Yoshi

Help Για επιλογή fittings, tubing και υγρού

Recommended Posts

Λοιπόν έφτασε ο καιρός που θα μπεί η hydrogen (που κερδίστηκε στο διαγωνισμό του hwbox) στο pc και επειδή είμαι άσχετος με υδρόψηξη αυτό θα είναι το πρώτο σύστημα θέλω λίγο help επειδή έχει χαθεί το τόπι!

Ποιό μέγεθος/μάρκα fittings να βάλω σε συνδυασμό με ποιό σωλήνα?

Ψάχνω για μέτρια ευκαμψία

Το σύστημα θα αποτελείται απο χάλκινο block και χάλκινο rad ένα tank και μία αντλία όλα G1/4 threads. Το cpu (amd 810) δέν θα μπεί στο νερό λόγω έλλειψης block. Σύνολο δηλαδή θα χρειαστούνε 8 αν μετρησα σωστά απο τα οποία 3 θα είναι 90 μοιρών.

Ποιό υγρό είναι λιγότερο διαβγωτικό για χαλκό? Και ποιό μέταλλο (ή επίστρωση) στα fittings?

Δέν με ενδιαφέρουν τα looks καθόλου. Απο μαγαζιά κοιτούσα στο aquatuning.de αλλα άν έχετε να προτείνετε κανένα άλλο με πιό φτηνά parts/μεταφορικά καλοδεχούμενο

Link to comment
Share on other sites

Τα υπολοιπα parts ποια θα ειναι?Εγω οσον αφορα την διαμετρο του σωληνα και τον ρακορ λεω για 3/8,υπαρχουν δυο ειδη ρακορ τα barb Premium quality watercooling fittings by Bitspower from cooling experts Specialtech |Specialtech UK Water Cooling Shop και τα compression Premium quality watercooling fittings by Bitspower from cooling experts Specialtech |Specialtech UK Water Cooling Shop Τωρα οσον αφορα το καταστημα αγoρας δες το site απο το λινκ εχει πολυ πιο φτηνα μεταφορικα (απο το aquatuning)και ειναι αρκετα αξιοπιστο...λαστιχα |Specialtech UK Water Cooling Shop και υγρο |Specialtech UK Water Cooling Shop κοιτα τα μεγαλα μπουκαλια τα μικρα ειναι χρωμα/Biocide και τελος οι γωνιες Premium quality watercooling fittings by Bitspower from cooling experts Specialtech |Specialtech UK Water Cooling Shop

Link to comment
Share on other sites

Δέν έχω αγοράσει τίποτα ακόμα, παρα μόνο τις αντλίες

αλλα σκέφτομαι να βάλω αυτά

rad

tank

2 x ddc (toshiba 18w mod ) + top

ένα 12άρι ανεμιστιράκι που μου λείπει

biocide + απεσταγμένο νερό οπότε σωστά?

για tygon σωλήνα τί λές? Το 3/8 είναι inner diameter και λογικά 1/2 outer diameter

Τα barbed fittings δέν μου γεμίζουνε το μάτι γιατί θα μπούνε 2 αντλίες σε ένα loop μόνο με κάρτα και φοβάμαι μήν τινάξει.

Τα fittings της bitspower είναι nickel, με τον χαλκό παίζει θέμα διάβρωσης αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Μιας και θα εχεις τοση δυναμη απο τις αντλιες μην βαλεις τοπ απο πλεξυ ειναι ευθραυστο και το συγκεκριμενο ειναι ψιλοαποτυχια εξου και η τιμη του,βαλε αυτο Koolance RP-401X2 Single 5.25" Drive Bay Reservoir for 1 or 2 Laing DDC Pumps : RP-401X2 |Specialtech UK Water Cooling Shop η αυτο http://specialtech.co.uk/spshop/customer/EK-DDC-Dual-TOP-V2-G14---Black-Acetal-pid-12144.html Και οι tygon μια χαρα ειναι,στα barb ρακορ μπορεις να βαλεις και αυτα αν φοβασαι Phobya Aluminium Hose Clamp for 1/2" OD (13mm) Tubing : Black |Specialtech UK Water Cooling Shop με το νικελ δεν παιζει θεμα διαβρωσης,γι αυτο το λογο ειναι το νικελ.

edit

Την μοντα την εκανες?Εγω που την εκανα μετα απο λιγα λεπτα μου εσβηνε απο υπερθερμανση + οτι εβαζε πολυ ζεστη στο κυκλωμα και εβαλα αυτο http://specialtech.co.uk/spshop/customer/Koolance-Heat-Sink-for-Laing-DDC-Pumps--HTS-PMP400-pid-12653.html με εναν 6αρι fan και ειναι κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

