George_o/c

Core i7 2600K owns the Bulldozer - Updated με όλα τα official reviews!

Recommended Posts

δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραματα τελικα.

τουλαχιστον οχι οσο ακουγαμε.

σιγουρα δεν ειναι το τερας που λεγανε και λεγαμε αλλα εγω θα πάρω έναν :D

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν το εχω δει πουθενα, αυτοι θα ξεκλειδωνουν πυρηνες;; αν ξεκλειδωουν και μπορει ο 6core να ανοιξει 1-2 πυρηνες ακομα και εχει καμια 170αρα τοτε κατι θα λεει αλλιως.....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι 240ευρώ με ψύκτρα η χωρίς και πότε θα βγει?

ΕDIT: Και τα μόνο που κοίταγα εγώ είναι gaming όλα τα ίδια είναι 0.5-1.0 κάτω 0.5-1.0-1.5 πάνω.

Power και Temps ίδια είναι με και με τους άλλους περιπου

Link to comment
Share on other sites

η λογικη λεει οτι θα παιχτει μια φαση σαν τα phenom με τα Phenom 2.

βεβαια ακομα δεν βγηκαν αυτοι και μιλαμε για τους επομενους θα μου πεις αλλα δεν βαριεσαι.

μια χαρα cpu ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργοοοο βαλε σε ενα spoiler τα slides (αν εχουμε :P) ή μικρυνε τα, ξεχειλωνει ο διας στο λαπτοπ!

Λοιποοοον, εχουμε και λεμε.

Απο πλευρας επιδοσεων, αν ο 8120 ερθει στα 200-210 ευρω ειναι ανταγωνιστικος. Αν ερθει στα 240+, δεν ειναι διοτι μονο σε πολυ συγκεκριμενες καταστασεις πιανει τον 2600Κ.

Μπολικα MHz, η χαρα του oc, αλλα με πολυ μεγαλυτερη καταναλωση και θερμοκρασιες.

Σε εμενα συγκεκριμενα, που θα κανω και τη μετατροπη video, θα ριξω και multithreaded apps, ομως το 50% του χρονου μου θα σερφαρω και το υπολοιπο 45% θα παιζω games, δυστυχως δεν βλεπω καμια χρησιμοτητα του FX.

Συμπερασμα: Αν εμφανιστουν συντομα και (ο 8120 τουλαχιστον) κοστιζει λιιιιγο πανω απο τον 2500Κ, θα το σκεφτω. Σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση, 2500Κ :)

Link to comment
Share on other sites

AnandTech - The Bulldozer Review: AMD FX-8150 Tested

Eχει γραψει και ο ατεν καποια ωραια πραματα. αλλα θα τον αφησω να ποσταρει μοναχος του το λινκ, μπορει να θελει να γραψει και καμια μεταφραση απο αυτα τα περιεργα πραματα που λεει :P

Link to comment
Share on other sites

Για να μην κρέμεστε από μια κάλπικη κλωστή των PR, κανένας compiler και κανένα OS δεν θα φέρει κοντύτερα στον 2600K τον BD.

Sad but true.

Τεχνικά μιλάω, δεν υπάρχουνε τέτοιες ποσοστιαίες βελτιώσεις χάρης σε κανένα instruction-set από τα "νέα" ( νέα ως προσθήκη, το XOP δεν είναι κάτι το νέο, υπήρχε από αρκετά παλιότερα ).

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω όλα αυτα και χαίρομαι που πήρα τον 1090Τ και δεν περίμενα... Αλλά νομίζω πως η συγκεκριμένη μάχη έχει ψωμι ακόμα , δεν είναι όλα τα review απογοητευτικα , θα περιμενω να διαβασω και κάνα Ελληνα reviewer :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα τον τιμήσω πάντως! Και θα πάω μαζί με το pc να κουρέψουμε το γκαζόν αλλά μπορεί να μου πει κάποιος γιατί με βάση εσάς πάντα, γιατί για την δουλεία που τον θέλω εγώ μια χαρά μου κάνει! Γιατί η AMD έβγαλε ένα τετοιο τσιπάκι ποστάρετε κάτι και απο oktabit να δούμε τι λένε και από εκει....

