PinwmpireS

Koolance RP-452X2 Dual 5.25" Reservoir

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι, μάλλον θα πάρω το Koolance RP-452X2 Dual 5.25" Reservoir.Θα του βάλω 2 αντλίες, θέλω να κάνω 1 κύκλωμα με τις αντλίες σε σειρά αλλά για να μην μπλέκω με πολλά ρακόρ και περίεργες γωνίες και τα λοιπά σκέφτομαι να πάρω και την γέφυρα που έχουν βγάλει για αυτην την δουλειά. Το θέμα είναι οτι η μόνη γέφυρα που βρίσκω είναι αυτή και λέει οτι είναι για το Revision 1.0 & 1.2 και το tank είναι Revision 1.3 , ξέρουμε αν κάνει?

Πέρα από αυτό, ποια εταιρία μου προτείνετε για tubing? Η Tygon έχω διαβάσει είναι καλή ποιοτικά αλλά βγάζει μόνο μαύρο, εγώ θέλω πράσινο...! Η διάμετρος που ενδιαφέρει είναι ID 13 - OD 19!

Ευχαριστώ πολύ, Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλύτερο head pressure, αλλά ίδιο flow!

Και υπάρχει αντικειμενικός λόγος για κάτι τέτοιο - αν δεν μιλάμε για 3 rads ξέρωγω; Γιατί το flow τελικά από ένα σημείο και πάνω είναι ΜΙΑ ΑΠΑΤΗ. Όσο high flow blocks και να έχεις... αλλά με την πίεση, εκεί δεν ξέρω τι παίζει. :)

/noob

Link to comment
Share on other sites

Sorry αν το έβαλα σε λάθος Section! Όσο αναφορά τις 2 αντλίες σε σειρά.. Πρώτο και κύριο είναι οτι έχω 2 αντλίες και προκειμένου να σκοτώσω την μία ή να την αφήσω στο ράφι σκέφτηκα να την βάλω.. δεν νομίζω οτι χάνω κάτι.. Περα απο αυτό το Loop δεν θα είναι τόσο μεγάλο ( 2 gpu και cpu ίσως και μνήμες με 2 rads ενα x3 και ενα x1 140 ) απλα σκέφτηκα οτι θα δουλεύουν και οι 2 πιο ήρεμα άρα ίσως κρατήσουν και περισοτερο?!

@CHAOS αυτο που μου linkares υπάρχει στο PerformancePCs.com ?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα... ο κυριοτερος λογος να εχεις 2 αντλιες σε σειρα ειναι για να εχεις μεγαλυτερο head pressure, και redundancy (αν σου χαλασει η μια αντλια, εχεις αρκετο χρονο να το καταλαβεις).

head pressure χρειαζεσαι αν εχεις πολλα μπλοκ τα οποια ειναι περιοριστικα.

με τα revisions δυστηχως εχω μεινω πισω... αλλα να εισαι προετοιμασμενος να κανεις bleed πολυ ωρα... και δυσκολα.

οταν bleedαρι ειναι φοβερο... αμα bleedαρι.

:D

Link to comment
Share on other sites

@CHAOS Μιχάλη από εκεί σκέφτομαι να κάνω την παραγγελία, μην κάνω 2 παραγγελίες και πληρώνω 2 μεταφορικά..!

@Barfastic Έχω ακούσει και από άλλα παιδιά ότι με αυτό το Tank είναι μανίκι η εξαέρωση.. αλλά πόσο πια? Πόσο να με παιδέψει ? Θα αφήσω ανοιχτό το Tank από πάνω και θα το αφήσω να δουλέψει αρκετές ώρες έτσι.. Κάποια στιγμή δεν θα αδειάσει?

Link to comment
Share on other sites

αρκετα μανικι ειναι... γτ ειναι ΠΟΛΥ μικρο το ρεσερβοιρ, και ενα παλστικο που εχει μεσα, στην ουσια δεν βοηθαει καθολου...

εμενα που ηταν μικρο το κουτι (Lian Li V351) το ειχα σε ολες της γωνιες δυνατον, 1 μερα (συνολο 7-8μερες, και που και που ακουγοταν η τυχαια μπουρμπουλιθρα να κοβει βολτες...

αμα εχεις μεγαλο case, ετοιμασου να κανεις μπρατσα!

Link to comment
Share on other sites

Pff.. μου έκανες την καρδιά περιβόλι.. και είναι μεγάλη ευκολία το ρημάδι..! Θα έψαχνα για εναλλακτικές αλλά από όσο καταλαβαίνω όλα τα Tank αυτού του είδους θα έχουν τα ίδια θέματα..!

