Recommended Posts

Γεια χαρα Guys!

Ειναι ωρα για αλλο ενα (δυο βασικα... δυο και ενα update... παρασύρομαι) build! :D

Παλι, οπως το NZXT -VulcanE-, ειναι για καποιο μελος της οικογενειας μου. Πιο συγκεκριμένα, την αδερφη μου!

Πλησιάζει η γιορτη της (25 Νοεμβρίου) και μαζι με τους sponsors (τους γονεις μου) ειπαμε να της κανουμε ενα δωρο για το νεο διαμερισμα της.

Επειδη δεν εχει αποφασιση τη χρωμα θα βαψει το σπιτι, ηταν δυσκολο να καταλληξω σε καποιο χρωμα... αλλα ξερω οτι της αρεσει το χαλκινο χρωμα, και το ροζ/χρυσο... γυναικες :S

Εχουμε και λεμε....

Απο hardware:

Lian Li PC - Q11

Silverstone ST50F-P

Asrock A75M-ITX

AMD A4 3400

Corsair 8 GB DDR3-1333

EVGA 1GB GTS 450

Western Digital 1 TB

Συνολο = ?450

Τα κομματια θα ερθουν την πεμπτη, οποτε το σουκου θα ειναι γεματο φωτογραφιες και βαψίματα.

Και οριστε και μια ιδεα, του πως θελω να γινει... ποιο αντανακλαστικό βεβαια.

q1102.jpg

Μεχρι την επομενη φορα...

Καλο Modding! :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι, για το σημερινο βγηκα εκτος προγραμματος!

Γυρισα σπιτι χθες βραδυ(σημερα πρωι δηλαδη) κομματια και μετα ετρεχα για να βαλουμε πετρελαιο με 2 ωρες υπνο + μεθυσμενος, εεε και μετα ειπα να ξαπλωσω για λιγο κ χαθηκα!!!

Οσο για το hybrid crossfire, εχω και μια 6850 αλλα ελεγα να την βαλω στο media server που θα συνδεσω στην τηλεοραση και θα ειναι back up system.

Το συστημα ειναι για την αδερφη μου, δεν νομιζω να χρειαζεται crossfire!

Link to comment
Share on other sites

Update Time :D

Ετοιμη η ψυκτρα ΝΤ07 της Silverstone:

6384392049_e8177cf61d_b.jpg

6384376845_a5df681735_b.jpg

6384361029_7bc0dbaf42_b.jpg

6384322371_ff3377126d_b.jpg

Αυριο/Μεθαυριο θα εχουν στεγνωσει και τα υπολοιπα κομματια.... περιμενω και κατι πριτσινια, κατι sleeving, και κατι ανεμιστηρες.

Πως σας φαινεται το χρωμα? νομιζω πως βγηκε αρκετα καλο...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη η υλοποίηση όλου του κουτιού κι ειδικά της ψύκτρας που τυχαίνει να έχω και βλέπω τη διαφορά.

Θα περιμένουμε να ολοκληρωθεί το Project για τα συγχαρητήρια :P

Link to comment
Share on other sites

Πλακα κανεις?

ΤΕΛΕΙΟ ειναι :D :'(....

Thanks George!

...έμπαινε Mike....super είναι :D

Ευχαριστω πολυ!!!

Ωραίος ρε παίχτη...:D

Ηλεκτροστατική είναι ή spray?

Thank you! Spray ειναι (Motip για το χρωμα, Duplex για το primer, και το clear coat καποιο ξενο γερμανικο)

Πολύ όμορφη η υλοποίηση όλου του κουτιού κι ειδικά της ψύκτρας που τυχαίνει να έχω και βλέπω τη διαφορά.

Θα περιμένουμε να ολοκληρωθεί το Project για τα συγχαρητήρια :P

Thanks! Εισαι ευχαριστημενος απο την ψηκτρα? αποτι καταλαβα κολαλει πανω στο PSU και χρησημοποιει τον ανεμιστηρα του τροφοδοτικου ωστε να τραβαει φρεσκο αερα.... κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Thanks! Εισαι ευχαριστημενος απο την ψηκτρα? αποτι καταλαβα κολαλει πανω στο PSU και χρησημοποιει τον ανεμιστηρα του τροφοδοτικου ωστε να τραβαει φρεσκο αερα.... κατι τετοιο.

Κατ'αρχήν η ψύκτρα είναι η NT06-E,απλά η δική μας έχει μαύρη ψύκτρα στη βάση.

Η ψύκτρα αυτή,μέλος της σειράς Nitrogon ερχόταν μ'έναν τούμπανο ανεμιστήρα θυμάμαι..δεν τον έχεις εσύ;

Το φουρφούρι εφάρμοζε πάνω στο μεταλλικό έλασμα που έχεις βιδώσει ανάποδα.

Νόμιζα οτι το έκανες έτσι για να κρύψεις τις τρύπες και να την κρατήσεις ως passive..:P

Σε γενικές γραμμές για τη δουλειά που την ήθελα ήταν μια χαρά,αλλά το ανεμιστήρι δεν είναι για πολλές στροφές,γιατί σου παίρνει τ'αυτιά..;)

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν η ψύκτρα είναι η NT06-E,απλά η δική μας έχει μαύρη ψύκτρα στη βάση.

