DBC

Radeon HD 7970 και 7950: Έρχονται τον Ιανουάριο

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Radeon HD 7970 και 7950: Έρχονται τον Ιανουάριο]http://reviews.hwbox.gr/news/amd.jpg[/NEWS_IMG]Τα ολοκαίνουργια desktop graphics chips των 28nm της AMD θα φτάσουν σύμφωνα με πληροφορίες τον Ιανουάριο του 2012. Στην πραγματικότητα θα γίνουν διαθέσιμα προς το τέλος του 2011. Γνωστές ώς Tahiti οι νέες κάρτες θα αποτελούν τον διάδοχο των πολυ δημοφιλών Cayman που αυτή τη στιγμή εξοπλίζουν την σειρά καρτών γραφικών Radeon HD 6900 της AMD ενώ αναμένονται να έρθουν σε XT αλλά και PRO variants. Αν και ακόμη δεν ανακοινώθηκαν τα ακριβή μοντέλα αναμένουμε οι νέες κάρτες γραφικών να κάνουν το ντεμπούτο τους ώς Radeon HD 7970 και Radeon HD 7950. Και τα δύο θα έρθουν ώς single-GPU προιόντα αντικαθιστώντας τις Radeon HD 6970 και HD 6950 με τις dual-GPU εξοπλισμένες με Tahiti chips να αναμένονται το 2012 σαν Radeon HD 7990.

[img_ALT=Radeon HD 7970 και 7950: Έρχονται τον Ιανουάριο]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/26294ebd072d605f4.jpg[/img_ALT]

Edited by DBC
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι κανένα εργοστάσιο παραγωγής δεν είναι ούτε καν κοντά στο να είναι έτοιμο να παράγει έστω 3 λειτουργικά chips υψηλής πολυπλοκότητας ( aka πυρήνες γραφικών υψηλών επιδόσεων ) που να λειτουργούνε σωστά, με άλλα λόγια, δεν έχει βγάλει λειτουργικό τσιπάκι που να είναι κατηγορίας "7970".

Link to comment
Share on other sites

έτσι όπως τα λέει ο bill !ΆΜΑ! δεν υπάρξει καμιά καθυστέρηση!

Πάντως λογικά οι κάρτες:

[ATTACH]6168[/ATTACH]

θα πάνε κάπως έτσι με αυτή την σειρά, κάπου είδα ότι θα βγεί 7850 7870 μέσα στο Q1 2012 τώρα πότε δεν ξέρουμε και η nvidia λέει ότι θα βγάλει τις καινούριες τις 2 μήνες μετά... είναι pci-e 3.0 άλλοι λέγανε ότι δεν θα είναι 3.0 αλλά 2.0 τώρα δεν ξέρεις το γράφιμα λέει 3.0 αλλά βγήκε εδώ και 2 μήνες +

Το σίγουρο για μένα προσώπικα η επόμενη κάρτα θα είναι μια 7990 για να αλλάξω τις 2 6970 που έχω τώρα..

hd7000actualchw.jpg

hd7000actualchw.jpg.ea343aa8bbe4347e1463

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό που λέει ο Bill έχει ένα δίκιο. Χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες γύρω από την 28nm process και τα προβλήματά της αυτή τη στιγμή, έτυχε τον προηγούμενο καιρό να μιλήσω για αυτό το θέμα με EVGA και MSI.

Ο πρώτος μου είπε ότι οι καινούριες κάρτες γραφικών της NVIDIA πάνε για Ιούνιο και μάλιστα θα κάνουν το μπραφ στην Computex.

Ο δεύτερος μου είπε ότι οι καινούριες Radeon δεν θα αργήσουν πάρα πολύ και ότι θα δούμε τις μικρότερες πριν την CeBIT και τις πιο ισχυρές, κατά την διάρκεια ή μετά την CeBIT :)

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον κρατιέται με τις κάρτες η AMD, γιατί...η αλήθεια, τα τελευταία χρόνια με τους επεξεργαστές δεν πιάνει την Intel, κι ας είμαι φαν... Η αλήθεια να λέγεται!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now