Recommended Posts

Λοιπόν, κατ'αρχήν θέλω ζητήσω τη γνώμη ανθρώπων που έχουν ασχοληθεί με την φωτογραφία και μπορούν με βοηθήσουν στο δύσκολο ερώτημα "Ποια DSLR να διαλέξω και γιατί". Η αλήθεια είναι ότι έχω καθήσει τον τελευταίο καιρό να μάθω κάποια βασικά πράγματα που πριν μου φαίνονταν , να πω την αλήθεια, λίγο κινέζικα. Διάβασα λίγο, ψάχτηκα, είδα και τις τιμές και έχω καταλήξει ανάμεσα σε 2 μηχανές. Η μία είναι η Nikokn D5100 και η άλλη η Canon 550D. Δεν μπορώ να πάω σε Full frame μηχανή γιατί είναι πάρα πολύ ακριβές και γενικά δεν αξίζει να τις αγοράζουν οι αρχάριοι σαν κι εμένα. Το budget είναι κάπου στα 750 ευρώ. Φακό λέω να χρησιμοποιήσω να μάθω για αρχή του κιτ που σχεδόν σε όλες είναι 18-55 και μετά βλέπουμε, (ίσως όμως αγοράσω και κάποιον ταυτόχρονα, αναλόγως αν θα δω διαφορά). Όλες οι γνώσεις καλοδεχούμενες!! :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν γνωρίζω και πολλά επί του θέματος, απλά δύο pointers:

-τι χρήση θα κάνεις; Studio; Θέλεις να την δουλεύεις και point&shoot;

-κρίνοντας από παλιότερα μοντέλα, η Nikon πάντα ήταν πιο "εποπτικές" ως προς το αποτέλεσμα. Την στιγμή που έκανες το click ήξερες, πάνω κάτω, τι είχες πάρει... σε αντίθεση με εκείνη την Sony α something, που όλο εκπλήξεις ήταν, ειδικά σε φωτεινά θέματα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Άποψή μου είναι ότι μια καλή μηχανή είναι πάντα μια καλή μηχανή και μένει. Έντελώς ερασιτεχνική η χρήση που θα την έχω και μετά βλέπουμε. point&shoot δλδ. Από άποψη χαρακτηριστικών είμαι ανάμεσα σε αυτές τις αλλά αν κάποια άλλη αξίζει και μου διαφεύγει δεκτή προς ανάλυση :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από τις δύο, μόνο με την Nikon έχω παίξει, οπότε δεν μπορώ να σου πω ποια είναι καλύτερη :/

Πάντως, πριν κάνεις την αγορά σκέψου αν πραγματικά την χρειάζεσαι, ξέρω άπειρο κόσμο που πήρε SLR, έκανε 200 click και την έχει και σκονίζεται. Και άλλο τόσο κόσμο που την χρησιμοποιεί στο auto...

Αν απλά θέλεις μια καλή μηχανή, κοίτα στις compact, έχουν βγει τέρατα με καλούς φακούς και super σωστά προγράμματα. Αν από την άλλη, θέλεις να ασχοληθείς και να μάθεις τότε χώσου, και περίμενε κανένα πιο σχετικό να πει την άποψή του, για συγκεκριμένο μοντέλο. Πάντως στην κατηγορία τιμής που κοιτάς, παίρνεις πολύ καλά πραγματάκια ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα ασχοληθώ, αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Έχει και ένας φίλος μου εδώ Λιβαδειά μια 3100 και μου την έδωσε για μερικές μέρες και γούσταρα. Απέφυγα το auto για να την ψάξω καλύτερα και μπορώ να πω ότι μου άρεσε γιατί ήξερα ότι οι φωτό που έβγαζα ήταν κατά βάση "δικές μου". Δεν θα σκονιστεί πάντως αν την πάρω :)

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει το video, πάρε την 550D, ή ακόμα καλύτερα την 600D. Αν όχι, τη D5100.

(βίντεο δεν εννοώ να βγάλεις μια παρέα που κάνει μλκιες κλπ, αλλά κάτι πιο σοβαρό, με gliders, flycam κλπ..)

