George_o/c

Intel Ivy Bridge-E @ LGA2011: Q4 2012 Launch

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Intel Ivy Bridge-E @ LGA2011: Q4 2012 Launch]http://reviews.hwbox.gr/news/intel.jpg[/NEWS_IMG]Νωρίτερα αυτή τη βδομάδα, η Intel λανσάρισε επίσημα τους γρηγορότερους desktop επεξεργαστές μέχρι στιγμής, γνωστοί ως SandyBridge-E. Παρόλο που βρίσκονται μόλις μια εβδομάδα στα ράφια των καταστημάτων, η Intel άρχισε ήδη να κάνει λόγο για τους επερχόμενους Ivy Bridge-E, που θα κάνουν το ντεμπούτο τους το τέταρτο τρίμηνο του 2012 (Q4). Όμως το ζουμί της εν λόγω είδησης είναι στην πραγματικότητα εντελώς διαφορετικό. Σύμφωνα με internal slide που διέρρευσε το XFastest, ενώ οι Ivy Bridge (Q1 2012) θα είναι συμβατοί με το LGA1155, οι Ivy Bridge-E θα είναι συμβατοί με το σημερινό LGA2011 και το X79 chipset. Εν ολίγοις, με την εμφάνιση των Ivy Bridge-E η Intel δεν θα περάσει σε καινούριο socket!

Οπότε έχουμε SandyBridge & IvyBridge για LGA1155 και SandyBridge-E & IvyBridge-E για LGA2011. Ξεκαθάρισε κάπως το τοπίο;

[img_ALT=Intel Ivy Bridge-E @ LGA2011: Q4 2012 Launch]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614ec9706feb0af.jpg[/img_ALT]

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά μην παρασύρεστε από το hype που έχει δημιουργηθεί για το PCI-Express 3.0. Τι σας καίει τόσο; Αφού δεν πρόκειται να βγουν PCI-Express 3.0 VGAs σύντομα. Εδώ καλά καλά δεν εκμεταλλευόμαστε το 2.0.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα βασικα με καιει το 8x-8x σε sli.Στο χ58 εμενα παντος χανει αρκετα σε ορισμενα παιχνιδια οπως σταλκερ.Λαγκαρει like hell.

Tωρα στο z68 δεν ξερω ποσο εντονο θα ειναι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα βασικα με καιει το 8x-8x σε sli.Στο χ58 εμενα παντος χανει αρκετα σε ορισμενα παιχνιδια οπως σταλκερ.Λαγκαρει like hell.

Tωρα στο z68 δεν ξερω ποσο εντονο θα ειναι αυτο.

Αυτό δεν ξέρω πόσο ισχύει, γιατί σε μένα που έχω FX χ16 χ16 native εκεί να δείς πίκρα!

Link to comment
Share on other sites

Και ομως ναι.Τουλαχιστον στο Rampage μου ναι.Να φανταστεις αλλαξα καρτα ηχου απο pci σε pci-e για να βαλω την 580 στην τριτη θυρα κανονικα για 16χ 16χ.Βασικα εχει και διαφορα στο vantage παιδια οχι απλα σε μερικα games.Πρεπει να φτιαξω ενα thread με δοκιμες καποια στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά μην παρασύρεστε από το hype που έχει δημιουργηθεί για το PCI-Express 3.0. Τι σας καίει τόσο; Αφού δεν πρόκειται να βγουν PCI-Express 3.0 VGAs σύντομα. Εδώ καλά καλά δεν εκμεταλλευόμαστε το 2.0.

φυσιικα μας καιει οταν μιλαμε για multi-gpu configurations οπου η 8αρα η pcie3 θα ειναι ιση με την 16αρα pcie2 η οποια δεν γεμιζει με τιποτα...

αλλα στην native του p67/z68 τα πραγματα ειναι διφορετικα:

[media]

[/media]

αυτο μαλλον σημαινει οτι με gpu ισης αποδοσης με την 590, δεν θα εχουμε χασουρα, ετσι;;;

Πρεπει να φτιαξω ενα thread με δοκιμες καποια στιγμη.

πραγματικα θα ηταν πολυ χρησιμο ενα πιο ολοκληρωμενο test σε real-gaming συνθηκες ομως...

Αυτό δεν ξέρω πόσο ισχύει, γιατί σε μένα που έχω FX χ16 χ16 native εκεί να δείς πίκρα!

τα 16αρια lanes του 990FX ειναι native;;;;

Link to comment
Share on other sites

μιλαμε για τι συνθηκες?

