Recommended Posts

Ότι λέει ο τίτλος.Τελευταία πιάνω τον εαυτό μου να θέλω να φτιάξω ένα αυτοσχέδιο benchtable απο Plexiglass να αρχίζω να benchάρω.Το έψαξα λίγο στο διαδίκτυο και μου άρεσε πολύ αυτό εδώ.Θέλω να το κάνω κάπως έτσι,ώστε να χωράει και τριπλό ψυγείο κτλ.

Κάπου έχω διαβάσει ότι το plexi "μαγνητίζει" την σκόνη αλλά έχει και στατικό ηλεκτρισμό.Μπορεί να επηρεάσει αυτό τα components εφόσον είναι σε λειτουργία ?

Επίσης θα μου κάνατε μεγάλη χάρη αν μου δίνατε διαστάσεις από τις τρύπες για τις μητρικές,ώστε να υποστηρίζει όλων των ειδών,mini-ITX,ATX κτλ.

Άαα,επίσης ήθελα να ρωτήσω μήπως ξέρετε πόσο κοστίζει για παράδειγμα το ένα τετραγωνικό ?

1003pnv.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο στατικός φαντάζομαι ότι με κανένα grounding point παλεύεται. Αλλά οι γρατσουνιές; Το οινόπνευμα που στάνταρ θα πέσει πάνω; Αν γίνει η στραβή και το παγώσεις;

Και εμένα το plexi δεν μου ακούγεται καλή ιδέα tbh, εκτός και αν είναι και καλά benchtable, σαν αυτό της φωτογραφίας, sleevaρισμένο & καθαρό και με χρήση απλού case.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O Σόφος είχε φτιάξει ένα δικό του benchtable από plexi (http://www.hwbox.gr/cases/4167-show-your-benchtable.html) και ο hipro του είχε τονίσει τα εξής:

Ωραίο είναι ΑΛΛΑ η μητρική θα ΠΡΕΠΕΙ να θωρακίζεται από κάτω..... ;)

ΑΡΑ θα ΠΡΕΠΕΙ να είναι ΜΕΤΑΛΛΙΚΟΣ ο πάτος που βιδώνει η μητρική.....

Για ξανά φτιάξτο..... :P

Τι info βρε?...... :D

Εκεί που θα βιδώνει η μητρική, θα το κάνεις μεταλλικό......Τέλος..... :D

Γιατί η μητρική (και όλα βασικά), θα πρέπει να είναι θωρακισμένα.....και αφού δε μπορούμε να τη θωρακίσουμε από μπροστά, τη θωρακίζουμε από πίσω....

Καλό κάνει, κακό δεν κάνει...... :)

Επί εποχής Dothan, έπαιρνα άλους ~70MHz παραπάνω όταν έβαζα τη μητρική σε μεταλλικό πάτο από ότι όταν την είχα χύμα πάνω στον πάγκο..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ο στατικός φαντάζομαι ότι με κανένα grounding point παλεύεται. Αλλά οι γρατσουνιές; Το οινόπνευμα που στάνταρ θα πέσει πάνω; Αν γίνει η στραβή και το παγώσεις;

Και εμένα το plexi δεν μου ακούγεται καλή ιδέα tbh, εκτός και αν είναι και καλά benchtable, σαν αυτό της φωτογραφίας, sleevaρισμένο & καθαρό και με χρήση απλού case.

O Σόφος είχε φτιάξει ένα δικό του benchtable από plexi (http://www.hwbox.gr/cases/4167-show-your-benchtable.html) και ο hipro του είχε τονίσει τα εξής:

Βασικά εγώ το θέλω καθαρά για να benchάρω(συν ότι και το κάθε MHz είναι πολύτιμο) και όχι για επίδειξη ή 24/7 PC .Άρα να το εγκαταλείψω ως ιδέα εε ?

Άζωτο σε αυτό με την καμιά,μέχρι να πάω σε άζωτα θα έχω άλλο έτοιμο μεταλλικό Benchtable,πιθανόν Dimastech.Απλώς τώρα που αρχίζω σιγά σιγά με το overclocking,νομίζω πως δεν έχω ανάγκη από ένα κανονικό benchtable,και με ένα αυτοσχέδιο μπορώ να κάνω την δουλειά μου.Έτσι νόμιζα δηλαδή,τώρα που διάβασα για τον στατικό ηλεκτρισμό άλλαξα γνώμη πια.

Φτού σου ρε και τώρα πρέπει να μαζεύω χρήματα για ένα Dimastech ...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως άμα το plexy είναι χοντρό, δεν παθαίνει τίποτα ούτε με άζωτο.

Για μια περίοδο έφτιαχνα holddown για κάνιστρα απο plexy και απο το κρίο δεν σπάγανε.

