barfastic

Service @ Plaisio MEGA FAIL

Recommended Posts

Ρε παιδια.... αυτοι η "τεχνικοι" θα με βγαλουν απτα ρουχα μου....

Αγορασα ενα HDD Dock της ICYBOX με USB να μεταφερω ολα μου τα δεδομενα απο ενα σκληρο στο νεο συστημα (sliced).

το αγορασα την παρασκευη απτο καταστημα της γλυφαδας, αλλα το ανοιξα το σαβατο το βραδυ γιατι περιμενα να τελιωσει το initializing του raid.

το ανοιγω, και βλεπω οτι μεσα, το βυσμα της τροφοδοσιας ειναι σπασμενο, και εχει σπασει στην γωνια...

φωτο δεν εχω αλλα δειτε περιπου τι εννοω... εχει ραγισει στα κοκκινα σημεια

sata15pin2.jpg

σαββατο βραδυ ειναι κλειστο το πλαισιο, οπως και την κυριακη, και το πηγε ο αδερφος μου την δευτερα το μεσημερι.

εκει του ειπανε οτι δεν γινεται αλλαγη γιατι εχουν περασει 3 ημερες απτην αγορα...

και μετα αφου το αφησε στο service, μετα απο καποιες ωρες του ειπανε οτι ειναι λαθος χρηστη, και οτι δεν το "χρησιμοποιησε" σωστα!

οτι τους βολευει λενε... και πραγματικα, γτ ο συγκεκριμενος το επαιζε και ιστοριας, μου λεει, με την πειρα που εχω σε αυτα τα θεματα ειναι λαθος χρηστη, του λεω, ποσα συμβαν εχετε δει με το ΙΔΙΟ ακριβως θεμα... και μου λει κανενα.... του λεω, ποσα καλωδια τροφοδοσιας sata ραγισμενα στην γωνια εχετε δει? κανενα μου λει... Ε, sry κιολας αλλα με πια πειρα τοτε μου λετε οτι βγαλατε αυτο το συμπερασμα?! και μου λεει, σε τεχνικα θεματα γενικοτερα! Απτην NASA τον φερανε αυτον..... ξερει να βαζει και ηλεκτρικες συσκευες στην μπριζα... στανταρακι.

εχω παρει οτι τηλεφωνο εχω βρει, εχω μιλησει με τον υπευθηνο service του καταστηματος (αυτος απτην NASA ηταν), μιλησα και με τα κεντρικα... και εκανα παραπονα σε εναν τεχνικο εκει, και μου ειπε οτι θα μιλησει με τον υπευθηνο του, και τον υπευθηνο του καταστηματος, και θα με παρουν τηλεφωνο...

μου φαινεται ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ να μου το πασαρουν ως λαθος χρηστη, και παω και στοιχημα οτι αμα παρω το ιδιο, με εναν σκληρο, οσο και να προσπαθησω να το σπασω σε εκεινο το σημειο, ειμαι σιγουρος οτι δεν θα γινει. και τους το ειπα!

για πειτε καμια ιδεα ρε παιδια γτ μου λενε οτι δεν μπορουν να κανουν τιποτα, και οτι ετσι χωρις λογο εχασα 45?

γιατι με βλεπω να μου βαζουν περιοριστικά μετρα σε δευτερο μαγαζι... :@

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου άποψη είναι σε ποιον θα πέσεις.. είχε αγοράσει φίλος μου μια μητρική και από δικιά του μαλακία έσπασε κάτι δεν θυμάμαι ακριβώς τι μου είχε πει αλλά ήταν στο πάνω μέρος της μητρικής στα δεξιά και ήταν κάτι πάρα πολύ μικρό και μου είπε για να το καταλάβει κάποιος αυτό έπρεπε να έχει χρόνια στην τεχνική υποστήριξη και να ξέρει πολύ καλά την δουλεία του! Τελικά δεν άναψε το pc και το πήγε την αμέσως επόμενη πίσω και τους άρχισε! "και τι πράγματα είναι αυτά μου δώσατε χαλασμένη μητρική και δεν έχω χρόνο αύριο φεύγω για ρουμανία" και του λένε ήρεμιστε θα τη τσεκαρουμε και οταν είναι θα σας παρουμε τηλεφωνο και την τριτη μερα πηγε και πηρε καινουρια.. δηλαδη ουτε που το καταλάβανε και κερδισμενος απο μαλακια του βγηκε

Link to comment
Share on other sites

ειναι μη σου τυχει οντως υπαρχουν κατι κωλο**** σε κατι μαγαζια που ειναι οτι ναναι οι τυποι μονο να σε πριζουν ξερουν και τιποτα αλλο.Καλη τυχη ,με την περιπτωση σου.Μην τους αφησεις ετσι ομως να την βγαλουν καθαρη :P

Link to comment
Share on other sites

ρε αγορίνα επειδή εχω φάει πολλές εργατώρες με το service του "Π" αν δουλεύει άλλαξε ενα βύσμα για να μην ταλαιπωρήσε με τους γελίους...το έχουν παραξηλώσει τελίως κάποιοι τεχνικοί :rant:

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε άλλο κατάστημα, service με service είναι διαφορετικά ;)

Το πολύ πολύ άμα δεν καταφέρεις τίποτα,φτιάξτο μονος σου να τελειώνεις και μην χαλάς την ζαχαρένια σου,δεν χρειάζεται,την έχω πατήσει και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλευει το dock, αμα δουλευε, στα @@ μου, αλλα μου την εχει βιδωσει που μου ειπανε οτι ειναι user error. ενω δεν ειναι, και ενω στο τηλεφωνο μου ειπε ο ΙΔΙΟΣ οτι ειναι πολυ περιεργο το σημειο σπασιματος. 2 τροποι υπαρχουν να βαζεισ τον σκληρο στο dock. η σωστη, και η λαθος... αν το βαλεις απτην λαθος, και βαλεις πιεση, τοτε θα εσπαγε ολο το βυσμα, και οχι η μια γωνια του!

