Recommended Posts

jax πέραν ότι εγώ έχω καλύτερο socre, βλέπω ότι ο Kriskapsis έχει μεγαλύτερα 4K! αυτό δεν είναι πιο σημαντικό? Ποιον driver προτείνεις εφόσον είδες και τα δύο printscreens? - δεν είχα παρατηρήσει ότι έχω διαφορετικό driver :/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!

@p_under Για ξανακανε μια μετρηση.. Εμενα με AMD στην πρωτη μετρηση μου εβγαλε 62,8 αλλα στις 2 επομενες 84-82.

@jax7480 Εχω κανει τα περισσοτερα εκτος superfetch & prefetch, αλλα και την virtual memory η οποια για καποιο λογο ειναι στα 12GB (Εχω 12GB RAM) και σκεφτομαι να την αλλαξω συντομα οταν θα αλλαξει λιγο το setup μου στους υπολοιπους δισκους που εχω πανω γιατι τωρα δεν βολευει να κανω κατι. Παραθετω κ εγω το score, για να μου πεις τη γνωμη σου, αν και νομιζω οτι ειμαι ΟΚ βλεποντας κ απο τα αλλα συστηματα.

Ειμαι με 880 και drivers 12.10 αν θυμαμαι καλα.

P.S. Αν δεν κανω λαθος καποια στιγμη ειχες γραψει για 4k sectors στον vertex 4 για performance... ισχύει κατι τετοιο και αξιζει καποια αλλαγη?

as3.jpg

as3.jpg

as3.jpg

as3.jpg.2c976c73b82088026672440b215625cc

Link to comment
Share on other sites

Ρε αλανια στο βημα 5(Powercfg –h off),μολις γραφω την εντολη,μου λεει:

you do not have the permission to enable or disable the hibernate feature.

Τι γινεται,πρωτη φορα μου συμβαινει δαυτο

Link to comment
Share on other sites

Ρε αλανια στο βημα 5(Powercfg –h off),μολις γραφω την εντολη,μου λεει:

you do not have the δικαίωμα to enable or disable the hibernate feature.

Τι γινεται,πρωτη φορα μου συμβαινει δαυτο

τρέξε το cmd σαν administrator ;)

Link to comment
Share on other sites

Για δείτε κι αυτό ρε παιδιά:

"Αρχαίος" SSD (no Trim) σε WinXP, πριν και μετά ACHI:

[ATTACH]8312[/ATTACH]

[ATTACH]8313[/ATTACH]

Όλα χειρότερα εκτός του 4K-64Third read... αλλά ελάχιστα καλύτερο σκορ!

Μπορεί και απλώς να πρέπει να πάρεις 5-6 test πριν και 5-6 μετά και να βγάλεις μέσο όρο, άλλα δεν θέλω να τον λιώσω στα bench τον σκληρό...

Επίσης, ξέρει κανείς τί να κάνω με το alignment, τώρα που δεν παίζει free το Paragon?:handshake...

Και σε νέα εγκατάσταση WinXP, πως κάνεις align τον δίσκο αν δεν έχεις CD-ROM (λύση Win7 CD)? Έχω δεύτερο WinXP σκληρό να bootάρω για να φορμάρω τον SSD, αλλά με τι να κάνω alignment?

Thanks in advance!

PC:

Asus P5Q3

Intel C2D E8500

4GB Ram

Asus GTX275

Windows XP SP3

Before.JPG

After.JPG

Before.JPG.c70ce06b01a5badfb1dd6324d7ddb

After.JPG.c78153b0ad61b44b108f8f44cf9a56

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος έχει ίδιας σειράς Kingston με εμένα (V series που φοράνε controller και μνήμες Intel), ας δει κι αυτό:

How to get your Kingston 40GB SSD to support TRIM

Μόλις πέρασα το τελευταίο firmware της Intel και πλέον μπορώ να κάνω manual TRIM (Optimize, η Intel συνιστά να το κάνει κάθε μέρα!) από το "πειραγμένο" Intel SSD Toolbox.

Το κακό είναι ότι δεν βρήκα και πειραγμένο (να βλέπει τον Kingston σαν Intel) Acronis AlignTool - Intel SSD Edition (http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&DwnldID=20849) :/

Δεν δούλεψα ακόμη το TRIM, αλλά τα access times συνήλθαν κάπως (ήρθαν πάλι στα...IDE νούμερα). Διαβάζω και αυτά και τρομάζω:

"Κατ’ αρχάς, πρέπει να τονίσουμε ότι ο δίσκος δεν απέδωσε σε AHCI mode, αφού οι μετρήσεις που μας έδινε ήταν εξαιρετικά χαμηλές και μας ανάγκασε να τον χρησιμοποιήσουμε μόνο σε IDE emulation."