Η ψύκτρα αυτή,μέλος της σειράς Nitrogon ερχόταν μ'έναν τούμπανο ανεμιστήρα θυμάμαι..δεν τον έχεις εσύ;

Το φουρφούρι εφάρμοζε πάνω στο μεταλλικό έλασμα που έχεις βιδώσει ανάποδα.

Νόμιζα οτι το έκανες έτσι για να κρύψεις τις τρύπες και να την κρατήσεις ως passive..:P

Σε γενικές γραμμές για τη δουλειά που την ήθελα ήταν μια χαρά,αλλά το ανεμιστήρι δεν είναι για πολλές στροφές,γιατί σου παίρνει τ'αυτιά..;)

Ναι, εχεις δικιο για το μοντελο.

Δεν ηρθε με ανεμιστηρα... ηταν μονο αυτο μεσα στο κουτι... Και ναι το εβαλα αναποδα γιαυτο το λογο... θα σου εξηγισω γιατι.

Εχει υψος 80mm, οσο ειναι και το max height για ψυκτρα στο συγκεκριμενο κουτι. αρα, αναμιστηρας δεν παιζει να μπει. Αλλα αυτο που ελεγα να κανω, ειναι να βαλω αναποδα το τροφοδοτικο (ανεμιστηρα προς την ψυκτρα) για να τραβαει αερα απο το κουτι μεσα απτην ψυκτρα και να το βγαζει απο πισω.

nt06s-02.jpg

Ανεμιστηρας μπορει να μπει και απο κατω... να γινει δλδ push pull. αλλα δεν νομιζω να κανει καμια διαφορα, γιατι θα τραβαει αερα απο πολυ μικρη περιοχη και θα ειναι πολυ κοντα στην μητρικη ωτσε να εχει αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε barf εγώ προσωπικά είτε με έναν ανεμιστήρα (να τραβάει η να δίνει) ή push pull (να τραβάει η να δίνει) μέσα ή από έξω από το κουτί στην H80 δεν είδα διαφορά στην θερμοκρασία. Διαφορά στην θερμοκρασία (μεγάλη) είδα όταν λειτουργούσε σε high rpm.

Επίσης θέλω να μας κάνεις ένα καινούριο Thread το μέρος που δουλεύεις (τα mod) με τι φωτογραφική μηχανή βγάζει της φωτογραφίες σου, πως τις επεξεργάζεσαι, τι μηχανήματα έχεις για τα mods

Link to comment
Share on other sites

Σωστή σκέψη σου λοιπόν. ;)

Ο ανεμιστήρας που είχα πάρει μαζί (πακέτο ήταν σίγουρα,γιατί γράφει και Silverstone πάνω..εδώ και το link) είναι ψηλός (32χιλ),οπότε δε θα χωρούσε ούτως ή άλλως αν έχεις μικρό κουτί.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε barf εγώ προσωπικά είτε με έναν ανεμιστήρα (να τραβάει η να δίνει) ή push pull (να τραβάει η να δίνει) μέσα ή από έξω από το κουτί στην H80 δεν είδα διαφορά στην θερμοκρασία. Διαφορά στην θερμοκρασία (μεγάλη) είδα όταν λειτουργούσε σε high rpm.

Εσυ μιλας για ψυγειο ομως, αλλη ιστορια τελιως... οσο για το push/pull στο συγκεκριμενο ψυγειακη, θελει high rpm για να εχει μεγαλυτερο static pressure γιατι εχει πολυ ψηλο FPI (Fins Per Inch), και με τα μικροτερα fans δεν ειδες διαφορα γιατι δεν αρκουσε ουτε το 1 ουτε το αλλο για να αλλαξει η θερμοκρασια, γιατι ηταν και τα δυο αδυναμα.

Επίσης θέλω να μας κάνεις ένα καινούριο Thread το μέρος που δουλεύεις (τα mod) με τι φωτογραφική μηχανή βγάζει της φωτογραφίες σου, πως τις επεξεργάζεσαι, τι μηχανήματα έχεις για τα mods

χαχαχα.... ναι αμε, θα γινει και αυτο... Παρακαλω τους mods να μου φτιαξουν μια γωνια.... με ονομασια Barfs Corner. χεχεχε...

Καποια στιγμη θα το κανω, να δειτε οτι δεν χρειαζεται ουτε τρελλος χωρος, ουτε τρελλα εργαλεια, (πολλα ναι, ακριβα οχι) :D

Σωστή σκέψη σου λοιπόν. ;)

Ο ανεμιστήρας που είχα πάρει μαζί (πακέτο ήταν σίγουρα,γιατί γράφει και Silverstone πάνω..εδώ και το link) είναι ψηλός (32χιλ),οπότε δε θα χωρούσε ούτως ή άλλως αν έχεις μικρό κουτί.

ναι.... καταλαβα.... μπραβο στην silverstone που εδινε 32mm fan παντως :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now