sakispow

ASUS RAMPAGE 3 EXTREME bios update ???

Recommended Posts

Ρε παιδια κανω update στο mobo (με το tool της asus) και πριν flasaro το φρεσκο εχει τικαρισμενο το....

clear cmos checksum to load default bios settings

ναι αλλα το μιχανακι ειναι clockαρισμενο και ΦΥΣΙΚΑ δεν ειμαι για να χανω κατι απο εκει... εσκασα να το φερω !!!

το καταλαβα σωστα ?? αν κανω flash με επιλεγμενο , θα εκκινησει ΜΑΜΑ ???

αν απλα ΞΕτικαρω και κανω flash ειμαι οκ με τα clocks οπως τα εχω ???

help please ! :'(....

Link to comment
Share on other sites

Εαν οχι 100% ... να σου πω 90% .

Γιατι δεν παιρνεις φωτογραφια με το κινητο σου τις ρυθμισεις των τασεων στο bios ?

Δεν ειναι πανω απο 2-3 σελιδες αυτα που χρειαζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

μμμ καταλαβα... ! στο αλλο θεμα λοιπον κ εγω.... πως εγω που ειμαι ασχετουλης με o/c θα μπορεσω με την βοηθεια σας να τσεκαρω αν το αν τα clocks μου ειναι οκ....??

τα εκανα με την βοηθεια ενος μελους απο εδω απ το τηλ !!! 3 ωρες οχι χαζα !!! απλα ακομα δεν καταφερα να κανω τις - Corsair Dominator GT 12GB DDR3-2000 Ram Kit - να δουλεψουν στα 2000mhz !!! ειναι καπου στα 1800 !!

υπαρχει τροπος να τα τσεκαρουμε ???

ty !

Link to comment
Share on other sites

Να ειδες φιλε γιωργο... καθομαι και σκαω....

δεν ειπαρχει καποιος απο θεσσαλονικη ρε παιδια να γνωριζει .... να ρθει απο δω να του βγαλω πιτσες, μπυρες να μας κανει ενα check ???

στο φιναλε 24/7 το θελω.... ουτε τουμπανο ουτε extreme πραματα !

Link to comment
Share on other sites

Στελλιο θα το δοκιμασω αυριο και η παναγια μαζι μας !!

δε μου λες εισαι clockας το κατεχεις το σπορ ??

Θα σε μαλωσω γιατι δεν εχεις διαβασει το μαθημα σου ! :D

http://www.hwbox.gr/news-h-o-t-hwbot-overclocking/14083-msi-moa-world-wide-finals-2011-h-ellada-stin-2i-thesi-pagkosmios.html

http://www.hwbox.gr/news-h-o-t-hwbot-overclocking/11929-msi-moa-2011-report-hwbox-gr-stin-deiteri-thesi-paneiropaika.html

Οτι βοηθεια θελεις απο settings , εδω ειμαστε . :)

κοιτα, δεν ειναι και σαν τον saega αλλα κατι λεει και ο Στελιος :P:hehe:

στο άλλο θεμα 99% θα χασεις τα settings

Ασε τις μπουρδες . Πας να μου αμαυρωσεις τη φημη μου ! :hehe:

Αυριο θα σε εχω σε αυστηρη διαιτα για να μαθεις !

Link to comment
Share on other sites

Στελλιο διαβασα ειδα και τα βιντεο ....τωρα ξερω και πως εισαι φιλε !! χαχα !!

αλλα Συνταξιούχος Oveclocker ?????

οχι ρε φιλε...εσυ εισαι σε ακμη ακομα.... 10 Πρωτες θεσεις και μετα συνταξη !!

παντος αν βρουμε εναν τροπο να κανουμε ενα check τα clocks μου θα σου ειμουν υποχρεωμενος φιλε !

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπαρχει καποιος απο θεσσαλονικη ρε παιδια να γνωριζει .... να ρθει απο δω να του βγαλω πιτσες, μπυρες να μας κανει ενα check ???

Εγω βαζω μια κατσαρολα μπουρδετο, μια κατσαρολα κοκορα παστιτσαδα και δυο εξακιλα κρασι κοκκινο μπρουσκο, παρε τον πυργο και ελα κατα δω. Θα φωναξουμε και τον γιατρο (οχι για φαί... για να μας προσεχει μην παθουμε τιποτα:hehe:) και σιγα μην κατσουμε να ασχοληθουμε με timings και VTT...:P:D

stealth

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως γελάω απο το ποστ #6 και μετά :hehe:

Βασικά Στέλιο (χρόνια πολλά κιόλα για εχθές, συγχώρα με που σε ξέχασα, θα σε πάρω σήμερα όμως τηλέφωνο και οι γιορτές κρατάνε 40 ημέρες :hehe:) εάν δεν είσαι πρώτος, δεν έισαι τίποτα :hehe:

Σάκη, και οι μνήμες που δουλέυουν στα 1800 και όχι στα 2000 δεν θα καταλάβεις ούτε μια διαφορά πουθενα. Πές μας με ποιον μιλούσες 3 ώρες στο τηλέφωνο για τις ρυθμίσεις να τον κάνουμε VIP και Telephone Support, μια νέα υπηρεσία που σχεδιάζουμε να βγάλουμε στο hwbox :hehe:

PS. Πλάκα κάνω ε, μην με παρεξηγήσεις εάν είσαι παρεξηγιάρης :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Πές μας με ποιον μιλούσες 3 ώρες στο τηλέφωνο για τις ρυθμίσεις να τον κάνουμε VIP και Telephone Support, μια νέα υπηρεσία που σχεδιάζουμε να βγάλουμε στο hwbox :hehe:

