amoustakas

Ζ68 και μειονεκτήματα?

Recommended Posts

Αυτό το πράγμα έχω βαρεθεί να το ακούω.

Για κάρτες γραφικών και gaming και 8x 4x είναι παραπάνω από αρκετό, και δεν επηρεάζει καθόλου την απόδοση με τις τωρινές, αλλά ούτε και με τις επόμενες γενιές που έρχονται στο '12.

Γενικά αναφέρεται ότι υπάρχει μια απώλεια μέχρι 3%.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αναφέρεται ότι υπάρχει μια απώλεια μέχρι 3%.

Γενικά αναφέρονται πιπολογίες πολλές.

Η αλήθεια βγαίνει από πολλά τεστ, μετρήσεις, κλπ κλπ.

Εγω έχω κάνει, πολλές, πάρα πολλές.

Οι διαφορά ήτανε μεγάλη... -0.00000001%

Βασικά γράψε λάθος, ήταν +0.0000001%

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μαζί σου 100%. Έβαλα την 5970 να παίξει με έναν dual core στα 3.00 σε pci-e 1.0 και έτριβα τα μάτια μου όταν έτρεξα το heaven από τα νούμερα που πήρα σε σύγκριση με P55 και i5 750. Ελάχιστη απόκλιση (50-100 points) που οφείλονταν στον επεξεργαστή προφανώς. Απορώ γιατί βγάζουν pcie 3.0 ???

Link to comment
Share on other sites

Για τις VGA's του 2011-2012-2013-2014-2015 σίγουρα ναι.

Για τους PCIe SSDs που θα έρθουνε το 12 & 13, τους SAS-SATA3-RAID Controllers των χιλιάδων που θα έρθουνε όχι, εκεί αν πας για κάποια συγκεκριμένα και πανάκριβα βέβαια πράγματα και για συγκεκριμένους σκοπούς, τοτε ναι, εκεί θα έχουνε αντίκτυπο, μέχρι και μεγάλο αντίκτυπο.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει τι λέει ο δικηγόρος μας :D Καλύτερα να πάει σε ASUS από οποιαδήποτε άλλη εταιρεία γιατί στους SandyBridge είναι μπροστά σε όλα: ευκολία overclocking, λιγοστά bugs σε σχέση με τις υπόλοιπες εταιρείες, ΣΩΣΤΟ bios support, κανένα χαζοπρόβλημα με τις μνήμες και πολλά ακόμα :)

Φτάνουν δύο εβδομάδες αποτοξίνωση από αγορά hardware. Παραγγέλθηκε η ASUS P8Z68-V :) Αναμένουμε τον 2700Κ και τιμούλες... και τέλος μιας νέας γενιάς κάρτα γραφικών δεν ακούγεται άσχημη αγορά. Η κρίση θέλει καλοπέραση!

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη μητρικη για ζ68 ειναι η asrock z68 fatal1ty professional ASRock > Products > Fatal1ty Z68 Professional Gen3 αλλα ειναι λιγο ακριβη στη ελλαδα ...βγαινει περιπου 260 ευρω.αναλογα βεβαια τι ζηταει κανεις.

ξέρει κάποιος να μου πει εδώ στο ελλαδιστάν που παίζει τέτοιο κομμάτι?

Link to comment
Share on other sites

ναι οντως η τιμη της Fatal1ty κανονικα ειναι 250 δολλαρια ,δηλαδη το πολυ 250 ευρω αλλα εδω ειναι ακομη πιο ακριβα,τωρα αν θες να δωσεις τα 100 ευρω παραπανω κερδιζεις καποια σατα και usb 3 και εμφανιση.Δεν ειναι πιο ωραια η Fatal1ty απο την ASUS Maximus IV Gene-Z ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει η Fatal1ty. Με 170? τσιμπάς την ASUS Maximus IV Gene-Z που είναι by far η πιο δυνατή Z68 πρόταση από άποψη price/performance ;)

Γιώργο τι παραπάνω πρακτικά προφέρει σε σχέση με την απλή P8Z68-V? Καλύτερο O/C?

Link to comment
Share on other sites

Λιγοτερες pci-e, οχι bluetooth.

Καλυτερο oc, ROG theme, καλυτερη υποστηριξη (ως μελος των ROG).

Και οι 2 ειναι μια χαρα μητρικες για 24/7 ;) Και εγω μεταξυ αυτων των 2 ειμαι!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικό και ασχετο με το παρών θέμα..

Η X79 σε σχέση με το Z68 θα έχει ολα τα καλουδια όπως uefi bios ,αυτο το σύστημα για καλύτερη υπποστηριξη ssd,native sata 3 υποστήριξη,το virtu με εναλλαγή γραφικών κλπ;δεν θυμάμαι αλλα μπορεί να ξεχνάω κάποια άλλη λειτουργία.

Με λίγα λόγια σε βάθος χρόνου είναι προτιμότερο το Z68 εφόσον θα υποστηρίζει και τους νέους ivy αργότερα ή θα κυριαρχήσει το X79 όπως μέχρι τώρα το X58;

Κάτι διάβασα κιόλας οτι το Z68 δεν θα μείνει για καιρό τριγύρω αλλα θα αντικατασταθεί αργότερα με κάτι ακόμα πιο "φιλικό" στους νέους ivy.

