Recommended Posts

Γεια σας. το συστημα μου ειναι το εξης:

Ιntel C2Q Q8400 με Xigmatek Gaia SD1283

Asus p5p43td pro

Thermaltake 550w

Κingston 4Gb(2x2Gb) DDR3 1333Mhz

ATI HD5770 Vapor-X OC edition (που την πηγα στα 930/1350)

Λοιπον οχι οτι εχω καποιο προβλημα αλλα υπαρχουν καποιες ερωτησεις.Τωρα βρισκομαι σε αυτο το σταδιο. http://i965.photobucket.com/albums/ae137/zeron2862/CPU-2841.jpg

Το Rated FSB μπορει να φτασει μονο μεχρι τα 1600Μhz? Οσα υποστηριζει η μητρικη?

Επισης το DRAM επεσε στα 426, γιατι? Κανονικα δεν θα επρεπε να ηταν 1420/2=710?

Και κατι ακομα. Το VCore σε Idle ανεβοκατεβαινει στα 1,264-1,272 ενω σε load εμενε στα 1,224 σταθερα.Γιατι το κανει αυτο?

Αυτα μεχρι στιγμης και Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

FSB =οσο αντέχει η μητρική η ο επεξεργαστής...

dram=ανάλογα το διαιρέτη που εχεις βάλει....

το Vcore ανεβοκατεβαίνει επειδή εχεις απο το cpu configuration του Bios enable το speedstep για εξοικονόμηση ενέργειας!!!!!!!!

βαλε μια εικονα απο το dram!!!

Link to comment
Share on other sites

εχεις βαλει διαιρετη 5:6 για αυτο ειναι εκει η μνήμες.αλλαξε strap απο το Bios βαλε πιο σφικτό 266 ας πουμε για να παει 1:2. δηλαδη 710χ2= 1420

οσο για το vcrore η μητρικές συνήθως δίνουνε παραπανω ταση απο οσο πρεπει για λογους σταθερότητας και αυτο δειχνει οτι ο επεξεργαστης σου εχει λιγο παραπανω ταση απο αυτο που ζητάει ανάλογα το κομμάτι.χαμηλωσε vcore αμα το ψαχνεις τοσο πολλη να βρεις που ειναι σταθερος....

Link to comment
Share on other sites

OK το πηγα στα 200 και ηρθε στο 1:2

ram2.jpg

Γινετε να μου εξηγησεις τι κανει το στραπ και τι ειναι τα αλλα κατω απο το dram που αλλαζουν?

Θα ηθελα κι ενα benchmark για cpu.

Link to comment
Share on other sites

Έγω καταφέρα να πάω στα 3.6 έδωσα 1.38v, είμαι σε p35 και με DDR2. Αν το ψάξεις λίγο θα τα καταφέρεις. Έχει πολύ μεγάλη διαφορά από 2.66.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ σύστημα με Q8400 στα Χανιά, είναι το 24/7 εκεί. Στα 3GHz τον πήγα και τον άφησα, έτσι για το γαμώτο. Ανέβαινε μέχρι 3.65GHz Vantage με stock ψύξη, αλλά μου έκανε νερά εκεί και δεν έμενε σταθερός. Οπότε τον έβαλα στα 3 και τέλος. Έτσι κι αλλιώς διαφορές στην καθημερινότητα δεν γίνονται αντιληπτές. Άντε να κερδίσεις κάτι σε κάποια βαριά effects του photoshop ή στην αποσυμπίεση ενός πολύ μεγάλου αρχείου.

Link to comment
Share on other sites

1:1 και οι μνήμες να παίζουν stock (1333MHz); Αποκλείεται, κι όχι γιατί πρέπει να αλλάξεις μνήμες αλλά γιατί πρέπει να ανέβει το FSB στα 666MHz.

1:2 που είναι όλα stock είναι πολύ καλός λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τωρα τον εχω αφησει στα 3,00 με 50 βαθμους σε load. Αυτο που δεν ξερω ειναι αν οι ram τα βγαζουν περα ή ζοριζωνται γιατι ειναι στα 1333 ενω τωρα τρεχουν με 1500. Αν ειναι ενταξει τοτε να προχωρισω στα 3,2 οπου θα φτασουν τα 1600 που τοσο σηκωνει και η μητρικη μου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now