Recommended Posts

@ Panos444. Δεν υπάρχει λόγος να έχεις τον Intel Postville πάνω σε SATA3. Δεν πρόκειται να κερδίσεις τίποτα. Ίσα-ίσα, που υπάρχει περίπτωση να έχεις και χαμηλότερες επιδόσεις.

@Jim@kis: Αν σου βγάζει κάποιος δίσκος bad, σημαίνει πως θέλει alignment. Κατέβασε το Paragon και τρέξε το μόνο για το συγκεκριμένο δίσκο. Θα σου τον κάνει align σωστά. Απλά να ξέρεις πως όσα περισσότερα GB έχει κατειλημένα το drive, τόσο περισσότερη ώρα θα κάνει.

Έχεις πμ.

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ χρήσιμος και καλογραμμένος οδηγός!

@IntelUser2525. 16GB RAM δεν έχουν όλοι στο μηχάνημά τους. Δεν είναι κάτι στανταρ όπως τα 4GB, για να πεις στο άλλο άφησε όλα τα caching προγράμματα ανοιχτά για να τρέχεις πιο γρήγορα τα πάντα "μνήμη υπάρχει".

Τελικά το Superfetch το απενεργοποίουμε σε συστήματα με 16GB RAM και πάνω;

P.S. Ζαχαρία ευχαριστώ και για τη βοήθεια που μου προσέφερες στο θέμα του RAID! :T:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλός οδηγός!

Θέλω μια βοήθεια καθώς είμαι noob :P

Στο Alignment:

Άνοιξα το System Information ,πήγα και διαίρεσα τον αριθμό με το 1024 και βγήκε ακεραιος.

systeminfob.jpg

Ετρεξα και το AS SSD Benchmark αλλα μου βγαζει OK kai BAD

benchmarkz.jpg

Υπάρχει πρόβλημα?

Στο Disable Indexing μου βγαζει μηνυμα:

disableindexing.jpg

Ποιο πατάω?

Link to comment
Share on other sites

Το bad που σου αναφέρει το AS SSD δεν είναι για το alignment. Το alignment του SSD είναι ΟΚ (σου το λέει το AS SSD με πράσινα γράμματα).

Το bad που σου δείχνει το AS SSD είναι επειδή ο SSD είναι σε IDE mode από το BIOS και όχι σε AHCI.

Τι μητρική έχεις ;

Στο disable indexing επιλέγεις τη δεύτερη επιλογή

"Εφαρμογή αλλαγών στη μονάδα δίσκου C:, στους υποφακέλους και τα αρχεία".

Link to comment
Share on other sites

Το bad που σου αναφέρει το AS SSD δεν είναι για το alignment. Το alignment του SSD είναι ΟΚ (σου το λέει το AS SSD με πράσινα γράμματα).

Το bad που σου δείχνει το AS SSD είναι επειδή ο SSD είναι σε IDE mode από το BIOS και όχι σε AHCI.

Τι μητρική έχεις ;

Στο disable indexing επιλέγεις τη δεύτερη επιλογή

"Εφαρμογή αλλαγών στη μονάδα δίσκου C:, στους υποφακέλους και τα αρχεία".

Μητρική έχω την Asus Rampage II Gene

Επίσης στο Pagefile:

paging.jpg

Πατάω ναι?

Ακόμα,

Στο Prefetch όταν έβαλα την τιμή 0 και έκανα restart μου πεταξε μηνυμα οτι τα windows δεν τερματιστηκαν φυσιολογικα και τα λοιπα.. Ειναι φυσιολογικο που το πεταξε αυτο το μνμ? Τα εκανα ακριβως οπως λες για το Prefetch/Superfetch

Link to comment
Share on other sites

Πατάς ΝΑΙ.

Να αλλάξεις τον SSD σου σε AHCI γιατί το IDE σίγουρα σου κόβει επιδόσεις.

Αν δεν ξέρεις πως, ενημέρωσε να βοηθήσουμε.

Για τον τερματισμό μην ανησυχείς. Ολα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Το pagefile είναι σωστό.

Για να αλλάξεις από IDE σε AHCI:

Ανοίγεις registry.

Πηγαίνεις:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Msahci

Στα δεξιά σου, θα δεις ένα dword value που λέγεται Start. Αυτό θα έχει την τιμή 3.

Το κάνεις 0.

Κάνεις restart και μπαίνεις στο BIOS.

Πηγαίνεις στο TAB MAIN.

Πηγαίνεις στο storage configuration.

Αλλάζεις την επιλογή SATA Configuration σε Enhanced (αν δεν είναι, αλλιώς την αφήνεις ως έχει)

Αλλάζεις την επιλογή Configure SATA as σε AHCI (θα είναι IDE).

Κάνεις Save and Exit.

Τώρα θα μπει στα Windows και θα σου πει πως βρήκε νέες συσκευές.

Θα το αφήσεις να βάλει τους drivers και μόλις ζητήσει restart θα ξανακάνεις.

Όταν θα ξαναμπείς Windows είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως όλα πήγαν καλά !!

benchmarka.jpg

Αυτό που έκανα τώρα μόλις ήταν για την τεχνολογία TRIM ? Γιατί ο ssd υποστηρίζει τέτοια τεχνολογία.

