Recommended Posts

Τωρα που αρχιζει το φθινοπωρινο αερακι.... ειναι η εποχη που μπριζομαι καθε χρονο και κανω δωρακια στο pc Μου...

Σκεφτομαι τι να κανω απο θεμα γραφικων...

εχω μια 5770..

ποια προτεινετε για να γινει CF και ποια για να την βαλω μονη της και να τελειωνει το θεμα...?

ολα αυτα με την προυποθεση οτι θα γινει σε συστημα που θα αναβαθμιστει πληρως σε ολα.. και λεω μηπως και μπορω να εχω καποια καλη αποδοση στα γραφικα χωρις να σουταρω την 5770..

Link to comment
Share on other sites

Για CF δεν έχεις και πολλές επιλογές - άλλη μια 5770 μπορείς να βάλεις.

Η 6970 θα είναι ισχυρότερη, στην πράξη πάντως.

Απλά δεν μας λες και πολλά για να σε συμβουλέψουμε σωστά:

Τι σύστημα είναι;

Τι αναλύσεις για gaming;

Τι τροφοδοτικό έχεις;

Μέχρι που πάει το budget σου;

.

.

.

:)

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειναι σε ενα core 2 duo στα 3,2Ghz με:

psu 700w

ssd 64gb

hdd 320gb

απλα περιμενω νεα φουρνια amd... για να γινουν οι αγορες μια και καλη..

η αναλυση που θελω ειναι 1920χ1080.

τωρα για budget ειμαι μεχρι 300Ε (μονο για καρτα εννοω)..

Δεν ξερω αν ειναι λιγα η πολλα αλλα μεχρι εκει πιστευω οτι θα δωσω.

Link to comment
Share on other sites

6950 σκεφτομουν... αλλα ειδα οτι η dirt εκδοση που πηρε πριν 3 μερες ενα φιλαρακι μου δεν ξεκλειδωνει για να πιασει την 6970... και αναρωτιεμαι αν ισχυει για ολες............

Link to comment
Share on other sites

ορισμενες, παρολο που δεν ειναι ref ξεκλειδωνουν..!μερικες απο τις συγκεκριμενες εχουν ξεκλειδωσει..!δεν εχει να χασει κατι να δοκιμασει..!!!δεν ειναι απολυτο οτι πρεπει να ειναι ref για να ξεκλειδωσουν..!

Link to comment
Share on other sites

την 2gb εχει με το bios switch

man το νέο batch έχει κομμένους τους shaders. To switch είναι καθαρά για λόγους ασφάλειας. Όπως σου είχα πει όμως αφού υπήρχε αυτό το μέτρο ασφάλειας δεν έχανες κάτι να δοκιμάσεις.

Σήμερα παρέλαβα την 6950 2GB DCII η οποία αν μη τι άλλο είναι ο καλύτερος υποψήφιος για ξεκλείδωμα. Αυτό που θέλω να πω όμως είναι ότι το έψαξα αρκετά και κατέληξα στα εξής.

Κατά το ξεκλείδωμα κερδίζεις ένα 9,5% χάρη στους shaders που ξεκλειδώνεις και δυνατότητα μεγαλύτερου κλοκαρίσματος θεωρητικά γιατί στην πράξη δεν συμβαίνει. Οπότε θεωρώ καλύτερη της λύση της 6950 ανεβασμένης στο θεό.

Και στο θέμα σου τώρα

Αν δεν υπολογίζεις το κόστος πάρε μια 6970 ή μια GTX570, αν θέλεις κάτι σε πιο φθηνό πάρε μια 6950 της MSI ή ASUS (αν δεν σε απασχολεί ο όγκος της) οι οποίες έχουν εξαιρετικές υλοποιήσεις και βάσει των components και των cooler τους θα σου επιτρέψουν να κλοκάρεις ψηλά.

Η λύση της δεύτερης 5770 (ή 6770) όμως δεν μου ακούγεται καλά γιατί αν και σε επιδόσεις θα παίζει λίγο κάτω από την 6970 1) και θα χάσεις την επιλογή μελλοντικής αναβάθμισης και 2) δεν θα μπορείς να πασάρεις την κάρτα αργότερα.

Πούλα όσο όσο την 5770 και δώσε την διαφορά για μια non-reference 6950 είναι η άποψη μου.

ορισμενες, παρολο που δεν ειναι ref ξεκλειδωνουν..!μερικες απο τις συγκεκριμενες εχουν ξεκλειδωσει..!δεν εχει να χασει κατι να δοκιμασει..!!!δεν ειναι απολυτο οτι πρεπει να ειναι ref για να ξεκλειδωσουν..!

Ισχύει αυτό και μέχρι και αρχές καλοκαιριού ξεκλείδωναν όλες reference και μη. Στις τελευταίες εκδόσεις όμως έχουν υποστεί laser cut οι shaders οπότε δεν παίζει. Γενικά αν παίζει dual BIOS δεν έχει να χάσει κάποιος κάτι από το να δοκιμάσει ειδάλλως μια τόσο μικρή αύξηση δεν αξίζει το ρίσκο (αν και σε περίπτωση που δεν πετύχει φαντάζομαι απλά θα πετάξει κάποιο error).

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πρόσφατα έκανα έρευνα για να αγοράσω 6950 ή 6970,αμα καταφέρεις και βρείς μια απο αυτές τις 2 με ψύκτρα Direct CU II της ASUS για μένα έχεις κάνει την καλύτερη αγορά.

Προσωπικά κατέληξα στην 6970 επειδή την βρήκα σε εξαιρετική τιμή. :P

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ξέρουμε πότε ακριβός θα βγουν οι καινούργιες κάρτες στα 28nm, αν ακόμα με την HD5770 δεν έχεις θέμα με τα παιχνίδια, εγώ θα περίμενα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ξέρουμε πότε ακριβός θα βγουν οι καινούργιες κάρτες στα 28nm, αν ακόμα με την HD5770 δεν έχεις θέμα με τα παιχνίδια, εγώ θα περίμενα.

Όταν βγούνε οι Southern Islands και οι Kepler, και θα πέσουν τις τιμές, θα πάρει την δεύτερη για CF :hehe:

Γιάννη αν σου μπει το μικρόβιο να πάρεις δεν κρατιέσαι μετά με τίποτα. Η μόνη λύση είναι να πάρει μια 5770 ή 6770 (από 5770 την VaporX βλέπω μόνο να πολυ-διατίθεται) εκεί γύρω στο κατοστάρικο να του φύγει και η φούρια (μην το πω αλλιώς), και με το καλό από το νέο έτος να πάρει κάτι στα 28nm.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now