KChris

Pci express 3.0 & GXT560Ti

Recommended Posts

Εδώ είμαι πάλι να σας κουράσω με το cuda. :P

Η έρευνα στο πανεπιστήμιο συνεχίζεται, αλλά υπάρχει ένα θέμα που θα ήθελα να ρωτήσω. Ενώ ο κώδικας που γράφουμε στην κάρτα είναι αρκετά γρήγορος μας τρώνε αρκετό χρόνο οι μεταφορές δεδομένων προς και από την κάρτα. To pci express 3.0 είναι σίγουρο ότι μπορεί να βοηθήσει, αλλά το θέμα είναι αν όντως μπορεί να βοηθήσει με τη 560;

Οπότε γνωρίζετε αν το pci express 3.0 δίνει κάτι με κάρτα που είναι για pci express 2.0 ή για να δω διαφορά πρέπει και η κάρτα να είναι για pci express 3.0 και αυτή?

Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν θα δεις διαφορά ακόμα και στο CUDA που σε νοιάζει Χρήστο.

Yoshi το PCI-Express δεν μπορεί να το πάει πάνω από 103MHz στο P55 σύστημά του. Οι Core i5/Core i7 LGA1155 επεξεργαστές και οι P55/H55 μητρικές σαν συνδυασμός δεν ανεβάζουν πάνω από 103MHz, ούτε καν postάρει το σύστημα! Μακάρι να είχε X58 με IDE δίσκο να έπαιζε από 100 στα 130MHz μπας και έβλεπε διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει σε κατι τεστ George οτι δεν δινουν σχεδον τιποτα τα mhz.Αλλα επαιζαν μεχρι 115-120mhz.Πιο πολυ βοηθανε στο ανεβασμα του bclk παρα στην αυξηση του Bandwidth.

Λεω να παιξω λιγο με vantage να δουμε μου εβαλες μπριζα τωρα:).

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το overclocking του PCI-Express θα δώσει λίγα παραπάνω MHz περιθώριο στο o/c του πυρήνας της VGA, εκτός από την βοήθεια στο bclk φυσικά ;) Απλά αναρωτιόμουν μπας και βοήθαγε πρακτικά στο CUDA.

Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν θα δεις διαφορά ακόμα και στο CUDA που σε νοιάζει Χρήστο.

Yoshi το PCI-Express δεν μπορεί να το πάει πάνω από 103MHz στο P55 σύστημά του. Οι Core i5/Core i7 LGA1155 επεξεργαστές και οι P55/H55 μητρικές σαν συνδυασμός δεν ανεβάζουν πάνω από 103MHz, ούτε καν postάρει το σύστημα! Μακάρι να είχε X58 με IDE δίσκο να έπαιζε από 100 στα 130MHz μπας και έβλεπε διαφορά.

Όχι δεν έχω πρόβλημα να ανεβάσω pci express. Γιώργο δε θυμάσαι που σου έλεγα ότι στο linux το pci express ανεβαίνει τρομερά. Έχει πάει μέχρι 150MHz. Και διαφορά βλέπω μεγάλη.

Ενδεικτικά

100MHz έχω 5600ΜΒ/s copy

150MHz έχω 7600ΜΒ/s copy

Κάτι που αντικατροπτίζεται και στο benchmark που τρέχω. Κάνει αρκετά καλύτερο χρόνο.

Το θέμα είναι αν όντως θα με βοηθούσε το pci express 3.0 έχοντας τη συγκεκριμένη κάρτα, αλλά για να λέτε όχι μάλλον έτσι θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε θα είναι το λειτουργικό, γιατί όλοι οι υπόλοιποι δεν μπορούσαμε να πάμε πάνω από 103MHz :(

Πάντως το PCI-Express 3.0 δεν θα σου δώσει τίποτα αν δεν έχεις κάρτα που να μπορεί να εκμεταλλευτεί το τερατώδες bandwidth.

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε θα είναι το λειτουργικό, γιατί όλοι οι υπόλοιποι δεν μπορούσαμε να πάμε πάνω από 103MHz :(

Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά σε win πιάνει 130-135. :P

Βέβαια από 42000 έφθασε 43000 στο nature του για 3d mark03. Δ θυμάμαι στο details frames/sec μόνο το συνολικό. :(

Όπως και να έχει ευχαριστω. Φαίνεται προς το παρών δ αξίζει η μετάβαση.

Link to comment
Share on other sites

Αν πας να το βάλεις με τη μία 130 δε θα το πάρει. Γίνεται αυτό που λες παραπάνω δεν ποστάρει.

Μετά από δοκιμές βρήκα ότι αρχικά πας στο bios και το ρυθμίζεις όπως θες και βάζεις το pci 102ΜΗz και κάνεις reboot να πάρεις αυτά που έβαλες. Ύστερα ξαναπάς στο bios και ρυθμίζεις το pci εκεί που θες και ξανακάνεις reboot. Εμένα έτσι το δέχεται.

Στην αρχή υποψιαζόμουν μην είναι τίποτε μούφα η αλλαγή που γίνεται στο 2o boot, όμως η εκτόξευση του Bandwith στο linux είναι τρομακτική.

Link to comment
Share on other sites

Μολις μπουταρα με 120mhz,το εβαλα κατευθειαν και παιζει κανονικα.Με τι προγραμμα μπορω να μετρησω το bandwidth?οχι cuda και τετοια,εχει κανενα αλλο?Με το directX sdk μπορεις να μετρησεις αλλα δεν θυμαμαι πως:que:...

Link to comment
Share on other sites

Μολις μπουταρα με 120mhz,το εβαλα κατευθειαν και παιζει κανονικα.

Σε όλες τις υπόλοιπες πλατφόρμες ανεβαίνει μια χαρά το PCI-Express. Αναφερόμουν συγκεκριμένα στα P55 εγώ :)

Link to comment
Share on other sites

Μπα το είχα δοκιμάσει και έτσι και δεν ανέβαινε. Σε τρεις μητρικές και με τρεις διαφορετικούς επεξεργαστές :(

Τώρα ή εσύ είσαι άτυχος ή εγώ τυχερός. Πάντως το Pci express βοήθησε πολύ να πετύχω ένα συμπαθητικό Speedup έναντι του επεξεργαστή.

Τέλος πάντων ξέρει κανείς πότε θα έρθουν οι πρώτες pcix 3.0 gpus?

Υπάρχει περίπτωση να έχουμε στα χέρια μας καμιά το Δεκέμβριο?

John, σε windows δε γνωρίζω πως μπορείς να μετρήσεις το bandwidth για pcix. Τώρα αν ασχολιόσουν με linux μπορούμε να μετρήσουμε πολλούς παραμέτρους γύρω από την κάρτα, αλλά έχει φασαρία μέχρι να στησεις το περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now