greekvipper

Αλλαγή τροφοδοτικού και κουτί

Recommended Posts

καλησπέρα και από εμενα θα ήθελα να μου πείτε κάποιες προτάσεις για κουτιά (Full Tower) και τροφοδοτικά που θέλω να αλλάξω.... το σύστημα μου είναι :

tower: http://www.techpowerup.com/reviews/NZXT/Hush/images/HUSH.gif

zalman 850w

intel core i7 920

gigabyte ex58-extreme

ddr3 6g

Geforce GTX 275

ssd OCZ-AGILITY3 ATA device

Samsung HD101UJ device

Για κουτί έχω στο μάτι αυτό (ακούω γνώμες) :

CoolerMaster HAF 932 Advanced (RC-932-KKN5-GP) - Θήκες Υπολογιστών - plaisio.gr

θα μου πείτε γιατί να αλλάξεις τροφοδοτικό??

εγώ 4 χρονια που το έχω είμαι ικανοποιημένος και από θόρυβο (καθόλου) και γενικός... αλλα δυστυχώς έφαγε ένα σπρώξιμο το κουτί και ακούμπησε το καλώδιο στο τοίχο και μπήκε όλο μέσα και εκείνη τι ώρα έπεσε η ασφάλεια του σπιτιού... φανταστείτε.... το μονο που έκαψε ήταν το UPS αλλα δεν το επιστέuομε το τροφοδοτικό μετά από αυτό που έπαθε!

Link to comment
Share on other sites

Σαν φίλος των HAF και της 'αισθητικής' (μην γελάτε...) 8α σου πρότεινα το HAF-X μονο και μόνο για τα φίλτρα σκόνης....

Οσο για το τροφοδοτικό αν είσαι εγγυηση κανε τον ...κινέζο και επέστεψε το λεγοντας ...πήγα να βάλω το καλώδιο και ξεκόλησε...

Αλλιώς Corsair 1000-1200 (single rail) ή Thermaltake 1000-1200-1500 σειρα thoughpower (multiple rails).Exw to thermalτake 1000 και ειναι σκυλος με 5ετη εγγυηση ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκαμε! :)

Το τροφοδοτικό δεν νομίζω να μπορείς απλά να το αντικαταστήσεις, γιατί για να λες ότι μπήκε μέσα το μαύρο το πλαστικό φαίνεται ότι είναι φθορά που προκάλεσε χρήστης. Τι πάει να πει ότι ήταν ξεκολλημένο ρε συ JimXXX, πολλές φορές το 'χεις δει εσύ αυτό; :P

To σύστημά σου δεν είναι και τόσο ενεργοβόρο, οπότε ένα τροφοδοτικό γύρω στα 1000W είναι το ανώτερο όριο που θα έβαζα. Ένα δυνατό 1000άρι θα σε καλύψει ακόμα και δύο GTX 580 να βάλεις πάνω, δεν τίθεται θέμα ;) Με ένα 800άρι PSU πάλι, θα είσαι εντάξει για πολύ καιρό αν σκέφτεσαι να μένεις πάντα με μία κάρτα. Αντέχει ακόμα και HD 6990 απροβλημάτιστα, ενώ όπως είπα και πριν, ότι μονή κάρτα και να βάλεις τα επόμενα χρόνια θα την σηκώνει ;)

Θα σου πρότεινα τα παρακάτω:

- CoolerMaster Silent Pro Gold 1000W | Skroutz.gr

- CoolerMaster Silent Pro Gold 800W | Skroutz.gr

- Corsair Enthusiast Series TX850 V2 | Skroutz.gr

- Corsair TX Series TX850W | Skroutz.gr

- Corsair TX Series TX950W | Skroutz.gr

- Corsair Professional Series HX1050 | Skroutz.gr

- Silverstone Strider Series 850W | Skroutz.gr

- Thermaltake Toughpower 1500W Cable Management | Skroutz.gr

- Thermaltake Toughpower Grand 850W | Skroutz.gr

- Thermaltake Toughpower 1000W Cable Management | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκαμε! :)

Το τροφοδοτικό δεν νομίζω να μπορείς απλά να το αντικαταστήσεις, γιατί για να λες ότι μπήκε μέσα το μαύρο το πλαστικό φαίνεται ότι είναι φθορά που προκάλεσε χρήστης. Τι πάει να πει ότι ήταν ξεκολλημένο ρε συ JimXXX, πολλές φορές το 'χεις δει εσύ αυτό; :P

To σύστημά σου δεν είναι και τόσο ενεργοβόρο, οπότε ένα τροφοδοτικό γύρω στα 1000W είναι το ανώτερο όριο που θα έβαζα. Ένα δυνατό 1000άρι θα σε καλύψει ακόμα και δύο GTX 580 να βάλεις πάνω, δεν τίθεται θέμα ;) Με ένα 800άρι PSU πάλι, θα είσαι εντάξει για πολύ καιρό αν σκέφτεσαι να μένεις πάντα με μία κάρτα. Αντέχει ακόμα και HD 6990 απροβλημάτιστα, ενώ όπως είπα και πριν, ότι μονή κάρτα και να βάλεις τα επόμενα χρόνια θα την σηκώνει ;)

Οποτε λες και με ένα 1000w τροφοδοτικό θα μπορούσε να αντέξει 2 μελλοντικές κάρτες... καλο αυτό.

Να βάλω υπόψιν και τα plus 80 + που λένε τώρα τελευταία?

off topic: με το zalman γιατί σταμάτησαν να φέρνουν οι δικοί μας ? την θεωρώ μια από τις καλύτερες εταιρίες...

