DBC

NOKIA N9: Ξεκινάει το shipping του σε περιορισμένο αριθμό χωρών

Recommended Posts

[NEWS_IMG=NOKIA N9: Ξεκινάει το shipping του σε περιορισμένο αριθμό χωρών]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614e006d35432d4.png[/NEWS_IMG]Η NOKIA ανακοίνωσε επίσημα ότι ξεκίνησε το shipping του πρώτου της MeeGo-based smartphone, το N9. Το νέο smartphone της NOKIA έρχεται σε πολλές χρωματικές εκδόσεις για να επιλέξετε αυτό που ταιριάζει καλύτερα στις ανάγκες σας. Δυστυχώς δεν θα το δούμε σε πολλές αγορές να κυκλοφορεί, αντίθετα θα το λάβουν περιορισμένος αριθμός χωρών. Με τιμή που ανέρχεται στα ?480 για το μοντέλο των 16GB και σε ?560 για το μοντέλο των 64GB, διαθέτει μία οθόνη αφής 3.9 ιντσών (854 x 480), επεξεργαστή TI OMAP 3630 χρονισμένο στα 1GHz, 1GB μνήμης RAM, μία οπίσθια κάμερα με λειτουργία αυτόματης εστίασης με dual LED flash που επιτρέπει την εγγραφή 720p video αλλά και μια μπροστινή για βίντεο κλήσεις. Στα πρόσθετα χαρακτηριστικά του ανήκουν και μία θύρα USB, μία μπαταρία των 1450 mAh αλλά και υποστήριξη HSDPA 14.4Mbps.

[img_ALT=NOKIA N9: Ξεκινάει το shipping του σε περιορισμένο αριθμό χωρών]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/26294e832b0c87ae0.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=NOKIA N9: Ξεκινάει το shipping του σε περιορισμένο αριθμό χωρών]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/26294e832b0c71f32.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=NOKIA N9: Ξεκινάει το shipping του σε περιορισμένο αριθμό χωρών]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/26294e832b0c673c1.jpg[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

αυτο έχω :P

να σου πω την αληθεια, την διαφορα των 2 πυρηνων δεν την ειδα πουθενα σε σχεση με το παλιο μου HD2. (εξαιρώντας προφανως την αποδοση σε καποια Games λογω tegra)

να στο πω και αλλιως, να τους χ?σω τους 2 πυρηνες σε κακογραμμενο os.

η νοκια απο οσο θυμαμαι τουλαχιστον ειχε άλλα καλα και επίσης σε οσα videos το ειδα, μου φανηκε πολυ καλο και με εξαιρετικες δυνατοτητες multitasking.

επίσης με εχει ψησει πολυ ασχημα το tegra 3 αλλα επειδη αργει δεν το σκεφτομαι τοσο πολυ. :D

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω, εγω παντως με n96, 400mhz επεξεργαστη και symbian ανετα το πεταγα το κυριο θεμα δεν ειναι τα παιχνιδια, ειναι το multitasking και στην περιπτωση μου το tasking γενικως.....:P

το anroid δεν δουλευει σωστα τα διπυρηνα;;; αναβαθμιση μπορεις να τους κανεις;;;

Link to comment
Share on other sites

μωρε το android καλα τους δουλευει. τωρα που μιλαμε κιολας περναω νεα ρομ :P

και αναβαθμιση τους κανεις και οτι θες ΑΛΛΑ λιγοι ειναι οι developers εφαρμογων που θα ξαναγραψουν το Χ game για νεα πλατφορμα, ποσο μαλλον οταν ειναι κατι σαν το tegra που είναι λιγο διαφορετικο σε σχεση με το hardware του S2 και του Desire.

Link to comment
Share on other sites

Το μέλλον δεν είναι τα Windows Phone 7; Ειδικά τώρα με το 7.5 Mango update; :) Ποιος ο λόγος για MeeGo; Αφού θα εκλείψει το πολύ σε 2 χρόνια από τώρα, το έχει δηλώσει και η Nokia, το έχω βάλει και σαν είδηση παλιότερα.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα ειναι αρκετα πιθανο λογω της φυσεως του meego/android να παιζουν οι εφαρμογες του ενος στο άλλο και 2ον σε 2 χρονια θα εχω ξανααλλαξει αλλα 3 κινητα. :P

αλλο το wp7.

Link to comment
Share on other sites

συνετησου νορντ και μπες στον σωστο δρομο..!

1ον) αγορασε αντροιντ/αιφον

2ον) αγορασε ιντελ επεξεργαστη

ειναι 2κινησεις ωστε να μην εισαι συνεχεια στον πατο!!!!!!!!!:P:p:p

οσο για το κινητο πολυ ντιζαινατο..αλλα μεχρι εκει..!επισης μιγκο εχει κιαλλο κινητο!!!

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο ειναι απιστευτα γρηγορο. Οπως ειπε ο Νορντ εχει τρομερες multitasking δυνατοτητες. Δεν σκαλωνει με τπτ. Θυμιζει iOS.

