John-X

Εbay και Ελ.Τελωνειο=Οτι να ναι...

Recommended Posts

Το θεμα αρχιζει και με στεναχωρει παρα πολυ.:(

Λοιπον..1 Σεπτεμβρη παραγγελνω με εναν φιλο μου και με την καρτα του κατι αγωνιστικες αναρτησεις για το Gsxr μου απο αμερικη 340ε.Εγω δεν ξερω πολλα απο αυτα οποτε αφησα τον φιλο μου να κανει τα υπολοιπα και να μου φερει το δεμα.

24 Σεπτεβρη με ενημερωνει ο φιλος μου οτι το δεμα μπηκε Ελλαδα.Οποτε λεω τζαμι σε καμια βδομαδα ακομα θα το εχω.

Που ειναι το δεμα ΟΕΟ?:(

Ακομα δεν εχει ερθει παιδια και κοντευω να τρελαθω.:(

Που πρεπει να απευθηνθω?

Που μπορω να δω που ειναι το δεμα μου?

Link to comment
Share on other sites

Οκ....Θα το κοιταξω

Παντος δεν εχει αργησει παρα πολυ?Απο 24 Σεπτ μεχρι τωρα δεν θα το ειχαν στειλει αμα ειναι?

Πιστευω οτι τα ζωα η το εχασαν η κλαπικε.Τι αλλο θα μπορουσε να παιζει?

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετός καιρός ναι. Τα ΕΛΤΑ εκτελωνίζουν και στο φέρνουν με την χρέωση. Οι courier ότι τους φωτίσει...

Δεν κλέβονται τόσο εύκολα, απλά μην έχει πάρει τον δρόμο της επιστροφής πλέον, είναι το θέμα :/

Link to comment
Share on other sites

Θα σε στεναχωρήσω.

Φιλος πήρε από την Αμερική μεσω ebay καθρεφτες για την xtx του...σε 10 μερες ήταν Ελλάδα

αλλά κρατημένοι στο τελωνείο του αεροδρομίου. Του ζητούσαν για να τους πάρει, 150? για ένα πακέτο

αξίας 30?. Μέχρι μέσον τελωνειακό βάλαμε και δεν βγάλαμε άκρη, με αποτέλεσμα να μην τους πάρει.

Του είχε έρθει ταχυδρομικώς ειδοποίηση να επικοινωνήσει με το τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι όπως τους "καθίσει" ναι. Γιατί είναι άμπαλοι και δεν μπορούν να κοστολογήσουν.

Περνάνε 990Χ ES με 3ευρώ χρέωση και βαράνε 100ευρα για ένα 480 rad ξερωγω... :/

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα δηλαδη...

Μιας και ειμαι ΕΦ Ανθυπιλαρχος θα φταιω εγω αμα παω με κανα ΤΑΝΚ στα Σπατα και τα καψω ολα εκει μεσα?Μα συγνωμη τι πραματα ειναι αυτα?Πεταξα 340ε δηλαδη?

Γιατι αμα δεν εχει χαθει το δεμα κατι παρομιο παιζει και σε μενα τοτε.Απο ταχυδρομιο

δεν εχουμε λαβει κατι ακομα παντος.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα δηλαδη...

Μιας και ειμαι ΕΦ Ανθυπιλαρχος θα φταιω εγω αμα παω με κανα ΤΑΝΚ στα Σπατα και τα καψω ολα εκει μεσα?Μα συγνωμη τι πραματα ειναι αυτα?Πεταξα 340ε δηλαδη?

Γιατι αμα δεν εχει χαθει το δεμα κατι παρομιο παιζει και σε μενα τοτε.Απο ταχυδρομιο

δεν εχουμε λαβει κατι ακομα παντος.

Πέρνα και από την βουλή μετά...:P

Σοβαρά τώρα, κάλεσε με το τελωνείο στο αεροδρόμιο, δίνοντας τους τους κωδικους

που έχεις...σίγουρα ένας από αυτούς θα είναι ο αριθμός αποστολής (tracking number).

Αν έχει φτάσει θα είναι περασμένο στα συστήματα...θα σου πουν αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

Κι όλα αυτά επειδή όσοι δεν είναι ιδιώτες δεν βάζουν την ένδειξη gift..

Δεν είναι passe-partout και το "gift" πάντως. Απλά παίζεις πιο άνετος αν και πάλι μπορεί να ατυχήσεις και να το ανοίξουν.

Και επίσης με το gift δεν μπορείς να έχει insured την μεταφορά. Απλά θα μπορείς να κάνει refund αν είναι κανένα paypal...

