Picard

Gskill μνήμες

Recommended Posts

Λοιπον ακουω αποψεις για τις μνημες gskill,ειναι καλες??? προσφερουν σταθεροτητα και αξιοπιστια???? αυτο με ενδιαφερει γιατι σκεφτομαι να κανω μια μικρη αναβαθμιση στο pc......

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να κάνει πιο συγκεκριμένο το ερώτημα ;) Για ποιες μιλάς ακριβώς; Γιατί να ζητάς γενικά άποψη για μία εταιρία είναι κάπως ...γενικόλογο :)

edit: damn!

Link to comment
Share on other sites

Εχω τον i5-760 στην asus sabertooth 55i και σκεφτομαι να αγορασω 16GB συγκεκριμενα αυτες G.SKILL-Products βασικα θελω να τις αγορασω για να μου παει αρκετα χρονια το μηχανημα,το ξερω οτι οι 8GB kingston που εχω τωρα ειναι αρκετες γι αυτη την περιοδο,αξιζει να επενδυσω για το μελλον????? πριν 3 χρονια με τα 4 GB ησουν αρχοντας,τωρα αυτη την περιοδο τα 4 GB ειναι λιγα,με τα win 7 σιγουρα θελεις πανω απο 6GB για να μην εχεις προβλημα σε ολες τις πλατφορμες,ετσι ειχα διαβασει στο pcmag αλλα το ιδιο πιστευω κι εγω,περιπου καταναλωνω το 50% της μνημης χωρις να κανω πολλα πραγματα,μεχρι εκει εχω φτασει,επειδη δεν αγοραζω συχνα pc το κραταω μεχρι να τεζαρει και μετα παιρνω καινουργιο,οποτε λεω να τα δωσω τα φραγκα τωρα να βαλω οση χωρητικοτητα μνημης υποστηριζει η mobo και οσο μου παει να τον κρατησω,το παλιοτερο μηχανημα το αγορασα το 2000 μου πηγε μεχρι το 2007 και τεζαρε,μετα πηρα ενα φορητο turbo x απο το πλαισιο(αποτυχημενη επιλογη-αδικα λεφτα),δεν εκλεισα καλα καλα δυο χρονια τεζαρε(μακρια απο turbo-x μηχανηματα), πριν εναμιση χρονο πηρα αυτο και ειμαι ενταξει μεχρι στιγμης......

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει. Τα 8GB μνήμης θα σε υπερκαλύψουν σε οτιδήποτε κι αν κάνεις καθημερινά στο σύστημα - ταινίες, office, gaming, internet. Ακόμα και για ελαφριές διεργασίες στο Photoshop είναι μια χαρά τα 8GB.

16GB είναι overkill με λίγα λόγια, για αυτό σου λέω ότι δεν αξίζει. SSD έχεις στο σύστημά σου; Αν δεν έχεις, επένδυσε τα χρήματα σε έναν SSD - εκεί να δεις διαφορά ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει. Τα 8GB μνήμης θα σε υπερκαλύψουν σε οτιδήποτε κι αν κάνεις καθημερινά στο σύστημα - ταινίες, office, gaming, internet. Ακόμα και για ελαφριές διεργασίες στο Photoshop είναι μια χαρά τα 8GB.

16GB είναι overkill με λίγα λόγια, για αυτό σου λέω ότι δεν αξίζει. SSD έχεις στο σύστημά σου; Αν δεν έχεις, επένδυσε τα χρήματα σε έναν SSD - εκεί να δεις διαφορά ;)

To σκεφτηκα αλλα περιμενω να αυξηθουν οι χωρητικοτητες και να πεσουν οι τιμες,δε θελω να βιαστω για ssd.....οταν θα χουν τα 250Gb γυρω στα 150? τοτε μπορει να τον "χτυπισω"........