Περι Android τωρα. Το εχω βαρεθει ειλικρινα. Τα ιδια και τα ιδια, δεν εχω δει κατι διαφορετικο.

Ειμαι με 2.3.5 και δεν εχει αλλαξει τιποτα. Ακομα τρωει σκαλωματακια.

Παντως αν μου λεγανε παρε η το LG το διπυρηνο η αυτο, θα διαλεγα εννοειται αυτο. Οχι μονο λογω design αλλα λογω λειτουργικου, καθως ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ απο το Android.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν ειναι καλυτερο το android απο το meego η το αναποδο καθως ο πυρηνας τους ειναι σχεδον το ιδιο πραμα ΑΛΛΑ προτιμω ενα 2ης κατηγοριας( αν θες να το πεις ετσι μιας και οι άλλοι ανακοινωνουν 4core με HT και bulldozers με android 2.3.5.1.123) hardware αλλα απροβληματιστο παρα ενα high bleeding my ass edge που να μου τα σπαει ωρες ωρες και να ψαχνω roms γιατι η LG δεν θελει να βγαλει 2.3 ή η samsung δεν θελει να βγαλει lagfix για το S ή η HTC περιμενει το αγιο πνευμα για να βγαλει update.

Edited by AMDnord
Link to comment
Share on other sites

και που το ξέρεις σε πήρανε τελεφωνο και στο πανε? και άμα πάμε σε αυτην την κατηγορια ιδιο ήτανε το 3G με το 3GS μας δουλευεις? κλάσεις ανότερο σε όλα ήτανε..

Link to comment
Share on other sites

για ολα αυτα που περιγραφετε θα παω να παρω αιφον και το λεω σοβαρα..!γιατι ενα χρονο το μονο που κανω ειναι να φλασαρω..!!δεν βρισκω μια ρομ που να τα εχει ΟΛΑ!

επισης καπου πηρε το ματι μου θα το ψαξω συντομα πως αλλο θα ειναι το 4ς και αλλο το 5..!η ετσι καταλαβα εγω..!μιο το ψανω τεκμπλογκ νομιζω το διαβασα..!

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο ειναι απιστευτα γρηγορο. Οπως ειπε ο Νορντ εχει τρομερες multitasking δυνατοτητες. Δεν σκαλωνει με τπτ. Θυμιζει iOS.

Περι Android τωρα. Το εχω βαρεθει ειλικρινα. Τα ιδια και τα ιδια, δεν εχω δει κατι διαφορετικο.

Ειμαι με 2.3.5 και δεν εχει αλλαξει τιποτα. Ακομα τρωει σκαλωματακια.

Παντως αν μου λεγανε παρε η το LG το διπυρηνο η αυτο, θα διαλεγα εννοειται αυτο. Οχι μονο λογω design αλλα λογω λειτουργικου, καθως ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ απο το Android.

Συμφωνώ με αυτό. Για παράδειγμα η 2.3.3 CM7 είναι ωραία και γρήγορη αλλά έχει τα εξής προβλήματα:

1) Αν βάλω το κινητό να φορτίσει, πολλές φορές κλείνει. Συνεχίζεται κανονικά η φόρτιση βέβαια, αλλά όταν το ανοίξω χτυπάνε τα τηλ και μου λένε γιατί το είχα κλειστό. Μλκία αυτό :/

2) Καμιά φορά πάω να πατήσω το κουμπάκι να φωτιστεί η οθόνη και ενώ το κινητό λειτουργούσε πριν 2 λεπτά, τώρα φαίνεται σαν να έχει κολλήσει. Βγάζω βάζω μπαταρία και λύνεται.

Δεν με καίνε τόσο πολύ αυτά τα προβλήματα, να μην μου τη κάνει καμιά στιγμή και χάσω όλες μου τις επαφές φοβάμαι :P

εχω android φιλε μου πανο777.

intel μπορει να πάρω για κανα pc στο γραφειο αν και εκει amd εχω βαλει 3 και 2 core.

Greenhouse έχεις κάνει το γραφείο με τόσα AMD :hehe: Πράσινη ανάπτυξη λέμε. Θα πάρεις και Ιντερλάγκος;

εγώ ένα πράγμα λέω θα δείτε το iphone και θα τρίβετε τα μάτια σας

Διαβάζουμε και ενημερωνόμαστε και εμείς, αλλά δεν κάνουμε έτσι :P

για ολα αυτα που περιγραφετε θα παω να παρω αιφον και το λεω σοβαρα..!γιατι ενα χρονο το μονο που κανω ειναι να φλασαρω..!!δεν βρισκω μια ρομ που να τα εχει ΟΛΑ!

επισης καπου πηρε το ματι μου θα το ψαξω συντομα πως αλλο θα ειναι το 4ς και αλλο το 5..!η ετσι καταλαβα εγω..!μιο το ψανω τεκμπλογκ νομιζω το διαβασα..!

Αυτό που θα βγει τώρα λένε ότι θα είναι το iPhone 5 πάντως παιδιά :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now