argi

cheap Sandy Bridge thread (g440,g530,g620)

Recommended Posts

Με αφορμη αυτο το thread, ειπα να μοιραστουμε τις εμπειριες μας με τους φθηνους Intel Sandy bridge.

Αφηνοντας στην ακρη benchmarks και ψυχαναγκασμους του δευτερολεπτου, ακριβες ψυχτρες και πανακριβα loops,

μητρικες για ''enthusiasts'' των 300? και μνημες που για λιγα mhz μας ζητανε μισο μισθο, οι κατω των 60? celeron μας δινουν την ευκαιρια να γινουμε ethusiast της τσεπης μας.

το συστημα αποτελειται απο:

intel celeron g530

gigabyte h67n-usb3-b3

2x4gb kvr1333d3n9 @ 1066mhz 6-6-6-17

kingston ssdnow v100 64gb

coolermaster gx450

Bios

vcore:0.85

vgpu:1.13 @1100mhz (απο 1000)

vdimm:1.3 (απο 1.5)

pch:1.05 (default)

qpi/vtt:1.05 (default)

Bios και συγκριση μεγεθους με οθονη 26'' (πραγματικα το mini itx ειναι πολυ μικρο!!!)

p1020353g.th.jpg

mobo+psu

p1020355e.th.jpg

stress testing:

10h prime blend stable

30 ibt v2.52 passes stable

memtest86+ 2 passes no errors

cpu-z vcore 0.888v idle / 0.876v load

ενα screenshot με min/max θερμοκρασιες, 3dmark vantage, wprime

47175491.th.jpg

Το pc θα χρησιμοποιηθει ως htpc και data/print server για το γραφειο, και θα συνδεθει σε μια lcd tv για να γινονται παρουσιασεις με remote desktop.

Καταναλωση μετρημενη με απλο μετρητη πριζας (20?)

29-30watt idle

41watt load (ibt/prime)

46watt ibt+furmark

Οσον αφορα το κοστος:

Μνημες, τροφοδοτικο, ssd τα ειχα

Αυτο που ηθελα ηταν με max 150? να παρω επεξεργαστη και μητρικη αποκλειστικα σε μεγεθος mini itx και κατα προτιμηση απο καταστημα στην Αθηνα. Αν πηγαινα σε micro Atx θα ηταν και oi Llano μια πιθανη επιλογη.

Το ελαχιστο που θα επελεγα ηταν ο a6 3500, μιας και οι a4 ειναι νωχελικοι και οσον αφορα την ενσωματωμενη gpu αλλα και την cpu.

Σε mini itx υπαρχει μονο η Asrock a75m-itx , η οποια μαζι με μεταφορικα παει περιπου στα 95? (απο καταστημα visionstudio). Aλλα 75? ο Α6 3500 και φθανουμε στα 170?.

Ενας επιπλεον λογος ηταν η μελλοντικη αναβαθμιση. Το fm1 socket δεν θα ειναι συμβατο με τους απογονους των Llano ενω το h67 ειναι πολυ πιθανο να υποστηριζει τους ivy bridge.

Υπαρχει και η δυνατοτητα βεβαια να βαλω στο gigabyte εναν 2500k που εχω στο pc εργασιας (undervolted), και να παρει την θεση του ενας ivy bridge (λογω z68 mobo).

Με λιγα λογια, η συγκεκριμενη πλατφορμα μου προσεφερε μελλοντικη ευελιξια.

Τελος μετα απο μερικα reviews που διαβασα, μου δημιουργηθηκε η εντυπωση οτι ο g530 θα ηταν πιο γρηγορος σε καθημερινες εργασιες απ'οτι ο A6 3500. (encoding και παιχνιδια δεν με αποσχολουν)

Eτσι κατεληξα στα συγκεκριμενα κομματια με κοστος 95? (μητρικη) + 45? (επεξεργαστης)=140?

Μειονεκτηματα:

Λογω cpu (μαλλον) οι μνημες παιζουν μονο με 8 και 10,66 πολλαπλασιαστες. (οταν εχω χρονο θα βαλω τον 2500Κ να δω αν αλλαζει)

Χαμηλη αποδοση σε 3d συγκριτικα με Llano

Λιγο τσιμπιμενη η τιμη της μητρικης (ηθελες mini itx, πληρωσε το...)

