mchls

Τρίχα στο εσωτερικό του φακού

Recommended Posts

Χαιρεται και καλως σας βρηκα...

Ειμαι κατοχος της panasonic lumix dmc-zx1 η οποια αγοραστηκε στις 28/4/2010 στο ποσο των 220 ευρω...

Πιθανολογω πως υστερα απο ενα καθαρισμο του υπολογιστη μου, σε συναρτηση με την ψηφιακη που χρησημοποιησα για να ''τραβηξω'' μερικες φωτογραφιες, εισχωρησε κομματι τριχας, σκονης ή και χνουδιου αναμεσα στο φακο και στο ccd (απο ο,τι ειπε εμπειρος φωτογραφος που την ''εξετασε'').Το αποτελεσμα ειναι στην αριστερη πλευρα καθε φωτογραφιας (πριν και μετα την ληψη της) να υπαρχει μια σκια σε μορφη μικρου τριχιδιου...

-Τι μπορω να κανω ωστε να διορθωθει ;

-Τετοια ''βλαβη'' την καλυπτει η Intertech Α.Ε και αν οχι, ποσο θα μου κοστισει, αν γνωριζετε ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σε βρήκαμε.

Αυτό δεν είναι βλάβη, και λογικά με service μόνο θα μπορουν να στην αφαιρέσουν απο εκεί που μπήκε. Το ίδιο εχω πάθει και εγώ με το κοντέρ του αυτοκινήτου μου αλλά διορθώθηκε σχετικά έυκολα εκέι με αφαίρεση του ταμπλό.

Ο πιο έυκολος και γρήγορος τρόπος να μάθεις έιναι ένα τηλεφωνάκι στην Intertech :T:

Link to comment
Share on other sites

"Για να μπήκε, κάπως θα βγαίνει" είπε ο σοφός γέροντας.

Οπότε μήπως να την πλάκωνε με κανένα βαρβάτο φύσημα μήπως ξεκουνήσει; :)

Το εκανα αυτο, αλλα οσο κοντρα στα λογια του σοφου γεροντα και αν ακουστει, δεν βγηκε το τριχιδιο! ! !

Καλησπέρα και καλώς σε βρήκαμε.

Αυτό δεν είναι βλάβη, και λογικά με service μόνο θα μπορουν να στην αφαιρέσουν απο εκεί που μπήκε. Το ίδιο εχω πάθει και εγώ με το κοντέρ του αυτοκινήτου μου αλλά διορθώθηκε σχετικά έυκολα εκέι με αφαίρεση του ταμπλό.

Ο πιο έυκολος και γρήγορος τρόπος να μάθεις έιναι ένα τηλεφωνάκι στην Intertech :T:

Δεν ξερω αν ειναι βλαβη ή οχι, παντως να μπαζει τριχακια ο φακος, δεν ειναι κακομεταχειριση και ευθυνη του χρηστη...Σαν τα ματια μου την εχω! ! !

Θα σκασω ενα τηλεφωνο στην Ιnt. παντως αν κανεις απο εδω μεσα γνωριζει ποσο θα μου παει το μαλλι, σε περιπτωση μη καλυψης της ''βλαβης'' απο την εγγυηση, ας με ενημερωσει! ! !

Link to comment
Share on other sites

Καλα αν ισχυει κατι τετοιο, θα τους παρει και θα τους σηκωσει φιλε μου...

Μεσα σε τοσο μικρο διαστημα, χωρις να την εχω τρεξει καλα-καλα, μπαζει τριχες, σκονες, και χνουδια, και οπως λες, μαλλον δεν θα το καλυψουν...Μα αναρωτιεμαι αν δεν ειναι βλαβη αυτο, τοτε ποιο ειναι ; Να ''ξεχειλωσει'' εντελως και να πεφτουν απο μεσα οι φακοι ;

GodDamn Greece! ! !:mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now