George_o/c

Aristidis in action: 5900MHz+ SandyBridge και τρομερά scores!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Aristidis in action: 5900MHz+ SandyBridge και τρομερά scores!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/1354de39d99937d8.jpg[/NEWS_IMG]Ήταν να μην συμβεί. Τώρα που συναίβει, τελείωσε. Ο λόγος φυσικά για τον Αριστείδη και τον 5900MHz+ Core i7 2600K που έπεσε στα χέρια του. Δεν ήταν λίγες φορές που ο Αριστείδης μου έλεγε ότι θα ήθελε πάρα πολύ να έβρισκε έναν 5.9GHz SandyBridge, ώστε να δείξει στους ξένους τι σημαίνει tweaking, ιδιαίτερα στα SuperPi 32M και 3DMark2001 SE που είναι τα αγαπημένα του benchmarks. Οι προσευχές του εισακούστηκαν και μετά από πολλές προσπάθειες και αρκετά CPUs, "έπιασε λαυράκι".

Χάρη στο godlike CPU ο Αριστείδης ανέβασε 8 score τα οποία και πρόσθεσαν 437 πόντους στην Hellas Overclocking Team μας. Τα κυριότερα από αυτά είναι το 3DMark2001 SE run με 136569 πόντους και τα SuperPi 1M & 32M runs με χρόνο 6.203sec και 5m37.078sec αντίστοιχα. Για την επίτευξή τους, επιστρατεύτηκε μια ASUS Maximus IV Extreme, κάρτα γραφικών MSI GeForce GTX 580 Lightning, μνήμες Corsair Dominator GTX2 και μπόλικο υγρό άζωτο.

Απολαύστε τα scores αυτά προς το παρόν, γιατί ακολουθεί παγκόσμιο ρεκόρ στο 3DMark2001 SE!

.

Link to comment
Share on other sites

Το 3DMark2001 SE είναι μακράν η μεγαλύτερη πρόκληση για κάθε overclocker. Πρέπει να κάνεις άπειρα tweaks για να βγάλεις ένα efficient score και οι Έλληνες έχουν πολύ καλή φήμη σ' αυτό ;) Tweaks του benchmark, ρυθμίσεις σε drivers, κόψιμο στα Windows, registry tweaks και pushάρισμα επεξεργαστή, μνημών και κάρτας στα όρια.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω τωρα κατι αλλο.Λεει μετα απο πολλα cpu,δηλαδη ολα αυτα τα cpu μεχρι να βρει αυτο που ηθελε ποιος τα πληρωσε?Ο Αριστιδης?

Πηγε πλαισιο καμπωσες φορες και εδινε 300ευρα ετσι μεχρι να του κατσει κατι καλο?

Απλα ρωταω γιατι ωρες ωρες δεν καταλαβαινω πως λειτουργειτε.:que:...

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι λεπτομερειες απο την στιγμη που κανει αυτο που τον ευχαριστει. Ενα μεγαλο μπραβο στον Αριστειδη και ευχομαι ακομα μεγαλυτερα σκορ.

Link to comment
Share on other sites

E όχι μόνος του, τσοντάραμε και εμείς χαχαχαχ :hehe::hehe: Τι ρωτάς ρα :D

Δεν ξερω George αλλα το ειχα καιρο απορια αυτο.Μπορει να ειχε κονε και να τους επερνε τσαμπα πχ απο καπου ξερω γω.Οσο και αν γουσταρα το oc δεν θα μπορουσα να δοσω 1500ε για 5 SB τα οποια μπορει να ηταν μαπα και τα 5 στην τελικη.Και εγω γουσταρω τρελα τις μηχανες και το στριψιμο κυριος αλλα δεν παω στην suzuki καθε τοσο μεχρι να βρω πιο gsxr σηκωνει τις μεγαλητερες μοιρες κλησης.

Link to comment
Share on other sites

Αριστείδη, τέσσερις φορές έχω δει το ss με το 01 @ 950core, και τις τέσσερις φορές γουρλώνουν τα μάτια μου από μόνα τους :hehe:

Εύχομαι μία "εύκολη" 1400άρα κάρτα man. Με αυτό το efficiency το WR σου θα μείνει καιρό :)

Link to comment
Share on other sites

Μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα John ;)

Maybe you're right.:) τεσπα

Παντος this is madness αν σκεφτεις οτι αλλοι λενε αμαν μεχρι να παρουν ενα cpu:hehe: και αλλοι τους αλλαζουν σαν βρακια μεχρι να βρουν το αναθεματισμενο 57+ μαλτι.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και εκανα εναν ψιλουπολογισμο ...

Εαν παιξει ο Αρης με τα settings που επαιξα εγω στο 32αρι , τοτε στα ιδια ρολογια θα εχει 5.36.27 περιπου.

Εαν ανεβασει και το cpu του στα 5936 ... τοτε παει στο 5.35.5 περιπου .

Τις ευλογιες μου μετα . :P

Link to comment
Share on other sites

ΑΤΣΑ, ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΒΑΣΤΑΤΕ ΤΑ ΑΡΜΑΤΑ ΖΕΣΤΑ Ε ..ΚΡΥΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ....

ARISTIDIIIIIIIIIIIII

STELARAAAAAAAAAAA (οπ, μου ξέφυγε το Α)

ειστε Πρώτοι βρε....αχ (αναστεναγμός ήταν αυτός....)

ΜΠΡΑΒΟ

Link to comment
Share on other sites

ΑΤΣΑ, ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΒΑΣΤΑΤΕ ΤΑ ΑΡΜΑΤΑ ΖΕΣΤΑ Ε ..ΚΡΥΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ....

ARISTIDIIIIIIIIIIIII

STELARAAAAAAAAAAA (οπ, μου ξέφυγε το Α)

ειστε Πρώτοι βρε....αχ (αναστεναγμός ήταν αυτός....)

ΜΠΡΑΒΟ

Που εισαι Γιωργαρεεεεε !!!!!! :D

Πες μερα και ωρα να βρεθουμε . Καιρο εχουμε να τα πουμε . :)

Εισαι Χαιδαρι ή Ραφηνα ???

Link to comment
Share on other sites

ΑΤΣΑ, ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΒΑΣΤΑΤΕ ΤΑ ΑΡΜΑΤΑ ΖΕΣΤΑ Ε ..ΚΡΥΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ....

ARISTIDIIIIIIIIIIIII

STELARAAAAAAAAAAA (οπ, μου ξέφυγε το Α)

ειστε Πρώτοι βρε....αχ (αναστεναγμός ήταν αυτός....)

ΜΠΡΑΒΟ

Κάθε φορά που κάνω quote ένα post σου ρε Γιώργο, γεμίζει με κωδικούς χρωμάτων ο Chrome :hehe:

Καλά είσαι; Που έχεις χαθεί;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now