''Vagos''

Έχω ένα kit 4gb,μπορώ να βάλω και δεύτερο kit?

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!

Έχω ένα Kit 4gb corsair dominator gt 2000mhz cas 8 version 2.1

Βρήκα ένα παιδί που έχει τις ίδιες μνήμες με εμένα...δηλαδή με 4gb corsair dominator gt 2000mhz cas 8 version 2.1

Το ερώτημα είναι...Θα δουλέψει στη μητρική μου? Έχω την ASUS MAXIMUS III FORMULA P55.

Θα το δεχτεί το άλλο kit ή μου κάνει νερά? Να σημειώσω έχουν το ίδιο part number.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι δεν τα θέλω τα άλλα 4gb για το p55...

Θέλω να τα κρατήσω για το Z77 που θα πάρω όταν βγει...

Αλλά σκέφτομαι και το άλλο........!!!

Μπήκα στη ιστοσελίδα της corsair και είδα ότι τα quad channel ταιριάζουν και για τα p67 και z68.Λογικά θα ταιριάζουν και για τα z77,έτσι δεν είναι...??????

Και να πάρω άμα είναι quad channel...Δεν θα τα πάρω τώρα αλλά όταν πάρω την πλατφόρμα..

Τι λες?

Link to comment
Share on other sites

οταν δεν ειναι σετ μπορει να αντιμετωπισεις προβλημα. Δες εδω. Λυνεται με χαλαρωμα μερικων timings. Μπορει και να μην εχεις θεμα. Απλα σε ενημερωνω.

Βεβαια καλυτερα να παρεις εναν ssd. Θα δεις πολυ μεγαλυτερη διαφορα. Οι intel g2 80gb μεταχειρισμενοι παιζουν στο κατοσταρικο.

Link to comment
Share on other sites

Τι θα τα κάνεις τα 8GB RAM ? 1o αυτό.

2ον, Quad Channel ΔΕΝ υποστηρίζουνε ( όχι ότι θα κέρδιζες και κάτι ) οι LGA1155 CPUs, ότι chipset και να πάρεις.

Απλά θα έχεις 4 DIMMs που θα τρέχουνε κανονικά σε dual channel.

Link to comment
Share on other sites

Τα 8gb θα τα κρατούσα για το ivybridge που θα πάω αργότερα...για μελλοντικά,όχι ότι μου χρειάζονται τώρα...

quadchannel υποστηρίζει...όπως λέει εδώ η corsair.

z68i.jpg

Uploaded with ImageShack.us[/url

Μάλλον δεν το διευκρίνισα καλά...ότι τα δέχεται,όχι ότι θα λειτουργεί σε quad channel.Σε dual channel θα παίζουν απλά θα δεχτεί τις μνήμες...]

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now