George_o/c

EVGA X79 SLI/FTW/Classified: Έρχονται τα X79 motherboards της EVGA!

Recommended Posts

Περα απο ολα αυτα ... το θεμα ειναι πως οσοι περιμενετε να benchαρετε με αυτη την πλατφορμα ... μαλλον θα απογοητευτειτε .

Οχι για τα score per clock ... αλλα για το οτι δεν θα εχουν ψηλα clock . :D

Eνδεικτικα ... Στα 4500Mhz ... 45000 Cpu score vantage .

Στα 5000Mhz .... 50000 cpu score vantage .

δλδ παιζει ενα μεσο 2011 CPU να ειναι χειρότερο σε 3D απο εναν goldenphil 980X?

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρα θα συμβαινει αυτο που λες .

Μην ξεχνας οτι εχουν τοιχο στα multiplier , οπως και οι SB .Νομιζεις οτι θα βρεις 56χ και πανω ετσι απλα ? Εκει που παιδευομαστε να βρουμε 4 καλα core στους SB , τωρα θα πρεπει να βρουμε 6 καλα core για τους SB-E .

Εαν επιανε ομως 6000mhz , πραγμα αδυνατο οπως φαινεται μεχρι στιγμης , τοτε θα τα επερνε ολα εκτος του aquamark και του 3dmark05 (Αυτα ειναι για 980/990) .

Per clock ειναι μαζι με τους SB σε single thread εφαρμογες .

Γενικα οι SB ειναι αλλης φιλοσοφιας στο o/c . Καταφερνεις να περνεις αψογες επιδοσεις με αερα/νερο .

Το extreme cooling ειναι για πολυ λιγους , οποτε δεν εχει και μεγαλο νοημα να ασχοληθει η intel να tweakαρει τα cpu για να κερδιζουν στο κρυο .

Link to comment
Share on other sites

* X79 με "λίγα" sata! *

Ακριβως αυτο !!

Τι να τα κανω τα 4 PCI-E 3.0 αν δεν μπορω να βαλω πανω απο 6 δισκους?

Εμας, που δεν θελουμε 2η VGA πανω στο πισι μας δεν μπορουν να βγαλουν

ενα με 2 PCI-Ex το πολυ, και καμια PCI-e για να κανα controller επιπλεον? :whip:

Βεβαια απο την αλλη θα μου πεις, οδευουμε προς το cloud computing... Anyway.

I wanta moar spaaace !!! :D

Link to comment
Share on other sites

Περα απο ολα αυτα ... το θεμα ειναι πως οσοι περιμενετε να benchαρετε με αυτη την πλατφορμα ... μαλλον θα απογοητευτειτε .

Οχι για τα score per clock ... αλλα για το οτι δεν θα εχουν ψηλα clock . :D

Eνδεικτικα ... Στα 4500Mhz ... 45000 Cpu score vantage .

Στα 5000Mhz .... 50000 cpu score vantage .

O hazzan έχει ήδη παίξει στα 5700MHz Vantage με SB-E και έβγαλε 57.800 CPU Score, πράγμα που συμφωνεί με τα νούμερα που αναφέρεις ;) Ζόρικοι οι SB-E, αλλά αν μείνουν ικανοποιημένοι οι air/h2o overclockers το 'χει κερδίσει το παιχνίδι η Intel στο overclocking. Το 90% των overclockers πάει μέχρι αέρα και νερό ;)

Link to comment
Share on other sites

O hazzan έχει ήδη παίξει στα 5700MHz Vantage με SB-E και έβγαλε 57.800 CPU Score, πράγμα που συμφωνεί με τα νούμερα που αναφέρεις ;) Ζόρικοι οι SB-E, αλλά αν μείνουν ικανοποιημένοι οι air/h2o overclockers το 'χει κερδίσει το παιχνίδι η Intel στο overclocking. Το 90% των overclockers πάει μέχρι αέρα και νερό ;)

Απολυτα συμφωνω μαζι σου .

Το εγραψα και εγω για το θεμα του αερα/νερου . :)

Το θεμα ειναι πως , εαν δεν πανε 6000Mhz , τοτε οι extreme overclockers θα πρεπει να κρατησουν και ενα σετακι 1155 για να παιζουν τα bench περαν του vantage , 3d11 & 3d06(παιζεται αυτο).

Link to comment
Share on other sites

Αν μου βρείτε έναν 5900 SB-E σας δίνω εγω καλούς LGA1155 :P

Δεν παίζει πάντως να την γλιτώσουμε την δι-πλατφορμίαση οι HWbotικοί ούτε αυτή την φορά, ούτε την επόμενη.

Link to comment
Share on other sites

Με 8 dimmakia παντως δεν εχει σκασει ακομα μητρικη απο οτι ειδα.

Δε περιοριζει λιγο αυτο ?

Δεν διαβάζεις πολύ hwbox :D

[img_ALT=Πολλαπλές μητρικές βασισμένες στο πρότυπο X79 παρουσιάστηκαν στην IDF!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/32054e70b19723968.jpg[/img_ALT]

MSI X79A-GD65 (8D)

[img_ALT=Πολλαπλές μητρικές βασισμένες στο πρότυπο X79 παρουσιάστηκαν στην IDF!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/32054e70b19731bb4.jpg[/img_ALT]

Gigabyte GA-X79-UD5

[img_ALT=Πολλαπλές μητρικές βασισμένες στο πρότυπο X79 παρουσιάστηκαν στην IDF!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/32054e70b19746017.jpg[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αυτή στην φώτο είναι ES ή retail, πάντως μου φαίνεται πολύ άδεια σαν μητρική.

Συνήθως η MSI μας έχει συνηθίσει σε τέτοιο look.

Εμφανισιακά δεν μου μοιάζει καθόλου για την Classified σειρά :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αυτή στην φώτο είναι ES ή retail, πάντως μου φαίνεται πολύ άδεια σαν μητρική.

Συνήθως η MSI μας έχει συνηθίσει σε τέτοιο look.

Εμφανισιακά δεν μου μοιάζει καθόλου για την Classified σειρά :(

Πες τα σοφο....Μια δεν λεει οντος.

Δεν θα βαλεις GTX,θα βαλεις και δυο καρτουλες χαλαρα οι οποιες θα κρυψουν και την κατω ψυκτρα και τι μενει?τιποτα να δεις.

Παντος η πιο ωραια μεχρι στιγμης ειναι η ASRock.

Παστεεεεελ διξε καμια φωτο ρει αν εχεις τι μας αναβεις φωτιες?

Link to comment
Share on other sites

Τα έχει βάλει για τους παραπονιάρηδες :P

Μιλάμε όλοι λένε, 6 SATA, ΜΟΝΟ 6 SATA? ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ. Αλλά δεν τις γεμίζουν :hehe:

Γιωργο μερικοι ομως τις γεμιζουν και δεν τους φτανουν κιολας τα 6 σατα ...Απο τετοιες μητρικες εχει απαιτησεις μεγαλες. :D

Η Gigabyte Χ79 UD5 εχει 14 σατα μια χαρα ειναι :P

Link to comment
Share on other sites

=H4ckerMan;178074.Απο τετοιες μητρικες εχει απαιτησεις μεγαλες. :D

Σε oc benchmarks και games ναι εχεις,γιαυτο οσο λιγοτερα τοσο καλητερα.

Τωρα αν θελει καποιος να βαλει 15 δισκους και να στησει και κανα server δικο του προβλημα να παει να παρει καμια workstation.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now