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα απο την περιγραφη της βλαβης που εδωσε νομιζω οτι ξεκολησε το 3_pin σημειο υποδοχης του καλωδιου που ερχεται απο την εξωτερικη πριζα προς το τροφοδοτικο.οποτε θα μπορουσε να πει οτι προσπαθωντας να βαλει-κουμπωσει το καλωδιο αυτο πιεζοντας,αυτο ξεκολλησε και μπηκε προς τα μεσα.

Αnyway,αρκετα με τις συνομοσιες....χαχαχα

Συμφωνω με τα παραπανω οσον αφορα τα τροφοδοτικα και τα watt,απλα κι εγω προτεινα 1000 για να ειναι υσηχος και να καλυπτει απο απλη καρτα ως sli-crossfire....

Για corsair δεν θυμομουν ποια σειρα να προτεινω τελικα ειναι το ΗΧ 1050.

Οσο για τα thermaltake την toughpower και μονο.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε λες και με ένα 1000w τροφοδοτικό θα μπορούσε να αντέξει 2 μελλοντικές κάρτες... καλο αυτό.

Να βάλω υπόψιν και τα plus 80 + που λένε τώρα τελευταία?

off topic: με το zalman γιατί σταμάτησαν να φέρνουν οι δικοί μας ? την θεωρώ μια από τις καλύτερες εταιρίες...

Τα 80+ είναι της μόδας τώρα, πιστοποίηση που ναι καλό θα ήταν να λάβεις υπόψη σου. Ένα ΚΑΛΟ 1000W τροφοδοτικό ναι, αντέχει δύο GTX 480/580 ;) Αν λοιπόν σκέφτεσαι κάτι τέτοιο πήγαινε σε 1000άρι, αλλιώς σκέψου καλύτερα ένα 800W, μιας και δεν χρειάζονται υπερβολές. Τα Zalman έχουν όντως χαθεί από την Ελληνική αγορά πέρα από κάποιες fanless λύσεις, άλλαξαν πολλά από το 2007 όμως. Τα παραπάνω που σου παρέθεσα θεωρούνται top τροφοδοτικά τώρα, οπότε αναλόγως το budget αποφασίζεις ;)

Αν καταλαβα καλα απο την περιγραφη της βλαβης που εδωσε νομιζω οτι ξεκολησε το 3_pin σημειο υποδοχης του καλωδιου που ερχεται απο την εξωτερικη πριζα προς το τροφοδοτικο.οποτε θα μπορουσε να πει οτι προσπαθωντας να βαλει-κουμπωσει το καλωδιο αυτο πιεζοντας,αυτο ξεκολλησε και μπηκε προς τα μεσα.

Αnyway,αρκετα με τις συνομοσιες....χαχαχα

Συμφωνω με τα παραπανω οσον αφορα τα τροφοδοτικα και τα watt,απλα κι εγω προτεινα 1000 για να ειναι υσηχος και να καλυπτει απο απλη καρτα ως sli-crossfire....

Για corsair δεν θυμομουν ποια σειρα να προτεινω τελικα ειναι το ΗΧ 1050.

Οσο για τα thermaltake την toughpower και μονο.

Μπορεί να μην κατάλαβα εγώ σωστά τότε δεν ξέρω :D Όπως και να 'χει σε φιλικό κλίμα συζήτησης κινήθηκα για αυτό και έβαλα emoticon ;)

Link to comment
Share on other sites

έχω επιλέξει αυτά τα 3 πείτε την γνώμη σας....

Gigabyte G1.Guerrilla (s1366, X58, DDR3) - Μητρικές - plaisio.gr

CoolerMaster HAF X Full Tower Black (RC-942-KKN1) - Θήκες Υπολογιστών - plaisio.gr

Corsair Professional Series Gold AX1200 1200W Full Modular PSU (CMPSU-1200AXEU) - Τροφοδοτικά - plaisio.gr

αν βεβαια mpoorousa να πέσω σε τιμή για τροφοδοτικό και Motherboard καλά θα ήταν....

Απλός το σκεφτικό μου είναι μια καλή Motherboard για μελλοντική αναβάθμιση + ένα καλο τροφοδοτικό για επιπλέον κάρτες γραφικών (2 λογικά)

Βοηθήστε να πέσουμε σε τιμή :)

Link to comment
Share on other sites

τεράστιο λάθος να αλλαξεις μητρική σε 1366! Γιατι να το κανεις αυτό?

μα και η gigabyte ex58-extreme που εχω 1366 ειναι. την αλλαζω για να εχω sata3 logo tou ssd OCZ-AGILITY3 ATA που εχω που ειναι για sata3...

γιατι λες οτι αλλαζω μητρικη σε 1366 ?

Link to comment
Share on other sites

γιατι ειναι μια "νεκρη" πλατφορμα πλεον :)

δεν μπορώ να καταλάβω τις απαντήσεις σας...

το καλύτερο είναι τουλάχιστον όταν λες ότι κάτι που κοστίζει 300+ ευρώ oti είναι μια νεκρή πλατφόρμα εξήγησε το γιατί

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχει παλιωσει αρκετα τωρα ερχεται ο διαδοχος του σε λιγους μηνες (τον μαρτιο) lga 2011 και οτι το socket 1155 με core i7 2600k την αφηνει (socket 1366)χιλιομετρα πισω .Γιαυτο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχει παλιωσει αρκετα τωρα ερχεται ο διαδοχος του σε λιγους μηνες (τον μαρτιο) lga 2011 και οτι το socket 1155 με core i7 2600k την αφηνει (socket 1366)χιλιομετρα πισω .Γιαυτο.

οποτε το καλύτερο είναι να περιμένω να βγει η καινούργια απτό να σκάσω 300eyro για κάτι που παλιώνει..... thnx για την απάντηση φιλε...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now