Θα φύγεις ή θα μείνεις ?  

40 members have voted

  1. 1. Θα φύγεις ή θα μείνεις ?

    • Ναι,μόλις τακτοποιήσω τις δουλείες μου εδώ.
    • Όχι,ανήκω εδώ.
    • Θα δούμε ανάλογα με τις περιστάσεις.
    • Το σκέφτομαι μακροπρόθεσμα.


Recommended Posts

@Samaritan.

Προσωπική μου άποψη που σκέφτομαι συνέχεα.

Να φύγω ή να μέινω? Να φύγω ή να μέινω?

Μου αρέσει η καλοπέραση, μου αρέσουν οι φίλοι μου,μου αρέσει που τους ξέρω όλους στην γειτονιά μου, μου αρέσει το κλίμα της Ελλάδας. Έχω καλή δουλειά και όσο την έχω θα μέινω εδώ, βέβαια πάντα ρωτάω και μαθαίνω τι πάιζει και έξω και έχω το νου μου και εκέι.

Να φύγω? Και να κάνω τί? Να μαζέψω λεφτά και να ξαναγυρίσω να αβοίξω τίποτα δικό μου ή να φύγω και να μέινω για πάντα έξω? Μαλλον να φύγω και να μέινω για πάντα έξω έιναι αυτό που θα ήθελα, αλλά μου αρέσει η Ελλάδα ρε γαμώτο όπως και να είναι.

Βεβαια υπολογίζω επάνω στον εαυτό μου για να μέινω Ελλάδα και δεν αφήνω τα πράγματα στην ζωή μου να έρθουν όπως θέλουν, αλλά παλέυω να έρθουν όπως τα θέλω εγώ.

Παρατήρηση (και προσωπική μου άποψη) γι'αυτό το θέμα σε συνάρτηση με το άλλο που έχετε ανήξει και ρωτάτε για κατεύθυνηση στο λύκειο κτλ που αφορά το θέμα δουλειά.

Καλές έιναι οι σπουδές και οι περγαμηνές, αλλά καλύτερες είναι οι γνωριμίες και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.

Βασικό ρόλο παίζει ο εαυτός σου και τι άνθρωπος έισαι.

Κάποιοι πετυχαίνουν τα πάντα χωρίς να έχουν πάει λύκειο, κάποιοι τίποτα και έιναι απο το MIT.

Γεια μας !

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου, αγαπάω την Ελλάδα και όλα όσα έχει. Σήμερα το ξανασκεφτόμουν το θέμα και έλεγα μέσα μου ότι δεν θα είμαι πουθενά τόσο καλά όσο εδώ. Μήπως όντως να μείνει κανείς εδώ αρκεί να νιώθει ψυχολογικά υπέροχα ή να έχει πολλά χρήματα ή υλικά αγαθά και να μην είναι ευτυχισμένος ?

Ναι μεν λέμε λ.χ την Αυστραλία μυθική χώρα, γη της Επαγγελίας αλλά όταν φτάσουμε εκεί θα δούμε πως δεν είναι έτσι.

Βέβαια υπολογίζω επάνω στον εαυτό μου και δεν αφήνω τα πράγματα στην ζωή μου να έρθουν όπως θέλουν, αλλά παλέυω να έρθουν όπως τα θέλω εγώ.

Το καλύτερο πράγμα που διάβασε αυτές τις μέρες. :)

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το χειρότερο έιναι που τα παιδιά καλούνται στο Λύκειο να αποφασίσουν τι θα κάνουν....αλλά στο 90% των περιπτώσεων διαλέγουν οι γονείς τι θα κάνει το παιδί και όχι το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Και αν διαλέξεις την λάθος κατεύθυνση και μετά αλλάξεις γνώμη για το μελλοντικό σου επάγγελμα, τι κάνεις ?

Γενικά είναι δύσκολο να επιλέξεις ένα επάγγελμα και να το αγαπάς, και ακόμα δυσκολότερα όταν δεν έχεις εμπειρία ή πρακτική. :(

Link to comment
Share on other sites

Και αν διαλέξεις την λάθος κατεύθυνση και μετά αλλάξεις γνώμη για το μελλοντικό σου επάγγελμα, τι κάνεις ?

Γενικά είναι δύσκολο να επιλέξεις ένα επάγγελμα και να το αγαπάς, και ακόμα δυσκολότερα όταν δεν έχεις εμπειρία ή πρακτική. :(

Κανένας δεν γεννιέται να ξέρει ! Όλοι χωρίς ξεκινάνε !

Edited by GoriLLakoS
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now