Link to comment
Share on other sites

Για να μην κρέμεστε από μια κάλπικη κλωστή των PR, κανένας compiler και κανένα OS δεν θα φέρει κοντύτερα στον 2600K τον BD.

Sad but true.

Τεχνικά μιλάω, δεν υπάρχουνε τέτοιες ποσοστιαίες βελτιώσεις χάρης σε κανένα instruction-set από τα "νέα" ( νέα ως προσθήκη, το XOP δεν είναι κάτι το νέο, υπήρχε από αρκετά παλιότερα ).

Really ??

;)

IntelvsAMD-1.png

Link to comment
Share on other sites

Γιωργοοοο βαλε σε ενα spoiler τα slides (αν εχουμε :P) ή μικρυνε τα, ξεχειλωνει ο διας στο λαπτοπ!

Λοιποοοον, εχουμε και λεμε.

Απο πλευρας επιδοσεων, αν ο 8120 ερθει στα 200-210 ευρω ειναι ανταγωνιστικος. Αν ερθει στα 240+, δεν ειναι διοτι μονο σε πολυ συγκεκριμενες καταστασεις πιανει τον 2600Κ.

Μπολικα MHz, η χαρα του oc, αλλα με πολυ μεγαλυτερη καταναλωση και θερμοκρασιες.

Σε εμενα συγκεκριμενα, που θα κανω και τη μετατροπη video, θα ριξω και multithreaded apps, ομως το 50% του χρονου μου θα σερφαρω και το υπολοιπο 45% θα παιζω games, δυστυχως δεν βλεπω καμια χρησιμοτητα του FX.

Συμπερασμα: Αν εμφανιστουν συντομα και (ο 8120 τουλαχιστον) κοστιζει λιιιιγο πανω απο τον 2500Κ, θα το σκεφτω. Σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση, 2500Κ :)

Θα τα κάνω resize το βράδυ. Έτσι κι αλλιώς με τόσα comments όπου να 'ναι μπαίνουμε σε καινούρια σελίδα.

Διαβαζω όλα αυτα και χαίρομαι που πήρα τον 1090Τ και δεν περίμενα... Αλλά νομίζω πως η συγκεκριμένη μάχη έχει ψωμι ακόμα , δεν είναι όλα τα review απογοητευτικα , θα περιμενω να διαβασω και κάνα Ελληνα reviewer :)
Review Θα κάνετε φαντάζομαι εε ? :D

Κοντός ψαλμός αληλούηα :D

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι βλέπω τον έχει στα 240 ευρώ.Άρα δεν συμφέρει,καλύτερα πας σε 2500Κ που κοστίζει 200 ευρώ,δηλαδή 40 ευρώ φθηνότερα.Έχω την αίσθηση ότι τα CPU τις AMD είναι κατά κάποιο τρόπο "κούφια".

Ο 2500Κ και ο 2600Κ πατάει ακόμα και τον 8150 σε encoding,gaming και application performance.Ακόμα και μερικοί Phenoms II και μερικοί i7 προηγούμενης γενιάς.

Ακούς εκεί θα είναι 50% καλύτεροι απο Phenom II και i7 950. :hehe:

AMD Bulldozer FX CPUs review

Link to comment
Share on other sites

Really ??

;)

IntelvsAMD-1.png

Υπάρχει κάπου στο γράφημα αυτό σύγκριση στα ίδια clocks στο ίδιο OS, με την μόνη διαφορά στο software να είναι ο compiler και τα instruction-sets που χρησιμοποιεί το πρόγραμμα ?

yah really, δεν βγάζω απόψεις από τον πωπώ μου Γιάννη, αυτά έχω σπουδάσει και συνεχίζω να σπουδάζω μεταπτυχιακώς...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, είδα τα νέα πρωί πρωί και με πιάσανε οι καλλιτεχνικές μου ανησυχίες...:hehe: :hehe: :hehe:

bullf.jpg

Άντε μωρή AMD πρώτη θέση πάλι τα σάρωσες όλα με τις μπουλντόζες!! :hehe: :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Έκανα update στον τίτλο του thread και το καρφίτσωσα στην κεντρική. Επίσης έβαλα στο πρώτο post όλα τα official reviews. Ορίστε ξανά και εδώ όλα τα reviews:

