Pastelidis.n.s.

Οι φωτογραφίες μας . . . (Σάκη με το μαλακό αγόρι μου) :D

Recommended Posts

ειναι φοβερα ζωακια αυτα... :P

οταν πηγα ανεβηκαν ολα πανω μου!

74387503792734116955000.jpg

14995350379276405695500.jpg

73869503792784016955000.jpg

μετα τα πολλα πολλα, πηγε και αραξε το ενα στον ηλιο....

14965050379291375695500.jpg

στα @@ του ολα :P

Ξαναπηγαινε ΕΥΚΟΛΑ! lol...

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα εννοείς... τώρα πάλι αχΕλλαδιστάν για λίγους μήνες, και μετά μάλλον δεν θα με ξαναπατήσω ποτέ το πόδι μου εδώ πάλι.

Απίστευτη ξενέρα να γυρνάς από Αμερική ( κυρίως ) και Ισπανία & Αγγλία στο μπανανελλαδιστάν.

Αν ήμουν κακός θα σας έδειχνα το "σπιτάκι" ( ~750 τ.μ. ) που πήρε ένα από τα ξαδέρφια μου στη Palm Bay ( Florida ) με μόλις 575.000$... αλλά για το καλό όλων σας δεν θα το κάνω :P

Αντ' αυτού αφήνω μερικές ακόμα φωτογραφιούλες από τα προάστεια του Chicago ( Northbrook, Mount Prospect, Des Plaines, Deerfield, Schaumburg ) και από τα φαγωπότια ( φάγαμε τόσο κρέας που πλέον θέλω κανά 10ήμερο αποκλειστικά ζυμαρικά για να στανιάρω :P )

img_00460u14.jpg

img_0023sulc.jpg

img_0062au1s.jpg

img_0182eu0v.jpg

img_0271zuly.jpg

img_02851utf.jpg

img_0210ku4e.jpg

img_005413ip.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα εννοείς... τώρα πάλι αχΕλλαδιστάν για λίγους μήνες, και μετά μάλλον δεν θα με ξαναπατήσω ποτέ το πόδι μου εδώ πάλι.

Απίστευτη ξενέρα να γυρνάς από Αμερική ( κυρίως ) και Ισπανία & Αγγλία στο μπανανελλαδιστάν.

Αν ήμουν κακός θα σας έδειχνα το "σπιτάκι" ( ~750 τ.μ. ) που πήρε ένα από τα ξαδέρφια μου στη Palm Bay ( Florida ) με μόλις 575.000$... αλλά για το καλό όλων σας δεν θα το κάνω :P

Αντ' αυτού αφήνω μερικές ακόμα φωτογραφιούλες από τα προάστεια του Chicago ( Northbrook, Mount Prospect, Des Plaines, Deerfield, Schaumburg ) και από τα φαγωπότια ( φάγαμε τόσο κρέας που πλέον θέλω κανά 10ήμερο αποκλειστικά ζυμαρικά για να στανιάρω :P )

Στο καλό και εύχομαι ολόψυχα η επιθυμία σου να γίνει πραγματικότητα, μην μας ξανάρθεις.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα εννοείς... τώρα πάλι αχΕλλαδιστάν για λίγους μήνες, και μετά μάλλον δεν θα με ξαναπατήσω ποτέ το πόδι μου εδώ πάλι.

Απίστευτη ξενέρα να γυρνάς από Αμερική ( κυρίως ) και Ισπανία & Αγγλία στο μπανανελλαδιστάν.

Αν ήμουν κακός θα σας έδειχνα το "σπιτάκι" ( ~750 τ.μ. ) που πήρε ένα από τα ξαδέρφια μου στη Palm Bay ( Florida ) με μόλις 575.000$... αλλά για το καλό όλων σας δεν θα το κάνω :P

Αντ' αυτού αφήνω μερικές ακόμα φωτογραφιούλες από τα προάστεια του Chicago ( Northbrook, Mount Prospect, Des Plaines, Deerfield, Schaumburg ) και από τα φαγωπότια ( φάγαμε τόσο κρέας που πλέον θέλω κανά 10ήμερο αποκλειστικά ζυμαρικά για να στανιάρω :P )

Έχεις δίκιο και σε πιστεύω για το σπίτι. Μπορεί να μήν είμαι Real Estate Manager αλλα ένα χρόνο που είμαι εδώ Florida βλέπω πώς είναι η κατάσταση.

Σε γενικές γραμμές και εδώ η οικονομία τους είναι χάλια, αλλα υπάρχουν ακόμα δουλειές, και άν 2 άτομα δουλεύουν με το βασικό εδώ μπορούν να ζήσουν.

