George_o/c

HWBOT Country Cup 2011: Ετοιμαστείτε για γερό overclocking!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=HWBOT Country Cup 2011: Ετοιμαστείτε για γερό overclocking!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/1354de39d99937d8.jpg[/NEWS_IMG]Πέρασε κιόλας ένας χρόνος από τότε που η Ρουμανία κέρδισε για δεύτερη συνεχόμενη φορά το HWBOT Country Cup και αναδείχτηκε ως η "World's Most Awesome OC Country". Πριν όμως από δύο ημέρες, ξεκίνησαν επισήμως 6 εβδομάδες γεμάτες overclocking και αγωνία, γιατί ο τίτλος τους βρίσκεται σε κίνδυνο από όλες τις υπόλοιπες χώρες! Καλά καταλάβατε, ξεκίνησε το φετινό HWBOT Country Cup 2011. Ποιος θα κερδίσει φέτος; Ποια χώρα θα αναδειχτεί ως η καλύτερη στο overclocking παγκοσμίως;

Όπως και στα προηγούμενα HWBOT Country Cups έτσι και τώρα, οι overclockers κάθε χώρας πρέπει να κάνουν μια συντονισμένη προσπάθεια να βγάλουν όσο το δυνατόν καλύτερα αποτελέσματα. Το όλο country cup έχει χωριστεί σε διαφορετικά stages, κάθε ένα από τα οποία έχει διαφορετικά benchmarks και περιορισμούς στο hardware. Προκειμένου να μαζέψει πόντους μια χώρα, πρέπει να επιτύχει τα καλύτερα δυνατά average αποτελέσματα στο κάθε stage, χρησιμοποιώντας φυσικά διαφορετικό hardware.

Το πρώτο stage ξεκίνησε 19 Νοέμβρη και θα τελειώσει στις 30 Δεκέμβρη. Όσοι overclockers συμμετέχουν πρέπει να ανεβάσουν όσο το δυνατόν καλύτερα αποτελέσματα στο 3DMark 11 Performance Preset, χρησιμοποιώντας AMD επεξεργαστές. Το δεύτερο stage ξεκίνησε επίσης στις 19 Νοέμβρη και θα τελειώσει στις 9 Δεκέμβρη. Επιτρέπονται μόνο single GPU αποτελέσματα με κάρτες γραφικών της σειράς NVIDIA GeForce 200 (π.χ GTX 275/280/285) και το benchmark που πρέπει να τρέξετε είναι το Heaven DX9.

Το τρίτο stage ξεκινά 9 Δεκέμβρη και τελειώνει στις 30 Δεκέμβρη. Περιλαμβάνει PCMark7 με LGA1155 SandyBridge επεξεργαστές. Το τέταρτο stage περιλαμβάνει UCBench2011 με διπύρηνους επεξεργαστές. Το πέμπτο (29/11 - 09/12), 3DMark 2001 SE με IGP, δηλαδή κάρτες γραφικών ενσωματωμένες σε επεξεργαστές. Το έκτο Stage (10/12 - 19/12) περιλαμβάνει wPrime 1024M με ό,τι επεξεργαστή θέλετε, αρκεί να διαθέτει το πολύ 8 πυρήνες. Τα αποτελέσματα στο συγκεκριμένο stage θα χωριστούν ανά πυρήνες επεξεργασίας, δηλαδή 1/2/4/6/8 cores. Έβδομο και τελευταίο stage (20/12 - 30/12) είναι το Max Memory Clock με ό,τι πλατφόρμα θέλετε!

Όσοι θέλουν να πάρουν μέρος, ας κάνουν κλικ εδώ.

Καλή επιτυχία!

[img_ALT=HWBOT Country Cup 2011: Ετοιμαστείτε για γερό overclocking!]

http://hwbot.org/blog/wp-content//hcc2011scheme.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=HWBOT Country Cup 2011: Ετοιμαστείτε για γερό overclocking!]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614ec9913de1477.jpg[/img_ALT]

Edited by George_o/c
updated photo
Link to comment
Share on other sites

George, να δίναμε εν συντομία στους αναγνώστες το "υλικό" που χρειάζεται/προτείνεται για κάθε stage ή πρέπει να κρατήσουμε τα χαρτιά μας... κλειστά σαν χώρα; ;) Το λέω γιατί κάποιος μπορεί να έχει υλικό που χρησιμεύει και να μην το έχει πάρει χαμπάρι καν... ίσως να μην το φαντάζεται καν οτι μπορεί να βοηθήσει... Ας μην ξεχνάμε οτι για τα stage ΙV, V, VI & VII χρειάζονται 5 διαφορετικά setup απο 5 διαφορετικούς user... και εκεί νομίζω θα παιχτεί το παιχνίδι, αφού απο 1 εως 3 top users έχουν όλες οι χώρες για να σκοράρουν στα stage I, II & III...