AnandTech - The Bulldozer Review: AMD FX-8150 Tested

AMD FX-8150 Bulldozer Processor | AMD,FX-8150,Bulldozer,8-Core,Processor,Benchmarks,CPU,Performance,Reviews,David Ramsey,AMD FX-8150 Bulldozer 8-Core Processor Benchmark CPU Performance Review by David Ramsey

AMD FX-8150 Review | bit-tech.net

AMD FX-8150 CPU: Bulldozer - Bjorn3D.com

Test: AMD ?Bulldozer? - ComputerBase

Nejsiln?j?? Bulldozer: recenze osmij?dra AMD FX-8150 | ExtraHardware

AMD FX 8150 processor review

HARDOCP - Introduction - AMD Bulldozer / FX-8150 Desktop Performance Review

HARDOCP - CPUs and DX11 Gameplay - AMD Bulldozer / FX-8150 Gameplay Performance Review

AMD Bulldozer FX-8150 Processor Review

AMD FX-8150 et FX-6100, Bulldozer d?barque sur AM3+ - HardWare.fr

AMD FX-8150 Black Edition 8-Core Processor vs Core i7-2600K Review - Introduction

AMD Bulldozer FX-8150 - CPU - Review - HEXUS.net

AMD FX-8150 CPU Review: Can Bulldozer Raze The Playing Field?-Hi Tech Legion-AMD FX-8150 CPU Review: Can Bulldozer Raze The Playing Field?

AMD FX-8150 8-Core CPU Review: Bulldozer Is Here - HotHardware

AMD FX 8150 Black Edition 8-Core Review (with Gigabyte 990FXA-UD7) | KitGuru

AMD FX-8150, FX-8120, FX-6100 and FX-4170 - Introduction

AMD FX-8150 Processor Review - Bulldozer Arrives - AMD Brings Bulldozer To The Yard - Legit Reviews

AMD's FX-8150 "Zambezi" - Bulldozer in Action - L O S T C I R C U I T S

[M] AMD FX-8150 Bulldozer CPU Review

AMD FX-8150 "Bulldozer" CPU Review - Introduction & Specifications

Overclock3D :: Review :: AMD FX8150 CPU Review :: Introduction and Technical Specifications

AMD’s FX-8150 – Bulldozer – Processor Review | Overclockers

AMD FX-8150 Review - Overclockers Club

oZeros Review: AMD Bulldozer FX-8150

Test: Bulldozer FX-8150 - Gelungenes Comeback f?r AMD? - cpu, amd, bulldozer

AMD FX-8150 Processor Review - Can Bulldozer Unearth an AMD Victory? | PC Perspective

AMD Bulldozer ? procesory FX-8150 a 8120 v testu (1/2)

AMD FX - Codename "Bulldozer" - Prozessoren - Planet 3DNow! Forum

AMD Bulldozer FX-8150

Rage3D.com : AMD Bulldozer - FX 8150 Performance Review [ Introduction ]

AMD's FX-8150 'Bulldozer' processor - The Tech Report - Page 1

Bulldozer Arrives: AMD FX-8150 Review - TechSpot Reviews

Introduzione - AMD FX: il ritorno in pista con Bulldozer! | Tech Station

AMD FX-8150 Bulldozer 8 Core CPU | TechwareLabs

AMD FX-8150 Review: From Bulldozer To Zambezi To FX : AMD Sets The Stage For FXʼs Performance

AMD FX-8150 (AM3+) 3.6GHz Bulldozer CPU Review :: TweakTown USA Edition

AMD FX-8150 'Bulldozer' CPU Review - Introduction

AMD FX-8150 CPU Overclocking Review: A Bulldozer for Gamers? by VR-Zone.com

AMD FX-8150 Memory Scaling Investigation - Feeding the Bulldozer by VR-Zone.com

Bulldozer Has Arrived: AMD FX-8150 Processor Review - X-bit labs

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now