Τον τελευταίο χρόνο έκανα πάνω απο 30 πτήσεις Deland-Melbourne-Vero-Fort pierce-sebastian-valkaria και όλα τα γύρω γύρω αεροδρόμια. Στην αρχή κοιτούσα κάτω και έβλεπα κάτι περίεργους μισοτελειωμένους δρόμους, μετά κατάλαβα οτι αυτοί οι δρόμοι προοριζόταν για συγκροτήματα κατοικιών, τα οποία δέν έγιναν ποτέ!!! Και όχι μόνο αυτό, έβλεπες συγκροτήματα και σπίτια ολοκαίνουρια με ούτε ένα αυτοκίνητο παρκαρισμένο. Ερημιά!! Γιαυτό είναι τόσο "φτηνά" τα σπίτια, δέν μπορούνε να τα πουλήσουνε γιατί έπεσε η οικονομία.

Πρίν 3 μέρες πήγα απο την άλλη μεριά πτήση, Naples μέσω west coast line, αυτά δέν τα είδα.

Στο αεροδρόμιο ένα βρώμικο ή παλιό αυτοκίνητο δέν είδα! Εκεί είναι πολύ πιό "πλούσια" και όμορφη περιοχή απότι east coast.

Νά και μία φωτό πάνω απο το Sebastian πρίν 5-6 μέρες

e389068d3b3c6f484a01842bfae7694d.jpg

Άν θα έμενα εδώ? Σίγουρα ναί και άν όλα πάνε καλά μάλλον ναί. Αλλα η νοσταλγία της Ελλάδας πάντα θα με τρώει.

Link to comment
Share on other sites

ενα τσουναμακι ειναι το Sebastian... :hehe:

Ένα κύμμα τί τσουνάμι χαχα

Ολη η Florida επίπεδη είναι. Πάρε Gainesville airport στο "κέντρο" της Florida με field elevation 46m above mean sea level πφφφ

Link to comment
Share on other sites

Το Sebastian όχι τσουναμάκι, το Sebastian Pines και το Sunnyland Groves που δείχνει στην photo ο yoshi ναι :P

To San Sebastian είναι κάτω και αριστερά, έχει προφύλαξη :P

sansebastianukzn.jpg

Στο θέμα της κρίσης, διαφωνώ καθέτως yoshi.

Άλλη η κρίση των Αμερικανών και άλλη αυτή της Ελλάδας.

Ο Αμερικάνος παρά την "κρίση" βρίσκει δουλειά ( είτε είναι ειδικευόμενος είτε ανειδίκευτος ), επίσης έχει μάθει με τεράστια αυτοκίνητα, πολύ μεγάλα για τις ανάγκες του σπίτια, πισίνες, air condition ανοιχτό 24/7 Χειμώνα-Καλοκαίρι, το ψυγείο γεμάτο φαγητά, αναψυκτικά και σκατολοΐδια, τις ντουλάπες με ένα κάρο ρούχα, τα παιδιά με ένα κάρο ασχολίες ( χόμπυ, επί πληρωμής είτε private είτε σε ομάδα/gym ), με το εξοχικό του, ίσως την βάρκα βαρκούλα του, και ένα σωρό ηλεκτρονικά, 50άρες TV, δύο συνδρομές δορυφορικά ( λες και δεν αρκεί μόνο το Dish Network... θέλει και multi-room + PVR αλλά και το ίδιο και στην DirecTV )... θα τσιμπήσει το donut του το πρωί, κανά hot dog το μεσημέρι, μετά κανονικό φαΐ σπίτι, κλπ κλπ.

Δηλαδή δεν κάνουνε κάποια μικρή έστω οικονομία.

Θες το jeep σου ? Πάρτο, είναι ανάγκη να πάρεις το Ford Explorer 6.0lt ? δεν σου κάνει το 4.2lt ?

Θες 2ο car ? Δεν σου κάνει ένα Prius ? ( haha, California syndrome here :D ) Δεν σου κάνει ένα Mazda 3 ? Πρέπει να είναι 10χιλ. κυβικά και 500 ίππους ?

Πρέπει το AC να είναι ανοιχτό στο σπίτι όσο δεν είναι κανείς μέσα ?

Link to comment
Share on other sites

Οντως σε αυτο ο bill εχει δικιο! τους αρεσουν τα μεγαλα αυτοκινητα τα μεγαλα στπιτα το pc τους αμα δεν εχει τον ακριβοτερο επξεργαστη και καρτα γραφικων δεν γινεται! θα συμφωνησω μεν για την κριση οτι βρισκεις δουλεια σχετικα ευκολα οπουδιποτε ειτε ενας απλως σερβυτορος η αυτο που εχεις σπουδασει και με τις προδιαγραφες τις οποιες εχεις. αλλα η κριση η δικια τους τωρα αρχισε σε κανα 6 μηνο θα δουμε τι θα γινει και με την αμερικη θα βλεπεις να πουλανε και αυτοκινητα τους και τα σπιτια βασικα θα τους τα περνουν οι τραπεζες αλλα αφου ξοδευεις περισοτερα απο οσα βγαζεις πως θα γινει?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now