George_o/c

Motherboard για FX4100

Recommended Posts

Με UD2H έπαιξε και ο Διονύσης. Απλά έχω εξηγήσει αναλυτικά στο A6-3650 review τα θέματα που αντιμετώπισα, τα οποία δεν διορθώθηκαν. Σε ένα σχετικό μου mail με την AMD, η απάντηση που πήρα ήταν η εξής:

Recommendation: Go directly to 133MHz (with reduced CPU multiplier and safe memory timings).

Note that SATA and / or USB may run out of spec and you might see HDD detection issues etc if you push too far! This might vary between motherboard designs and some may be able to "lock" the SATA/USB clocks or use additional dividers.

We have seen reports of 133MHz and even 148MHz ref. clock overclocking. This suggests that some boards likely have a divider that kicks in at 133MHz (i.e. 120MHz would likely fail but 133MHz might again work as the SATA/USB clocks return to safe values). Therefore it is recommended to jump directly to 133MHz if there are issues with lower reference clock values.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι μια καλη περιπτωση μητρικης και οικονομικης λυσης για τους νεους cpu της AMD Gigabyte MB 990FXA-UD3 (sAM3+, DDR3, 990 FX) - Μητρικές - plaisio.gr

και κατι που προσεξα,οι νεες μητρικες υποστηριζουν και τους παλιους επεξεργαστες ΑΜ3,αυτο δινει καποιο πλεονεκτημα για καποιον που θελει να παει αργοτερα σε FX και κατεχει παλιο επεξεργαστη καθως αγοραζει στην αρχη μονο τη μητρικη.....αντιθετως η Intel καθε χρονο αλλαζει socket για λογους καθαρα κερδοφοριας,η AMD εχει καλυτερη πολιτικη,εχει καλυτερες τιμες αλλα ακολουθει την intel τα τελευταια χρονια......

Link to comment
Share on other sites

Και οι Intel με τα Ζ68 παίρνει και sandy και ivy ;)

Ναι τωρα που ψαχτηκα το διαπιστωσα κι εγω,νεοι επεξεργαστες στα 22nm,καλα παμε,καθε χρονο βγαινει κατι νεο για να μας τα παιρνουν,περιμενω ηχηρη απαντηση απο amd αλλα απ'οτι ειδα μεχρι και ο 760 σε ορισμενες εφαρμογες ειναι πιο γρηγορος απο τους FX της amd,πληρη αποτυχια.....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now