8

9.X Winbind A1-Die 128MX8

αυτές που δείχνεις ανοιχτές στο Λαμπη, λογικά είναι ver5.11.

2100 ούτε για πλάκα εγώ :hehe: Να πάρεις κανένα οριακό 1Μ με την ψυχή στο στόμα @ 2000c11 ίσως... Πάντως ok, δεν είναι για τέτοια αυτά τα μνημάκια. 1600 9-8-7-28 @ 1.55V τις έχω και είμαι happy as a puppy ;)

Πάντως, δεν ξέρω αν πηγαίνουν καλύτερα σε άλλες πλατφόρμες. ΑΜ3 μόνο ψάχτηκα. Και μόνο 1Τ :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ σόφο τις δοκίμασα σε δυο P67, την ud4 και την GD65, παραπάνω δεν πηγαίνανε με ΚΑΜΙΑ. ΚΑι μην μου πείς οτι οι bloomfield έχουν καλύτερο Imc απο τους sandy...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, επειδή και εγώ είχα τις ίδιες περίπου ανυσηχίες και δοκίμασα και στα 2 να δω τι γίνεται.

Aπλά στα Ρ67 οι διαιρέτες είναι λίγοι και δύσκολοι για ψηλές συχνότητες ενώ σε Χ58 πάνε πιο εύκολα...βγάινουν πιο εύκολα οι συνδυασμοί.

Link to comment
Share on other sites

Με την βοήθεια της φίλης karmen1983 από το insomnia και με δικές της δοκιμές σε Crosshair V Formula βγήκαν τα εξής συμπεράσματα, για τα δύο version:

-cl8 οι ver2.12 δεν κάνουν ούτε στην V.

-Αντίθετα οι 5.11 κάνουν 8-9-8-24 @ 1800 3d benchable στην ίδια μητρική!

-μην κάνετε mix & match από διαφορετικά revisions - δεν παίζουν πάντα μαζί σωστά.

-γενικά 5.11>2.12 μάλλον.

αυτά με τα Corsairάκια :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ σόφο τις δοκίμασα σε δυο P67, την ud4 και την GD65, παραπάνω δεν πηγαίνανε με ΚΑΜΙΑ. ΚΑι μην μου πείς οτι οι bloomfield έχουν καλύτερο Imc απο τους sandy...

To memory overclocking στο P67 chipset δεν εξαρτάται μόνο από τον IMC του επεξεργαστή. Όχι ότι στο X58 δεν συμβαίνει το ίδιο, απλά το P67 είναι πολύ δύστροπο. Για να ανέβουν σωστά οι μνήμες πρέπει να έχεις τον κατάλληλο συνδυασμό CPU/RAM/MOBO. Στην περίπτωσή σου, αυτό που μάλλον συναίβει και δεν ανέβαιναν οι μνήμες, είχε να κάνει με το SPD τους. Πιθανόν σε διαφορετικό revision με ίδια ICs αλλά άλλο SPD να λειτουργούσαν πολύ καλύτερα οι μνήμες.

Το ίδιο πρόβλημα έχω αντιμετωπίσει και εγώ με Kingston μνήμες, οι οποίες ήταν μια χαρά σε AMD πλατφόρμα αλλά σε SandyBridge πήγαιναν ΧΑΛΙΑ. Ήταν outdated το revision τους και το SPD δεν συνεργαζόταν σωστά με SandyBridge. Για αυτό το λόγο βλέπεις ότι στο X58, παρόλο που έβαλε 16GB πάνω ο Σόφος, έπαιξε 2000MHz+ χωρίς προβλήματα. Να το ξέρεις πάντα, ότι όταν βλέπεις τελείως σκ@τά ram overclocking στο P67, ΔΕΝ φταίνε οι μνήμες κατά πολύ μεγάλο ποσοστό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ :)

Στο Πλαίσιο τις βλέπω @ 99?. Εγώ τις τσίμπησα από ebay και μου βγήκαν κάτω από 60? ;)

Για τις ψύκτρες συμφωνώ απόλυτα. Είμαι 100% σίγουρος ότι και γυμνές να ήταν - δεν θα έχαναν ούτε MHz. Απλά έτσι δείχνουν πιο όμορφες...

Εγω τις πηρα απο το πλαισιο οταν τις ειχε προσφορα 59ευρωπουλα, και μαλιστα τελευταιο κομματι απο βιτρινα πρακαλωντας μαλιστα τον υπαλληλο χιχιχιχιχιχιχι

Link to comment
Share on other sites

:hehe:

Μια χαρά τις πήρες - αν και αυτή την εποχή έχουν πέσει τόσο οι τιμές στις μνήμες που όποιοι είναι στο περίμενε, ας σπεύσουν, γιατί it's toο good to be forever :)

Link to comment
Share on other sites

To memory overclocking στο P67 chipset δεν εξαρτάται μόνο από τον IMC του επεξεργαστή. Όχι ότι στο X58 δεν συμβαίνει το ίδιο, απλά το P67 είναι πολύ δύστροπο. Για να ανέβουν σωστά οι μνήμες πρέπει να έχεις τον κατάλληλο συνδυασμό CPU/RAM/MOBO. Στην περίπτωσή σου, αυτό που μάλλον συναίβει και δεν ανέβαιναν οι μνήμες, είχε να κάνει με το SPD τους. Πιθανόν σε διαφορετικό revision με ίδια ICs αλλά άλλο SPD να λειτουργούσαν πολύ καλύτερα οι μνήμες.

Το ίδιο πρόβλημα έχω αντιμετωπίσει και εγώ με Kingston μνήμες, οι οποίες ήταν μια χαρά σε AMD πλατφόρμα αλλά σε SandyBridge πήγαιναν ΧΑΛΙΑ. Ήταν outdated το revision τους και το SPD δεν συνεργαζόταν σωστά με SandyBridge. Για αυτό το λόγο βλέπεις ότι στο X58, παρόλο που έβαλε 16GB πάνω ο Σόφος, έπαιξε 2000MHz+ χωρίς προβλήματα. Να το ξέρεις πάντα, ότι όταν βλέπεις τελείως σκ@τά ram overclocking στο P67, ΔΕΝ φταίνε οι μνήμες κατά πολύ μεγάλο ποσοστό.

Η λογική λέει ότι αν παίξεις τα πάντα μανουάλε τότε είτε σε SB είτε σε AM3 το ίδιο πρέπει να πάνε πάνω κάτω.

Το SPD το μόνο που ορίζει είναι τα subtimings δεν είναι firmware ας πούμε να μεταφράζει κάτι σε low level.

αν κάτσεις και τις παλέψεις κάνα μήνα, οκ θα τις τρέξεις ίσως στα 2000 αλλά ούτε όλα τα IC πάνε τόσο, ούτε όλες οι μητρικές πάνε τόσο, ούτε όλοι οι IMC πάνε τόσο κοκ.

Απλά μην μου αρνείστε ότι οι SB έχουν πολύ καλύτερο IMC από τους Nehalem. Μόνο και μόνο που είναι 2channel vs 3channel φτάνει.

Link to comment
Share on other sites

:hehe:

Μια χαρά τις πήρες - αν και αυτή την εποχή έχουν πέσει τόσο οι τιμές στις μνήμες που όποιοι είναι στο περίμενε, ας σπεύσουν, γιατί it's toο good to be forever :)

Μπορει να τις τσιμπήσουν λόγω xmas, αλλά είναι εδώ και καιρό σε αυτήν την τιμη. Για μένα πάντως είναι απ τα value for money κιτάκια για SB...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now