Παρακαλω την γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια σε βάθος χρόνου είναι προτιμότερο το Z68 εφόσον θα υποστηρίζει και τους νέους ivy αργότερα ή θα κυριαρχήσει το X79 όπως μέχρι τώρα το X58;

έχει κανείς να αναφέρει τίποτα παραπάνω σχετικά με αυτό που είπε ο stefpats

Link to comment
Share on other sites

Θα κυριαρχήσει το Χ79 γιατί θα είναι η high-end πλατφόρμα. Το Z68 και οι Ivy Bridge που θα βγουν Μάρτη-Απρίλη θα είναι mainstream πάλι... Ασχέτως ότι clock-per-clock θα είναι πιο γρήγοροι :D Επειδή δεν benchάρετε με άζωτο και δεν σας ενδιαφέρει το 3DMark11 με 4 κάρτες, προτείνω να πάτε σε Z68 με 2600K και όταν φτάσει η ώρα να βάλετε Ivy Bridge πάνω :) Θα είστε full καλυμμένοι σε οτιδήποτε!

Link to comment
Share on other sites

Copy paste από δίπλα γιατί βαριέμαι :D

Θα το πω χύμα, και όποιος θιχτεί, θίχτηκε:

Αν πας σε LGA2011 με 4c8t CPU ( ή αντίστοιχα αναβαθμίσεις από i7 970/980X/990X ) είσαι βλάκας.

Δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω για να το καταλάβουνε μερικοί.

Όχι, αντί να πάρεις 2600K + Z68 πάρεις X79 + i7-3820, θα είσαι:

α) Σπάταλος

β) Βλάκας

γ) θα έχεις τις ίδιες ακριβώς επιδόσεις

δ) το ίδιο μικρό τσουτσουνάκι

Μην ψάχνετε δικαιολογίες για να δικαιολογήσετε τα αδικαιολόγητα.

Αν δεν το χρειάζεστε πραγματικά, κρατήστε τα φράγκα σας, φάτε τα σε καμμιά χαζογκόμενα ή κρατήστε τα για να αγοράσετε σώβρακα.

Φιλικά,

Bill

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

με την διαφορά ότι σε αφήνει να overclockάρεις την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών του CPU και το CPU ταυτόχρονα, ενώ παράλληλα υποστηρίζει και SSD caching (Intel SmartResponse Technology). Επίσης οι περισσότερες Z68 μητρικές φέρουν Lucid Virtu support, πράγμα που σημαίνει ότι ο χρήστης μπορεί να μεταφέρεται σε real time από την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών του SandyBridge, στην dedicated του.

Να σημειωσω για τα παραπανω τα οποια δεν τα ηξερα ,αλλλα τα βρηκα ψαχνοντας,τα εξης (και αν κανω λαθος διορθωστε με):

Το μεν ssd caching ειναι ωραια ιδεα αλλα οι περισσοτεροι συνηθως εχουν εναν καλο ssd σε τετοια συστηματα,οποτε ειναι προτιμοτερη η χρηση αυτου του ssd ως βασικο σκληρο για το λειτουργικο και τα απαιτητικα προγραμματα παρα αυτη η λειτουργια.Νομιζω οτι η συγκκριμενη ειναι πιο πρακτικη για αυτους που θελουν (για διαφορους λογους) εναν μεγαλο εως τεραστιο μηχανικο σκληρο δισκο,και με την προσθηκη ενος μικρου ssd κερδιζουν καμποσο σε ταχυτητα απο το caching που κανει αυτος.Ισως πιο σημαντικο ειναι η native support sata 3 που εχει η συγκεκριμενη σειρα σε σχεση με το Χ58 που εχουν εξτρα sata 3 controllers που στην καλυτερη ψιλοσερνονται.

Οσο για το Lucid Virtu επισης ωραια ιδεα αλλα εχει 2 βασικα μειονεκτηματα.Δουλευει μονο σε συνδεση οθονης με hdmi και υποστηριζει αναλυση μεχρι 1920x1200.Συγκεκριμενα για εμενα δεν μου κανει κανενα απο τα 2.Εχω συνδεση της οθονης σε display port και τρεχω αναλυση 2560x1600.Αρα και αυτο ειναι ενδιαφερουσα λειτουργια αλλα υπο ορους.

Γενικως παντως θα συμφωνησω οτι η πλατφορμα Ζ68 ειναι ενα πολυ καλο chipset με πολλες δυνατοτητες που αμφιβαλλω οτι εχει πολλα να ζηλεψει απο το X79 τουλαχιστον στην παρουσα φαση.

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες για Virtu και SSD Caching. Απλά αυτό που θέλει να εξηγήσει και ο Bill και εγώ είναι ότι το X79 δεν χρειάζεται, δεν έχει να προσφέρει κάτι. Πλέον έχουμε φτάσει σε ένα σημείο, που αξίζει να πάρεις έναν δεύτερο ή και τρίτο SSD σε RAID 0, παρά να αγοράσεις το κορυφαίο h/w γιατί μόνο με τους SSD θα αισθανθείς την διαφορά. Όλα τα άλλα είναι ίδια :)

Bill για τον μικρό τετραπύρηνο @ X79 συμφωνώ, αλλά αν δεν γίνεται να αγοράσεις τους μεγαλύτερους λόγω χρημάτων και παρόλα αυτά θες να έχεις μια X79 πλατφόρμα για να δοκιμάζεις μνήμες, τι γίνεται; :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now