σε gaming συνθηκες, οπως το βιντεακι απο πανω... στα benchmarks δεν θα εχουν διαφορα γιατι στο 3dmark ας πουμε μπουκωνουν οι επεξεργαστες των gpu και δεν παιζει τοσο ρολο η ταχυτητα και το ευρος επικοινωνιας μεταξυ cpu και gpu...

Link to comment
Share on other sites

Αν θα έβλεπες κάπου διαφορά μεταξύ 8x-8x SLI vs 16x-16x SLI θα ήτανε εκεί, στα benchmarks ( 3D Mark, Heaven ).

Μην το πολεμάτε τζάμπα, δεν υφίσταται.

Εκτός και αν μπορείτε να αποδείξετε το αντίθετο και να βγάλετε άκυρο ένα κάρο μετρήσεις που έχω κάνει τα τελευταία 3μιση χρόνια ( be my guest )

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έτσι όπως έτρεξα κάποια benchmark και έβλεπα τι βγάζω εγώ με FX-8120 και χ2 6970 και τι έχουν βγάλει άλλοι στα sites, Είμαι κάτω γύρω στα 10 fps κάτω με έναν 2600 8-9 άλλα ήταν και 13-15.

σε χ8χ8 είμαι 2-3 fps κάτω σε ότι βγάζω στο χ16, ΑΛΛΆ έχω τα ποιο smoothest game, Δηλαδή να μου κολήσει κάπου να μου κάνει καμιά λόξα, τίποτα, Διαφορά στο μάτι δεν πιστεύω να δεις και απο 2600 και απο FX σε ότι lanes και να παίζουν, άμα πάρεις χ2 gtx 580 εκεί πιστεύω να ύπαρχει διαφορά, + το ότι έχω διαβάσει σε Forums το SLI δεν λειτουργεί σωστά ακόμα σε 990 θέλει δουλεία ακόμα.

Και όσο για το βιντεάκι άσε τον Linus αφτός είναι καθαρά marketing ότι του πούνε να βγάλουν και καλά καλύτερο κάτι θα βρεί και θα πει, μπορεί να δεις να σου πεί ότι ο FX είναι καλύτερος από έναν 3930Κ επείδη έχει 2χ 6970 πάνω, ενώ την επόμενη μέρα να σου πει ότι ο 3930Κ είναι καλύτερος απο FX γιατί έχει μια GTX 590. Άλλο παράδειγμα είναι με το βιντεάκι με το μόνιτορ της Samsung SA27950 λέει εκεί το καλύτερο 3D η καλύτερη εμπειρία! Και λέω εγώ αααα καλά μαμάτο μόνιτορ πάω την επόμενη μέρα να το πάρω, Πάλι καλά που με έσωσε ο υπάλληλος εκεί πέρα και έπρεπε να την δοκιμάσουμε.. ΤΟ χειρότερο 3D!

Link to comment
Share on other sites

ο linus ναι μεν ειναι οτι του λενε αλλα σε αυτην την περιπτωση τα αποτελεσματα του συμπιπτουν με πολες μετρησεις καθως και με τα δικα σου αποτελεσματα φιλε Sfirculitu, γι'αυτο και το ανεφερα.... και εξακολουθω να αναρωτιεμαι γιατι συμβαινει αυτο;;;

ΑΛΛΆ έχω τα ποιο smoothest game, Δηλαδή να μου κολήσει κάπου να μου κάνει καμιά λόξα, τίποτα

το σκεφτομαι κι εγω το cf για μετα τα χριστουγεννα, δεν εχεις αντιμετοπισει καποιο προβλημα ουτε με drivers ουτε με microshuttering, ετσι (μπαινω στον πειρασμο αλλα με απωθουν αυτα που λενε για την amd);;; και αυτο με τα 10fps κατω απο τα benchmarks ισως ειναι λογο του v-sync, εσυ το εχεις on;;; αυτοι παντως σιγουρα θα το εχουν απενεργοποιημενο...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν εκεί ο linus έχει phenom αλλά τέλος πάντων..

και εξακολουθω να αναρωτιεμαι γιατι συμβαινει αυτο;;;

Αυτό συμβαίνει γιατί ο ένας είναι από την Amd και ο άλλος είναι από την Intel.. ΑΛΛΑ (δικιά μου άποψη) και άμα είναι 2600 2500 1100Τ 8120-8150 διαφορά σε Games στο μάτι δεν θα δεις, αλλά στους αριθμούς ναι είτε είναι χ16 είτε είναι χ8 και σε μερικές περιπτώσεις..

