George_o/c

Πως μπήκατε στον χώρο του Gaming; Ποιο ήταν το πρώτο σας PC Game;

Recommended Posts

Να κάνω την αρχή εγώ. Το πρώτο PC Game που έπαιξα ήταν το Fifa 98, όταν πήγαινα τρίτη δημοτικού :D Μετά ήρθαν το World Cup 98, το JazzJack Rabbit 2, το Fifa 99 και φυσικά το Moto Racer :D

Fifa 98

fifa98_screen005.jpg

World Cup 98

Worldcup98screenshot.jpg

JazzJackRabbit 2

343_file.jpg

Fifa 99

fifa99-jpg.jpg

Moto Racer

1309874095-screenshot.jpg

Link to comment
Share on other sites

Amstrad CPC6128... back in late 1989-1990 ( Χριστούγεννα του 91 αναβαθμίστηκα για πρώτη φορά :D )

Κάψιμο στην αρχή με κάποια games που είχα προμηθευτεί από ένα κατάστημα στην Στουρνάρη αν θυμάμαι καλά, Εγκέφαλος πρέπει να λεγότανε.

Ακόμα θυμάμαι το ραλλάκι που είχε παρέα το Amstrad με ένα αμάξι όλο κι όλο, και έμοιαζε σαν παιδικό σκίτσο μιας Ferrari FXX ( από εκεί κλέψανε το design οι Ιταλοί μάλλον :D ).

Το "Ar" ( arcanoid... copy :D ).

Το Froggy ( ή Frogger, με ξεγελά η μνήμη μου τώρα τα τελευταία χρόνια ).

Ένα άλλο γαμάτο με ένα ελικοπτεράκι που έριχνε... παυλίτσες οριζόντια από την μούρη, και κάθετα μια βόμβα... πήγαινε αυτόματα πρός τα δεξιά ( 2D platform game προφανώς, 3D εν είχαμε :D ) και εσύ πήγαινες πάνω-κάτω απέφευγες βουναλάκια και αντικείμενα/σφαίρες από τους εχθρούς.

Και το άλλο, που είχες έναν ανθρωπάκο ΤΟΟΟΟΟΣΟΟΟΟΟΟΟ ΔΑ σαν τον Ράμπο και προχώραγες σε πίστες που σου επιτίθονταν tanks, άνθρωποι και στατικά όπλα :D

Γαμώτο ένα όνομα δεν θυμάμαι...

Το Lotus Challenge ( ή Lotus Esprit Challenge ? ) της Infogrames ήτανε στον Amstrad ή σε 486 αργότερα και έχω μπερδευτεί ?

Άλλες εποχές :D

Edit: βρήκα μερικά videos :D

Boulder Dash... epic epic epic game

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το 1990 είχα νοικιάσει ένα μηχάνημα(δεν ξέρω τι ήταν) έπαιρνε κασέτες, και το πρώτο παιχνίδι μου ήταν ένα platofοrm με ενα άσπρο ανθρωπάκι(σαν διαστημάνθρωπος ήταν), δεν θυμάμαι πως το λέγανε.

Απο κει και έπειτα το 1992 πήρα το πρώτο μου Pc 80286! και ήρθαν οι παιχνιδάρες τότε...

King's bounty

Eye of the beholder

Quest for glory

Lotus the ultimate chalenge

Prehistoric

Prince of persia

Titus the fox

Doom

wolfenstain 3d

Ultima 8

Another world

lemmings

Indianna Jones fate of atlantis

Alone in the dark

Simcity

Monkey island

και πολλά άλλα για τα επόμενα χρόνια...

απο τότε δεν έχω σταματήσει να παίζω ;P..

Link to comment
Share on other sites

Lucasarts outlaws αρχαίο fps game

Σε ένα pc 400mhz

To microsoft hoover

4d racing σε ένα 33mhz νομίζω

[media]

[/media]

Kάποιο battleship σε dos που φόρτωνε με 6 δισκέτες που δέν θυμάμαι το όνομά του :/

duke nukem σε windows 3.x

Απο κονσόλες

Σε NES το Zelda και το super mario bros

Link to comment
Share on other sites

Πρώτο μου gaming station το Master System so πρώτη επαφή με games το ενσωματωμένο στην κονσόλα Alex Kid.

Για PC ήταν το Doom και ενώ ήμουνα ακόμη δημοτικό στο PC του πατέρα ενός συμμαθητή back then. Astonishing experience.