Link to comment
Share on other sites

Μα μόνο με τον SSD θα δεις πραγματικές διαφορές στις επιδόσεις :)

Ενταξει θα το σκεφτω για ssd αλλα οχι τωρα στη χωρητικοτητα που θελω πρεπει να δωσω 300? μπορει και παραπανω,δε βιαζομαι για ssd,τωρα οσο αναφορα τις μνημες εαν ειναι ετσι γιατι οι κατασκευαστες mobo συνεχως αυξανουν τις υποστηριζομενες χωρητικοτητες???? μετα απο 2 χρονια πιστευεις οτι τα 8GB θα ειναι υπεραρκετα????

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θα είναι. Όμως τότε θα πας σε 16G κατευθείαν με ακόμα καλύτερη τιμή από ότι σήμερα :)

εγω εμαθα οτι αυξηθηκαν οι τιμες των DDR2 και μειωθηκαν οι τιμες των DDR3,οταν βγουν οι DDR4 σε 1-2 χρονια μπορει να γινει κατι αντιστοιχο......ενα αυτο και δευτερον τις μνημες που θελεις να βρεις τοτε με καλους χρονισμους ισως να μην μπορεις να τις βρεις διοτι ορισμενες εταιριες σταματανε τις κυκλοφοριες παλιων μοντελων οταν βγαινουν καινουργια,θα ειναι περιορισμενες οι επιλογες, συμφωνω μαζι σου οτι τα 16GB ειναι το χαος αλλα θελω να τις αγορασω για να ειμαι ετοιμος μελλοντικα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα μου ηρθαν οι gskil 16gb με CL7 τις τοποθετησα και μεχρι στιγμης κανενα προβλημα στη sabertooth 55i,εxω την τελευταια εκδοση του bios,ελπιζω να μην προκυψει κατι......

Link to comment
Share on other sites

Κάθομαι λοιπόν σήμερα που βαριέμαι και δοκιμάζω να δώ τί παίζει με τις μνήμες μου..

sdfgm.th.jpg

So far είμαι εδώ με 1.57-1.58V σταθερότατα.Με 8-9-8 και 1.64V το Memtest μου πετάει 10 κιλά λάθη μετά το 5λεπτο..Διάβασα οδηγούς o/c για S.B αλλα ιδιαίτερη άκρη δεν έβγαλα..Πέρα απ' το να ανεβάσω το vdimm υπάρχει μήπως κάτι άλλο που πρέπει να φτιάξω για να δουλεύει το 8άρι?Ή απλά οι μνήμες δε το δέχονται? :D

edit: Οι μνήμες είναι οι G.Skill 16000 4GBRH..Elpida BBSE απ' όσο διάβασα/είδα/μου είπαν :)

Link to comment
Share on other sites

Με 1.68Vdimm (απο bios γιατι τα monitoring tools διαβάζουν 1.67) και 1.14VTT πέρασε memtest86 σταθερότατα..797ji.jpg

2140ΜΗz 7-9-7..Δοκίμασα 8αρι tRCD αλλα δεν μπούταρε..Δοκίμασα με 1,70V και 6-9-6 πάλι δε μπούταρε..Θέλει περισσότερο ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Για 24/7 πανω απο 1.65ν δεν εχει προβλημα στο 1155?Στο 1366 ας πουμε η διαφορα πρεπει να ειναι (vqpi+vdimm <0.50v),αλλα και παλι εγω φοβαμαι να δουλεψω πχ 1.35ν qpi 1.67v vdimm.Eδω δεν υπαρχει τετοιο θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Για 24/7 πανω απο 1.65ν δεν εχει προβλημα στο 1155?Στο 1366 ας πουμε η διαφορα πρεπει να ειναι (vqpi+vdimm <0.50v),αλλα και παλι εγω φοβαμαι να δουλεψω πχ 1.35ν qpi 1.67v vdimm.Eδω δεν υπαρχει τετοιο θεμα?

Όχι δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Μέχρι και 1.7-1.74V να δώσεις σταθερά 24/7 στις μνήμες δεν παθαίνουν τίποτα. Και στα 1.78V να τις δουλεύεις πάλι τίποτα δεν θα πάθουν.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now