Πιστέυω πώς αυτό που δείχνεις στο πρώτο σου πόστ είναι showtable και όχι benchtable.

Benchtable ουσιαστικά μπορείς να ονομάσεις κάτι που σε βολέυει όταν benchareiς και αυτό

μπορεί να έιναι και μια πλάτη απο Stacker ξέρω γω.

Απλά την ονομασία benchtable την έχουν υιοθετήσει πολλές κατασκευές οι οποίες μπορούν

να στεγάσουν ένα PC αλλά δεν είναι κλειστά σαν τα PC Cases :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως άμα το plexy είναι χοντρό, δεν παθαίνει τίποτα ούτε με άζωτο.

Για μια περίοδο έφτιαχνα holddown για κάνιστρα απο plexy και απο το κρίο δεν σπάγανε.

o crio, τα εσπαγε? :'(....

sorry για το ΟΤ

Link to comment
Share on other sites

Πάντως άμα το plexy είναι χοντρό, δεν παθαίνει τίποτα ούτε με άζωτο.

Για μια περίοδο έφτιαχνα holddown για κάνιστρα απο plexy και απο το κρίο δεν σπάγανε.

Πιστέυω πώς αυτό που δείχνεις στο πρώτο σου πόστ είναι showtable και όχι benchtable.

Benchtable ουσιαστικά μπορείς να ονομάσεις κάτι που σε βολέυει όταν benchareiς και αυτό

μπορεί να έιναι και μια πλάτη απο Stacker ξέρω γω.

Απλά την ονομασία benchtable την έχουν υιοθετήσει πολλές κατασκευές οι οποίες μπορούν

να στεγάσουν ένα PC αλλά δεν είναι κλειστά σαν τα PC Cases :)

Δεν το ήξερα αυτό,αλλά εγώ το θέλω για benchtable.Μου άρεσε σε αυτό το showtable ότι όλα είναι οργανωμένα,και όχι χύμα,για αυτό το ήθελα έτσι.Τώρα με αυτά που διάβασα,μάλλον θα πάω κατευθείαν σε Dimastech...

Thanks BTW ! :)

EDIT : Από τιμή τι λέει ? Αν πάρω πχ 50x50 πόσο ακριβά θα μου βγει ?

Link to comment
Share on other sites

Είναι ακριβό σε απόλυτα νούμερα το plexi, τουλάχιστον το καλής ποιότητας γιατί δεν είναι και όλα ίδια. Για ένα ολόκληρο φύλλο, δηλ 2+ τετραγωνικά με μόνο 4 χιλιοστά πάχος κοστίζει ~100 ευρώ κομμένο και στα μέτρα/κομμάτια που θέλεις... Και έτσι συμφέρει να το πάρεις... Η τιμή του αυξάνεται γεωμετρικά όμως με το πάχος του, δηλ αν το θέλεις 8 χιλιοστά η τιμή του θα είναι υπερδιπλάσια νομίζω... Αν είσαι πειραιά μεριά να σου πω που έχει να πας να ρωτήσεις αν θέλεις γιατί αυτό που σου λέω το αγόρασα εγώ πέρσι...

Link to comment
Share on other sites

Είναι ακριβό σε απόλυτα νούμερα το plexi, τουλάχιστον το καλής ποιότητας γιατί δεν είναι και όλα ίδια. Για ένα ολόκληρο φύλλο, δηλ 2+ τετραγωνικά με μόνο 4 χιλιοστά πάχος κοστίζει ~100 ευρώ κομμένο και στα μέτρα/κομμάτια που θέλεις... Και έτσι συμφέρει να το πάρεις... Η τιμή του αυξάνεται γεωμετρικά όμως με το πάχος του, δηλ αν το θέλεις 8 χιλιοστά η τιμή του θα είναι υπερδιπλάσια νομίζω... Αν είσαι πειραιά μεριά να σου πω που έχει να πας να ρωτήσεις αν θέλεις γιατί αυτό που σου λέω το αγόρασα εγώ πέρσι...

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια σου και τις συμβουλές σου αλλά δυστυχώς δεν ζω πια στην Αθήνα.

Αφού είναι τόσο ακριβό το Plexi,τότε καλύτερα να πάω κατευθείαν σε Dimastech,που με συμφέρει περισσότερο και είναι και καλύτερο.Ευχαριστώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακα, το plexi 1cm παχος, εχει περιπου 65+φπα το τετραγωνικο μετρο και αν το αγορασεις απο εργαστηριο που κανει κατασκευες. Σε μαγαζι στυλ Πλαισιο που πουλαει κομματια 50Χ50cm το κοστος ανεβαινει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now