Αν σε ενδιαφέρουν τα μεταχειρισμένα, σε άλλο φόρουμ ένας πουλάει την πολύ καλή Sony a55 με 18-55 στα 550?. Με τα λεφτά που περισσεύουν μπορείς να πάρεις ένα φλας πχ, ή τον 50άρη f1.8.. :D

Link to comment
Share on other sites

Γιατί με ξενερώνεις ρε γμτ...? :hehe: Ποια νέα μοντέλα? Για πες...

Από Sony οι NEX-7, NEX-5N, a77, a65

Από Nikon -μάλλον- οι D800 και D4

από αυτές καμία δε θα είναι στο budget σου.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν θέλω να πάρω μεταχειρισμένο. Αλλιώς έχω δει κάποιες πολύ καλές προσφορές σε αυτήν την τιμή ακόμα και D300... :)

Link to comment
Share on other sites

Πριν 1 χρόνο θα σου έλεγα ότι θα έπαιρνα τη D5100. τώρα θα μάζευα κάτι παραπάνω για να πάρω την 600D, μόνο λόγω βίντεο όμως.. Αν δε με ενδιέφερε το βίντεο, ναι την D5100 θα έπαιρνα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν στην αρχή έλεγα να την αγοράσω από Πλαίσιο, αλλά τους πήρα τηλ και τους ζήτησα σαν πελάτης τους να μου κάνουν δώρο την τσάντα μεταφοράς μιας και στην τιμή που την δίνουν 700 ευρώ, άλλα μεγάλα καταστήματα την δίνουν δώρο και μάλιστα και με τρίποδο, οπότε κατέληξα σε αυτήν εδώ την προσφορά Nikon D5100 +18-55mmVR & 55-200mmVR & Τσ.,Τρίπ.,2η ΕΝ-EL - 849,00 € η οποία φαίνεται πάρα πολύ καλή. Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

D5100, απο εμενα ασχετα που μ αρεσουν σε μενου οι Canon.

Γιατι σου λεω να παρεις Νικον?

Γιατι εχει μεγαλυτερο ευρος σε φακους ταυτοχρονα και καλυτερους.

Παιξε για αρχη με τον 18-55 ο οποιος θα σου βγαλει καλες φοτος σε κοντινα αλλα και σε γενικα καδρα.

Link to comment
Share on other sites

O 18-55 είναι ένας γενικός-καλούτσικος φακός γι'αυτό τον δίνουν και όλα τα κιτ. Όντως καλός για να μάθει κάποιος. Αλλά αφού με ξέρεις ρε Χρήστο τώρα :hehe: είναι να μην πάρω φόρα!! Με βλέπω στο τέλος με 5-6 φακούς σπίτι :hehe: Θα πάμε και αεροδρόμιο καμιά μέρα. Το βλέπω εγώ... Θα μας μπουζουριάσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απλο πραμα η φωτογραφια....

και μενα μ αρεσει πολυ αλλα δεν μπορω ν ασχοληθω γιατι δεν εχω DSLR.

Για να παμε στο αεροδρομιο θελουμε 300αρη φακο με 55αρη δεν κανεις σχεδον τιποτα...

Ποιος να μας μπουζουριασει ρε?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έπεσε η παραγγελία, αύριο μέχρι τη 1 θα την έχω :D Μακάρι να πάνε όλα κομπλέ και να μην συμβεί τπτ. Από κάρτες μνήμης πήρα αυτήν SANDISK 32GB SECURE DIGITAL SDHC EXTREME PRO - ΕΙΔΙΚΕΣ ΜΝΗΜΕΣ - E-SHOP.GR και αυτήν SANDISK 32GB ULTRA SECURE DIGITAL HC CLASS 4 - ΕΙΔΙΚΕΣ ΜΝΗΜΕΣ - E-SHOP.GR.

Φωτογραφική πήρα αυτό που είχα αναφέρει με τον 18-55 VR + 55-200 VR + Nikon pro τσάντα + 2η μπαταρία + τρίποδο στα 850 ευρώ. Θα την ψάξω από αύριο και όταν μπορέσω θα σας πω εντυπώσεις :D

Link to comment
Share on other sites

:D Thanks!!! barf θα μιλήσουμε και από Msn σίγουρα κάποια στιγμή για κάτι θεματάκια που θέλω να μάθω για τα Iso και τα f(..).

Nikonian family... μου άρεσε!! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now