-EDIT-

μερικες παρατηρησεις

Δοκιμασα με ενα dimm και το 3d mark μου εβγαλε καμια 200 ποντους παρακατω (-20%).

Το ενα dimm καιει 1-2watt.

Εβαλα οριο 1 ημερας να ψυχαναγκαστω με τις τασεις. Δοκιμασα qpi/vtt και pch στα 0.9, ετρεξα ενα τριωρο prime, ibt, 3dmark και δεν ειχα προβλημα.

Η διαφορα δεν ξεπερνουσε τα 2-3watt, οποτε προτιμησα την σταθεροτητα και την σιγουρια των default τασεων.

Η igpu τρεχει σε turbo mode στα 1000mhz @ 1.125v. Εγω την ρυθμισα στα 1100mhz οπως στους g620 και g840 με 1.13v. Με 1.1v δεν ετρεχε το 3dmark. Με 1.2v εφτασα στα 1350mhz και 3d mark score 1360

Mε default ρευματα και ενεργοποιημενα τα c1,c3,c6, eist κτλ. εχω 30watt idle / 50watt load

Windows boot time (μεχρι ανοιγμα σελιδας hwbox.gr στον mozilla) περιπου 26-31sec

Δοκιμασα και εναν 2.5'' 5400rpm 160gb western digital. Η καταναλωση ηταν +1-2watt και το windows boot time +1 τσιγαρο

To HAWX σε 1920Χ1200 low settings και 1366Χ768 medium παιζει μια χαρα, πολυ καλυτερα απο 785G

Υ.Γ.Aν θελετε να τρεξω καποιο benchmark, πολυ ευχαριστως.

Link to comment
Share on other sites

Ενα ακομα στοιχειο που θα ηταν καλο να υπαρχει, ειναι το πόσο κοστισε και το αν καλυπτει τις αναγκες για τις οποιες στηθηκε. :)

Edit: Α και κατι ακομη. Τις τιμες τασεων που λαμβανουμε απο τα windows (οχι αυτες που ορισαμε στο bios).

Κανω κατι δουλιτσες και επανερχομαι με το δικο μου Celeron G δεύτερο PCάκι! :D

Edit2: Βλεπω οτι και εσενα τις μνημες στα 1066 τις παιζει. Και σε μενα αρνειται να παιξει πανω απο 1066. Τι παιζει με αυτο;

Edited by GeorgeMan
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ιδέα λοιπόν!

Εγω ηθελα ενα PC που να μπορει:

i) Να τρεξει Windows 7 ανετα.

ii) Να παιζει απροβληματιστα flash videos, 2d games κτλ.

iii) Να παιζει ταινιες

iv) Να παιζει μη απαιτητικα 3d παιχνιδια με υποχωρησεις.

v) Να μην ξεπερασει τα 200 ευρω το κουτι ολοκληρο!

Ετσι μετα την ερευνα αγορας για την πλατφορμα που θα επελεγα, βρηκα οτι ο Celeron G530 ειναι διπυρηνος Sandy Bridge Based, τελευταιας τεχνολογιας, και "παταει" κατω ολη τη σειρα Athlon II X2 της AMD χωρις πολλα πολλα. (Επεξεργαστες με +50% έως και διπλασια τιμη!)

Συνεπως αγορασα τα παρακατω:

Celeron G530 @ 45?

2x2GB DDR3 1066 CL7 1.5v @ 25?

ASUS P8H61M-LE @ 55?

HDD 500GB 7200rpm @ 40?

Case super-φθηνο μαυρο με USB εμπρος @ 15?

AC PWM fan @5?

DVD-RW δεν εβαλα. Εβαλα απο usb flash τα windows, και τη μια φορα το εξαμηνο που χρειαζομαι καποιο DVD, χρησιμοποιω του αλλου υπολογιστη με share μεσω δικτυου.

Συνολο: 185?

Για PSU ημουν μεταξυ τριων επιλογων:

i) Καποιο μουφαπλεξ καινουριο με 25?.

ii) Καποιο καλο μικρο καινουριο με 45?

iii) Να αφησω ενα no-name 350W που ειχα.

