mchrisober

Προβλημα μαλλον με μητρικη???

Recommended Posts

Παιδες εχω ενα υπολογιστη, ο οποιος ειχε να χρησιμοποιηθει κανενα χρονο.

Περιλαμβανει τα εξης:

Cpu Intel Core2Duo στα 1,86

Msi Neo P965

7600Gt

425Watt

Μνημες ddr2

Το προβλημα ειναι το εξης, ενω ανοιγει κανονικα και μπαινει στα bios μετα απο 1 λεπτο σβηνει απο μονος του. Να σημειωθει οτι δεν του εχω βαλλει κουτι και δισκο, αλλα δεν νομιζω να παιζει καμια σημασια.

Υπεθεσα οτι θα ειναι απο υπερθερμανση αλλα ο επεξεργαστης ειναι στους 52 βαθμους μεσα απο bios που ελενξα.

Καμια ιδεα για το τι μπορει να ειναι????

Link to comment
Share on other sites

Έτσι απλά σβήνει ε;

Διπλοτσέκαρε αν πατάει καλά η ψύκτρα, δοκίμασε και με ένα ddr module μόνο.

Επίσης δες μήπως τρώει καμιά φρίκη (θερμοκρασία) το NB ή αν έχει ξεμείνει κάποιο τρελό setting. Ρίξε ένα ClearCMOS, while you're at it :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση,

λοιπον προβλημα με μνημες δεν παιζει και μαλλον οχι και με καρτα γραφικων.

Δεν ξερω εαν ειναι απο Cpu θερμοκρασια αλλα αυτην ειναι στους 55 βαθμους και την βλεπω σταθερη στο Bios. Εβγαλα και την μπαταρια για να κανω clear cmos αλλα δεν ειδα αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

τελικα η Cpu ηταν, καπου δεν παταει καλα η ψυκτρα και ανεβαζει θερμοκρασια πανω απο 90.

Επισης εχω και ενα αλλο προβλημα, ενω εχω αλλαξει μπαταρια απο την mobo δεν μου κραταει τις ρυθμισεις για το boot order.. Παιζει καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Χμμ αφενός σιγουρέψου και για την καινούργια μπαταρία και επίσης δες μήπως έχεις αφήσει κάποιο jumper στην θέση clearCMOS, οπότε σε κάθε start up χάνεις όλα τα setting.

Αν δεν είναι τίποτα από αυτά - και αγού σιγουρευτείς ότι είσαι σταθερός, δες για κανένα bios update :)

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι εχω κατεβασει το manual της μητρικης και ενω λεει οτι υπαρχει cmos bottom στο διαγραμμα που δινει στο Pdf δεν μπορω να το βρω. Την μπαταρια την εχω βγαλει αλλα αυτο με το jumber δεν ειμαι σιγουρος. τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε caution πρεπει πρωτα να σε ευχαριστησω για το χρονο σου. Τα πραγμα τα εχουν ως εξης:

Βγαζω τελειως ρευμα, βγαζω μπαταρια-> οποτε λογικα εχω κανει clear cmos.

Αλλη εναλλακτικη εβαλα το jumber(βρηκα εναν οδηγο) σε αλλες θεσεις και παλι υποτιθεται οτι εκανα clear cmos.

Εννοειται οτι οταν ξεκιναω το μηχανημα εχω πανω την μπαταρια.

Οταν σβησω το μηχανημα και το ανοιγω ξανα, παιρνω ενα μνμ του στυλ you have changed the cpu και κατι τετοια...,ενω δεν εχω κανει καμια αλλαγη.

Εμενα το προβλημα μου ειναι οτι εαν κλεισω το Pc και το ξαναανοιξω χανετε το boot order αλλα και καθε ρυθμιση του Bios. Δεν ξερω γτ. Επισης δεν μπορω να κανω Bios update γτ προς το παρον δεν εχω win και δεν εχω και δισκετα.

Link to comment
Share on other sites

Ι see...

Λογικά update μπορείς να κάνεις και από usb flashάκι. Από εκεί και πέρα, αν επιμένει να μην θυμάται τα settings, δες αν πράγματι η μπαταρία έχει την απαιτούμενη τάση και... αυτά. Δεν έχω άλλη έμπνευση atm. Βλέποντας και κάνοντας :)

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια :)

1) Κατέβασε και αποσυμπίεσε σε ένα φακελο τα απαραίτητα boot αρχεία των win98 από εδώ -> Windows 98 System Files Download - EXTREME Overclocking

2) Κατέβασε και εγκατέστησε το utility της HP από εδώ -> HP USB Disk Storage Format Tool - v2.1.8 Download - EXTREME Overclocking

Μετά τρέχεις το utility και του λες να formάρει το flashάκι και "Create a DOS start up disk" δείχνοντας του τα αρχεία του βήματος 1. Όταν τελειώσει αυτό θα έχεις ένα flashάκι που θα bootάρει dos, μια χαρά.

Οπότε μένει να βάλεις μέσα το νέο bios (μάλλον .rom) και το flasher εργαλείο που δίνει η msi (μάλλον .exe) και ίσως να χρειαστεί να δεις την κατάλληλη DOS εντολή, από το site της μητρικής.

edit: Στο bios θα πρέπει να έχει επιλογή boot from USB ή ίσως from other devises.

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ, θα το προσπαθησω και βλεπουμε.

λοιπον εκανα το usb bootable και περασα τα αρχεια που μου ειπες.

Το βαζω μεσα, μπουταρει απο φλασακι και εμφανιζεται μια comand line

C:

εκει περα τι να γραψω, εγραψα cd και το ονομα του φλασ αλλα δεν ανοιγει με τπτ.

Θα επρεπε να βγαζει C αφου το φλασακι στον αλλο υπολιστη εμφανιζεται ωσ G?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, το γράμμα είναι σωστό γιατί έτσι έγινε το assignment ;)

Εκεί πρέπει να γράψεις κάτι σαν

C:\>awfl865.exe w7235ims.1bo

ή όπως αλλιώς λέγονται τα αρχεία κατά περίπτωση. Σίγουρα κάπου στο site ή και μέσα στο .zip που κατέβασες, υπάρχουν οδηγίες ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now