MrCatt

Τροφοδοτικο για O/C ed Sandy

Recommended Posts

Hello παιδες

Ψηνομαι για αυτο το τροφοδοτικο Thermaltakeusa»Power Supply»Toughpower XT Series (ALL NEW)»Toughpower XT 775W : Toughpower XT 775W TPX-775M

Για το εξης συστημα.

2500k@4,5Ghz

Msi GTX 560Ti Hawk

8gb 1866 g.skill

5 φουρφουρια 12αρια και ενα 240αρι

1 SSD , και 2 ΗDD

Ειναι overkill πιστευτε ?

Αργοτερα παιζει να βαλω και 2η καρτα γραφικων.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά σηκώνει και τις δύο 560τι - απλά διάβασε μερικά review αν δεν το έχει πάρει ήδη. Νομίζω ότι σε αυτή την τιμή υπάρχουν και καλύτερες λύσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Λογικά σηκώνει και τις δύο 560τι - απλά διάβασε μερικά review αν δεν το έχει πάρει ήδη. Νομίζω ότι σε αυτή την τιμή υπάρχουν και καλύτερες λύσεις :)

Τι θα προτεινες?

Στα 109 ευρο ειναι αυτο απο visionstudio

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν πας σε Corsair 800W GS έχει και ledακι! στα 100 ευρό το είδα στο digital-master

PSU :: Corsair Power Supply 800W ATX 24 pin GS CMPSU-800GEU Active-PFC Retail - Visionstudio.gr

Θελω modular για οικονομια καλωδιων στο κουτι γιατι γινεται λιγο πανικος εκει μεσα :hehe::hehe::hehe:

Eιμαι και λιγο fanboy της Thermaltake lol

Link to comment
Share on other sites

Είχα άλλη εντύπωση για την τιμή, οπότε θα σου έλεγα να παρει αυτό -> PSU :: Corsair Power Supply 850W ATX 24 pin TX V2 CMPSU-850TXV2EU Active-PFC Retail - Visionstudio.gr που με εξαίρεση τον θόρυβο (υπάρχουν και πιο ήσυχα) είναι τέρας και θα το έχεις για ...pretty much, πάντα :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κατεληξα σε PSU :: Corsair Power Supply 800W ATX 24 pin GS CMPSU-800GEU Active-PFC Retail - Visionstudio.gr και PSU :: Corsair Power Supply 750W ATX 24 pin TX V2 CMPSU-750TXV2EU Active-PFC Retail - Visionstudio.gr

Η τιμη ειναι ακριβως ιδια τωρα οι διαφορες ειναι στα ρευματα.

GS800.JPG

TX750.JPG

GS800.JPG

TX750.JPG

GS800.JPG

TX750.JPG

GS800.JPG.2c8a6c7865e31719814530f9a597d5

TX750.JPG.d6c4e3ef937f07e17710a81f7190aa

Link to comment
Share on other sites

Και στην εγγύηση - δαγκωτό TX ;)

Επειδη εχει 2 χρονια παραπανω εγγυηση το ΤΧ λες?

Εχουν ομως και 3Αμπερ διαφορα στην 12αρα... και εχει λεντακια...ειμαι μπερδεμενος help meeee :P

Link to comment
Share on other sites

OK. Πάντως τα δύο χρόνια είναι ΠΟΛΛΑ και τα ledάκια δεν τα συμπαθώ. Δεν πρέπει να είναι ούτε ίδιοι ΟΕΜ οπότε και πάλι το TX πρέπει να είναι καλύτερο.

TX->Seasonic

GS->CWT

κοιτάζεις ενδεικτικά αυτά

Corsair TX750 V2 750 W Review - Page 1/8 | techPowerUp

Corsair Gaming Series GS800 800 W Review - Page 1/8 | techPowerUp

και αποφασίζεις μόνος σου ;)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

..δεν το συζητάω, χαλαρά το ΤΧ ειναι ανώτερο psu σε σχέση με το GS, δεν είναι μόνο θέμα εγγύησης αλλά και OEM όπως ανέφερε ο caution :T:

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έδωσα το ΗΧ-850 και ψάχνω για κάτι νεότερο και καλύτερο ειδικά ως προς την κατανάλωση - efficiency. Αξίζει να πάω στο ΑΧ-850 (180 EUR) ή να πάω σε ΤΧ (145 ΕUR)? Θα παίξω με κλοκαρισμένο sandy και μία δυνατή κάρτα γραφικών από αυτές που θα έρθουν 22nm. Καμία άλλη καλή πρόταση?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτό εδώ που έχω θα καίει 10-15 W παραπάνω από τα gold? Και αυτό για πιο σταθερά και καθαρά ρεύματα στα καινούρια τροφοδοτικά υπερβολή είναι?

EDIT. Σημειώνω ότι 99% του χρόνου ο υπολογιστής μου δουλεύει idle.

Link to comment
Share on other sites

λογικα οι καρτες γραφικων στα 22νμ θα χρειαζονται πολυ λιγοτερη ισχυς συγκριτικα με τωρα οποτε ενα 750w ανετα θα σε κανει για τοτε και για τωρα σε 2 καρτες γραφικων συστοιχια.Σωστα?Ποσο μαλλον που εχεις 850w

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτό εδώ που έχω θα καίει 10-15 W παραπάνω από τα gold? Και αυτό για πιο σταθερά και καθαρά ρεύματα στα καινούρια τροφοδοτικά υπερβολή είναι?

EDIT. Σημειώνω ότι 99% του χρόνου ο υπολογιστής μου δουλεύει idle.

Βασικά μπορείς να το υπολογίσεις μόνος σου, αν βρεις την καμπύλη που δείχνει το efficiency σε σχέση με το load.

Αν για παράδειγμα έχεις hardware που σε idle (αυτό μας ενδιαφέρει κυρίως, κακά τα ψέματα) καταναλώνει 180watt και το τροφοδοτικό σου για αυτό το wattage έχει λόγο efficiency 0.82 τότε από την πρίζα θα τραβάς ~220w.

Αν τώρα αλλάξει το τροφοδοτικό με κανένα super duper uber gold ή και platinum, που ο αντίστοιχος λόγο για αυτό το wattage είναι, 0.86 τότε θα τραβάς ~209w.

Δηλαδή η όλη ιστορία για 11w... ΔΕΝ ΣΩΖΕΤΑΙ ΟΥΤΕ Η ΤΣΕΠΗ ΣΟΥ ΟΥΤΕ ΟΙ ΦΑΛΑΙΝΕΣ ΕΤΣΙ :D

Είναι που το τωρινό τροφοδοτικό σου είναι καλό - αν είχε κανένα ότι να ναι noname θα σου τα έλεγα αλλιώς ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now