Recommended Posts

O SSD ότι είναι να κάνει το κάνει μόνος του με το garbage collection του controller και με το TRIM command των Windows 7. Οτιδήποτε άλλο το πιο πιθανό είναι πως προσθέτει writes που δεν χρειάζονται και πολύ πιθανόν να μειώνει και τις επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ήταν ο σωστός Driver. Thanx! Και αυτή ήταν η μεγαλύτερη μέτρηση που έχω πάρει. Αμέσως μετά την εγκατάσταση (δυστυχώς δεν έκανα και ακριβώς πριν για να δω την διαφορά).

as0115b.jpg

Απόψε πάντως το άφησα 8-9 ώρες logged off και το πρωί οι μετρήσεις ήταν χαμηλότερες. Το diskeeper δεν είμαι σίγουρος αν κατάφερα να το κλείσω τελείως στον ssd αλλά σε log-off λογικά δεν δουλεύει καθόλου.

as0116.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει περιστασιακά είναι αυτά τα πεσίματα και γενικά παίρνω τιμές 220-230 που υποθέτω είναι το μέγιστο με sata ii και με τη φορτωμένη εγκατάσταση των win7 που τρέχω. Όσο για τα στιγμιαία κολλήματα έφταιγε το indexing (το είχα απενεργοποιήσει μόνο από τον ssd). Δεν ξέρω που ακριβώς σκάλωνε και μου έτρωγε 100% cpu αλλά ήταν μια ευκαιρία να το κλείσω τελείως και να γλιτώσω άλλα 3gb χώρο στον ssd.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά.

Επειδή το drive είναι μικρό σε μέγεθος ο χώρος που έχει ελεύθερος για να δουλέψει το garbage collection είναι μικρός (περίπου 4GB). Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μην μπορεί να επανέλθει από τη μία στιγμή στην άλλη αλλά θέλει λίγες μέρες.

Επίσης με το να τρέχεις συνέχεια AS SSD δεν τον βοηθάς καθόλου. Οι εγγραφές που κάνει το AS SSD και το CrystalDiskMark είναι πάρα πολλές. Σε ένα review ενός SSD δεν φαίνεται γιατί εκεί τα drives είναι συνήθως άδεια. Αλλά σε ένα drive με λειτουργικό και προγράμματα οι εγγραφές που δέχεται ζορίζουν το drive ακόμα περισσότερο.

Τέλος είναι γνωστό πως το garbage collection στους Sandforce based SSDs δεν είναι aggressive επίτηδες για να μην υπάρχουν πολλές εγγραφές.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το σκέφτηκα αυτό που λες για την επιβάρυνση. Γενικά το έτρεξα λιγότερο από 10 φορές και δεν έχω λόγο να το ξανακάνω. Ίσως 1-2 φορές το μήνα από εδώ και πέρα για να δω αν όλα πάνε καλά. Thanx και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

ssd tweaker Αυτο το προγραμματακι το εχετε δει? Elpamsoft.com - Home of the SSD Tweaker for Windowsτι λεει? Ζαχο???

Αυτό είναι που στα κάνει αυτόματα τις ρυθμίσεις του ssd ;

Οχι ! προτιμώ να έχω τον έλεγχο του δίσκου και το τι θα του κάνω , οπότε κατα τη γνώμη μου αυτά τα δέκα βηματάκια που αναφέρονται στην αρχή είναι μιά χαρά .

Επίσης μπορούμε να μειώσουμε το χώρο του κάδου ανακύκλωσης στο 1 γίγα ή ακόμη και να τον απενεργοποιήσουμε τελείως .Αυξάνει ελάχιστα ακόμη την ταχύτητα του ssd μας , μπορεί να μετρηθεί πρίν και μετά

Με την προϋπόθεση ότι ξέρουμε τι κάνουμε στον C:

Εννοείται ότι δεν αποθηκεύουμε κανενός είδους αρχεία στον C: μας πχ (μουσική - ταινίες - προγράμματα που τυχόν κατεβάζουμε κλπ) γιατί μετά χωρίς κάδο (έτσι και τα διαγράψουμε) θα πρέπει να αρχίσουμε τις ανακτήσεις )

Link to comment
Share on other sites

Ζάχο, στο βήμα Νο.6 τι προτείνεις όταν λες μικρό?

Σε περίπτωση τώρα που έχουμε μόνο τον SSD επάνω στο σύστημα ορίζουμε το custom size πάνω στο SSD και πατάμε πάνω στο set.

Σε συστήματα με μπόλικη RAM (>8GB) και Windows 64bit προτείνεται το μέγεθος του pagefile να είναι μικρό, ίσα για κάποια προγράμματα ή παιχνίδια που απλά θέλουν να δουν πως είναι ενεργοποιημένο.

Επίσης, όταν κάνουμε SET 4096MB και μετά πατάμε No Pagefile δεν το μηδενίζει με την μία?

Γιατί το κάνουμε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το πολύ παλιό Firmware, όλα τα άλλα είναι μια χαρά.

Για το pagefile. Στη μία περίπτωση κάνουμε set το pagefile στα 4GB σε άλλο drive και no pagefile στον SSD. Αν αφήσουμε pagefile και στον SSD, αυτό θα δουλέψει αθροιστικά και θα έχεις 2 pagefiles, ένα σε κάθε drive.

