George_o/c

Core i7 2600K owns the Bulldozer - Updated με όλα τα official reviews!

Recommended Posts

2349 σουηδικές κορόνες = $345 ο 8150 στη σουηδια.........Γλεντια τρελα θα κανουμε.

AMD FX-Series FX-8150 3,6GHz Socket AM3+ Box - Processor - Hitta l?gsta pris, omd?men och information

Toν 2600k τον εχει 2299 σουηδικές κορόνες.

Αναλογικα σκεπτομενοι θα ειναι καμια 5 ευρο ποιο ακριβοι στην ελλαδα απο τον 2600k (η τον 2700k :P )

Link to comment
Share on other sites

ρε μην κοιτατε τα preorders. για να τραβηξουν κοσμο το κανουν αυτα. αν κοστιζει οντως τοσο, πολυ απλα δεν θα αποδιδει ετσι οπως εχουμε δει. ουτε μια στο μυριο.

Link to comment
Share on other sites

Nord κάνεις λάθος. Μπορεί απλά να έβαλαν μια πολύ υψηλή τιμή προπαραγγελίας και την ημέρα του launch να την ρίξουν. Έτσι θα έχουν βγάλει μερικά έξτρα φράγκα.

Link to comment
Share on other sites

Nord κάνεις λάθος. Μπορεί απλά να έβαλαν μια πολύ υψηλή τιμή προπαραγγελίας και την ημέρα του launch να την ρίξουν. Έτσι θα έχουν βγάλει μερικά έξτρα φράγκα.

Aυτο πιστευω και εγω George.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να το κανει παλι αυτο η amd. ξερωντας οτι ο 2700 ερχεται οποτε ο 2600 θα πεσει σε τιμη, το λογικο ειναι να προσαρμοσει την launch τιμη ωστε να μην βγει στα 280 και σε 5 μερες πεσει στα 260.

τωρα για το τι θα κανει το καθε μαγαζι, δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν......

Τώρα διάβαζα μια και το thelab και στις τελευταίες σελίδες του thread για τους bulldozer κάπου εκεί 73-74-75 "στεναχωρήθικα" όχι τα έβαψα και μαύρα μην τρελαθούμε, τρόπος του λέγειν,

Λέγανε πατάτα θα είναι ο bulldozer και θα είναι έτσι, δεν ξεπερνάει τον 2600Κ είναι όμως μπροστά από τον 2500Κ, και ο thuban ακόμα καλύτερος θα είναι και τις διάφορες "εικασίες", και κούφια τα mhz, εγώ θα το έκανα έτσι, η δεν θα τον έβγαζα, και χίλια δύο!

Εγώ προσωπικά δικιά μου άποψη, είπα να πάω σε amd τώρα που φτιάχνω pc και τα κρυτήρια μου ήταν τα εξής: Ήξερα ότι η intel είναι μπροστά και πάντα θα είναι, ούτε σι άλλος θα βγούνε τα χ79 και τα καινούρια sb-e θα είναι 1000% καλύτερα! Αργότερα επίσης τα Ivy, αλλά λέω άστο έχω κάνει 2 pc με intel και άλλα 2 laptop επίσης, κάτσε να δοκιμάσουμε μια φορά και την amd. Μετά ρώταγα την κοπέλα μου της έλεγα amd ή intel? Intel μου λέει αυτή, ιδέα δεν έχει εντομεταξύ αλλά έπερνα την αποψή της, μετά ρώτισα και τον σκύλο μου, του λέω γαύγισε δύο φορές για amd μία για intel, γαύγισε 2 φορές οκ λέω εντάξη πάμε σε amd.

Η ερώτηση μου είναι τώρα και η μεγάλη απορία μου! Βγάλε το οικονομικό έξω, πες δεν μας ενδιαφέρει. Επίσης για τους overclockers θα σας πω σε λίγο.

Οι περισσότεροι σε όλα τα forum εδώ τα ελληνικά είμαστε μέσοι χρήστες! Δηλαδή τον υπολογιστή δεν τον χρησιμοποιούμε για τίποτε παραπάνω εκτός του ιντερνετ του σερφαρίσματος, βιντεάκια στο youtube είμαστε συνέχεια μέσα στα forum και γράφουμε και ποστάρουμε άντε και παίζουμε και κανένα παιχνιδάκι! Οι άλλοι χρήστες είναι αυτοί οι οποίοι απλώς λίωνουν στα παιχνίδια, έτσι ακριβώς δεν κάνουν άλλη δουλεία! Βάζουν μια music list και παίζουνε από το πρωί μέχρι το βράδυ.

