Recommended Posts

Ωραίος οδηγός, αλλά φίλε Ζάχο θα ήθελα να μου εξηγήσεις για ποιον ουσιαστικό λόγο πρέπει να απενεργοποιήσω το Superfetch, το οποίο αυτήν την στιγμή έχει κάνει Cache στην RAM 12GB δεδομένων στο σύστημα μου, πέραν από γενικότητες περί αχρηστίας του κτλπ.

Ποιος ο λόγος να cachάρεις κάτι όταν έχεις access time των 0.1ms. Σε μηχανικό είναι λογικό πως χρειάζεται στον SSD όμως οι διαφορές δεν είναι ορατές με το μάτι. Ούτε η αίσθηση καθυστέρησης υπάρχει αν δεν λειτουργεί.

Τσάμπα τρέχει ένα service που στην ουσία δεν αποδίδει κάτι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο να χρησιμοποιώ τον φουκαρά τον SSD των 100000ns όταν έχω τα ποιο χρήσιμα data files της χρήσης μου στα Windows μέσω του Superfetch και των τεχνικών Heuristics του, "HOT" στην άπλετη 16GB RAM μου με latency 45ns ;

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο να χρησιμοποιώ τον φουκαρά τον SSD των 100000ns όταν έχω τα ποιο χρήσιμα data files της χρήσης μου στα Windows μέσω του Superfetch και των τεχνικών Heuristics του, "HOT" στην άπλετη 16GB RAM μου με latency 45ns ;

δίκιο έχεις, άν έχεις 16gb άδεια ram

αυτά τα προγράμματα κρίνονται όχι μόνο στο caching ram αλλα καί στο releasing ram που είναι πιό σημαντικό σε συστήματα < καργαGB ram

έχει τύχει να είναι η ram μου στο 60% χωρίς κανέναν "προφανή" λόγο (superfetch), και να γυρνάει στο pagefile γιατί έχει μαγκώσει το superfetch απο αρχαία σχετικά αρχεία και να σέρνεται το σύμπαν!

give me my ram space back! :P

Link to comment
Share on other sites

δίκιο έχεις, άν έχεις 16gb άδεια ram

αυτά τα προγράμματα κρίνονται όχι μόνο στο caching ram αλλα καί στο releasing ram που είναι πιό σημαντικό σε συστήματα < καργαGB ram

έχει τύχει να είναι η ram μου στο 60% χωρίς κανέναν "προφανή" λόγο (superfetch), και να γυρνάει στο pagefile γιατί έχει μαγκώσει το superfetch απο αρχαία σχετικά αρχεία και να σέρνεται το σύμπαν!

give me my ram space back! :P

Ίσχυε, αυτήν την συμπεριφορά την έχω συναντήσει μόνον στα Vista, στα Windows 7 πλέον δεν ισχύει. Για το Linux δεν το συζητάμε μιας και ο Linux Kernel είναι πολύ μπροστά σε memory management και χρησιμοποιεί εκτενώς τεχνικές RAM caching ακόμη και στο Filesystem.

Kernel hash tables. Used to index kernel caches like dentry and inode caches. Larger caches generally mean higher performance and the kernel assumes that, as system RAM increases, it should devote more and more to these tables. The dentry hash is 32MB on a 24GB system, for example.

LinuxMM - linux-mm.org Wiki

Άδεια RAM ισούται με άχρηστη RAM

Η RAM είναι απλός άλλο ένα Cache ανάμεσα στον δίσκο και την CPU

2 κανόνες που πιστεύει πλέον όλη η βιομηχανία και δεν έχω κανέναν λόγο να αμφισβητήσω, να γιατί είμαι οπαδός της άπλετης 16GB+ και φθηνής RAM και όχι τόσο της μικρής <8GB και ακριβής λόγω ταχυτήτων. RAM Size matters για μέγιστες πραγματικές επιδόσεις με τα σύγχρονα λειτουργικά και 3rd party εργαλεία όπως το FancyCache και SuperCache.

2vaghs9.jpg

16GB RAM Cache usage ενός ZFS enabled FreeNAS file server, δεν κάνει πλάκα! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Jim@kis. Ναι, κανονικά.

@IntelUser2525. 16GB RAM δεν έχουν όλοι στο μηχάνημά τους. Δεν είναι κάτι στανταρ όπως τα 4GB, για να πεις στο άλλο άφησε όλα τα caching προγράμματα ανοιχτά για να τρέχεις πιο γρήγορα τα πάντα "μνήμη υπάρχει". Επίσης τι σχέση έχει το freeNAS με ένα σύστημα που δουλεύει σαν κλασικός υπολογιστής. Το ένα κάνει μία συγκεκριμένη δουλειά και το άλλο ΠΡΕΠΕΙ να μπορεί να κάνει τα πάντα.