Όταν δεν έχουμε άλλο drive στο σύστημα, προτείνω το pagefile να είναι μικρό γιατί σπάνια θα χρησιμοποιηθεί όταν υπάρχει μπόλικη RAM, αλλά πρέπει να υπάρχει

γιατί κάποια προγράμματα-παιχνίδια, υπάρχει περίπτωση να μην τρέχουν αν δεν βρουν pagefile ενεργοποιημένο.

Edited by jax7480
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Είμαι νέος στο κόσμο των ssd και θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Στη επιλογή Disable Indexing, πατάω τη δεύτερη επιλογή αλλά μετά από λίγο μου βγάζει ότι δεν έχω 100% πρόσβαση στο να κάνω αυτή τη τροποποίηση(δεν θυμάμαι ακριβώς το μήνυμα-κάτι τέτοιο γράφει). Γνωρίζετε κάτι γι'ατό?

Επίσης, το Pagefile μπορώ να το καταργήσω τελείως ή όχι?

Το Custom Size από πόσο μέχρι πόσο πρέπει να είναι?

Υ.Γ. Ο ssd έχει μπεί σε laptop με 4GB RAM.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Είμαι νέος στο κόσμο των ssd και θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Στη επιλογή Disable Indexing, πατάω τη δεύτερη επιλογή αλλά μετά από λίγο μου βγάζει ότι δεν έχω 100% πρόσβαση στο να κάνω αυτή τη τροποποίηση(δεν θυμάμαι ακριβώς το μήνυμα-κάτι τέτοιο γράφει). Γνωρίζετε κάτι γι'ατό?

Επίσης, το Pagefile μπορώ να το καταργήσω τελείως ή όχι?

Το Custom Size από πόσο μέχρι πόσο πρέπει να είναι?

Υ.Γ. Ο ssd έχει μπεί σε laptop με 4GB RAM.

To μήνυμα που σου βγάζει είναι λογικό, για το ότι δεν έχεις πρόσβαση. Πάτα ignore all και άφησέ το να κάνει όλα τα υπόλοιπα.

Το pagefile σίγουρα μπορείς να το καταργήσεις τελείως, απλά δεν το προτείνω γιατί υπάρχουν παιχνίδια και προγράμματα τα οποία το ψάχνουν. Δεν τα ενδιαφέρει το μέγεθος, αρκεί να δουν πως υπάρχει.

Το custome size μπορείς να το ορίσεις εσύ, από π.χ. 100ΜΒ μέχρι 8GB, που είναι το προτεινόμενο για 4GB RAM.

Link to comment
Share on other sites

To μήνυμα που σου βγάζει είναι λογικό, για το ότι δεν έχεις πρόσβαση. Πάτα ignore all και άφησέ το να κάνει όλα τα υπόλοιπα.

Το pagefile σίγουρα μπορείς να το καταργήσεις τελείως, απλά δεν το προτείνω γιατί υπάρχουν παιχνίδια και προγράμματα τα οποία το ψάχνουν. Δεν τα ενδιαφέρει το μέγεθος, αρκεί να δουν πως υπάρχει.

Το custome size μπορείς να το ορίσεις εσύ, από π.χ. 100ΜΒ μέχρι 8GB, που είναι το προτεινόμενο για 4GB RAM.

Και να φανταστείς γι'αυτό το μήνυμα έκανα δεύτερη φορά format στα καπάκια...

Νόμιζα ότι κάτι θα έπρεπε να πατήσω ή κάτι θα έπρεπε να είχα κάνει που δεν το γνώριζα.

Το pagefile σου τρώει χώρο ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Το pagefile εννοείται πως τρώει χώρο.

Κατάλαβα... και αφού είναι και απαραίτητο για κάποια προγράμματα πρέπει να υπάρχει... Οπότε αν το αφήσω στα 4096 είναι εντάξει? Ή είναι λίγο?

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα... και αφού είναι και απαραίτητο για κάποια προγράμματα πρέπει να υπάρχει... Οπότε αν το αφήσω στα 4096 είναι εντάξει? Ή είναι λίγο?

To προτεινόμενο από τη Microsoft είναι να το έχεις 1.5x ή 2x φορές όσο είναι η RAM σου. Δηλαδή στη δική σου περίπτωση με 4GB RAM, θα το βάλεις στα 6144MB ή στα 8192ΜΒ.

Αυτό βέβαια δεν είναι απόλυτο. Εγώ π.χ. το έχω στα 4GB, με 16GB RAM.

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα παραπανω πρεπει να γινουν απο την αρχη?Δηλαδη με το που γινει η εγκατασταση των windows ή μπορει να γινουν και να ειναι το ιδιο αποτελεσματικα και μετα απο καποια χρηση.Δηλαδη αφου εχουν εγκατασταθει drivers, windows updates και καποια προγραμματα?

Link to comment
Share on other sites

Απαραίτητα δεν ήταν ποτέ όλα. Το μόνο απαραίτητο είναι το κλείσιμο του defrag.

Απλά με την έλευση των Windows 8, κάποια θα γίνονται αυτόματα ενώ, κάποια άλλα που απενεργοποιούνται, θα ενεργοποιηθούν ξανά, όπως το manual TRIM.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now