Link to comment
Share on other sites

Πέρνα και από την βουλή μετά...:P

Το εχω σκεφτει πολλες φορες.Παντος αν γινει κατι να ξερετε οτι θα ειμαι ο πρωτος που θα βγω με leopard 2 Hell στο Συνταγμα.

Οκ παιδια θα δω αυριο τι παιζει...

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ειναι το οριο για να αγοραζεις εκτος Ευρωπης πραγματα και να μην τα κρατανε?

50-60$? δεν θυμαμαι, παντως δεν ξαναπερνω τιποτα ακριβο απο έξω, μια φορα μονο που επεισα τον κινεζο να γραψει στο συνοδευτικο xαρτι 50$ απο 100$ που ειχε το πακετο ;)

παντως δεν νομιζω να εχασες χρηματα, αν παει πισω μπορουν να σου κρατησουν τα μεταφορικα και να σου

δωσουν τα υπολοιπα ;)

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 200$ περνάει συνήθως το πακέτο. Εμένα μου είχαν κάνει μαλακία για πράγματα αξίας 700?, αλλά ευτυχώς βρήκα το πακέτο, και πλήρωσα άλλα 120? για εκτελωνισμό. Πάλι καλά που εκτελωνίζεται από τα ΕΛΤΑ, γιατί αλλιώς θα πλήρωνα και πρόστιμο φύλαξης 3 εβδομάδων που ήταν εκεί το πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως η διαδικασία του εκτελωνισμού κρατάει πάνω κάτω 1-2 μήνες.

Είχα παραγγείλει για το αμάξι μου δισκοπλατώ/βολαν αξιάς 1500? και έκανε να έρθει απο USA

4 ημέρες και εάν δεν έβαζα έναν γνωστό να το εκτελωνίσει θα έκανε 1.5 μήνα.

Τελικά το πήρα σε 7 ημέρες και πλήρωσα 150?.

Πριν 2 εβδομάδες παράγγειλα για τον πατέρα μου ένα laser για το όπλο του για Dry Training με συνολική αξία 200? και έφτασε σε 3 ημέρες και ήρθε σπίτι μόνο του με κόστος 3? χωρίς καν να εκτελωνιστεί.

Ότι θέλουν κάνουν στο μπ0ρδελοτελωνείο μας !

Link to comment
Share on other sites

Ντεπόζιτο για CBR1000RR αξίας 190? ήρθε από US στο σπίτι χωρίς χρέωση. Φαίνεται ήταν μικρό το κουτί και δεν το πρόσεξαν...

2 t-shirts με στάμπες από US αξίας 32$ έφτασαν τελωνείο και μου ζήτησαν 130? για εκτελωνισμό. Πήγαν πίσω...

Η ΜΟΝΗ λύση, το Leopard και 2-3 μικρότερα για Support και βουρ για τη Βουλή...

Link to comment
Share on other sites

Mιλησα με τον φιλο μου σημερα να μου πει ακριβως τι εγινε.Μας ζητησαν απο το τελωνειο μια αποδηξει να τους την στειλουμε και την στειλαμε 28-29 σεπτεμβη καπου εκει.Απο τοτε η παραγγελια εχει παγωσει και περνουμε τηλ και δεν το σηκωνει κανενας.

Για το δεμα εχω αριθμο προτοκολου,εναν κωδικο IP-CP και εναν κωδικο διασαφησης.Δεν εχουμε στοιχια για καποια ετερεια που θα το στειλει που μου ειπατε πριν.Τι πρεπει να κανω?

Να βγαλω το Μ60Α3 εξω η το LEOPARD και να παω μια απο εκει?:o

Link to comment
Share on other sites

Το εχω σκεφτει πολλες φορες.Παντος αν γινει κατι να ξερετε οτι θα ειμαι ο πρωτος που θα βγω με leopard 2 Hell στο Συνταγμα.

Οκ παιδια θα δω αυριο τι παιζει...

Αχααα εγω ορκιστηκα διπλα σε ενα leopard II hel... θα με παρεις μαζι βολτα αμα το παρεις; χαχαχαχ Φερε μου και ενα Μ-16 για να κανω practise, δεν λεει να ξεχασω την τεχνη τωρα που απολυθηκα :P

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ηρθε μολις τωρα το δεμα δεν το πιστευω.:whoohoo::whoohoo::whoohoo::whoohoo:

Ηρθε με ελτα.Αργησε λεει λογο απεργιων και τετοια.

Ποοο θα στρυβει ταπα τωρα το Gixxer:drool::drool::drool:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now