Recommended Posts

Λοιπόν, στο γραφείο έχω δύο 24άρες (1920Χ1200) πάνω σε μία GTX570, και windows 7.

Στο υπόγειο έχω έναν προγραμματιστή της Microsoft και έναν της Nvidia. Δεμένους πιστάγκωνα.

Αυτό που θέλω είναι να βάλω τις οθόνες να παίξουν ως μία (span mode) @ 3840Χ1200 και δεν μπορώ! Είμαι σίγουρος ότι στα XP γινόταν κανονικά και αρκετά σίγουρος ότι με την 5850 και πάλι γινόταν μέσω eyefinity. Απλά τώρα με την gtx, δεν βρίσκω τρόπο να κάνω τα windows να μην βλέπουν δύο 1920Χ1200 αλλά ένα 3840Χ1200. Κάθε βοήθεια και συμβουλή ευπρόσδεκτη :)

Αν είστε δε, και αρκετά γρήγοροι με τις συμβουλές, ίσως να χαρίσω την ζωή στον έναν από τους δύο προγραμματιστές. Και λέω στον έναν - γιατί δεν μου πάει καρδιά να μην μαχαιρώσω κάποιον σήμερα :mad:

Link to comment
Share on other sites

Μαχαίρωσε αυτόν της Nvidia διότι αν κατάλαβα καλά από τα Release Notes (v280.26) είναι unsupported feature.

nView Horizontal and Vertical Span Modes

Due to architectural changes in the new Windows Vista Window Display Driver

Model (WDDM), span mode cannot be supported in NVIDIA graphics drivers.

NVIDIA recommends using the built‐in Windows Vista multi‐display modes.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ωραία... πάω να σκοτώσω αυτόν της nvidia, τον άλλο θα το κρατήσω μέχρι αύριο.

Αν όσο λείπω πεταχτεί κάποιος και ξαναπεί π@π@ριές του στυλ "η nvidia έχει καλύτερους drivers..." ας μου στείλει σε ένα pm την διεύθυνσή του... Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Span mode σίγουρα έχω στο deskop, η βλακεία είναι πως στο γραφείο έχω 2 οθόνες, μια 1920χ1080 και μια 1600χ900 και μπορώ να κάνω μόνο τη δεύτερη ανάλυση span mode και στις 2 οθόνες!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την ουσία έχει το span webie, ίδιες αναλύσεις, "αθροιστικά" - πάντως η nvidia δεν το κάνει με τίποτα το span. Παλιότερα το έκανε, τώρα το έκοψε από τους drivers. Πουστιές για να πουλάνε quadro - οι οποίες έχουν το mosaic, και το κάνουν κανονικά.

Κατά τα άλλα η επίσημη δικαιολογία της nV είναι το wddm architectural limitation των win7, το οποίο έντεχνα αποσιωπά στην περίπτωση των quadro :hehe: Καλά κάνει, αφού απευθύνεται βέβαια σε μ@λ@κες που τις έχουν δώσει τα ωραία τους λεφτά. Εμένα. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν αλλαζω την ati απο τη σειρα 19xx μεχρι την 5850 που εχω τωρα! Θα δω πως θα την παλεψει με 3 οθονες για να σκεφτω αλλαγη! Παντως το span mode δεν εχει νοημα με ζυγο αριθμο οθονων!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μετά την τελευταία άψογη 5850 που είχα (GHz@<1.2V!) και η GTX470 (λόγω θερμοκρασίων) και η GTX570 (με τους αρτηριοσκληρωτικούς drivers) με έχουν κανει να αναπολώ την εποχή που είχα ATi!

Yeap - δεν ακούγεται και πολύ "popular" αυτό που λέω, αλλά ας βγει σωστή η σειρά 7ΧΧΧ και έχω φύγει για AMD και πάλι :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now