Επειδη με τις 2 πρωτες επιλογες εβγαινα πανω απο το ψυχολογικο οριο των 200 ευρω, αποφασισα να κρατησω το no-name να δω πως θα παει.

Περιττω να σας πω οτι ζοριζεται εμφανως λιγοτερο απ' ο,τι με συστημα Pentium 4 που το δουλευα πριν, παρεχοντας σταθερες και ok τασεις, οποτε σαφως και θα μεινει.

Ρυθμίσεις (σε παρενθεση η τιμη στα windows) [σε αγκυλη η default τιμη]

CPU Vcore 0.965v (0.960v) [1.15v]

DRAM Voltage 1.270v (1.270v) [1.500v]

iGPU [Auto]

VCCIO [1.05v]

CPU PLL [1.8v]

PCH [1.05v]

CPU [2.4GHz]

Ram [1066MHz 7-7-7-20 1T]

iGPU [idle 650MHz - load 1000MHz]

Οι ανεμιστήρες ρυθμιστηκαν μεσω ASUS Fan Xpert να τρεχουν στις 1000rpm μεχρι η θερμοκρασια να φτασει τους 50 (δεν τους πλησιαζει καν, ακομα και σε πολυωρο full load).

7784eca4bea01659.jpg

Μιας που μιλησαμε για θερμοκρασιες, παρακατω βλεπουμε οτι σε idle διατηρουνται κατω απο τους 30 βαθμους, ενω σε linpack (unreal) load μετα βιας πιανουν τους 39 βαθμους με τη stock ψυκτρα και τον ανεμιστηρα στις χαμηλοτερες δυνατες στροφες!

7784eca4bea0cdf3.jpg

Τελος, ας περασουμε στη καταναλωση του συστηματος.

Σύμφωνα με το βατομετρο πριζας, σε idle καταναλωνω περι τα 38W, ενω σε linpack load περι τα 56. Προφανως "πληρωνω" το χαμηλο efficiency του τροφοδοτικου, αλλα δεν προκειται να το αλλαξω, γιατι τα load watts δεν πλησιαζουν ουτε καν στο μισο της ισχυος που λεει οτι μπορει να δωσει!

7784eca4fa299fc4.jpg7784eca4fa2a14f2.jpg

Τελος, να αναφερω τι με εντυπωσιασε ευχαριστα και τι δε μου αρεσε απο την ολη υποθεση.

Με εντυπωσιασε που αν και 55?, η μητρικη ειναι μαυρη, εχει εξοδο DVI και 6 usb πίσω, ενώ παρεχει 3 χρονια εγγυηση.

Επισης μου αρεσε που παρα τα 55? εχει UEFI bios, με πολυ ωραιο interface, αναλυτικες ρυθμισεις και πολυ γρηγορο boot. Μου αρεσαν και τα συνοδευτικα προγραμματα του ASUS AI Suite II.

Επισης με εντυπωσιασε το ποσο "αερατος" ειναι ο επεξεργαστης στα windows, καθως και η πολυ καλη εμπειρια χρησης που αποκομιζω, παρολο που μιλαμε για τα απολυτως low end parts.

Δεν μου αρεσαν ελαχιστα πραγματα. Δεν μου αρεσε που δεν μπορω να παιξω τις μνημες σε οτιδηποτε πανω απο 1066MHz, δεν μου αρεσε που μερικες φορες στο hwmonitor εμφανιζονται ανεμιστηρια στις 66000 στροφες (:P), ενώ δε μου αρεσε και το γεγονος οτι δεν μπορω να υπερχρονισω. Θα ειχε πολυ πλακα...! :o

Tελικα το PC σαφως και με καλυψε, καθως παρεχει ο,τι ακριβως σχεδιαστηκε να παρεχει (και καποια περισσοτερα), στο budget που σχεδιαστηκε να δωθει εξ αρχης! :D

Edited by GeorgeMan
Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι αλλιώς, δεν έχει νόημα να τον κλοκαρεις για 200mhz στην καλύτερη περίπτωση;)

Μια χαρά είσαι κι έτσι

Οι διαφορες που ειδα εγω με εναν 530 540, συγκριτικα με εναν Ε8500 @3600 ειναι πολυ μικρες

Link to comment
Share on other sites

Μα μπορω να αυξησω το bclk, αλλα με το γνωστο limit, οποτε δεν εχει νοημα...