Εγώ με την μία 6970 στο μόνο Game που είχα πρόβλημα ήταν το Metro 2033 + Witcher 2 σε όλα maxed out.. Για παράδειγμα στο metro 2033 όταν ήταν σε όλα Maxed out (ultra etc) το game είχε κάποια μικροκολληματάκια αλλά όχι ότι ήταν unplayable αλλά με το που το έριχνες στα high ήταν όλα κομπλέ, Στο Witcher 2 είναι 2 επιλογές που ρίχνουν τα Fps το motion blur και άλλο ένα δεν θυμάμαι τώρα ποιό ήταν unplayable σου σπαγε τα νεύρα και με την μια 6970 και με την δεύτερη το ίδιο αλλά με το που τα πας στα off δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Εγώ την δεύτερη την πήρα έτσι απλά είχα λεφτά την αγόρασα..

Τώρα πρόβλημα σε drives δεν έχω συναντήσει μέχρι τώρα. Στα bechmarks όλες οι κάρτες δουλεύουν στα 99% και στα περισσότερα παιχνίδια! Δεν έχω δει να δουλεύουν στα 100% στο n.f.s the run, bad company 3, mw3. Όσο αυτό για τα 12 fps δεν είναι το v-sync γιατί και οι παραπάνω τιτλοι τα έχω κάνει "download" και λόγικα κάποιο πρόβλημα υπάρχει σε αυτά. Για παράδειγμα Deus eX είχα 12 fps σε ότι resolution και laggare απίστευτα (slow motion game)

αλλά κατέβασα το Demo και όλα ήταν μια χαρά και είχα 85 f.p.s αλλά τα προβλήματα δεν είναι μόνο σε ATI (AMD) και η Nvidia έχει τα ίδια κολλήματα/προβληματάκια.

Όσο για το crossfire που θες να κάνεις εξαρτάτε απο τις απαιτήσεις σου..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα εκανα καποιες δοκιμες με 16χ-16χ σε Heaven-Vantage-crysis-stalker Cop.Αυριο θα χαλασω την λουπα και με ακριβως τις ιδιες ρυθμισεις θα τρεξω σε 8χ-8χ.Μπορει στα τεστ να μην εχει διαφορες αλλα απο οτι θυμαμαι την τελευτεα φορα που επαιζα σταλκερ σε 8χ-8χ το παιχνιδι κολουσε σχεδον παντου (στατερινγκ)

Link to comment
Share on other sites

Θα διξει Bill σημερα το βραδακι αν προλαβω.Εγω το μονο που θα κανω ειναι να αλλαξω την θεση των καρτων.Οποτε τωρα δεν θα παιζει σιγουρα κατι στο συστημα μου.We will see.....

Link to comment
Share on other sites

@ Sfirculitu:

κι εγω μεχρι στιγμης ημουν ευχατιστημενος με την 6950 αλλα με το bf3 αναγκαζομαι για να παιξω σε 1080p να δινω σχεδον medium graphics και ψιλοσπαστηκα.... πιθανον βεβαια να φταιει και το παιχνιδι παρολο που ειναι official γι'αυτο και θα περιμενω ακομα να δω τα updates και μετα να ψωνισω.... απλα με τις ati εχει δημιουργηθει η ψευδαισθηση των χαλια driver και του microshuttering αλλα οποιων εχω ρωτησει λεει οτι παιζουν νερο... ελπιζω να μην τα κλαιω τα ?...

@ John-x:

αμαρτια να την χαλασεις τη λουπα... αν παντως δοκιμασεις τρεξε και κανονικα παιχνιδια οχι μονο benchmarks γιατι εκει κυριως μας ενδιαφερουν οι διαφορες...

Link to comment
Share on other sites

Για το Battlefield έμαθα ότι θα βγει ένα hotfix 11.11 από AMD για κάποια πραγματάκια, τώρα νταξ σχετικό είναι αυτό με τα settings. Πάντως κάποια διαφορά θα δεις.., τα ευρώ σου δεν θα τα χάσεις αλλά μην φανταστείς τρελά πράγματα γιατί και εγώ με 2 6970 δεν μου γέμισαν το μάτι! Εκεί που θα ήταν οι τρελές διαφορές είναι με 3ις Gtx 580 msi lightning αλλά πολλά λεφτά και έτσι και εγώ θα περιμένω μέχρι να βγούνε αυτές οι 7χχχ να δούμε τι λένε.. Τότε θα αλλάξω κάρτα! Εκτός άμα έχουμε καμιά "επιδότηση"

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now