Pastelidis.n.s.

Οι φωτογραφίες μας . . . (Σάκη με το μαλακό αγόρι μου) :D

Recommended Posts

Barf Μου γ@μη53ς ρε φίλε :hehe: μια φορά μπήκα να ποστάρω γωτογραφίες και με έσβησες :hehe: jk..

Λοιπόν μερικές από την καινούργια 5100 μου που θέλω να σας δείξω για να μου πείτε τι κάνω λάθος να διορθώσω. Δεκτά κάθε σχόλια (Νορντ άμα ποστάρεις θα σου σπάσω τα μάτια...). Η αλήθεια είναι ότι ψάχνω γενικά για θέματα να μου αρέσουν ώστε να τα φωτογραφήσω αλλά γενικά δεν μου κάνουν και πολλά γούστο. Πιστεύω με τον καιρό και αν μάθω ποτέ να τραβάω, τότε θα βλέπω πολλά πράγματα που αξίζει να φωτογραφηθούν αφού θα έχει συνηθίσει το μάτι.

dsc0478y.jpg

By saega at 2011-08-30

dsc0406yz.jpg

By saega at 2011-08-30

dsc0359g.jpg

By saega at 2011-08-30

dsc0358g.jpg

By saega at 2011-08-30

dsc0344jg.jpg

By saega at 2011-08-30

dsc0343k.jpg

By saega at 2011-08-30

dsc0326n.jpg

By saega at 2011-08-30

dsc0311kv.jpg

By saega at 2011-08-30

dsc0165se.jpg

By saega at 2011-08-30

dsc0138vw.jpg

By saega at 2011-08-30

:D Αυτά θέλω αν κάποιος που ασχολείται με τη φωτογραφία, να μου πει κυρίως τι settings θέλει η κάθε μία να βελτιωθεί.

Edited by $@39@
Link to comment
Share on other sites

καταρχας, πες μας εσυ σε τι ρυθμησεις τραβας.

κατω απο καθε φωτογραφια, να μας ποσταριες EXIF. τα βασικα μονο, iso, shutterspeed, apeture, mm.

εγω, οταν ξεκινουσα (με φιλμ μεγα fail), εβαζα την καμερα σε ενα σταθερο σημειο. και ραβαγα ακριβος την ιδια φωτογραφια με αλλες ρυθμησεις. να δω τι αλλαζε! πχ.

σταθερο ισο. και σταθερο apeture. και επαιζα με το sutterspeed.

μετα,

σταθερο apeture, σταθερο shutterspeed, επαιζα με ισο.

και τελεταιο

σταθερο ισο σταθερο shutterspeed, και επαιζα με το apeture.

μην πας, κατευθιαν σε manual.

παιξε με apeture priority. στησε την καμερα, και ανοιγε σιγα σιγα το apeture. μετα οταν της φορτωσεις στο pc, δες τησ ρυθμησεις της καθε μιας, και δες τι αλλαξε.

δεν ξερο αν τα εξηγησα καλα... η σωστα, η κατανοητα, αλλα παιξε παιξε παιξε... απλα διαβαζα και λιγο τι κανεις :P

Link to comment
Share on other sites

και ψαξε λιγο composition. μην κεντραρεις τα θεματα σου. Basic rule of Thirds για αρχη πιστευω πως ειναι καλα. :D

Μην τραβας απο οπιτκη γωνια που εχουν τα ματια σου. πχ... αμα θες να τραβηξεις τον οριζοντα, πεσε κατο χαμηλα. και τραβα την απτο πατωμα...

Link to comment
Share on other sites

Τάσο οι φωτό είναι όλες επεξεργασμένες με πρόγραμμα τύπου ps? Εάν τις τραβάς και είναι έτσι από μόνες τους τότε έχω πάααααρα πολύ δρόμο. :T: Πολύ ωραίες.

Barf σ'ευχαριστώ για τα tips. :)

Link to comment
Share on other sites

thanks George.

σακη, μαζι με την καμερα δεν σου δωσανε καποιο software? ΝΧ, κατι?

μεσα εκει μπορεις να boostαρις το saturation, contrast, sharpness κτλ.

αυτη ειναι και η διαφορα απο raw σε jpg. το jpg το κανει αυτοματα, το raw σου δινει την φωτογραφια ομη! χωρις τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχα!!!! η τελευταια! ολα τα λεφτα!

oλοι ανεβαζετε landscapes...

οριστε και μια δικια μου.... απο μαρινα Φαληρου

4157991609_596558dcd2_b.jpg

(ξερω εχει barrel distortion αμα βρω το original ισως την φτιαξω)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now