Φαντασου να ηταν unlocked (ή εστω να αυξαναμε το bclk οπως το FSB).

Θα πηγαιναν 4Ghz για πλακα :D

Link to comment
Share on other sites

Ειχα καμια βδομαδα ενα pentium e2220@3Ghz με 4g@1000mhz και μια gt240 που εβγαζε wprime σε λιγοτερο απο 30sec. Στο ibt εβγαζε 7Gflops. Στο boot time ηταν πανω κατω τα ιδια, αλλα σε ανοιγμα προγραμματων, intenet browsing και photoshop ηταν αρκετα πιο αργος.

Απο τους επεξεργαστες που εχουν περασει απο τα χερια μου, τον g530, οσον αφορα την εμπειρια χρησης,συμφωνα με τα δικα μου δεδομενα δηλαδη: browsing/flash videos/photoshop/office/7-zip/αναπαραγωγη video/ανοιγμα-κλεισιμο προγραμματων/boot time, τον κατατασσω λιγο κατω απο εναν q6600@2.4 και λιγο πανω απο εναν phenom II 550@3.0Ghz.

Link to comment
Share on other sites

Αν αφησεις stock τον Ε8400 θα εννοεις, γιατι τον G620 θες-δε θες θα τον αφησεις stock :P

Σε καθημερινη χρηση δε θα καταλαβεις διαφορα, μη σου πω οτι θα σου φαινεται και πιο σπιρτοζικο το Sandy λογω IMC.

Σε raw επιδοσεις πρεπει να ειναι ισαξια ομως ή να χανει για λιγο.

Link to comment
Share on other sites

stock θα τον αφησεις ετσι κι αλλιως (εχει κλειδωμενο πολλαπλασιαστη).

δες εδω σε συγκριση με εναν e8600 και βγαλε τα συμπερασματα σου.

Οπως λεει και ο GeorgeMan, παιζει και ο imc ρολο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει, μόλις βρούμε κανένα φράγκο θα πάει σε άλλο pc...για τώρα είναι το μοναδικό που θα επιτρέψει να κάνω τη δουλειά μου σαν άνθρωπος, και όχι να κολλάω κάθε 3 και λίγο με το laptop.

Link to comment
Share on other sites

Αν η δουλειά σου δεν περιλαμβάνει multi-threaded εφαρμογές και 3d games, τότε λόγω Sandy Bridge αρχιτεκτονικής και imc θα κανεις την δουλεια σου μια χαρα. Οπως θα την εκανες με τον e8400 stock και μια απλη gpu.

Προσωπικα χρησιμοποιω για την δουλεια μου autocad, 3dsmax και photoshop και οπως ανεφερα ο g530 μου φαινεται πιο γρηγορος απ'οτι ενας phenom II 550.

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα και εγώ ένα all in one συστηματάκι με G630 @ 2.70, μετά από ένα μικρό λαθάκι στην παραγγελία μου (G620 νόμιζα ότι είχα ζητήσει)

Με μια πολύ χοντρική εκτίμηση, δείχνει να είναι ένα 5 - 15% ταχύτερος από τον c2d 8200 @ 2.66 που έχω στο htpc.

Κατανάλωση σε idle, έχω 23W. Από ότι βλέπω στο παρόν τόπικ, είναι ο μόνος με picoPSU (90W) τροφοδοτικό, πράγμα που κάνει τρελή διαφορά σε αυτές τις τόσο μικρές καταναλώσεις. Είναι 20 - 30% διαφορά στις τιμές idle με αυτά που βλέπω από τα δικά σας νορμάλ ΑΤΧ τροφοδοτικά, που λογικά παίζουν εκτός efficiency...

Δυστυχώς με μια γρήγορη ματιά, δεν είδα το Μ/Β μου (asrock H67M-ITX) να έχει δυνατότητα undervolt... ώστε να γλίτωνα κανά wattάκι ακόμα στο load...

Τέσπα τα έχω γράψει αναλυτικά για το μηχανάκι και εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι γεγονός ότι τα picopsu εχουν efficiency πανω απο 90%. Βέβαια, το πενηνταρικο+ που ηθελε, μεσω ebay, το λυπηθηκα. Επιπλέον, δεν μπορουσα να βρω brick πανω απο 90w, σε φυσιολογικη τιμη.