Αν το superfetch δούλευε σωστά σε ένα σύστημα με 32GB RAM δεν θα έβλεπες διαφορά είτε έχεις μηχανικό δίσκο, είτε SSD. Διαφορά όμως ακόμα και σε τέτοιο σύστημα υπάρχει και την καταλαβαίνεις μόλις μπει επάνω ο SSD, άρα..

Link to comment
Share on other sites

ωραιο ποστ,δικαιως μπορει να γινει sticky.

Για να μην ανοιγω αλλο θεμα μπορει καποιος να μου εξηγησει πως,παρολο που εχω κανει τα παραπανω που γραφει ο Ζαχος,εχω την εξης διαφορα αναμεσα σε 2 ssd (σε 2 υπολογιστες λαπτοπ/σταθερο):

Λαπτοπ με PM965 chipset και Crucial M4 256GB σε intel sata 2 AS SSD score : 643

Σταθερο με Ζ68 chipset και Intel 510 250GB σε intel sata 3 controller AS SSD score: 341

Drivers,καλωδια,συνδεσεις διπλοτσεκαρισμενα.Και τα 2 τρεχουν win 7 64bit σε AHCI.Πως γινεται να ειναι αναποδα απο τα αναμενομενα τα αποτελεσματα;

Link to comment
Share on other sites

νοομπ εδω: με αφορμη αυτο το θρεντ παω να κανω τα βασικα για τον ssd πριν κανω ολα αυτα που περιγραφει το θρεντ. και βαζω τον ssd απο ide σε ahci αλλα μου λεει ahci bios not installed και δεν μπαινει στα windows.. τι λαθος κανω? θελω να βαλω και το νεο firmware του ssd μιας και δεν το εχω αλλαξει απο τοτε που τον εχω παρει (2χρονια..!). επισης βρηκα οτι εχω ενα καλο ινσταλ απο το παραγκον οποτε μετα θα το βαλω μολις κανω αυτα..!(οποιος θελει πμ!!:P)

Link to comment
Share on other sites

νοομπ εδω: με αφορμη αυτο το θρεντ παω να κανω τα βασικα για τον ssd πριν κανω ολα αυτα που περιγραφει το θρεντ. και βαζω τον ssd απο ide σε asci αλλα μου λεει asci bios not installed και δεν μπαινει στα windows.. τι λαθος κανω? θελω να βαλω και το νεο firmware του ssd μιας και δεν το εχω αλλαξει απο τοτε που τον εχω παρει (2χρονια..!). επισης βρηκα οτι εχω ενα καλο ινσταλ απο το παραγκον οποτε μετα θα το βαλω μολις κανω αυτα..!(οποιος θελει πμ!!:P)

αν δεν κανεις νεα εγκατασταση ωστε να βαλεις τον ssd σε AHCI απο την αρχη,πρεπει πρωτα να κανεις edit το registry των windows για AHCI και μετα να το βαλεις απο το bios.

Οσο για το firmware εξαρταται απο την εταιρεια.πχ οι intel με το toolbox σε αφηνουν να κανεις fw update με το λειτουργικο πανω και μεσα απο τα windows.OCZ κλπ πρεπει ειτε να το κανεις με linux ειτε να το εχεις ως δευτερο drive πανω κι ας εχει λειτουργικο.Μπες στο site της κατασκευαστριας σου και θα εχει οδηγιες τι και πως.

Link to comment
Share on other sites

@stefpats. Δυστυχώς αυτά είναι τα νούμερα για τον 510.

Δες το SS μου, από τον Intel 510 120GB που είχα για το SSD RoundUp:

Τα συγκεκριμένα νούμερα είναι με OS εγκατεστημένο.

7304ec121c608b7f.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κανεις νεα εγκατασταση ωστε να βαλεις τον ssd σε AHCI απο την αρχη,πρεπει πρωτα να κανεις edit το registry των windows για AHCI και μετα να το βαλεις απο το bios.

Οσο για το firmware εξαρταται απο την εταιρεια.πχ οι intel με το toolbox σε αφηνουν να κανεις fw update με το λειτουργικο πανω και μεσα απο τα windows.OCZ κλπ πρεπει ειτε να το κανεις με linux ειτε να το εχεις ως δευτερο drive πανω κι ας εχει λειτουργικο.Μπες στο site της κατασκευαστριας σου και θα εχει οδηγιες τι και πως.