Επίσης κάτι άλλο που πρόσεξα: Όταν πάω να κανω ασφαλη καταργηση τον εξωτερικο μου / φλασακι, μου εμφανίζει και τον ssd !! Είναι φυσιολογικο να το κανει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Και για το TRIM, αλλά και για να χρησιμοποιήσεις όλο το bandwidth που δίνει ο SATA controller.

Αυτή τη στιγμή έχεις microsoft drivers για τον SATA Controller.

Πήγαινε εδώ

http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&DwnldID=20624&ProdId=2101&lang=eng&OSVersion=Windows%207%20%2832-bit%29*&DownloadType=Drivers

Πάτα πάνω στο download και κατέβασε τον τελευταίο driver για τον SATA controller σου.

Κάνε εγκατάσταση.

Πλέον θα είσαι ΟΚ.

Υ.Γ. Πάνω στη μητρική σε ποια θύρα έχεις τον SSD. Σε μία από τις μπλε ή στη μαύρη;

Υ.Γ.2. Βάλε το τελευταίο firmware για τον SSD σου. Θα το βρεις εδώ:

o οδηγός για το update: http://www.crucial.com/firmware/m4/0009/ProductFlyer-letter_m4-firmware0009_08-11.pdf

το firmware: http://www.crucial.com/firmware/m4/0009/Crucialm4_0009.zip

Edited by jax7480
Link to comment
Share on other sites

Και για το TRIM, αλλά και για να χρησιμοποιήσεις όλο το bandwidth που δίνει ο SATA controller.

Αυτή τη στιγμή έχεις microsoft drivers για τον SATA Controller.

Πήγαινε εδώ

http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&DwnldID=20624&ProdId=2101&lang=eng&OSVersion=Windows%207%20%2832-bit%29*&DownloadType=Drivers

Πάτα πάνω στο download και κατέβασε τον τελευταίο driver για τον SATA controller σου.

Κάνε εγκατάσταση.

Πλέον θα είσαι ΟΚ.

Υ.Γ. Πάνω στη μητρική σε ποια θύρα έχεις τον SSD. Σε μία από τις μπλε ή στη μαύρη;

Υ.Γ.2. Βάλε το τελευταίο firmware για τον SSD σου. Θα το βρεις εδώ:

o οδηγός για το update: http://www.crucial.com/firmware/m4/0009/ProductFlyer-letter_m4-firmware0009_08-11.pdf

το firmware: http://www.crucial.com/firmware/m4/0009/Crucialm4_0009.zip

To ssd μου τον έβαλαν οι τεχνικοί όπου τον είχα για επισκευή ! Και εκείνοι εβαλαν τα windows και κατέβασαν λογικά όλους τους Drivers.

Πιστεύεις ότι αυτό φταίει για το ότι βλέπω τον ssd μου στην ασφαλή κατάργηση?

Ξέχασα να πω ότι βλέπω και τον μηχανικό εσωτερικό εκεί !! Δλδ εκτός απο τον εξωτερικό ,βλέπω και τον ssd και τον hdd.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια να σας ζαλισω λιγο κ γω !!!

ειχα το ιδιο προβλημα με το Christopher - ide αντι achi αλλα με σωστο aligment.

βαζω pics για να βοηθησω (πριν και μετα) !

ακανα ολα τα βηματα του Zαχου (στην αρχη) oλα OK.

εκανα την μετατροπη απο ide σε achi. ολα OK

- να σας πω οτι εχω 2 HDDs

OCZ VERTEX2 120GB με win7 64

WD RE4 1.5TB

ASUS R3 EXTREME

12GB RAM

και τωρα βλεπω για trim ! δεν το γνωριζω, υποστιριζετε ? αν ναι , εχω να κανω κατι ??

και firmware update ! δεν εκανα ποτε, να κανω ? αξιζει τον κοπο ? υπαρχει ρισκο εφοσον εχει πανω OS και αλλα ?? αν ειναι να κανω θελω help!

βλεπω κ εγω τους σκληρους μου σαν αφαιρουμενα μεσα(φωτο). το αφεινω ετσι ?

και τελος οι μετρησεις μου - ειναι χαλια η εγω νομιζω ετσι ???[ATTACH]6273[/ATTACH]

Εικόνα 181.jpg

Εικόνα 182.jpg

Εικόνα 181.jpg

Εικόνα 182.jpg

Εικόνα 183.jpg

Εικόνα 181.jpg

Εικόνα 182.jpg

57fd07e2c5eed_183.jpg.6c90f1c0025baff13f

57fd07e2ce1a4_181.jpg.ec3ea98220f1a29d67

57fd07e3b527f_182.jpg.0ec0b1fe46aaf5252d

Link to comment
Share on other sites

μετα το update απο την intel εστρωσε καπως ! ανεβασε σε score 404.

δεδομενου οτι εχει πανω τα WIN7 καλα πρεπει να πηγε !

οι απωριες μου σχετικα με το trim (ειναι suported) και το firmware περιμενουν την βοηθεια του ζαχου !