Επικότερες moments σε gaming PC τα ματς Cameroon vs Nigeria και Classic Netherlands vs Classic Brazil με τον crustytheclown στο PES3.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άρχισα στα PC με Counter Strike,Age of Empires,Grand Theft Auto 3,Half Life και Max Payne.Τρομερά παιχνίδια για μένα (με τόσα χρόνια σχέσης πως να μην τα λες έτσι) και ακόμα τα παίζω καμιά φορά.

Αλλά τα πρώτα πρώτα μου παιχνίδια που έπαιζα από νήπιο ήταν τα Mario,Bomberman,Tetris σε μια κονσόλα/συσκευή που τα είχε ενσωματωμένα και δεν ξέρω το όνομα της δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτο θυμάμαι ήταν το Fifa 2004(τότε άρχισε η επαφή μου με το pc και μετά κόλλησα) και το Segarally (αν λεγόταν έτσι, δεν θυμαμαι ακριβώς).

Στο fifa κολλούσα με τις ώρες, γιατί ήταν πανεύκολο και βαζα 10 γκολ σε ένα ματς, ειδικά αν το γυρνούσες σε Amateur mode. :P

26294e98216126447.jpg

Link to comment
Share on other sites

Arcanoid -> Froggy -> Larry -> Lotus Challenge -> California Games -> Jazz Rabit -> Prince of Persia -> Mortal Kombat (έσπασα το πρώτο μηχανικό πληκτρολόγιο).

Εεε και μετά σοβαρεύτηκε το θέμα με τα games. DOOM, το πρώτο Earth Worm Jim, τα πρώτα 3D που είδα ήταν το Hi-Octane και το γαμάουυυυα τότε Tomb Raider που σκότωνες κάτι λύκους και το Alone in the Dark και μετά το Resident Evil!!!... πωπω πόσα θυμήθηκα ξαφνικά... :o

edit: και αυτά που είπε ο crusty μαζί με Double Dragon και Cadillacs & Dinosaurs, σε μαλακή (sic) δισκέτα!!!

edit2: σκάλωσα ξαφνικά και άρχισα να ψάχνω mame32 και abandonware. ΘΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΣΕ ΧΡΟΝΟΚΑΨΟΥΛΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΓΕΝΙΕΣ!

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πω, αν θυμάμαι καλά είχα αρχίσει με το Game Boy το 1ό που είχε βγει τότε.

[ATTACH]6032[/ATTACH]

και η πρώτη μου κασέτα άμα θυμάμαι καλά ήτανε η ήταν του spiderman και ήταν ο μόνος λόγος που είχα πάρει το gameboy για να παίξω spiderman! Ο αγαπημένος μου ήρωας! Μέτα ήταν Super Mario Land και Donkey Kong

[ATTACH]6033[/ATTACH]

[ATTACH]6035[/ATTACH]

[ATTACH]6036[/ATTACH]

Μετά αγόρασα όλοι την σειρά τον Game boy! Μετά από το απλό είχα πάει στο poket μετά στο Color και είχα και τα 2 και διαφανές (light) και το ένχρωμο μετά το Advance και το Advance Sp!

[ATTACH]6034[/ATTACH]

Και μού λείπει το Μicro έτσι όπως είδα στο Wiki μην μιλήσω για τις εκατομμήρια κασέτες τις οποίες έχω μέχρι σήμερα. Και με το Game Boy Colοr μέχρι και σήμερα παίζει ο πατέρας μου Tetris τον χαλαρώνει λέει!

Μετά αν θυμάμαι καλά η πρώτη μου κονσόλα ήτανε το Sega.

[ATTACH]6037[/ATTACH]

Και το 1ό μου παιχνίδι ήτανε το Sonic με αυτό το πουλάγανε τότε.

[ATTACH]6038[/ATTACH]

Και μετά είχε συνέχεια το nintendo 64 με το 1ο Game το Pokemon Stadium το οποίο έπαιξα πρόσφατα στο PC πριν 2 μέρες από την βαρεμάρα μου και κάποια άλλα Game Boy Advance παιχνίδια.

[ATTACH]6039[/ATTACH]

[ATTACH]6040[/ATTACH]

Και μετά το Playstation, Playstation 2, Playstation 3, και το πρώτο το είχα πριν το nintendo 64 με 1ο το Game το Metal gear Solid!

