gnta7

Sapphire 6950 Dirt3 edition o/c?

Recommended Posts

Εχω την συγκεκριμενη καρτα και μετα απο προσπαθειες να ξεκλειδωσει δε τα καταφερα! Ανακαλυψα ομως το Sapphire Trixx το οποιο μπορει να ανεβασεις τα ρολογια της καρτας παραπανω απο το αντιστοιχο του Catalyst. Εχετε καμια γνωμη για της ιδανικοτερες τιμες. Η καρτα εχει βεβαια πανω το Stock Dual Fan!

Link to comment
Share on other sites

εχει dual switch αλλα οταν εκανα την διαδικασια φλασαρισματος με το μεν winflash εβγαζε error ενω με ενα boot της techpower ekane αυτοματα την διαδικασια αλλα στην επανεκκινηση εμενε σε μαυρη οθονη!

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα που εχει προκυψει τωρα ειναι οτι εκανα κ τις δυο διαδικασιες, αυτο ανεφερα κ πιο πανω(ειχες δικαιο του overclock ειχα δει) αλλα τωρα δεν ανοιγει ο υπολογιστης στη θεση του bios switch! Εχουμε καμια ιδεεα?

Link to comment
Share on other sites

βάζεις το bios switch στην θεση 2 και μπουτάρεις κανονικά,γι΄αυτό υπάρχει το bios switch οταν αποτυχει το φλασάρισμα του κυρίως bios ( θεση 1) βαζεις το switch στο 2 μπουταρεις κανονικά στα windows,τώρα μέσα στα windows ΞΑΝΑΦΕΡΝΕΙΣ ΤΟ SWITCH ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ 1 και επαναλάμβάνεις το φλασάρισμα με ati winflash ,ετσι εχεις πάντα εφεδρικο το 2 για οποιαδήποτε στραβή...

Link to comment
Share on other sites

προσεχε μην φλασάρεις όμως το εφεδρικό bios,πάντα όταν είναι να αρχίσεις την διαδικασία του φλασαρισματος βάζεις το switch στην θεση 1,την θεση 2 την χρησιμοποιείς μόνο για να μπουταρεις μετα απευθειας στην θεση 1 και νέο φλασαρισμα!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον pasxos τα εκανα ολα μαλλον και τι δεν εκανα αλλα δεν! οπως σου ειπα εχω το 1 σαν εφεδρικο και στο 2 φλασαρω(λες να υπαρχει προβλημα)... τωρα απο boot με usb δε δοκιμασα δε νομιζω βεβαια να αλλαξει κατι... How to enable additional shaders on Radeon HD 6950 - Page 112 - techPowerUp! Forums ριξε μια ματια αν δε σου κανει κοπος!

Link to comment
Share on other sites

Ας με διορθώσει κάποιος αλλά μήπως η συγκεκριμένη καρτούλα ειναι η 2η φουρνιά στην οποία δεν μπορείς να κάνεις unlock τους επιλπέον shaders??

Link to comment
Share on other sites

Εαν διαβασες στο φορουμ που σου εστειλα λεει καποιος οτι η μια καρτα του ξεκλειδωνε η αλλη οχι... εγω εκανα αγορα πριν μια βδομαδα οποτε λογικα επεσα στις non-reference και σε αυτες που κλειδωσαν τα Shaders! Δε πολυ χαλιεμαι βεβαια αλλα θελω να μου πει καποιος εαν ξερει περι ο/c αυτης της καρτας ή γενικα της 6950 ποσο και σε ποια επιπεδα περνουν o/c?

Link to comment
Share on other sites

1) Φλασαρε μόνο από dos. Αν σου βγάζει warnings γράψε μας τι λέει μπας και έχει κανένα overwrite protect και θέλει έξτρα εντολή.

2) Εκτός του να βρεις ένα 6970 bios μπορεί με το RBE απλά να ανοίξεις τα shaders στο δικό σου (6950stock) bios. Οπότε ούτε μπερδέματα με unstable μνήμες, ούτε αλλαγές στα ρεύματα.

3) Οι καλές 6950 κάνουν 950/1375 @~ 1.2V κατά μέσο όρο.

Link to comment
Share on other sites

Mε bios απο 6970 δεν ανοιγει καθολου ο υπολογιστης, με modded bios 6950 που ειναι ξεκλειδωμενα τα shaders παλι δεν αλλαξε τιποτα... Δε ξερω λογικα ειναι με το hard lock lasercut η καρτουλα... Aν και με RBE δε καταλαβα που μπορω να ξεκλειδωσω Shaders εαν θες βοηθας σε αυτο! Τωρα σε ο/c με την stock ψυκτρα να επιχειρισω τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

κοίτα τι θα κάνεις

1)ανοίγεις το gpuz

2)αποθηκεύεις το bios που τρέχει η κάρτα σου

3)το ονομάζεις stock

4)κάνεις ένα αντίγραφο του κι το ονομάζεις shaders

5)ανοίγεις το shaders με το RBE και πας στην καρτέλα additional features

6)επιλέγεις δεξιά την επιλογή 6970 shader count

7)κάνεις save το bios

8)περνάς τα 2 bios(stock/shaders)σε bootable usb κι φλασάρεις το shaders κι βλέπεις

Σε περίπτωση προβλήματος φλασάρεις ξανά πίσω στο bios που έχεις ονομάσει stock

αν θες μπορείς να δοκιμάσεις με ένα όριο στο ρεύμα πχ 1.2volt και κοιτάς θερμοκρασίες σε benchmarks βλέποντας πόσα mhz ποιάνει πθρήνας και μνήμες

Link to comment
Share on other sites

αν δεν υπάρχει σε περίπτωση αποτυχίας αν δεν μπουτάρει θες δεύτερη κάρτα

αν έχει διακόπτη απλά αλλάζεις bios μπαίνεις με αυτό που μπουτάρει κι ξαναπερνάς το αρχικό σε αυτό που δεν μπουτάρει

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι το ξέρω αυτό απλά στην DCII μου έχει αντικατασταθεί το dual BIOS switch με switch για τις DVI. Είπα μήπως βρω εναλλακτική.

Αυτό με την δεύτερη κάρτα το σκέφτηκα ως την εύκολη εναλλακτική αλλά είναι όπως το λέω υπερβολικά εύκολο για να μην γίνει η στραβή.

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθησω με RBE οπως ειπε o firekiller και θα σας πω... η καρτα οπως ειπα εχει switch. ειχα ομως ενα προβλημα με το usb boot κατι δεν εκανα καλα, κατι δεν εγραφα (που νομιζω οτι το prompt το εδινα σωστα) και δεν ειχα σωστη εντολη...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Skipper χωρις switch θα σου προτεινα μην επιχειρησης κατι γιατι εγω με switch δεν ανοιγε ο υπολογιστης με το 6970 το bios και απλα μπορεσα και επανεφερα το bios!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό λέω man, εκτός αν βεβαιωθώ για την ασφάλεια της μεθόδου επαναφοράς. Είναι κρίμα πάντως για τέτοια κάρτα με 6-pin & 8-pin και τέτοιο cooler να μην είναι unlockable.

Παρηγοριά μου είναι ότι κλοκάρει τουλάχιστον καλά!

Link to comment
Share on other sites

Τι να κανουμε εντελως ατυχους δε μας λες να ειμαστε ευγνωμων στις εταιριες μας για το στοκ συστημα ψυξης! Και γω για εκει την παω την δουλεια! Γι αυτο ρωταω πιο πολυ για ενα ικανοποιητικο ο/c!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now