το ξερω οτι το κανει μονο το απντειτ, ιντελ εχω και το διαβασα!:)

πως κανω εντιτ στην ρετζιστρι οεο?!

Link to comment
Share on other sites

τζιφος..! :(

εκει που λεει η προεπιλογη 3 εμενα ειναι 0,χωρις να θυμαμαι να το εχω πειραξει.. δηλαδη η επιλογη που πρεπει να εχω. αλλα δεν μπαινει με τιποτα στα windows.. :(

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν πάς από regedit εδώ->HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Servic es\Msahci\Start είναι προεπιλεγμένο 0;

Μήπως κοίταξες αυτό κατά λάθος.. HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Pciide\Start ;

Link to comment
Share on other sites

@Panos444: Για Windows 7 μιλάμε πάντα, σωστά;

Τσέκαρε και στη registry το παρακάτω αν υπάρχει:

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\iaStorV

Αν υπάρχει σαν εγγραφή, δίπλα έχει ένα DWORD που λέει Start. Αν είναι 0 κάνε το 3 και ξαναδοκίμασε.

Υ.Γ. Πρώτα διπλοτσέκαρε αυτό που λέει ο Deadlock7.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν πάς από regedit εδώ->HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Servic es\Msahci\Start είναι προεπιλεγμένο 0;

Μήπως κοίταξες αυτό κατά λάθος.. HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Pciide\Start ;

και τα 2 εχουν την τιμη 0 χωρις να πειραξω/προσθεσω κατι..

@Panos444: Για Windows 7 μιλάμε πάντα, σωστά;

Τσέκαρε και στη registry το παρακάτω αν υπάρχει:

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\iaStorV

Αν υπάρχει σαν εγγραφή, δίπλα έχει ένα DWORD που λέει Start. Αν είναι 0 κάνε το 3 και ξαναδοκίμασε.

Υ.Γ. Πρώτα διπλοτσέκαρε αυτό που λέει ο Deadlock7.

ναι windows 7,εχει την τιμη 3 προεπιλεγμενη.. :/

δηλαδη δεν εχω αλλαξει κατι απο αυτα που διαβασα στον οδηγο ηταν προεπιλεγμενα ετσι ολα.. παρολαυτα μου λεει οτι το ahci bios not installed..

να κανω μπαρουφα στο βιος σκεφτομαι,αλλα δεν πειραζω κατι αλλο μονο οπου λεει sata ide, βαζω ahci mode.. :/

Link to comment
Share on other sites

Ώπα μπάστα....

Το ότι σου λέει AHCI BIOS not installed δεν έχει να κάνει με τα Windows.

H μητρική είναι αυτή της υπογραφής;

Αν η μητρική είναι αυτή της υπογραφής σου τότε:

Για αρχή σιγουρέψου πως ο SSD είναι συνδεμένος σε μία από τις θαλασσί θύρες και κατά προτίμηση σε αυτές που είναι πιο κοντά στο καλώδια του ρεύματος της μητρικής.

Μέσα στο BIOS στην επιλογή Intergrated Peripherals έχει μία επιλογή που λέει

ICH SATA Control Mode. Αυτή πρέπει να λέει AHCI.

Edited by jax7480
Link to comment
Share on other sites

Ώπα μπάστα....

Το ότι σου λέει AHCI BIOS not installed δεν έχει να κάνει με τα Windows.

H μητρική είναι αυτή της υπογραφής;

Αν η μητρική είναι αυτή της υπογραφής σου τότε:

Για αρχή σιγουρέψου πως ο SSD είναι συνδεμένος σε μία από τις θαλασσί θύρες και κατά προτίμηση σε αυτές που είναι πιο κοντά στο καλώδια του ρεύματος της μητρικής.

Μέσα στο BIOS στην επιλογή Intergrated Peripherals έχει μία επιλογή που λέει

ICH SATA Control Mode. Αυτή πρέπει να λέει AHCI.

αυτη ειναι η μητρικη και τον εχω σε σπρη (sata 3) θυρα..!αυτο ειναι που εχω κανει μπρουρδα?και αυτο ετσι οπως το λες το βαζω..!παρακατω λεει κατι σαν sata7/sata8 κατι τετοιο και εκει το βαζω ahci απο ide..!

Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα ζαχο τον ενα απο τους σκληρους μου τον βγαζει bad φταιει ο σκληρος η τα αρχεια που εχει μεσα? δεν ειναι λειτουργικου ειναι για stuff!και αν τον κανω φορματ και ξανα περασω τα ιδια μεσα 8α μου ξανα βγαλει bad?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now