[ATTACH]6041[/ATTACH]

[ATTACH]6042[/ATTACH]

Και στο 1ο pc που είχαμε θυμάμαι ήμουν δημοτικού και έπαιζα εκεί με την ζωγραφική και το 1ο Game που έπαιξα σε Pc ήτανε το Need For Speed και 2ο το GTA London

[ATTACH]6043[/ATTACH]

[ATTACH]6044[/ATTACH]

Αυτά πάνω κάτω ας μην μηλίσω για τη συνέχεια.. :D

Gameboy.jpg

250px-Gameboy-AmazingSpiderMan.jpg

500px-Wikipedia_gameboygroup.jpg

gameboy-super-mario-land.jpg

GB_Donkey_Kong_Land_2_Box.jpg

1233269175_1b1dfe1f3dab.jpg

sonic.jpg

1312674714_image000.jpg

Pokemon Stadium.gif

playstation.jpeg

images.jpg

nfs2.jpg

GTA_London_1969.jpg

Gameboy.jpg.ea588f73b2f11fefea94657a408b

250px-Gameboy-AmazingSpiderMan.jpg.99622

500px-Wikipedia_gameboygroup.jpg.8c32b04

gameboy-super-mario-land.jpg.7c68374018c

GB_Donkey_Kong_Land_2_Box.jpg.9e1b0fd068

1233269175_1b1dfe1f3dab.jpg.13f444a60c9e

sonic.jpg.cb25ab1249ac7513cbd996ae115c0d

1312674714_image000.jpg.cf8e0334fc6a1fa9

57fd07d4e1d0b_PokemonStadium.gif.8b7eddb

playstation.jpeg.2bf62ace62560e8cd1d17a2

images.jpg.e01ab74ce9de0a323305bfcc81349

nfs2.jpg.7958b2146601c793ae6eb9429c3ef90

GTA_London_1969.jpg.d82de770f11ba8f1a8f6

Link to comment
Share on other sites

spectrum 48k with audio casette

california games

winter games

tin tin on the moon

arcanoid

pac man

basketball

ecc

μετα ενας 6128 σιπισι

αχ εποχες

εγραφα θυμαμαι ωρες ατελειωτες σε basic

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμαμαι games αλλα μου κανει εντυπωση.

ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΕΠΑΙΖΑ ΣΕ DREAMCAST?

χωρια απο τα playstation 1/N64/ FUNstation/ polystation Κλπ?

μαριο καρτ, zelda, goldeneye, προφανως metal gear solid, fifa 99/01 nfs, και τελος πρεπει να εχω ακομα δισκετες με παιχνιδακια που επαιζα παλια σε εναν δεν ξερω τι ητανε :D

Link to comment
Share on other sites

ΠΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ

Polystation + Dr.Mario.

Παιζει ακομα ΚΑΘΕ μεσημερι ο... πατερας μου για... χαλαρωση! :hehe:

Αυτο το μηχανημα εχει μεινει αναμμενο περιπου 17 χρονια!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το 1990 είχα νοικιάσει ένα μηχάνημα(δεν ξέρω τι ήταν) έπαιρνε κασέτες, και το πρώτο παιχνίδι μου ήταν ένα platofοrm με ενα άσπρο ανθρωπάκι(σαν διαστημάνθρωπος ήταν), δεν θυμάμαι πως το λέγανε.

Απο κει και έπειτα το 1992 πήρα το πρώτο μου Pc 80286! και ήρθαν οι παιχνιδάρες τότε...

King's bounty

Eye of the beholder

Quest for glory

Lotus the ultimate chalenge

Prehistoric

Prince of persia

Titus the fox

Doom

wolfenstain 3d

Ultima 8

Another world

lemmings

Indianna Jones fate of atlantis

Alone in the dark

Simcity

Monkey island

και πολλά άλλα για τα επόμενα χρόνια...

απο τότε δεν έχω σταματήσει να TON παίζω ;P..

Ασε το παιξιμο και πιασε Skyrim :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Κονσόλα SNES με κλασσικά Super Mario World και Super Mario Kart. Η κονσόλα δουλεύει και το 2007 που τελείωσα το λύκειο, τερμάτισα το Super Mario World :P.

Playstation απέκτησα πολύ αργά, το PSone, στην δύση του δηλαδή. Need For Speed Porsche και... Gran Turismo 2. Είναι ΜΕΓΑΛΗ ξενέρα να σου χάνουν την memory card με 96.95% σε αυτό το παιχνίδι...