(Kingston SSD Now V Series 40GB - Kingston SSD Now V Series 40GB, solid state drive, 40GB - PCW)

01.JPG

01.JPG

01.JPG

01.JPG.246c4ae6a8e6496e98d84dbc8b93d5a3.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλώς το λινκ από αυτό που διάβασα έβαλα...

Πάντως τώρα που έκατσαν οι σωστοί drivers για ACHI, δεν θα μπω στην διαδικασία να ξαναδοκιμάσω σε IDE...

Πάντως τώρα με το Intel SSD Toolbox Opimize υπάρχει διαφορά. Έβγαλα και άκρη με το align, αλλά με αυτό διαφορά δεν είδα ούτε στα bench ούτε στην πράξη.

Γενικά με την πρώτη "επέμβαση" IDE σε ACHI, είδα διαφορά, προς το χειρότερο! Ελαφρά μεν, αλλά προς τα κάτω. Τώρα μετά το firmware και Optimize (+align), είναι καλύτερα. Έχει και 1.1TB writes στην πλάτη του ο δίσκος.

Screenshots με τεστ πριν το align και μετά:

2 After align.JPG

1 Before align.JPG

2 After align.JPG

1 Before align.JPG

2 After align.JPG

1 Before align.JPG

57fd084d1a0ca_2Afteralign.JPG.6e11bf6c64

57fd084d21992_1Beforealign.JPG.02027b8a8

Link to comment
Share on other sites

Έχει και 1.1TB writes στην πλάτη του ο δίσκος.

Ωραιος!

Ξεφύγετε απο την νοοτροπια του μηχανικου δισκου!

Τι θα πει εχει στην πλατη του "host Writes"?

Στο XS εχουν γραψει 3PetaByte σε εναν 830 μεχρι να αρχισει το fail..

Οποτε το 1.1 ΤΒ φανταζει πολυ λιγο..

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα τον Intel 330 120gb και θα ηθελα την βοηθεια σας πριν τον συνδεσω στο pc.Θελω να κανω εγκατασταση windows 7x64 bit ston ssd πρεπει να τον συνδεσω πριν την εγκατασταση να του κανω firmware update??Εχω την motheboard asus p5e ποιους sata drivers πρεπει να εγκαταστησω?Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

από που κατεβάζουμε τον ms ahci driver? Δεν τον βρίσκω....

edit βασικά διάβασα ότι δεν χρειάζεται να τον κατεβάσω διότι έχω τον storahci που είναι το ίδιο πράγμα, ισχύει? Win 8 here!

Edited by p_under
Link to comment
Share on other sites

22 δεκεμβρη γραφει στο κουτι και απο οτι ειδα τελος νοεβρη ειναι η τελευταια αναβαθμιση.εχω αλλο προβλημα ομως.εκανα την αλλαγη του sata apo ide se ahci αλλα αργει πολυ να φωρτωσει την εγκατασταση.μου ειχε σταματησει στο completing installation πανω απο 20 λεπτα γενικα ποιο γρηγορα γινοταν η εγκατασταση σε HDD!αναβαθμισα και το bios στην τελευταια εκδοση αλλα παλι το ιδιο χρονο κανει.

Link to comment
Share on other sites

P_under : Δεν χρειαζεται να το κατεβασεις ειναι default o ms στα 7. Στα 8 τωρα δεν ξερω αμα δεν εχεις βαλει κανενα αλλο driver για sata π.χ της amd τοτε αυτο ειναι.

Dmx : δοκιμασε να κανεις απο usb εγκατασταση των win. Δεν ξερω τωρα γιατι κανει τοσο πολυ ωρα εγκατασταση. Μετα αμα κανεις μια επανεκκινηση κολλαει πουθενα?

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω να τελειωσει η εγκατασταση γιατι την πρωτη την διεκοψα να δω τι γινεται με το ssd.δεν εχω εξωτερικοψσκληρο δισκο για να κανω απο usb.εχω κανει παντως πολλες φορες εγκατασταση των windows 7x64 στο ιδιο συστημα και δεν κολλουσε ποτε.ελπιζω μονο να μην πηρα τσαμπα τον ssd

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now