Απο μερικα review που ειδα, η gigabyte ηταν η μοναδικη mini itx με δυνατοτητες προσαρμογης των τασεων για αυτο και την επελεξα.

Ο c2d 8200, οντως, πρεπει να ειναι πιο αργος.

Link to comment
Share on other sites

@Georgeman

Όπως είπα, ειχα βαλει όριο 1 ημέρα για να παίξω με τάσεις. Με 5-10 watt (watt/hour για την ακριβεια) δεν γλιτώνουμε και τίποτα. Όπως και με 100 mhz παραπάνω δεν κερδίζουμε τίποτα, σε φυσιολογική χρήση, σε benchmarks είναι άλλο θέμα.

Λόγω δουλειάς έχω κόψει την πολύωρη ενασχόληση με το hardware, ωραίες εποχές με e6600 και q6600 να τρέξουν πάνω από 3.6:) και προτιμώ να έχω ως κανόνα στις αγορές μου (που έχουν περιοριστεί αρκετά) το απόδοση/κόστος + αξιοπιστία.

Πιστεύω ότι η συγκεκριμένη πλατφόρμα έχει πολύ καλό λόγο απόδοσης/κόστος για αυτό και ξεκίνησα το θέμα. Ειδικά η απόδοση/watt είναι εκπληκτική σε όλη τη σειρά των SB και για να είμαι ειλικρινής αυτό ήταν που με οδήγησε να κάνω την mini παρουσίαση, μετά από 3+ χρόνια που είχα να γράψω σε φόρουμ.

Από τα 100w idle που έχει ένα low end C2d σύστημα με μία απλή gpu, τα 30w κάνουν την διαφορά σε 24/7, μιας και η απόδοση τους είναι πολύ περισσότερη.

Ο χρήστης δεν χρειάζεται να κάνει υποχωρήσεις όπως με atom ή fusion(zacate) και το κυριότερο, βλ. το δικό σου σύστημα, δεν θα κάνει υποχωρήσεις ούτε στην τσέπη του. Η γνώμη μου για τις συγκεκριμένες πλατφόρμες είναι η χειρότερη, το marketing τους το θεωρώ στην καλύτερη περίπτωση παραπλανητικο και απορώ αν κανένας reviewer έχει πραγματικά ανοίξει πάνω από τρεις καρτέλες στον mozilla που να έχουν flash, ταυτοχρονα. Τι να τα κάνω τα 20watt idle σε fusion, αν θα έχω δώσει 100?+ για μια μητρική+cpu και περιμένω 3-4 λεπτα να μπω στα windows (βλ. nettops) ή άμα βλεπω ενα .mkv να σκέφτομαι αν θα ανοιξω mozilla ή όχι, το έτος 2011.

H mini itx στην περίπτωση μου, είναι πολυτέλεια, αλλά την είχα απωθημένο πολλά χρόνια (via). Δοκίμασα atom330 όταν είχε βγει και έβγαλα σπυράκια, ενθουσιάστηκα με την fusion και μετά ξαναέβγαλα σπυρακια (ευτυχώς δεν την είχα αγοράσει)anandtech bench και το μόνο ερώτημα που έθετα σε φίλους και γνωστούς είναι πως ''κάνουν τη δουλειά τους'' με nettops και netbooks. Δεν βρήκα έναν που να είναι ευχαριστημένος. Δοκιμάστε το facebook σε atom και θα καταλάβετε γιατι.

Καλησπέρα σας

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Εχω πάρει και εγω έναν celeron g530 και μία ga-H67M-d2-b3 και βλέποντας τις καταναλώσεις σας απορώ γιατί εμένα είναι 50W~ idle και 60W~ σε mkv ταινία.

2 σκληρούς έχω μόνο επάνω,έναν wd6402aaex sata3 και έναν wd10ears green=<10w και οι δύο.....πάνω σε ένα tagan 480w.

Ολες οι power saver ρυθμισεις στο bios και 1 dimmάκι των 2 giga.

Καμιά ιδέα γιατί αυτή η διαφορά.

cheers.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now