dark

GTX560 Ti προβλημα στα games

Recommended Posts

παιδια εχω προβλημα με το gpu usage της GTX560 Ti... οταν την τεσταρα δεν ειχα προβλημα στα games: crysis, crysis 2 και deus ex το usage της καρτας ηταν πανω απο 96% σηνεχεια.... οταν ομως μετα απο μερες δοκιμασα καμια αλλα games βρηκα προβλημα στις επιδοσεις και ειδα στο MSI Afterburner οτι η κσρτα πχ στο Assasins Creed II ειχε 25-30% usage οπως και στα Devil May Cry 4, Dirt 3, Splinter Cell conviction...

Φυσικα ειχα το vertical sync=off και απο τους Drivers το power managment mode=performance, επισης στο afterburner επελεξα το constant voltage... εχω τους Drivers 280.26

εχετε καποια ιδεα τι μπορει να φταιει?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι ported παιχνιδάκια που το vsync δεν βγαίνει στ' αλήθεια και παίζει μέχρι 60fps;

ολα τα games που ανεφερα δεν εχουν τα frames κλειδωμενα το dirt 3 παιζει 65-35fps, το devil may cry 4 σε 70-100+fps και το assasins creed 55-25fps με το usage να ειναι 100-50%, 80-70% και 30-50% αντιστοιχα

Link to comment
Share on other sites

Στο assassins creed 2 και μενα τώρα που το δουλευω το gpu usage είναι απο 40-58. Άρα δεν φταίει η κάρτα σου αλλά το παιχνίδι. Είμαι με τους 275.33 drivers.

Και έχουμε περίπου τα ίδια χαρακτηριστικά:

Q9550 3.8GHz

4GB DDr2 950MHz

MSI 560Ti HAWK

X-25M

Εγώ το τρέχω σε 1920χ1200.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς ανέβασε το CPU στα 3.6GHz και δες αν θα ανέβει και το GPU Utilization η ανέβασε παραπάνω τα φίλτρα μέσα στο παιχνίδι και δες αν ξανά θα ανέβει το GPU utilization.

Link to comment
Share on other sites

θα κανω ενα τεστ με το cpu 2.8Ghz vs 3.4Ghz να δω αν ανεβει το utilization... αλλα δεν νομιζω να εχει διαφορα γιατι σε αλλα games: Crysis 2, deus ex δεν βλεπω καμια πτωση στο gpu utilization

Link to comment
Share on other sites

τεσταρα και καπια αλλα games τα μισα ειναι οκ... τα αλλα εχουν το ιδιο προβλημα!!! με την gtx260 δεν ειχα δει ποτε κατι τετοιο (μονο σε sli σε καποιες περιπτωσεις)

Link to comment
Share on other sites

drivers θα είναι, γύρνα σε παλιότερη έκδοση και τσέκαρε.

Στο assassins credd 2 πάντως πρέπει να φταίει το παιχνίδι, αν και κλείνω είτε απο drivers ειτε απο το menu το vsync το παιχνίδι δεν λέει να ανέβει πάνω απο 60 frames. Άρα?

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να αναφερω οτι μεσα στο παιχνιδι εβαλα την καμερα σε ενα σημειο οπου ειχε 50fps με 40% usage, και μετα την γυρισα σε καποιο αλλο σημειο οπου επεσε στα 30fps με 25% usage οποτε καταληγουμε στο οτι φταει καποιο software λογικα οι drivers... σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Απο τα παιχνίδια που έχω τώρα και τέσταρα χτυπάνε ταβάνι 100% τα...

The witcher 2

Crysis 2

Bad company 2

F1 2010

DIrt 3

Deus EX

Μόνο το Assassins creed 2 πήγε μέχρι 93% σε κάποια φάση και το περισσότερο κυμενότανε στο 50-60% gpu usage.

Link to comment
Share on other sites

στο dirt 3 σαν καρδιογραφημα πηγαινε το usage 60-100... ειναι απελπιστη με πολλα games... καποιο fix θα πρεπει να υπαρχει ε παιδια?

και σε εμενα ολα τα crysis, deus ex, metro 2033, battlefield bc και witcher 2 ποιανουν 100% usage!!!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις uninstall drivers / driversweeper και ξανά καθαρό πέρασμα.

Σε τι ανάλυση δοκιμάζεις πάντως, μήπως απλά τρως bottleneck. To cpu usage είναι 100% καρφωμένα;

Link to comment
Share on other sites

1920x1080 σε ολα τα games... στο assasins II ειδα τωρα οτι ολοι οι πυρηνες του cpu ειναι ανεμεσα σε 50-85% με την gpu στο 60% μεσω ορο... θα δοκιμασω σε καινουρια εγκατασταση windows πως αν εχει διαφορα

Link to comment
Share on other sites

με καινουρια εγκατασταση windows και drivers 275.33 τελικα ειδα οτι δεν αλλαξε κατι...

αν καποιος εχει καποιο απο τα παρακατω games και καρτα GTX560 Ti ας μου πει πως τα παει η καρτα για να δω αν εχω εγω μονο το προβλημα...

call of duty black ops

assasins creed II

assasins creed brotherhood

gta iv

devil may cry 4

dirt 3

splinter cell convition

Link to comment
Share on other sites

τελικο συμπερασμα... η καρτα εχει ψυχολογικα προβληματα αλλιως δεν εξηγειται οτι κατεβαζω την αναλυση σε 720p και αυτοματος κατεβενει και το usage της gpu... σηκωνω τα χερια ψηλα εγω...

Link to comment
Share on other sites

ετσι το εχω φιλε μου αλλα η καρτα σηνεχιζει να μην δουλεβει στο full στα μισα μου games ενω εχω δει οτι σε αλλα συστηματα δουλευει κανονικα

Link to comment
Share on other sites

το assasins creed II το τεσταρα στα 15 πρωτα λεπτα του παιχνιδιου και με το format και στα κανονικα μου windows 7 και ειδα οτι σε καθε σκηνη του παιχνιδιου τα fps ηταν ιδια οπως και το usage... οι drivers ηταν οι 275.33...

υπαρχει περιπτωση να εχω bottleneck στα resi 5, dmc4, assasuns creed II black ops και να μην αφηνει την gpu να fullαρι? απιθανο το βλεπω... ενω παιζει στο full usage τα βαρια crysis 1-2, metro 2033 και deus ex...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now