εφτιαξα ενα εικονικο καλαθι με ενα απο το καθενα ποσοτητα,με αυτα που θα σου προτεινα εγω..! τοπ αντλιων που εχω διαβασει τα καλυτερα,τοχα παραγγειλει και γω αλλα δεν μου ηρθε τελικα, το τανκ που παντα ηθελα αλλα ποτε δεν υπηρχε διαθεσιμο και τελος ενα χαλκινο ψυγειο καλυτερο απο το εκ,σε 1-2 ριβιου που ειδα,ειδικα με υψηλοστροφους ανεμιστηρες/ανεμιστηρες που σπρωχνουν αρκετο αερα σε χαμηλες στροφες. τα ρακορ ειναι με δαχτυλιδια αρα δεν χρειαζεσαι σφυχτηρες.δεν διαβασα αν εχεις καπου χρηματικο "τελος" γιαυτο εβαλα τα πιο καλα του ειδους..!τελος το υγρο ειναι δοκιμασμενο και πολυ καλο!αυτααα!αα και εδω το λινκ του καλαθιου μην στελνω 100λινκ μαζι!;)

Aquatuning - Der Wasserk?hlung Vollsortimenter

ο ειδικος του σαιτ παντως να ξερεις δεν εχει απαντησει,εγω στην θεση σου θα ακουγα αυτον και μονο,και ασε εμας να λεμε!!:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Την μόντα δέν την έκανα ακόμα, θα κοπεί το πλαστικό και απο πάνω ανεμιστήρας χωρίς heatsink και βλέπουμε. Ετσι κ αλλιώς δέν θα δουλεύουνε 100% θα βάλω ποτενσιομετρο απότι κατάλαβα δέν θέλει pwm controller με το diy toshiba pcb.

Οπότε πάω εδώ

rad και tank μένουνε τα ίδια και top το ΕΚ

λάστιχα tygon 3/8 ID 1/2 OD

Πανο αυτό τί σημαίνει "13/10mm (10x1,5mm)" ? εκεί χάνω τη μπάλα

αλλα ψήνομαι περισσότερο για barbed με σφιχτήρες γιατί άν θελήσω να αλλάξω OD μόνο σφιχτήρα παίρνω που τον βρίσκω και στην γειτονιά μου (looks μηδέν)

edit: Πάνο το rad που λές δέν μου το δείχνει στο καλάθι!

το τάνκ είναι μεγάλο για το midi κουτάκι μου γιαυτό προτίμησα single bay

edit edit: ρακόρ = σφιχτήρας = hose clamp?

Link to comment
Share on other sites

Την μόντα δέν την έκανα ακόμα, θα κοπεί το πλαστικό και απο πάνω ανεμιστήρας χωρίς heatsink και βλέπουμε. Ετσι κ αλλιώς δέν θα δουλεύουνε 100% θα βάλω ποτενσιομετρο απότι κατάλαβα δέν θέλει pwm controller με το diy toshiba pcb.

Οπότε πάω εδώ

rad και tank μένουνε τα ίδια και top το ΕΚ

λάστιχα tygon 3/8 ID 1/2 OD

Πανο αυτό τί σημαίνει "13/10mm (10x1,5mm)" ? εκεί χάνω τη μπάλα

αλλα ψήνομαι περισσότερο για barbed με σφιχτήρες γιατί άν θελήσω να αλλάξω OD μόνο σφιχτήρα παίρνω που τον βρίσκω και στην γειτονιά μου (looks μηδέν)

edit: Πάνο το rad που λές δέν μου το δείχνει στο καλάθι!

το τάνκ είναι μεγάλο για το midi κουτάκι μου γιαυτό προτίμησα single bay

edit edit: ρακόρ = σφιχτήρας = hose clamp?

το τανκ που σου προτεινω ειναι acetal πολυ πιο ποιοτικο απο το πλεξι;) οχι οτι δεν ειναι καλο αυτο που εχεις παραθεσει..!

βαλε ενα χρηματικο οριο και τι θες να περιεχει το κυκλωμα και θα τα βολεψουμε τα πραγματα!

13/10 σημαινει 13mm εξωτερικο παχος σωληνα η ρακορ και 10 το εσωτερικο.(1/2 της ιντσας και 3/8 αντιστοιχα!) τα ρακορ που σου εβαλα (ενδεικτικα ως προς την ποσοτητα) δεν χρειαζονται σφιχτηρες η οτιδηποτε αλλο..! το να βαλεις υδροψυξη λογαριαζεις το λουκ γιατι κυριως αυτο ειναι που μετραει!:P

το ραντ εδω: Aquatuning - Der Wasserk?hlung Vollsortimenter - Alphacool NexXxoS UT60 Full Copper 240mm Alphacool NexXxoS UT60 Full Copper 240mm 35279 δεν χωραει πιο μεγαλο ψυγειο?σε τι κουτι θα μπουν?πες ολη την συνθεση του πισιου!:P

Link to comment
Share on other sites

Το rad θα μπεί εξωτερικά με αυτό το mount μέσα στο κουτί χωράει μόνο τις αντλίες και το τοπ

Το pc έχει ένα midi κουτάκι άμαρκο

amd 810

ga-880gma-ud2h

gtx480 hydrogen

650w psu

πάντως με τα fittings λάστιχα και υγρό έβγαλα άκρη

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now