DBC

Ubuntu Linux 11.10: Καταφθάνει

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Ubuntu Linux 11.10: Καταφθάνει]http://reviews.hwbox.gr/news/linux.jpg[/NEWS_IMG]Έπειτα από μήνες αναμονής η τελευταία έκδοση του Ubuntu Linux (11.10) έγινε διαθέσιμη για download, έξι μήνες έπειτα από την διάθεση της προηγούμενης, 11.04. Μάλιστα είναι διαθέσιμη για 32-bit, 64-bit και για servers σε 38 διαφορετικές γλώσσες. Η 11.10 συνεχίζει την περίφημη παράδοση του Ubuntu μετατρέποντας τις τελευταίες και καλύτερες open source τεχνολογίες σε μια εύλολη στη χρήση Linux διανομή, δήλωσε η εταιρεία κατασκευής του. Όπως είναι φυσικό η νέα έκδοση περιλαμβάνει πολλά νέα χαρακτηριστικά όπως το ολοκληρωτικά ανανεωμένο Alt-+Tab switcher και την μετονομασία των "Places" σε "lenses". Προσθήκες και βελτιώσεις έλαβαν χώρα και στο UI με το kernel να βρίσκεται πλέον στην έκδοση 3.0. Το software center του Ubuntu βελτιώθηκε και αυτό σημαντικά, παρέχοντας ευκολία κατά το browsing, αλλά και στην διαδικασία εγκατάστασης και αφαίρεσης λογισμικού.

[img_ALT=Ubuntu Linux 11.10: Καταφθάνει]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/26294e9db3a05bbc7.jpg[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

Αν και απ τις πιο bloated, είναι και η πλέον user friendly debianοδές distro (και η Mint). Επίσης υπάρχουν βελτιώσεις και στο Unity(το gnome-shell πλέον έχει απομακρυνθεί) και νέα login screen. Βέβαια το unity αντιγράφει σε αρκετά στοιχεία του το MacOS.

Κατά τα άλλα είναι ότι πρέπει για απλά μηχανάκια, ίσως να έχει λίγο παραπάνω memory usage. Προσωπικά προτίμησα την Kubuntu η οποία και αυτή έπαιξε άψογα out of the box.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι το Linux να γίνει noob & average joe friendly έχουμε να δούμε ακόμα πολλά μα πάρα πάρα πολλά Windows versions & Ubuntu releases...

Πεππα εχεις βαλει ποτε Linux για να το λες; Δε νομιζω...

Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα και ηθελα να βαλω το wifi usb μου και επρεπε να ψαξω 50 ωρες να πουμε πως να το κανω να δουλεψει και τελικα δεν δουλεψε.

νομιζω σαν και εμενα ειναι πολυς κοσμος.

κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Πεππα εχεις βαλει ποτε Linux για να το λες; Δε νομιζω...

Όταν είχα πρωτοβάλει linux εσύ έτρεχες ακόμα το Sonic the hedgehog στο Master System ρε Μήτσο.

Το Linux ήταν και παραμένει πολύ user-unfriendly.

Θες να μαζέψουμε 100 άτομα, με γνώσεις υπολογιστών από ανύπαρκετες, λίγες, μέτριες, και πολλές, αλλά όλοι τους δίχως προηγούμενη εμπειριά linux και να τους βάλουμε να στήσουνε PCακια με linux ?

Να εγκαταστήσουνε κάρτες δικτύου ( wireless και μη ) ?

Να βάλουνε μια κάρτα DVB-T / DVB-S2 ?

Να εγκαταστήσουνε και να ρυθμίσουνε τα βασικά προγράμματα ?

Να εγκαταστήσουνε μια εξειδικευμένη κάρτα/soft π.χ. Intel 825999ES ?

Link to comment
Share on other sites

ενισχυω τον πεππα:

εγω σου λεω εμενα που εχω μια Χ εμπειρια πανω σε αυτα.

ηθελα να το βαλω σε ενα λαπτοπιδι για μανα/πατερα να το αφησω.

μου εβγαλε την πιστη με καποια θεματα και το εβγαλα και αφησα win7 που τα κανανε ολα κομπλε και αμεσως.

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα πρωτοβάλει linux εσύ έτρεχες ακόμα το Sonic the hedgehog στο Master System ρε Μήτσο.

Το Linux ήταν και παραμένει πολύ user-unfriendly.

Θες να μαζέψουμε 100 άτομα, με γνώσεις υπολογιστών από ανύπαρκετες, λίγες, μέτριες, και πολλές, αλλά όλοι τους δίχως προηγούμενη εμπειριά linux και να τους βάλουμε να στήσουνε PCακια με linux ?

Να εγκαταστήσουνε κάρτες δικτύου ( wireless και μη ) ?

Να βάλουνε μια κάρτα DVB-T / DVB-S2 ?

Να εγκαταστήσουνε και να ρυθμίσουνε τα βασικά προγράμματα ?

Να εγκαταστήσουνε μια εξειδικευμένη κάρτα/soft π.χ. Intel 825999ES ?

Σωστά είναι όλα αυτά που λες, αλλά σε αυτό δεν φταίει "το Linux".

Όπως nvidia και ΑΤΙ/AMD υποστηριζουν τα προϊόντα τους, έτσι θα έπρεπε να συμβαίνει και με τις κατηγορίες που αναφέρεις. Δεν μπορούμε να τα περιμένουμε όλα από την κοινότητα που θα πρέπει με κάποιο τρόπο να κουνήσει το μαγικό ραβδάκι και να υποστηρίζει όσα περιφερειακά υπάρχουν.

Edited by Astalavista
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς.

Δεν κατηγορώ κάποιους με το post μου.

