Stelaras

Elpida BASE vs Elpida BBSE (P67 High BCLK)

Recommended Posts

Ανησυχα μυαλα .... καλωσηρθατε ! :hehe:

Μιας και ο φιλος μου ο Αρης μου εδωσε για λιγες μερες τις Gskill του (Ripjaws Blue 8-9-8-24 @ 2133Mhz) , ειπα να φροντισω να λυσω καποιες αποριες που ειχα . :D

Ας δουμε λιγακι τι ψαρια πιανουν , λοιπον , στα 109.9Mhz BCLK σε P67 .

1η αναγνωριστικη δοκιμη με 7-10-7-24 και 72trfc . Αυτο μας δινει το ακολουθο aida64 ...

234eab203127785.jpg

Στη συνεχεια εχουμε ενα run στα 109.9χ52 , για να δειτε τη διαφορα που κανουν τα timings των μνημων στο spi32m σε σχεση με το προχθεσινο run που εδειξα στην μινι παρουσιαση των kingston hyper 2133 CL9 (http://www.hwbox.gr/parousiaseis-melon/13804-kingston-hyperx-2x2-2133mhz-cl9-overclocking-test.html)

234eab203131fb3.jpg

Αφου ,λοιπον, βρηκα τα γρηγοροτερα subtimings που μπορουν να παρουν οι μνημες , εκανα 2 run ακομη στο τερμα του cpu μου ! :D

234eab203140613.jpg

Μετα ενα λιγο παραπανω στα 5807 ...

234eab20315dab8.jpg

Και το απαραιτητο 1M ...

234eab20314ec6e.jpg

Ετρεξα και pifast στα 5807mhz και το σκορ ηταν 12.67sec .

Τωρα , ας δουμε τα σκορ που ειχα κανει με Elpida BASE Hyper πριν 1-2 μηνες...

234e6d3ff1c10d4.png

Στα ιδια ρολογια και το 1Μ με τα Elpida Hyper

234eab234e951b2.png

Επισης το pifast με τα hyper και cpu στα 5799Mhz ηταν 12.67sec !

Το συμπερασμα με απογοητευσε λιγο . Η αληθεια ειναι πως περιμενα οτι με τα BBSE στα 109+ BCLK θα μπορεσω να ξεπερασω τα Hyper στα 105BCLK ...

Το spi1m λογικο ηταν να βελτιωθει με τα BBSE , λογω μεγαλυτερης συχνοτητας στον επεξεργαστη . Το spi32m & pifast , ομως που βασιζονται στα timings σε πολυ μεγαλο βαθμο , δε μου εδωσαν αυτο που ηλπιζα και περιμενα να δω .

Θα ξανακανω καποιες δοκιμες , καθως και με 8gb BBSE . Αυτο νομιζω οτι θα εχει μεγαλο ενδιαφερον .

Link to comment
Share on other sites

Εαν αντεξει η μητρικη να παιξει 8gb στα 109.5 BCLK , θα πρεπει να πεσει περιπου 2sec κατω το 32αρι.

Εικονα με τα subtimings δεν εχω . Μονο απο το bios ρυθμισα . Δεν ασχοληθηκα με software tweaking . Εβαλα ολα τα γνωστα που εχουν βρωμισει ολα τα low clock forums . πχ στο XS (SandyBridge 2D madness - let's tweak for the best 1m, 32m, pifast and wprime!! . Εχουν ανεβασει φωτογραφιες bios ο splave & ο alex-ro νομιζω .

trfc ... 60 στα hyper & 72 στα bbse

tRRD ... 4

tRTP ... 4

tFAW ... 16

tCKE ....6

tWL .... 8

Δε θυμαμαι κατι αλλο ....

Edited by Stelaras
Link to comment
Share on other sites

Ρε τις λυπαμαι ... Θελω να αντεξουν !:D

Αλλα εαν δοκιμαζα , θα ηταν μονο με TEC . Aλλα πρεπει να βρω waterblock για μνημες , ωστε να προσαρμωσω τα TEC επανω. Δεν ειναι dominator που απλα βιδωνεις την πλακα απο πανω.

Link to comment
Share on other sites

χμμ..ωράιος ρε μαν επίτελους καποιος καθισε και το ξεκαθάρισε :P όντως και εγώ περίμενα καλυτερα results...ο cpu όμως είδες πήρε ~10mhz

με τα 4 dimm πάντως αν παίξουν έστω ~1140 6-9-6-20 θα είναι όντως ενδιαφέρον, δοκίμασες που τερματίζουν με αυτα τα timings?

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Παρε κοσμε χαχαχαχαχα!!!

E , ασε μας να binnαρουμε και εμεις λιγο καμμια μνημη .

Αφου δε μπορουμε να κανουμε binning cpu , κανουμε μνημες . :D

Edited by Stelaras
Link to comment
Share on other sites

χμμ..ωράιος ρε μαν επίτελους καποιος καθισε και το ξεκαθάρισε :P όντως και εγώ περίμενα καλυτερα results...ο cpu όμως είδες πήρε ~10mhz

με τα 4 dimm πάντως πιστεύω αν παίξουν έστω ~1140 6-9-6-20 θα είναι καλύτερα δοκίμασες που τερματίζουν με αυτα τα timings?

Το cpu δεν πηρε 10mhz απο τις μνημες ... αλλα απο το χαρτι μπροστα στο condenser , καθως και απο την ceramique . -24C idle και -22C φορτιο . Ετσι παιζει αυτος.

Νωριτερα ετρεχα 32αρι στα 5817Μhz .

Με τα hyper οταν δοκιμαζα ημουν στους -32C με ceramique και βαραγε coldbug.

Με 6-9-6-20 δε θυμαμαι ακριβως ποσο εφτασα, γιατι στη συνεχεια εκανα πολλες δοκιμες μιας και περισσοτερο με ενδιεφερε το πως παιζουν στα 109.9 Mhz BCLK .

Το 6-9-6-20 δε νομιζω να φτασει το 7-8-7-20 . Το TRCD εχει μεγαλη δυναμη .

Edited by Stelaras
Link to comment
Share on other sites

Σχετικο ειναι αν αξιζουν. Ολα τα καλα IC's εχουν εναν λογο υπαρξης θα ελεγα.

Εξαλλου , πλεον μονο σε μεταχειρισμενες οτι μνημες BASE ή BBSE αγορασεις.

Τις προαλλες εβλεπα στο XS που πουλουσαν 2χ2gb dominator Gt 2000 με hyper στα 100 Ευρω απο Ευρωπη . Στα ιδια χρηματα ισως βρεις και BBSE (Αυτη τη στιγμη ολιγον απο δυσκολο) .

Οσο για το 6-9-6-20 VS 7-8-7-20 , ενα αλλο θεμα που προκυπτει ειναι οτι το trfc στα BBSE δεν πεφτει οσο των hyper . 72 εναντι 60 ειναι το ατιμο . Θα επανελθω αυριο με δοκιμες σε αυτο το θεμα .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now