PinwmpireS

Single Card Vs. SLi

Recommended Posts

Θα σας πω πώς το σκέφτομαι.. Θέλω να βάλω τις κάρτες στο νερό! Τα universal blocks δεν μου αρέσουν στο μάτι, θα πάω για full cover! Όπως και στο παρελθόν, έχω αλλάξει τις κάρτες και τα block μου έχουν μείνει.. με αποτέλεσμα να έχω "πετάξει" αρκετά χρήματα.. Σκέφτομαι λοιπόν οτι αν πάω σε μια GTX580, όταν θα την αλλάξω θα μου μείνει 1 block αντί για 2 που θα μου μείνουν με το SLi!! Πώς σας φαίνεται ο τρόπος σκέψης μου ? :crack:

Link to comment
Share on other sites

Λάθος.

Εκτός και αν προτιμάς για να μην πουλήσεις/πετάξεις ένα waterblock να υποφέρεις από το microstuttering, να έχεις input lag ενεργοποιώντας το VSync ή/και το triple buffering για να μειώσεις το microstuttering, να έχεις θέμα με τα games που δεν υποστηρίζεται ακόμα ( ή και ποτέ τελικά ) το SLI, κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε πιάνω.. Αρχικά, ( παίζω με 2 msi gtx 560 ti hawk ) δεν έχω προβλήματα με κανένα game.. δεν ξέρω τι είναι το microstuttering.. αλλα σε γενικές γραμμές δεν έχω κανένα πρόβλημα με το Sli.. Πέρα από αυτό, εγώ συζητάω να καταργήσω τις 2 560 που έχω και να παίξω με μια 580, δεν θα τις κάνω Sli τις 580.. τα προβλήματα που αναφέρεις είναι για το Sli?

Link to comment
Share on other sites

Δύο 560Ti είναι ΠΟΛΥ πιο δυνατές από μία 580 και σε gaming και σε foldάρισμα απλά κάποια παιχνίδια δεν θα scallάρουν όπως πρέπει. Το microstuttering δεν είναι πλέον τόσο τραγικό αλλά αν σκοπεύει να πας σε full cover τότε δεν σε συμφέρει να πας σε δύο κάρτες.

Οπότε αν θέλεις τη μέγιστη ισχύ από μία κάρτα, κοίτα used 5970/6990 μαζί με ένα ΕΚ και όταν τα αλλάξεις, τα δίνεις μαζί :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να πάω σε Ati.. βέβαια αν σου πω τον λόγο θα με κοροϊδεύεις! Ναι, τα 2 full cover θα πονέσουν, το 1 πάει και έρχεται! Η 6990 είναι "δυνατότερη" από την 580? :crack:

Έχω πάρει το HAF -X Nvidia Edition!

Link to comment
Share on other sites

:eek: Omg.. δηλαδή η 6990 είναι δυνατότερη και από την GTX580 DirectCU II ?

offtopic: βάλτε στα emoticons ένα που να κάνει εμετό! Με το που διάβασα την απάντηση σου το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό ήταν ο εμετός..

Link to comment
Share on other sites

Νάτο πάλι.. πάλι εμετός μου έρχεται..! Και πήγα ο μ@λ@κας και έδωσα λεφτά να πάρω HAF-X Nvidia Edition... Που σκ@τα θα βάλω τώρα Ati κάρτα γραφικών εκεί μέσα.. :crack:

Με βλέπω να το βάζω για πούλημα.. Το θέμα είναι.. ποιο άλλο κουτί χωράει μέσα XL-ATX mobo?

Link to comment
Share on other sites

Στα minimum FPS, και σε games που θέλουνε πάνω από 1GB VRAM τι γίνεται όμως κύριοι με τις 460 SLI / 5970 / 6990 ?

π.χ. BF3, Crysis 2 + DX11 + Maldo Textures ?