ευχαριστω !

:hug:..

οοοοοοοοοοπα !! κατι βλεπω ! αλαξε απο msahci σε iaStor !! τι ν τουτο παλι ???

Εικόνα.jpg

Εικόνα.jpg

Εικόνα.jpg

57fd07e3bd751_.jpg.e73b1a19678793c868624

Link to comment
Share on other sites

To πρώτο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να κατεβάσεις το τελευταίο firmware για τον SSD σου από εδώ:

OCZ Technology

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως θα έχεις κάνει full backup του λειτουργικού σου, μη γίνει καμιά στραβή.

Επειδή έχεις μέσα λειτουργικό, καλό είναι να ακολουθήσεις το linux update.

To τελευταίο firmware για τον SSD σου είναι το 1.35. Εσύ έχεις το 1.25.

Εδώ θα βρεις και τον οδηγό βήμα-βήμα.

Bootable Tools for OCZ Vertex/2/3, Agility2/3, Solid3, Revo, and Ibis SSD's

Μετά το update και αφού περαστεί το τελευταίο firmware, άφησε τα windows σε log off για ένα βράδυ.

LOG OFF, όχι στο desktop. Θα δουλέψει έτσι καλύτερα το TRIM και θα επαναφέρει όσο γίνεται τις επιδόσεις του drive (όχι πως τώρα υπάρχει πρόβλημα).

Link to comment
Share on other sites

να το αφεισω ετσι και οταν κανω καποια στιγμη φορματ να το κανονισω απ την αρχη ?

δεν εδωσε κακο σκορ ετσι ? αρα δουλευει καλα.

να μην ρισκαρω κανενα τρελο BUGing τωρα με τα windows αφου δουλευει καλα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κι εγώ για τον οδηγό. Τον είχα φυλάξει για όταν χρειαστεί και τώρα έκατσα και τα έκανα όλα βήμα βήμα. Επίσης άλλαξα το IDE σε AHCI και επιβεβαίωσα ότι το firmware είναι up to date!! Δύο θέματα με απασχολούν μόνο...

1) Έχω τον ocz agility 3 60gb πάνω σε sata II (no money for sata III) και μετά από όλα τα παραπάνω configurations παίρνω αυτές τις τιμές. Είναι νορμάλ ή να ψάξω και για άλλο bottleneck πλην του sata II?

23722503.jpg

2) To Windows defrag είχε απενεργοποιηθεί μόνο του πιθανόν από το diskeeper που έχω εγκαταστήσει και έχει αναλάβει αυτή τη δουλειά. Το θέμα είναι τι να κάνει το diskeeper με τους SSD? Από ότι λέει τους αναγνωρίζει και τους διαχειρίζεται κατάλληλα. Να το αφήσω έτσι ή να το απενεργοποιήσω εντελώς?

38464787.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετά από κάποια αναζήτηση είδα ότι το Hyperfast του Diskeeper και τα αντίστοιχα άλλων προγραμμάτων ήταν αρχικά σχεδιασμένα για να υποκαθιστούν την έλλειψη TRIM. Η εταιρία όμως λέει ότι η ανάγκη παραμένει και στα Win7 Do you still need HyperFast if you have TRIM?

Επίσης λέει ότι δεν επιβαρύνει τον δίσκο με πολλά writes και στην ουσία βρίσκει την χρυσή τομή ανάμεσα σε defragmentation και οικονομία χρήσης.

Στον αντίλογο κάποιοι λένε ότι αυτά είναι μάρκετινγκ και μια βελτίωση 0.5% δεν αξίζει τα λεφτά για το πρόγραμμα.

Εγώ λέω να το αφήσω δοκιμαστικά μιας και τρέχει για τους άλλους 5 HDD του συστήματος.

Τέλος μετά τα configurations του jax παρατηρώ κάποια παγώματα. Για 4-5 δευτερόλεπτα παγώνουν όλα και δεν μπορώ να ανοίξω ούτε task manager με ctrl-shift-esc. Μετά μπορεί να συνεχίσει να δουλεύει κανονικά για ώρες. Σκέφτηκα ότι μπορεί να φταίει η μεταφορά του pagefile και η αυτόματη απενεργοποίηση των δίσκων. Παρόλο όμως που γύρισα την ρύθμιση σε never turn-off το πρόβλημα παραμένει..

Link to comment
Share on other sites

Το diskeeper μην το αφήσεις να τρέχει defrag για τον SSD.

Επίσης πέρνα τους τελευταίους IRST drivers γιατί απ' όσο φαίνεται από το AS SSD screenshot που έδωσες δεν τους έχεις εγκατεστημένους.

Link to comment
Share on other sites

Zαχο οντως δεν αξιζει να τρεχουμε hyperfast στους ssds?(εγω πχ εχω τον ocz vertex 2 60gb) και μεχρι τωρα που γραφω ,το ετρεχα σχεδον καθημερινα...παντως δεν ειδα να μειωνεται η ζωη του απο το ssdlife pro.

Χωρίς τίτλο.png

Χωρίς τίτλο.png

Χωρίς τίτλο.png

57fd07f93bed1_.png.0726769920368534c0748

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now