John-X

Εbay και Ελ.Τελωνειο=Οτι να ναι...

Recommended Posts

nikolas saimon γράψε Ελληνικά!..

Η ένδειξη gift υποτίθεται ότι δεν ανοίγουν το δέμα και το κοστολογούν βάση της τιμής που γράφει απ έξω, αλλά βλακείες τώρα είναι θέμα σε τι τελωνειακό θα πέσεις..

nikolas saimon γράψε Ελληνικά!..

Link to comment
Share on other sites

Το έψαξα και θα δουλεύει κανονικά.

Πρόσεξε μην ψάχνεις να το πουλήσεις κλειδωμένο σε εξευτελιστική τιμή γιατί πολύ το είχαν "ψάξει" ..Εύχομαι να μην είσαι ένας απο αυτούς :)

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε μην ψάχνεις να το πουλήσεις κλειδωμένο σε εξευτελιστική τιμή γιατί πολύ το είχαν "ψάξει" ..Εύχομαι να μην είσαι ένας απο αυτούς :)

Κοίτα αν βρω τρόπο να έρθει ας είναι κλειδωμένο θα βρω την άκρη αυτό το τελωνείο με καίει

Link to comment
Share on other sites

Απλά θα γράψεις ψέματα ότι είναι μια κάρτα μνήμης αξίας 30 ευρώ..

Δεν θα είναι κλειδωμένο το iphone απο Αμερική? Το έχεις σκεφτεί αυτό?..

Μου είπες πριν να γράψει μια κάρτα με κόστος 30 euro,δεν τα περvάνε από σκάνερ ?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά, αυτό με το gift είναι πλέο ξεπερασμένο κόλπο.

Από αρχές του χρόνου οι τελωνειακοί κοιτάνε ότι θέλουνε και κοστολογούν ακόμα και μικρά δέμματα άμα θέλουν.

Εγώ μέχρι τώρα έχω σταθεί τυχερός και φτου φτου δεν μου έχει κάτσει τίποτα τελωνείο.

Παράγγειλα απο ebay σετάκι (όλα μέσα σε ένα κουτί) 2 μητρικές, 4 dimm μνήμης, 2 VGA γουρούνια (9800GX2 και 7950GX2),

κάρτα ήχου και ήρθε με την μία σπίτι από ΕΛΤΑ ταχυμεταφορές.

παράγγειλα 2 SSD σύνολο 500? από μαγαζί και τους είπα να μην βάλουν μέσα απόδειξη, να το στείλουν με express και να γράψουν

αξία $30. Το κανανε και ήρθε πάλι σπίτι με την μία. USPS Express.

Έχω παραγγείλει για το αμάξι μεγάλα πράγματα πχ πολλαπλή και ήρθε πάλι χωρίς να περάσει τελωνείο.

Είχα ρωτήσει σε 1-2 εισαγωγείς και μου είπαν πως υπάρχει πιθανότητα εάν τα παραγγείλω με USPS να μην περάσουν τελώνειο

και νομίζω πως αυτό γίνεται επειδή έχουν δικό τους εκτελωνιστικό γραφείο εδώ και δεν περνάει απο ΕΛΤΑ.

Με EMS έχω παραγγείλει μικρό πακέτο 5x5 για να καταλάβεις, αξίας $300 και πάι ήρθε σπίτι.

Δεν ξέρω εάν είμαι τυχερός ή εάν περνάνε έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε μην ψάχνεις να το πουλήσεις κλειδωμένο σε εξευτελιστική τιμή γιατί πολύ το είχαν "ψάξει" ..Εύχομαι να μην είσαι ένας απο αυτούς :)

Ξεκίνησε η apple να τα πουλάει ξεκλείδωτα στην Αμερική :D

Κοίτα αν βρω τρόπο να έρθει ας είναι κλειδωμένο θα βρω την άκρη αυτό το τελωνείο με καίει

Πές τους να σου στείλουν την συσκευή σε φάκελο τυλιγμένο καλά και την συσκευασία

σε άλλο πακέτο. ;)

Μου είπες πριν να γράψει μια κάρτα με κόστος 30 euro,δεν τα περvάνε από σκάνερ ?

Τι εννοέις σκάνερ? Να δούνε τι έχει μέσα?

Δεν νομίζω. . . .

Link to comment
Share on other sites

re pedia ti alazei me tin endixei gift.. den to forologoune? episeis thelei na moy steilei to iphone apo N.Y ena filaraki tha perasei teloneio?

Η ένδειξη "gift" δεν σε καλύπτει γιατί στην Ευρώπη νομικά δεν υφίσταται δωρεάν αποστολή επό εκτός ένωσης. Και τα δέματα μη εμπορικού χαρακτήρα εκτελωνίζονται κανονικά όταν η αξία τους (μαζί με τα μεταφορικά, προστίθονται) ξεπερνά κάποιο ποσό. Το μόνο που κατεβάζει είναι το κόστος, που έχει άλλη κλίμακα για τα εμπορικού χαρακτήρα και άλλο για του μη εμπορικού.

Αν το στείλει με απλό USPS και με ένδειξη π.χ. "Electronics" με χαμηλή αξία (<$50), τότε μόνο σε άμεσο έλεγχο θα εκτελωνιστεί, πράγμα 1 στα 1000 να συμβεί. Όμως αν χαθεί, σπάσει, οτιδήποτε, η αποζημίωση γίνεται πάντα ως το δηλωμένο ποσό και τέλος.

Αν το στείλει με οποιαδήποτε courier, για να μην κάθομαι να αναλύω διαδικασίες και χρεώσεις, την έβαψες κουμπάρε...

Τι εννοέις σκάνερ? Να δούνε τι έχει μέσα?

Δεν νομίζω. . . .

Σε αυτά που γίνεται δειγματολειπτικός έλεγχος (1 στα 1000), ναι, τα περνάνε, κι αν το τιμολόγιο δεν συναύδει τότε τα ανοίγουν και τα εκτελωνίζουν βάσει της εγχώριας πραγματικής τους αξίας.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now