θα παω απο εκει αν προλαβω σημερα...

δεν ξερω αν θα μπορουσα να το φτιαξω, γιατι ειναι αυτο

IB-110_big.jpg

δεν ειναι θηκουλα, και το βυσμα ειναι ενωμενη με την βαση...

Link to comment
Share on other sites

Με πηραν απο την εξυπηρετυση πελατων, να καταγραψουν το συμβαν... παλι...

και μου ειπαν να παω εκει να μιλησω και με τον υπευθηνο καταστηματος.

και που τους μιλησα παλι (μονο και μονο να μαθω αν θα ειναι εκει και ο υπευθηνος του ακταστηματος και του service) τραβαω τα μαλλια μου! μου λενε οτι ειναι user error.... να παρω to sliced μαζι μου να τους δειξω οτι αυτο δεν παιζει!? δεν ξερω τι αλλο να κανω με τους μ@λ@κες....

Link to comment
Share on other sites

με το που τους ζητησα να μιλησω με τον υπευθηνο του καταστηματος, τα αμσαγε ο μαπας στο σερβις, και πηρα τα λεφτα μου πισω, ηρεμα, και μεσα σε 5 λεπτα. τωρα γιατι γεννιουνται ατομα τα οποια ειναι βλαμμενα, τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για σας παιδιά αλλά εδώ και χρόνια πελάτης στο Πλαίσιο Λάρισας το Service και η αντιμετώπιση σε περίπτωση Rma ήταν πάντα άψογη,κανένα παράπονο παρόλο που τα παιδιά πραγματικά ξεσκίζονται αφού ο κόσμος που πάει ειναι πάρα πολύς!!

Link to comment
Share on other sites

Στο πλαίσιο Λάρισας 2 φορές κάνανε λάθος στο ίδιο πράγμα.

Τους ζήτησα σκληρό sata 500gb και μου δώσανε IDE.

Αλλα όταν τα γύρισα πίσω δέν υπήρχε κανένα πρόβλημα. Το αλλάξανε στη στιγμή.

Πάντως το 50% απο τους "τεχνικούς" είναι της NASA

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση να μην ανοιγω νεο θεμα.

εχω 2 ολοιδιες καρτες γραφικων Sapphire 5870.

ομως εχω αποδειξη μονο για την μια και την αλλη δεν ξερω καν απο που την εχω παρει!

το θεμα ειναι οτι αφου η αποδειξη δεν γραφει πανω το S/N δεν ξερω για ποια καρτα ειναι!

τι κανω τωρα ας πουμε αν χαλασει η μια καρτα, πως βλεπουν οτι οντως ειναι δικια τους ή οχι?

περασα σημερα με τα 2 S/N να τα δουν για να επιβεβαιωσω ποια καρτα ειναι απο Πλαισιο αλλα

ειπαν οτι δεν μπορουν να το δουν αυτο!

το ερωτημα μου αμεσως ηταν αν τους παω πισω μια χαλασμενη πως θα ξερουν οτι ειναι απο αυτούς? καμια απαντηση!

ξερει κανεις τι παίζει? :)

Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως ρωταω, το ξερουν σιγουρα απο το S/N?

μου ειπαν δεν μπορουν να το ελεγξουν ετσι, εκτος και βαριοντουσαν να με εξυπηρετησουν!

Link to comment
Share on other sites

οι καρτες ειναι σιγουρα περσινες οποτε δεν...

και εγω που νομιζα οτι η αποθηκη τους θα ξερει όλα τα S/N που διακινούν και λειπουν και οι "στρατιωτες" που θα ηξεραν στα σιγουρα :P

thanks!

Link to comment
Share on other sites

κατι αλλο. προσφατα τους πηγα μια VGA η οποια και ειχε προβλημα. ενταξει μου λενε οκ αλλα επειδη δεν υπαρχει αλλη ιδια τοτε θα πρεπει να παρω καποια αλλη VGA και μονο VGA, πιστοτικο πια δεν κοβεται ουτε μπορω να παρω καποιο αλλο προιον!

το δε εκπληκτικο ειναι οτι ειχα παρει την καρτουλα 128ε και μου λενε μπορειτε να παρετε κατι στην τρεχουσα τιμη 115ε!

τι εγινε ρε παιδια απο ποτε ολες αυτες οι αλλαγες? μηπως να μην ξαναψωνισω απο εκει?!

Link to comment
Share on other sites

Καλά είσαι, αφού δεν σου είπανε "τρέχουσα τιμή 30 ευρώ" πάλι καλά να λες.

Μακριά και αγαπημένοι.

e-shop, plaisio, multidrama = black list, ούτε γώμα για κάρβουνο πλέον από εκεί.

Ζήτω το e-gate, my-shop, e-world & το εξωτερικό!

Link to comment
Share on other sites

μπορω να πω με σχετικη ''ασφαλεια'' και το visionstudio.gr .Αλλα στα υπολοιπα που ειπε ο bill συμφωνω και επαυξανω.Δεν ξερω τοσο για το μουλτι(δ)ραμα να πω την αληθεια ομως.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now