Recommended Posts

Hello there :)

Guyz, έχω μια GTX570 είναι non reference, έχει και επιπλέον phase και είναι αρκετά κρύα με αυτό το ακαλαίσθητο πράμα πάνω. Ποιό είναι το πρόβλημα; Οτιδήποτε πάνω από 1.100mV -> hard lock!

Έψαξα το regulator και βλέπω ότι έχει overvoltage protection, οπότε μάλλον αυτό μας κρατάει πίσω.

11524e4665da51bc5.jpg

11524e4665da4353b.jpg

Απ' οτι είδα στο schematic, εκεί κοντά στα pin 13 14 15 πρέπει να παίξω μπάλα, αλλά OVP δεν έχω ξαναπαλέψει σε NCP5392P και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω...

NCP5392P-D.pdf

NCP5392P-D.pdf

NCP5392P-D.pdf

NCP5392P-D.pdf

Link to comment
Share on other sites

Πμ στον mr Άκολη για αρχή...

Χμμ... βοηθήστε λίγο σας παρακαλώ γιατί παίρνω από μακρυά... συγχαρητήρια και για την εκπομπή σας :)

Δες και αυτο ...

ATI 4850/4870 voltmod thread - Page 65

Nice find. Μοιάζει αρκετά η διάταξη ;)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι πολύ διαφορετικό το pin out στον παλιό ON Στέλιο... εκείνο είναι OCP στην ουσία, ενώ το δικό μου παίζει με το Voltage.

Πάντως το γ@μότο, είναι ότι δεν ξέρω πιο είναι το σκεπτικό πίσω από την modα που χρειάζομαι. Μάλλον το DIFFOUT πρέπει να "αλλοιώσω", για να μην παίρνει χαμπάρι πότε το πραγματικό voltage απέχει πολύ από "default"...

Link to comment
Share on other sites

Πάει να πει "φτιάχνω" την τάση από το VID table και τις αντιστάσεις αριστερά από το ON (αυτές που tracάρουν στα VIDpins) , και μετά δεν θα παίρνει χαμπάρι το OVP;

Δεν έχω κάνει νομίζω VID mod - πάντα την γλίτωνα με τα κλασικά FBmods :)

Αν θες πες μου σε γενικές γραμμές ποιό είναι το σκεπτικό στο VIDmod, να πάρω χαμπάρι και μετά με μπόλικο googling και υπομονή, θα το καταφέρω. Μάλλον :D

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ετσι οπως το γραφεις ειναι .

Το OVP χτυπαει συνηθως απο εναν offset και πανω απο το προρυθμισμενο VID .

Εαν η καρτα εχει πχ 1.20v VID και το OVP χτυπαει στο +300mv , καθε φορα που θα φτανεις το 1.50V θα σβηνει λογω VID.

Τωρα , εαν ρυθμισεις με τις αντιστασεις το VID στο 1.40V , τοτε το OVP θα χτυπησει στο 1.70v .

Το NCP5392 γραφει οτι default εχει OVP offset +180mv .

Βρες σε τι offset χτυπαει η καρτα σου και υπολογισε τι VID θελεις.

Ακομη καλυτερος τροπος ειναι να παρεις ενα πολλαπλο dip switch οπως αυτο και να μεταφερεις ολα τα VID στους διακοπτες και να το ρυθμιζεις δυναμικα :

product1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now