Link to comment
Share on other sites

1ο stage ---> Bulldozer @ LN2 + 4-Way SLI

2o stage ---> SandyBridge @ LN2 + GTX 275/280/285

3o stage ---> 3 x SandyBridge @ LN2 + SSDs

4o stage ---> Phenom II X2 555 + Wolfdales @ LN2

5o stage ---> GMA HD 3000 + Llano IGPs (6550D/6530D)

6o stage ---> Διάφορα CPUs

7o stage ---> Core i7 Lynnfield (i7 860) + Bulldozer + Llano + X58 που είναι τα καλύτερα σε RAM overclocking

Νομίζω αυτά χρειάζονται;

Link to comment
Share on other sites

  • Στο πρώτο δεν έχω σχόλιο...

  • Στο δεύτερο ίσως και να μην είναι απαραίτητο το sb... αν όχι διορθώστε με... νομίζω δεν "ακούει" επεξεργαστή το Heaven παρα μόνο κάρτα...

  • Στο τρίτο εκτός απο Sb χρειαζόμαστε και κάμποσους SSD...

  • Στο τέταρτο μπορώ να σκεφτώ τους clarkdale, wolfdale... μετά τι άλλο; μένουν άλλοι δύο να συμπληρωθεί η πεντάδα... Conroe maybe... μετα AMD? δεν το έχω με τους AMD ας βοηθήσει κάποιος...

  • Στο πέμπτο δεν έχω σχόλιο...

  • Στο έκτο έχω μπερδευτεί να πω την αλήθεια... δηλαδή χρειαζόμαστε 5 σκόρ με 5 διαφορετικούς επεξεργαστές που ο ένας να είναι μονοπύρηνος, ο αλλος διπύρηνος, ο άλλος quad κ.ο.κ.; Αν ισχύει το παραπάνω τότε θέλουμε Sempron για το 1Χ, clarkdale για το 2Χ, Phenon II ή Athlon II για το 3Χ, SB για το 4Χ, και dual socket μητρική για Sb για 8Χ ...
  • Στο έβδομο νομίζω τα είπες...

Επίσης να επισημάνω κάτι που είπε ο Massman... το δίνω όπωςτο έγραψε:

" You can make several submissions and the engine will detect your best one.

Do note, though, that tactics also come in play. You need to communicate with fellow countrymen so you're sure you don't block anyone else's best score. For instance:

- User A: 1500p with GTX285, 1450p with GTX275

- User B: 1499p with GTX285, 1300p with GTX275

- User C: 1400p with GTX280, 1200p with GTX275

The engine will calculate: AVG of GTX285 (user A) + GTX280 (user C) + GTX275 (user B) = 1400p. However, since user A has a much better score with the GTX275 than user B, the smart thing to do would be for user A to not submit with his GTX285 but leave that for User B. The, the engine will see:

- User A: 1450p with GTX275

- User B: 1499p with GTX285, 1300p with GTX275

- User C: 1400p with GTX280, 1200p with GTX275

And the result would be: AVG (1499p (285) + 1400p (280) + 1450p (275)) = 1449.66p

This kind of tactics are only necessary on the very last day of a stage, though. You can just submit all scores now and afterwards check which you're going to use for the final score."

Άρα θα θέλουν και λίγο "trimming" τα σκόρ μας... keep in mind!

Link to comment
Share on other sites

Ακομη και εαν αποφασισουμε να το τρεξουμε , το βασικοτατο μας προβλημα ειναι :

1)Ελλειψη P55 πλατφορμας . Μιλαμε για καλη μητρικη που να ανεβαζει μνημες και bclk.

Δηλαδη μια maximus III . Οχι μονο για 7ο stage , αλλα και το 4ο και ισως μας βοηθησει στο 6ο εαν δεν εχουμε να συμπληρωσουμε score .

2) Για το stage IV εχουμε ενα σχετικο θεμα με τις X48 μητρικες , πχ rampage που ψοφανε σαν τα κοτοπουλα . Εχουμε χασει ηδη πολλες rampage X48 .