Στον 386SX, τα παιχνίδια μου ήταν σε δισκέτες. Δευτέρα δημοτικού, μαύρη οθόνη και DOS για να παίξω Rick Dangerous, Prince of Percia, Grand Prix Circuit, τα κανονάκια των win 3.1 και άλλα... Τρελή πόρωση πιο μετά σε Pentium και win95 οι εξομοιωτές τις JANES με τα πρώτα σπασμένα joysticks, το Lego Racers, Moto Racer και κλασσικά FIFA98 με τα ASDW να κολλάνε μετά από λίγο καιρό. Το CD του World Cup 98, δεν έφευγε από την τσάντα μου μέχρι και την Α' Γυμνασίου, αφού έπαιζε live.

http://www.youtube.com/watch?v=QkkJc3uDXuc

Link to comment
Share on other sites

Ξύπνησα αναμνήσεις μου φαίνεται :D

4η δημοτικού (1999-2000), δηλαδή ένα χρόνο μετά τα πρώτα παιχνίδια που ανέφερα στο αρχικό post μπήκα σε πιο βίαια πράγματα δηλαδή Carmaggedon 2 και Mortal Kombat 4 :D Με είχε πετύχει μάλιστα η μάνα μου να παίζω Carmageddon και φρίκαρε, οπότε ο αδερφός μου το απεγκατέστησε :hehe:

Link to comment
Share on other sites

ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΕΠΑΙΖΑ ΣΕ DREAMCAST?

Είχα και εγώ :)... (τι περίεργο)

τα έχω περάσει όλα από SEGA (Master System, Mega Drive, game gear εκτός από Saturn).

Μετά μπήκε η Sony στη ζωή μας με τη κονσόλα σταθμό.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ήταν τα splatter ^ ωραία και τα φοβιστερά - κάτι Phantasmagoria, κάτι Jack the Ripper, κάτι prisoner of ice. Και για να είμαι απόλυτα ειλικρινής και με το DOOM2 μια χαρά τρόμαζα σε μερικά σημεία :hehe:

Πάντως ρε γμτ - δεν ήταν ούτε μόνο η ηλικία ούτε μόνο ο ενθουσιασμός του νέου "φρούτου" (PCs) - υπήρχαν παιχνιδάρες!

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Sebastian ασε τις μλκες και μη σπαμαρεις τα post μου :hehe:. (To Skirim θα φάει άκυρο).

Απο το Post του Billpeppas κατάφερα και βρήκα ποιο ήταν το μηχάνημα που είχα ενοικιάσει το 1990. Αυτό είναι αλλά σε ασπρόμαυρο τότε.

800px-Amstrad_CPC464.jpg

Το παιχνίδι δεν το βρήκα! έχει άπειρα για το συγκεκριμένο μηχάνημα στο wiki.

Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ :)... (τι περίεργο)

τα έχω περάσει όλα από SEGA (Master System, Mega Drive, game gear εκτός από Saturn).

Μετά μπήκε η Sony στη ζωή μας με τη κονσόλα σταθμό.

Εγώ άργησα λίγο να μπω στις κονσόλες. Μου έκανε δώρο η ξαδέρφη μου το PlayStation 2 το Πάσχα του 2003, μαζί με Kingdom Hearts και Splinter Cell :D

Δεν το τσίπαρα ποτέ, αγόραζα αυθεντικά παιχνίδια μονάχα και λειτουργεί ακόμα απροβλημάτιστα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άργησα λίγο να μπω στις κονσόλες. Μου έκανε δώρο η ξαδέρφη μου το PlayStation 2 το Πάσχα του 2003, μαζί με Kingdom Hearts και Splinter Cell :D

Δεν το τσίπαρα ποτέ, αγόραζα αυθεντικά παιχνίδια μονάχα και λειτουργεί ακόμα απροβλημάτιστα.

Κάποια τα έχω ακόμα στην αποθήκη αλλά αλίμονο αν δουλεύουν. Έχω περάσει κάθε μετάβαση πάντως πέρα από τα XBOX360 και PS3.

Πάντως πραγματικά το Dreamcast ήταν πολύ μπροστά με τρομερά Virtual series sport games ... εκεί είχα παίξει και πρώτο NBA 2K (το 1 αν θυμάμαι καλά).

Πάντως ένα game που έχω να θυμάμαι ήταν το Castlevania στο sega game gear.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now