Recommended Posts

Παρατήρησα ότι η HD 5850 που αγόρασα έχει 2 πηγές τροφοδοσίας. Το τροφοδοτικό που έχω τώρα είναι 350 W, θα την αντέξει ή πρέπει να αγοράσω ένα μεγαλύτερης ισχύς (π.χ. 500 ή 550 W); Αν ναι θα πρέπει να αγοράσω και ψύκτρα για τον υπολογιστή;

Link to comment
Share on other sites

αυτο εξαρταται απο το ποσο καλης ποιοτητας ειναι το τροφοδοτικο σου και επισης απο το ολο συστημα. γραψε τα χαρακτηριστηκα του pc σου για να βγαλουμε καλυτερο συμπερασμα. αλλα οπςσ και να εχει θα σου πρωτεινα ενα ποιο δυνατο τροφοδοτικο 500+ watt για να εισαι ανετος...

η ψυξη του pc δεν χρειαζεται δεν ειναι αναγκαια για την αλλαγη του τροφοδοτικου

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα πρέπει να κοιτάξεις είναι τα 12V rails σου. Από όσο μπορώ να βρω, το Seasonic σου βγάζει 17+17 ampere, σύνολο 34, ενώ η ΑΜD συνιστά τουλάχιστον 40, αν και νομίζω πως είναι λιγάκι υπερβολή για μια κάρτα με max power draw 170W.

Αν και την δικιά μου για λίγο καιρό την δούλευα σε ένα Enermax 485 (χρησιμοποιώντας τα molex to pci-e), εκτιμώ πως θα είσαι τελείως οριακά, και χωρίς να ξέρω τι θα γίνει σε μεγάλο φορτίο.

Δική μου πρόταση, είναι αυτή

Corsair Enthusiast Series TX650 V2 650W 80+ Bronze Certified

Edited by Astalavista
Link to comment
Share on other sites

Ήδη η αναβάθμιση που θέλω να κάνω πιστεύω θα μου κρατήσει τον υπολογιστή για τα επόμενα 4-5 χρόνια. Αλλά σίγουρα να έχεις ένα παραπάνω πλεονέκτημα δεν είναι άσχημο. Επίσης μια επεξήγηση σε όποιον γνωρίζει, όταν συνδέεις το τροφοδοτικό με την κάρτα γραφικών, τι ακριβώς εξυπηρετεί αυτό; Κατά την συναρμολόγηση του Η/Υ θα πρέπει να πω στον τεχνικό να το κάνει ή θεωρείται αυτονόητο;

Link to comment
Share on other sites

Εγω με 400 ειμαι και εχω 8600 και 5850 μαζι με 3 δισκους και ολα πανε καλα και σε παιχνιδια και σε δουλειες . Αρα με ενα 500-600 εισαι μια χαρα νομιζω . Και ναι θεωρειται αυτονοητο ;)

Link to comment
Share on other sites

Ήδη η αναβάθμιση που θέλω να κάνω πιστεύω θα μου κρατήσει τον υπολογιστή για τα επόμενα 4-5 χρόνια. Αλλά σίγουρα να έχεις ένα παραπάνω πλεονέκτημα δεν είναι άσχημο. Επίσης μια επεξήγηση σε όποιον γνωρίζει, όταν συνδέεις το τροφοδοτικό με την κάρτα γραφικών, τι ακριβώς εξυπηρετεί αυτό; Κατά την συναρμολόγηση του Η/Υ θα πρέπει να πω στον τεχνικό να το κάνει ή θεωρείται αυτονόητο;

Το 6-pin connector που συνδέει το τροφοδοτικό με την κάρτα γραφικών της δίνει το έξτρα ρεύμα που χρειάζεται. Όχι, δεν πρέπει να το πεις στον τεχνικό, θεωρείται αυτονόητο :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Οπότε θα επιλέξω αυτόν που είχα αρχικά διαλέξει. Τα 600 W μου φαίνονται ήδη αρκετά για την παρούσα στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now