HAHA.. Ναι Ανέστη.. Θα έρθεις και εσύ από εδώ να το αναλάβουμε σε βάρδιες.. Άμα είναι να πάρω αγκαλιά το HAF και να το γυρνάω πέρα δώθε με βλέπω μετά για κανα μήνα στο κρεββάτι με την μέση μου!

Edit: Τώρα το θυμήθηκα, Ανέστη κάπου είχες γράψει ότι η 1.3 Rev με μια προσθήκη που έκανε μέσα στο Tank ότι πλέον δεν είναι τόσο δύσκολη η εξαέρωση, ισχύει? Το έχεις δοκιμάσει?

Link to comment
Share on other sites

το εχω το κιτακι αυτο που λες (την προσθηκη).... δεν βοηθησε και παρα πολυ... :/

sorry που σε χαλαω, αλλα στα λεω προειδοποιητικά, για να μην χαλιεσε μετα. αμα ειναι να σε βοηθησει στο ολο build, παρτο, απλα να εισαι ετοιμος για πολυ βleeding.

:D

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου θα το δωσω σε φιλο για την ωρα (εγω μεχρι να στησω τα νερα μπορει να εχω και 2ο παιδι χαχαχα)

θα το στησω απο βδομαδα σε obsidian, οποτε θα ερθεις να δεις ολο το λουκι που θα τραβηξεις κι εσυ :hehe:

Link to comment
Share on other sites

OMG και 3 Troll..! Απο παντού έχω αρνητικά σχόλια.. Δεν έχω άλλη επιλογή όμως.. δεν χωράνε αλλιώς.. ΑΝ καταφέρεις και την κάνεις την εξαέρωση, μετα δουλεύει κομπλέ?

Link to comment
Share on other sites

μεσα ειναι ναι, χωρισμενο! ειναι 2 tank. εχει 4 fill ports. 2 για το καθε τανκ.

εχει μια βιδα μακρια (δεν ειναι ακριβως βιδα) που κουμπωνει και το χωριζει, η μπορεις να το κανεις 1 ενιαίο.

το απογευμα αν ειναι θα σου τραβιξω ενα βιντεακι να στο δειξω ακριβως.... γιατι 1 εικονα = 1000 λεξεις!

αμα βαριεσαι μπορεις να διαβασεις και αυτο... να δεις ποσοι ειχαν προβλημα, και τι κανανε για να το φτιαξουν κτλ...

Koolance RP452X2 bleeding - impossible!!

Link to comment
Share on other sites

Αρα μπορείς να το δουλέψεις και σαν Single Tank, είμαι σε αδιέξοδο, είναι τρομερή ευκολία γιατί βολεύεις αντλίες και τανκ πολύ όμορφα και τακτοποιημένα και απο την άλλη σε παιδεύει στην εξαέρωση.. Να έχω 2 αντλίες και 1 τανκ χύμα μεσα στο κουτί ( haf-x , όχι και τόσο ευρυχωρο κουτί ) δεν μου πάει η καρδιά.. Είχα το Sword της Thermaltake και αναγκάστηκα να το αλάξω γιατι δεν υποστήριζε XL - ATX mobo.. είχα βρει την υγειά μου.. ευρυχωρο - ευηλιο - ευάερο.. Μάλον ια αναγκαστώ να το ρισκάρω, παω για ύπνο τωρα, αυριο θα κάτσω να διαβάσω το link που μου έδωσες..

ps. Ευχαριστώ πολύ που ασχολείσε να μου ανοίξεις λίγο τα μάτια, το εκτιμώ!

Link to comment
Share on other sites

μα ναι, μπορεις να το χρησημοπηοισεις σαν ενα ενιαιο τανκ, αλλα δεν ειναι στην ουσια...

το βιντεακι δεν καταφερα να στο κανω χτες. θα στο κανω σημερα ομως!

απλα για να καταλαβο. θα ειναι dual loop με ενα κοινο reservoir? η θα ειναι 2 μεμονομενα λοοπ το καθενα με το ρεσερβοιρ του?

να σε ρωτησω.... ποσα ελευθερα 5.25 εχεις.... εχω μια ιδεα :D

Link to comment
Share on other sites

οκ.... γιατι δεν κανεις αυτο?

Aquatuning - Der Wasserk?hlung Vollsortimenter - EK Water Blocks EK-D5 Dual TOP G1/4 - Black Acetal EK Water Blocks EK-D5 Dual TOP G1/4 - Black Acetal 52156

δυο αντλιες D5, μπανει και σε 5.25

και απο επανο ξαπλωτο ενα κυλινδρικο ρεσ ενωμενο με περιστρεφομενο ρακορ.

σημερα θα σου ανεβασω και το βιντεακι αν το θες ακομα!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now