Τώρα οι overclockers είτε είναι μάπας έναν επεξεργαστής είτε όχι, για μένα πάντα αποψή μου για να μην παρεξηγιθούμε πρέπει να αγοράσει και τον μάπα και τον καλό και να μπορέσει να τον υπερχρονίσει όσο πιο πολύ μπορεί είτε μόνος του είτε με παρέα και αυτή είναι η ιδέα του overclocking σωστά? είτε είναι κάρτα γραφικών είτε επεξεργάστης, και να πιάσει τα περισσότερα points, δεν ξέρω και εγώ τι γιατί δεν ασχολούμε με overclocking την αποψή μου λέω, άμα κάνω λάθος η ξεχνάω κάτι διορθώστε με.

Τώρα όμως για τον μέσο χρήστη. Τι παραπάνω θα καταλάβει άμα είναι ο 2600Κ ή ο 8150P! Θα καταλάβει καμιά διαφορά στο σερφάρισμα? ή στο download αφού εκεί παίζει ρόλο η γραμμή θα καταλάβει διαφορά στα games? είτε είναι crysis 2, rage, w0w, lol, hon, rift και χίλια δύο αφού εκεί παίζει ρόλο η κάρτα γραφικών και η ανάλυση!

Γιατί και με αυτά που διαβάζεις ρε παιδί μου απελπίζεσαι πραγματικά! Αφού εδώ λέω στη τελική άμα δεν με ικανοποιήσει η amd να πάρω και εγώ έναν 2600Κ και μια z68 να τελειώνει η υπόθεση ΑΛΛΆ γνωρίζω ότι είτε και να κάνω αυτό δεν θα δω καμία διαφορά γιατί εγώ το pc για games θα τον κάνω να παίζω εκέι καμιά dota 2 τώρα που θα βγει κανα diablo III τώρα που θα βγει και αυτό τέτοια πράγματα στο forum εδώ τίποτα παραπάνω και για ταινιούλες! Τι παραπάνω διαφορά να δεις άμα πάρεις 2600Κ 2500Κ 1100Τ 8150P που όλα αυτά κάνει ο μέσος χρήστης?

Και πάμε από την μεριά της AMD γιατί και αυτή η εταιρία θεωρείτε κολοσσός δεν είναι GOYROYNIA Α.Ε δεν είναι εταιριούλα είναι δυνατόν να βγάλει χειρότερο cpu από την προηγούμενη γενιά? Την επόμενη μέρα αμέσως θα κύριζε πτώχευση!

Εγώ αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσος ντόρος με αυτούς τους καινούριους επεξεργαστές! και πραγματικά πέφτουν "τσακωμοί" και δεν μιλάω για άλλους χρήστες που κάνουν workshop pc οι οποίοι θα δίνανε και 3000 ευρώ για μία κάρτα γραφικών, αλλά αναφέρομαι για τον μέσο χρήστη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οι τσακωμοι πεφτουν γιατι ετσι ειναι παντα. οσφπ-βαζελια (:P), αμδ-ιντελ, αθηνα-σαλονικη κλπ.

για τον μεσο χρηστη δεν υπαρχει διαφορα σιγουρα και τελος θα ηθελα να πω για το oc που λες οτι εγω προσωπικα δεν καιγομαι για τις επιδοσεις και να βγαζω 100κ vantage cpu score.

fun>scores και απο οσο εχω δει τα κοντριλικια μεταξυ amd ειναι καλυτερα :D

Link to comment
Share on other sites

Ο "μέσος χρήστης", αν έχει το μυαλό του στην τσέπη του, έχει ακόμα 955@4GHz και την παλιά του true ;)

Απλά εμείς ήμαστε junkies.

Μπρρρρ ανατριχιαξα λεμε με αυτο το "και την παλια του true"!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το λέω πάντως κακοπροαίρετα - αν είχες κάποτε μια true (και την είχες lapped κιόλας) δεν θα είχε και ιδιαίτερο value να την αλλάζεις και κάθε τόσο κυνηγώντας πότε το 1 και πότε τους 4 βαθμούς διαφορά... μιλάμε για "μέσο χρήστη" ;)

Λέγοντας "μέσο" χρήστη φαντάσου κάτι σαν

p4 s478 -> E4400 -> X4 955 με ενδιάμεσα καμιά gpu.

Κάπως έτσι τον έχω στο μυαλό μου το μέσο, χαλαρό χρήστη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα μια, ειχα ΔΥΟ TRUE για 3 χρονια, γιαυτο και η ανατριχιλα. Τη μια την πουλησα μαζι με ενα PC και την αλλη την αλλαξα για μια Megahalems.

Πιστευω πως εκανα καλα. Ηταν το τελευταιο κομματι ''hardware'' που μου ειχε μεινει απο το 2008!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειναι διπυρηνη η μπουλντοζα?2 cores 2 threads βλεπω :hehe::hehe::hehe::hehe::hehe:

Η απενεργοποιησε τα αλλα 3 modules για να μη παρει φωτια στα 2 volt? :hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now