Christopher

Ερώτηση για 6950 Sapphire

Recommended Posts

Ποια από τις δύο αυτές να επιλέξω? Πιστεύω ότι είναι μια χαρά κάρτες.

1)Sapphire Radeon HD 6950 | Getitnow

2)Sapphire PCI-X 6950 2GB Dual Fan - Κάρτες Γραφικών - plaisio.gr

Η διαφορά είναι ότι η δεύτερη έχει 2 ανεμιστηράκια.

Με ένα ανεμιστηράκι η κάρτα θα διατηρείται σε κανονικά επίπεδα θερμοκρασίας??

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και πας για την 2η με τα δύο ανεμηστήρια. Θα είναι πιο ήσυχη, πιο δροσερή και με περισσότερες δυνατότητες overclocking...;)

Η διαφορά στην θερμοκρασία είναι τρομερή? Γιατί επιπλέον στο κουτί υπάρχουν 3 ανεμιστήρες.

Link to comment
Share on other sites

Αν η πρώτη είναι reference - go for it.

Καλές θερμοκρασίες - εγγυημένο ξεκλείδωμα και γενικά πολύ βαρβάτες κάρτες. Και σε o/c.

Συγνώμη όταν λες reference τι εννοείς? Δεν σε κατάλαβα φίλε μου...

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί ότι είναι κάρτα με το σύστημα ψύξης που παρέχει η AMD.

Α μάλιστα. Επειδή είχα κι εγώ απορία εάν έχει ανεμιστήρα,κοίταξα στο site της sapphire και έχει.

Όσο για το airflow που είπες,μπροστά ,πλάγια και πίσω υπάρχουν κατάλληλα διαστήματα για να κυκλοφορεί ο αέρας.

Link to comment
Share on other sites

Αν η sapphire είναι η κλασική reference

hd6950_2gbgddr5.jpg

είναι κάρταρος με τα όλα του: διπλό bios με switch, ΣΙΓΟΥΡΟ ξεκλείδωμα σε 6970, καλά VRM και πολύ καλά clock λόγω καλού voltage control.

Οι θερμοκρασίες είναι άψογες και ο ζεστός αέρας εξέρχεται του κουτιού.

Απ' ότι φαίνεται, όπως και στις 5850, έτσι και στις 6950 οι reference υλοποιήσεις ήταν οι καλύτερες (καλά μην βαράτε, εξαιρούνται κάτι direct cu κτλ).

Άποψή μου είναι να βεβαιωθείς ότι μιλάμε για την συγκεκριμένη και αν ναι, να την πάρεις. Αλλιώς δες πάλι σε reference από Asus (ίδια κάρτα με άλλα αυτοκόλλητα και 3 χρόνια εγγύηση) :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, διαφορετικο συστημα ψυξης.

Οι καρτες με διαφορετικο συστημα ψυξης από το reference δεν εχουν τον διακοπτη που τις ξεκλειδωνει με 90% επιτυχια σε HD6970.

Sapphire Radeon HD 6950 | Getitnow

Εδώ εάν κοιτάξεις τα σχόλια λέει ότι ξεκλειδώνεται. Άρα είναι η reference? : Sapphire Technology Web Site

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που αυτή δεν είναι η reference,δεν θα υπάρχει δυνατότητα να την ξεκλειδώσω σε 6970. Αλλά και πάλι μια χαρά δυνατή κάρτα δεν θα είναι η 6950?

Δεν ψάχνω κάτι ουαου. Να μπορεί να σηκώσει τα Games που βγαινουν αυτήν την εποχή θέλω :P

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που αυτή δεν είναι η reference,δεν θα υπάρχει δυνατότητα να την ξεκλειδώσω σε 6970. Αλλά και πάλι μια χαρά δυνατή κάρτα δεν θα είναι η 6950?

Δεν ψάχνω κάτι ουαου. Να μπορεί να σηκώσει τα Games που βγαινουν αυτήν την εποχή θέλω :P

Καταρχάς καλώς σε βρήκαμε :drinks:

Κατά δεύτερον ναι, η 6950 αρκεί για όλα τα παιχνίδια αυτό τον καιρό σε 1920 x 1080 με full settings φίλτρα κ.τ.λ. Εξαίρεση αποτελεί το Metro 2033 που είναι απίστευτα βαρύ χωρίς λόγο :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς καλώς σε βρήκαμε :drinks:

Κατά δεύτερον ναι, η 6950 αρκεί για όλα τα παιχνίδια αυτό τον καιρό σε 1920 x 1080 με full settings φίλτρα κ.τ.λ. Εξαίρεση αποτελεί το Metro 2033 που είναι απίστευτα βαρύ χωρίς λόγο :hehe:

ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα :)

Ωραία. Εγώ ένα Stronghold 3 / SWTOR θέλω να παίζω και που και που κανα l2. Δεν παίζω κάτι φοβερά βαρύ :D

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια τέτοια στο pc μου και μια σφραγισμένη με την ζελατίνα να κάθεται μετά από ένα RMA μιας 4870χ2...

Γιατί δεν την εχω δώσει ακόμα? Γιατί όλοι κοιτάνε το Skroutz και την θέλουν με 200 ευρώ... προτιμώ να την έχω να κάθεται και ίσως μελλοντικά να την χρησιμοποιήσω crossfire στην Dell 27 που θα πάρω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Να ρωτήσω κάτι σχετικό με αυτή την κάρτα? (έχω αυτή με τον ένα ανεμιστήρα της sapphire non-reference). Παρατηρώ με το gpu-z ότι δίνει 2 vreg θερμοκρασίες. Η πρώτη μετά από παιχνίδι ανεβάζει 69-70 βαθμούς κελσίου ενώ η άλλη όχι πάνω από 35-40.Που βρίσκονται αυτόι οι αισθητήρες ξέρει κανείς? αφορούν στις θερμ. των γνωστών vrm?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now