AN7

ASUS P5E64 WS Evolution(X48) mini Review

Recommended Posts

Παίδες ( και ειδικά ο Mr Golden Hand ) μου λέτε γιατί είτε με το LoadLine Calibration στο Normal ( Vdroop on ) & Performance ( Vdroop elimination = on ) έχω τεράστιο Vdroop ?

Και φυσικά στο Performance, τραβάω απίστευτο instability...

Επίσης στο OV_CPU για το mod για μέχρι 2.3Vcore δεν εννώνουμε τα pin 1 & 2 ?

Γιατί και με το BIOS 0115 & 0504 ενώ είχα εννώσει τα pin 1 - 2 μου έδειχνε μέχρι 2.1V μόνο και όταν έβαζα 2.1V δεν POSTάριζε καν.

Μέχρι τα 2.02κατι αν θυμάμαι καλά άναβε, αλλά είχα ROFL τάση πραγματικά ( περί τα 1.72V )

Link to comment
Share on other sites

asus χωρις vdroop γινετε δεν γινετε. εχεις το 504 bios το θελωω:suck:

Ωχ, δεν το είχα postάρει το 0504 στην database ? Μάλλον όχι από ότι βλέπω.

Asus P5E64 WS Evolution BIOS v0504 ( latest Beta )

Εσύ πως κατάφερες και έδωσες 2.0V @ CPU ?

Με το Vdroop που είχα εγω ( ~1.72V με το BIOS set στα 2.02κατι Volts ) θα έπρεπε να δώσεις 2.3V :D

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το καταραμμένο δεν μου βγάζει το υποτιθέμενο max 2.3V στο CPU Voltage στο BIOS ενώ έχω κάνει το καταραμμένο mod ( παρότι το έκανα βιαστικά με το board μονωμένο, κλπ και πρόχειρα λόγω βιασύνης ( καθώς το σύστημα έτρεχε με LN2 εκείνη την στιγμή :D ) και έχω βεβαιώσει ότι κάνουνε σωστά επαφή τα pin 1 & 2 στο BIOS μου βγάζει max 2.1Vcore και minimum πλέον 1.25Vcore :evil:

Link to comment
Share on other sites

Έχει αρχίσει και παίζει στο μυαλό μου η ιδέα ότι όταν βλέπει 45nm CPU δίνει max 2.1V και με 65nm CPU max 2.3V

Εγω έχω μόνο 45nm CPUs πλέον, και μόνο μια Evolution οπότε δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω.

Στο τελευταίο παιχνίδι που έκανα ( παγάκια λόγω βαρεμάρας ) κατάφερα και δούλεψε σωστά και με 2.0V @ BIOS έδινε περίπου 1.947V αν θυμάμαι καλά.

Αλλά παρατήρησα ότι από κάποιο FSB και πιο πάνω κατά το boot, βασικά μόλις τελείωνε τις σβούρες το loading bar των Windows XP έκανε ένα τρελλό droop στα 1.45V / 1.55V ( ανάλογα τα κέφια και την τάση που έβαζα στο BIOS )....

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει σπάσει τα νεύρα η κωλομητρική, συνέχεια χάνει τα SATA!

Βάζω Reset to Defaults, τα βρίσκει. Βάζω 480x9.5 και μου τα χάνει. Ρεύμα σε SB έδωσα, σε NB έδωσα, στα mosfet της με γράφει!

Πάω να δοκιμάσω το 601

Link to comment
Share on other sites

Πάνω από 120ΜHz το PCI-E τα χάνει..

Anyway, άλλο είναι το θέμα. Επειδή στήνω ένα PC με την Evo, θα παίξει κανονικά αν βάλω τη GX2 στη δεύτερη μπλε PCI-E; Στην πρώτη βρίσκει πάνω στο Dominator Fan

Link to comment
Share on other sites

μπα...παίζει και 140+ :P

Πώς;;; Στα 120 παίζει κανονικά, 121 no sata

Λογικά δεν θα έχεις prob

Άμα έχω prob, θα βγάλω το fan, δεν υπάρχει θέμα, αλλά θέλω να κόψω σωστά τους σωλήνες..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα! Καλώς σας βρήκα :shades: ... Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την P5E64 Evolution και θα θελα την βοήθειά σας. Αγόρασα πρόσφατα τις Corsair Dominator 2x2GΒ 1800Mhz αλλά δεν μπόρω να σταθεροποιήσω το σύστημα.Να πω πρώτα ότι έχω τον Q9450,GTX280,Tagan 1100W(δανεικό από φίλο μήπως και οφειλόταν το πρόβλημα στο 750άρι Toughpower που έχω).. Το πρόβλημά μου είναι το εξής: Όταν βάζω τις μνήμες στα 1800 και πάνω, έχω τρομερά κολλήματα στα games! μιλάμε για σπάσιμο νεύρων!:stars: Έτρεξα memtest86+ στα 1800 8-8-8-24, 20 loops όλο και από 5 loops το test 5 και 8, τις έβγαλε οκ, στο καπάκι OCCt 1 ώρα όλα οκ και εκεί... το ίδιο και στα 1904, πάλι οκ και εκεί... Επίσης 18 ώρες prime και 2 ώρες OCCt στα 3.8 και 1904, όλα οκ και εκεί... Στα παιχνίδια όμως κολλάει ασταμάτητα... δεν μπορώ να παίξω τίποτα... Έχψ δοκιμάσει και το 0702 και το νέο 0802 και το 115 που απότι βλέπω είναι το καλύτερο όσον αφορά το O/C... Πείτε καμιά ιδέα παίδες γιατί με βλέπω να γυρνάω πίσω την μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα! Καλώς σας βρήκα :shades: ... Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την P5E64 Evolution και θα θελα την βοήθειά σας. Αγόρασα πρόσφατα τις Corsair Dominator 2x2GΒ 1800Mhz αλλά δεν μπόρω να σταθεροποιήσω το σύστημα.Να πω πρώτα ότι έχω τον Q9450,GTX280,Tagan 1100W(δανεικό από φίλο μήπως και οφειλόταν το πρόβλημα στο 750άρι Toughpower που έχω).. Το πρόβλημά μου είναι το εξής: Όταν βάζω τις μνήμες στα 1800 και πάνω, έχω τρομερά κολλήματα στα games! μιλάμε για σπάσιμο νεύρων!:stars: Έτρεξα memtest86+ στα 1800 8-8-8-24, 20 loops όλο και από 5 loops το test 5 και 8, τις έβγαλε οκ, στο καπάκι OCCt 1 ώρα όλα οκ και εκεί... το ίδιο και στα 1904, πάλι οκ και εκεί... Επίσης 18 ώρες prime και 2 ώρες OCCt στα 3.8 και 1904, όλα οκ και εκεί... Στα παιχνίδια όμως κολλάει ασταμάτητα... δεν μπορώ να παίξω τίποτα... Έχψ δοκιμάσει και το 0702 και το νέο 0802 και το 115 που απότι βλέπω είναι το καλύτερο όσον αφορά το O/C... Πείτε καμιά ιδέα παίδες γιατί με βλέπω να γυρνάω πίσω την μητρική.

Μια ασχετη ερωτηση & δική απορία τις μνημες σου τις ειδε κανονικα στα 1800 ??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now