George_o/c

Motherboard για FX4100

Recommended Posts

Εκτός από την Crosshair V Formula, μήπως ξέρετε ποια άλλη μητρική αξίζει για τους Bulldozer; Συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι για μητρική για τον FX-4100 :)

Δεν με νοιάζει το subzero overclocking. Το CPU θα δουλεύει @ air cooling ;) Απλά θέλω να overclockάρει καλά σε αέρα και το CPU και τις μνήμες. Για αυτό ρωτάω, μήπως και υπάρχει καμιά πιο φθηνή εναλλακτική λύση που να έχετε δει/διαβάσει ότι παίζει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να την γλυτώσεις την formula αν θέλεις να "τερματίζεις" μνήμες. Αλλά ας μιλήσει και κανένα που έχει δοκιμάσει UD5 μεριά, αν και οι τιμές είναι κοντά... :/

Link to comment
Share on other sites

σορρυ....κιόλας αλλα εχουμε που εχουμε δυσκολίες πάτε και παιρνετε και μουφα hardware :hehe:

δεν μου λεει κατι τα 4g....έχω ενα 8400 στα 4g εδω και ποοολλα χρόνια και δίνει ρέστα ακομα.....αρε amd

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις το setup αυτό θα είναι για συγκεκριμένο σκοπό. Hynix RAM Testing και τίποτα παραπάνω. Δεν υπάρχει άλλο setup αυτή τη στιγμή στην αγορά που να μπορείς να δοκιμάσεις hynix IC... Οι SandyBridge έχουν limited bclk, το Llano έχει FSB hole από 115-130MHz FSB. Το μόνο που γίνεται είναι να επιστρέψεις σε P55 - οπότε καλύτερα να πάρω ένα φθηνό Bulldozer.

Όλες οι μνήμες αυτή τη στιγμή στην αγορά είναι με Hynix. Εκτός από το X79 με τα Quad Channel και τους πανάκριβους επεξεργαστές, που θα μπορείς να δοκιμάσεις μνήμες μέχρι να βγει κάτι καλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

απο το πλαστικ, ειχαν κολλησει τα 2 πλαστικα μερη του σοκετ που κινουντε ωστε να κλειδωσει το cpu και μετα απο πολλες ωρες λειτουργιας σε νορμαλ θερμοκρασιες πηγα να αλλαξω cpu οποτε μολις γυρισα τον μοχλο για να ξεκλειδωσει, απλα εσπασε το πανω μερος και για αυτο τον εβγαλα εντελως τον μοσλο. δουλευει κανονικα το mobo απλα θελει προσοχη στο βαλε βγαλε.

Link to comment
Share on other sites

:D

ρε παιδες μην ανοιγω θεμα νεο,

εναν Χ2 550 με μια ΜΣΙ 890FX ξεκλειδωνει ολους τους πυρηνες και δουλευει σωστα.

σε GB 890GPA ξεκλειδωνει μονο ο 4ο πυρηνας, αλλιως κολλαει!

WTF?

Link to comment
Share on other sites

Στη μάνα σου τό 'πες;:time:... εεεεε με IDE αντί για AHCI δοκίμασες;:)...

Με IDE έπαιζα. Όταν λέω FSB Hole εννοώ ότι δεν έβλεπε την κάρτα γραφικών, έχανε τα SATA κ.τ.λ. Ορίστε αναλυτικά: http://www.hwbox.gr/reviews/13786-amd-a6-3650-llano-review-fusion-dragon-awakens-20.html#content_start

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now