( θα ακούσουμε τώρα πως και με Vsync on δεν έχει control input lag :P )

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε.. τα block και τις κάρτες κάπου θα τις πουλήσεις σίγουρα.. πόσταρε πάντου κάποιος θα τις πάρει.. όσο για 580 και 560 580 δαγκοτό και άμα μπορέσεις να πάρεις μια με τα 3GB και καμία lightining μιας και είσαι msi ακόμα καλύτερα! Εγώ πήρα άλλη μια 6970 ..."πεταμένα λεφτά"... ναι μεν τα παιχνίδια δεν νιώθουν σε maxed out αλλά τι aa triniliar τι χ4 τι χ16 εγώ πάντως διαφορά δεν καταλαβαίνω άσε και που το crossfire δεν δουλεύει πάντα.. εγώ νόμιζα θα πάρω άλλη μια και θα είμαι 100% usage και στις 2 σε ότι Game και αν μπώ, Και έτσι όπως κατάλαβα ποιο smooth κατάσταση σε game κερδίζεις όχι τίποτα παραπάνω.. και όταν θα βγουν οι καινούριες την αλλάζεις και την 580..

Link to comment
Share on other sites

Νάτο πάλι.. πάλι εμετός μου έρχεται..! Και πήγα ο μ@λ@κας και έδωσα λεφτά να πάρω HAF-X Nvidia Edition... Που σκ@τα θα βάλω τώρα Ati κάρτα γραφικών εκεί μέσα.. :crack:

Με βλέπω να το βάζω για πούλημα.. Το θέμα είναι.. ποιο άλλο κουτί χωράει μέσα XL-ATX mobo?

Want the truth?

ΓΕΝΙΚΑ, αν παίζεις μέχρι 1920 x 1200 ανάλυση, είτε πάρεις 5970, είτε 580, ή 6990 ή 2x560, το ίδιο που σου κάνει... Πάνω κάτω ίδια FPS θα έχεις και διαφορές δεν θα πολυκαταλάβεις.

Παρόλο που 580 < 5970 < 6990, αν ήμουν στην θέση σου θα έπαιρνα μια GTX 580 :) Είμαι οπαδός των single card λύσεων, γιατί μόνο με αυτές έχεις maxed out αποτελέσματα. Κυρίως έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και δεν ασχολείσαι ούτε με GPU usage ούτε με micro-stuttering :)

Link to comment
Share on other sites

Στα minimum FPS, και σε games που θέλουνε πάνω από 1GB VRAM τι γίνεται όμως κύριοι με τις 460 SLI / 5970 / 6990 ?

no go / παίρνεις την 4GB / παίρνεις την 4GB

Για τα minimum FPS η nvidia είχε πάντα τον τρόπο να τα πηγαίνει καλά, τουλάχιστον σε ότι έχω δοκιμάσει εκτενώς, AΛΛΑ όσο και να συμπαθούμε την GTX580 επειδή δεν μπλέκεις με mgpu, η 5970 την τσακίζει όταν ο τίτλος εκμεταλλεύεται σωστά το hw. Και η 6990 ακόμα περισσότερο. Είναι πιο βαρβάτες κάρτες και οι δύο Radeon απλά θα είσαι με CF με ότι αυτό συνεπάγεται.

Εγώ στην θέση σου θα πήγαινα για reference 6950 2GB (ξεκλειδώματα κτλ) @~200ε ή θα ψάρευα 5970 @ ~300κάτι και μαζί με το waterblock θα την κρατούσα για καιρό. 500 ευρώ για καινούργια 580 δεν τα έδινα...

Link to comment
Share on other sites

εγω προτιμω single καρτες για τους λογους που προαναφερθηκαν παραπανω.λιγοτερος θορυβος,λιγοτερη καταναλωση,λιγοτερες συνδεσεις,περισσοτερη συμβατοτητα,περισσοτερα λεφτα στην τσεπη (συνηθως).απο την 580 matrix που εχω ειμαι μια χαρα ευχαριστημενος (ας ειναι καλα ο Αριστειδης).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now