Στο 6ο μπορουμε να βαλουμε bulldozer . Υπαρχει διαθεσιμος απο οσο ξερω.

Γενικα υπαρχει μια ελλειψη και απο athlon II & Phenom II .

Δεν ειναι ενας απλος διαγωνισμος που θα μπορεσουμε να παιξουμε 4-5 ατομα και να γινει δουλεια . Θελουμε μεγαλη ομαδα με διαφορετικο hardware . 20 ατομα πχ . Και δεν υπαρχει τετοια δυναμικη .

Οποτε , το βλεπω πολυ δυσκολο να προχωραει το project.

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω τα μεχρι τωρα scores να ειναι σε αερα και να πιανονται νομιζω ευκολα οποτε ελεγα μηπως μπορω να κανω κατι και χωρις κρυα.Αν χρειαστει ισως την παγωσω παντως

Link to comment
Share on other sites

Ακομη και εαν αποφασισουμε να το τρεξουμε , το βασικοτατο μας προβλημα ειναι :

Δεν ειναι ενας απλος διαγωνισμος που θα μπορεσουμε να παιξουμε 4-5 ατομα και να γινει δουλεια . Θελουμε μεγαλη ομαδα με διαφορετικο hardware . 20 ατομα πχ . Και δεν υπαρχει τετοια δυναμικη .

ενώ είμαι ψημένος δυστηχώς θα σταθώ σε αυτό που είπε ο Στέλιος :(

και έιχα μέχρι πριν κάποιους μηνες την p55 classified αμάν έκανα να την ξεφορτωθώ :hehe:

Link to comment
Share on other sites

και εγω ειμαι μεσα για το Κόλπο γκρόσο αλλα οπως ειπε και το παιδι με τα πολλα μαλλια, δυστηχως θελει πολλα πραματα απο ολους τους τομεις που δεν εχουμε :(

Link to comment
Share on other sites

P55 classified εχει ο Αρης μαζι με εναν 670 .

Απο οσο ομως εχω καταλαβει η evga δεν ηταν καλη στο P55 ... ειδικα για μνημες.

Nord , εσυ εχεις phenom ii , athlon ii κλπ ? Για ΑΜ3 δεν ψαχνουμε ?

Link to comment
Share on other sites

phenom εχω 1090 μαζι με 890φχ μητρικη και bd με 990φχ μητρικη.

εχει ο ανεστης απο οσο ξερω 2πυρηνο αμδ και ολο και καποιον 4πυρηνο θα βρουμε :P

edit: στο τελευταιο stage θα πεφτουν τα τριχιλιαρα βροχη :hehe:

Edited by AMDnord
Link to comment
Share on other sites

Χ48 υπάρχει εδώ, ταλαιπωρημένη βέβαια αλλα παίζει... όσο είμαι Ελλάδα (που μετράω μέρες δηλ.) την στρώνω για stage IV αν θέλετε... με SS στην αρχή και μετά κανονίζουμε για άζωτο... έχουμε μέρες, μην απογοητεύεστε απο τώρα... ξαναλέω πως πρέπει να ποστάρουμε ακριβώς ό,τι νομίζουμε οτι θα χρειαστεί κι αν κάποιος το έχει το hw, ποστάρει κι αυτός με την σειρά του να ενημερώσει... Έλα ρε Στέλιο, δώσε ενα detailed desired & optional Hw list!

Link to comment
Share on other sites

έχω ακάτι που μπορεί να θέλουμε για μνήμες

είναι μια p55-ud5 θυμάμαι έπαιζε τρελά εύκολα hyper χωρίς έξτρα ρεύματα κτλπ. απλά θα χρειαστεί κάποιος να της συνδέση 2αντιστάσεις

Μέσα κι εγώ ότι μπορώ

ΥΠ. θυμάμαι ανέβαζε χαλαρά 230baseclock όσο για cpu ίσως πάρω πίσω τον 655Κ που με auto vtt έπαιζε τις hyper@UD5

Link to comment
Share on other sites

Σταυρο ,η gigabyte δεν ελεγε και τιποτα . Οριακα η UD6 ηταν καλη ... αλλα πανω απο ολες η maximus.

Την περασμενη εβδομαδα ειχα τη συζητηση της maximus formula με τον zafiropo.

Ειχαμε παει στο stock και ειδα τη μητρικη , αλλα μπλοκαραμε στο οτι δεν εχουμε cpu διαθεσιμα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now