Απλά εκφράζω την άποψη μου πως το linux απλά ακόμα δεν είναι "ευκολόχρηστο" και ευκολοσετάριστο ώστε να ανεβάσει το μερίδιο του στην αγορά, στην κύρια userbase, τον average joe.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω βαλει μερικες φορες και αν μπορουσα να παιξω και call of duty (γινετε αλλα πρεπει πρωτα να κατεβασεις πολλα καντηλια) θα ηταν το βασικο μου λειτουργικο. Μετα την εγκατασταση σου πεταει μονο του μηνυμα οτι λειπει ο driver της καρτας γραφικων ( μονο με ati εχω δοκιμασει ως τωρα) ακολουθεις της οδηγιες και τον κατεβαζει . Στα πολυ βασικα δεν βρηκα προβλημα εκτος της 64βιτ εκδοσης που μολις πας να δεις βιντεακι απο youtube δεν σου εγκαθειστα αυτοματα τον flashplayer οπως με την 32βιτ αλλα πρειπει να το κανεις χειροκινητα και αντε βρες ακρη.

Προσφατα την εβαλλα και σε μια gigabyte 350n και επεξε κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Πεππα εχεις βαλει ποτε Linux για να το λες; Δε νομιζω...

εδω θα πεταγα ενα + γιατι δεν θα εβαζα τον εαυτο μου σε power user σε linux...ισως αρχαριος, αλλα μεχρι τωρα δεν μπορω να πω οτι με δυσκολεψε σε κατι...οσες διανομες πεταξα στο μηχανημα τουλαχιστον...οκ μπορει να μην το ξεκοκαλιζα οπως οι περισσοτεροι απο εσας αλλα και παλι νομιζω οτι για εναν αρχριο η μεσο χρηστη, ειδικα η ubuntu ειναι ενα αν οχι αψογο, τοτε πολυ καλο OS

Link to comment
Share on other sites

Το ότι ήσουν τυχερός δεν σημαίνει ότι είναι όλοι.

Τον τελευταίο καιρό δοκίμασα διάφορες διανομές σε διάφορα σχετικά φρέσκα εώς πολύ φρέσκα μηχανήματα.

Ξέρεις σε πόσα δεν έβρισκαν την κάρτα δικτύου, τα USB3, κλπ ?

Αν σε βάλω να εγκαταστήσεις την κάρτα δικτύου που δεν βρίσκουνε μόνα τους, θα την καταφέρεις ? Αν ναι, σε πόση ώρα ? Με πόσο ψάξιμο ?

Δεν είμαι fan των Windows, ούτε του Linux/unix ούτε κανενός OS, αλλά να πω ότι το linux έχει φτάσει στο σημείο να είναι newbie & average joe friendly δεν μπορώ να το πω.

Αυτά είναι για τους φανατικούς που μπορούνε να βγάλουνε το 98% του πλυθησμού του πλανήτη τρελλό για να πείσουνε τον εαυτό τους ότι εκείνοι είναι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

βασικα με την πρωτη σου προταση με εκανες να το σκεφτω λιγο...οκ παιζει σε πολυ μεγαλο ποσοστο να εχεις δικιο...και με τις usb3 ειχα θεμα αλλα στο παλιο μηχανημα ηταν μονο 2 οποτε δεν ασχοληθηκα :-/

Link to comment
Share on other sites

Το ότι ήσουν τυχερός δεν σημαίνει ότι είναι όλοι.

Τον τελευταίο καιρό δοκίμασα διάφορες διανομές σε διάφορα σχετικά φρέσκα εώς πολύ φρέσκα μηχανήματα.

Ξέρεις σε πόσα δεν έβρισκαν την κάρτα δικτύου, τα USB3, κλπ ?

Αν σε βάλω να εγκαταστήσεις την κάρτα δικτύου που δεν βρίσκουνε μόνα τους, θα την καταφέρεις ? Αν ναι, σε πόση ώρα ? Με πόσο ψάξιμο ?

Δεν είμαι fan των Windows, ούτε του Linux/unix ούτε κανενός OS, αλλά να πω ότι το linux έχει φτάσει στο σημείο να είναι newbie & average joe friendly δεν μπορώ να το πω.

Αυτά είναι για τους φανατικούς που μπορούνε να βγάλουνε το 98% του πλυθησμού του πλανήτη τρελλό για να πείσουνε τον εαυτό τους ότι εκείνοι είναι κομπλέ.

Εγω που αναγκαστηκα να παρω 3 webcam για να παιξει τελικα η τελευταια σε windows 7; Και οι 3 παιζουν σε λινουξ. Τι παει να πει αυτο λοιπον;

Link to comment
Share on other sites

Εγω που αναγκαστηκα να παρω 3 webcam για να παιξει τελικα η τελευταια σε windows 7; Και οι 3 παιζουν σε λινουξ. Τι παει να πει αυτο λοιπον;

Ρε Μήτσο, Ελληνικά μιλάμε και οι 2.

Πόσο εύκολα κάνεις setup μια κάρτα δικτύου σε Win7 ? Μια webcam ? Μια κάρτα τηλεόρασης ? Έναν raid controller ?

Πόσο εύκολα κάνεις setup τα αντίστοιχα σε Linux ?

Εσύ τα καταφέρνεις π.χ., ο περισσότερος κόσμος ? κόσμος λέω, όχι φοιτητές CS και άτομα που ασχολούνται ώρες με Linux.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ντροπή για μια εταιρεία να μην παρέχει υποστήριξη οδηγών στον Linux Kernel μιας και ήδη είναι ο παγκόσμιος πρωταθλητής υποστήριξης συσκευών on kernel και out of the box με ελάχιστες εξαιρέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now