Βοss αμα βαλεις ροζ τηλεφωνα να σου δωσω και το δικο μου να κονομισω κανα φραγκο τωρα που ειμαι ανεργος?:hehe:

Sorry Σακη αλλα αν δεν κανουμε και λιγη πλακα θα σαλταρουμε ετσι που παει η κατασταση. Και τις μνημες θα κανουμε να τρεχουν στα 2000ΜHz και οτι αλλο θες, ο Στελιος ειναι απο τους καλυτερους, μπορει να γραφει συνταξιούχος Oveclocker αλλα μαζι με τον Αρη και μερκους αλλους ειναι απο τους λιγους ενεργους overclockers.:D

(και ασε τον boss να λεει οτι δεν εχει διαφορα απο τα 1800 στα 2000, για ρωτησε να σου πει ποτε ηταν η τελευταια φορα που benchαρησε:hehe:)

stealth

Link to comment
Share on other sites

Χα χα ναι ρε .... η πλακα ειναι ζωη !!!

3 ωρες μιλουσα με τον ΣΑΒΒΑ (απο κτητη) - sr10rs - ειναι μελος το παιδι εδω και με βοηθησε παρα πολυ!

βεβαια το ξεκινησαμε απ εδω....δυσκολα !!!!

μετα facebook , talk on the fly ..... δυσκολα παλι !!!!

μετα κινητο.... ακριβαααααααα!!!!!!

και του λεω ρε συ σταθερο δεν εχεις......ε τι δεν θα χει .... και το πηγαμε με υδρομενα αυτια ενα 3ωρο σιγουρα !

να ναι καλα ο παιχτης.... !

μετα απο καμια 20ρια blue screens και βημα βημα το φερε ο μαγγας !

STEALTH .... καλα λες οτι θα το κανουμε αλλα ενας αθηνα, αλλος κερκιρα (εχω ερθει super !!), o Στελιος μηλουπολη (που ειναι η μηλουπολη ?!?)

πως ρε φιλε help !!

οχι οτι εχει προβλημα....απλα ενα check ρε σεις για να πουμε οτι το κλισαμε και ειναι rock solid 24/7 !

Link to comment
Share on other sites

STEALTH .... καλα λες οτι θα το κανουμε αλλα ενας αθηνα, αλλος κερκιρα (εχω ερθει super !!), o Στελιος μηλουπολη (που ειναι η μηλουπολη ?!?)

lol εγραψες...:hehe:

Η μηλουπολη ειναι σε καθε ζαχαροπλαστειο φανταζομαι η τελος παντων οπου εχει μηλοπιτες... ειναι η αδυναμια του Στελιου... :yum:

attachment.php?attachmentid=6200&stc=1&d=1322404451

Ποσταρε εσυ τα settings σου (timings, ρευματα κ.λ.π.) και μεχρι που εχεις φτασει και θα δουμε τι μπορει να γινει για να ανεβουν παραπανω.:D

stealth

Anapodoguristi-milopita13.jpg

Anapodoguristi-milopita13.jpg

Anapodoguristi-milopita13.jpg

Anapodoguristi-milopita13.jpg.15c5a1db84

Link to comment
Share on other sites

Πές μας με ποιον μιλούσες 3 ώρες στο τηλέφωνο για τις ρυθμίσεις να τον κάνουμε VIP και Telephone Support, μια νέα υπηρεσία που σχεδιάζουμε να βγάλουμε στο hwbox :hehe:

σε διάβασα!?

για το φίλο που άνοιξε το thred εγώ προτιμώ το bios update από το bios με EZ Flash όχι μέσα από τα windows νομίζω είναι ποιο ασφαλές!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Σαββα sr10rs !!!

stealth to set up μου ειναι ...

ASUS RAMPAGE 3 EXTREME

i7 950

corsair dominator 3*4gb 2000mhz (το xmp δεν δολεψε)

evga 580gtx superclocked

ocz vertex 2 120

wd re4 1.5 tb

για τα clocks πρεπει να στα γραψω ολα ή θες καποια σιγγεκριμενα ???

Link to comment
Share on other sites

12 giga και 2000 mhz ............είναι πολλά τα λεπτά Αρη... αφού σου παίζουν στα 1800 θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις με χαμηλότερα latency και όσο ποιο ψηλά το uncore. για 24/7 τι 1800 τι 2000 διαφορά δεν θα δεις.τώρα αν σώνει και καλά θες να δεις τα 2000 θέλει πολύ ψάξιμο με τα ρεύματα και φυσικά σημαντικό ρόλο παίζει ο memory controller του cpu ξεκίνα από χαμηλό uncore και βλέπεις αλλά το βλέπω λίγο δύσκολο. ενημερωτικά σου λέω ότι και γω τις δουλεύω στα 1600 με 6-6-5-18-1Τ (2000-9-9-9-27)και το uncore στα 3800 με τάσεις κάτω απο τα max και ειμαι τζι τζι! για τα 2000 μου παίζανε αλλά το vtt στο θεο και το uncore όχι πάνω από 3200++ δηλαδή για τον γιουτσο!

Υ.Γ καλά 3 ώρες δεν θυμάμαι να ήταν αλλά κάνα 2ωρο μέσα!

από περιέργεια με ποιο bios παίζεις τώρα?

Link to comment
Share on other sites

http://www.hwbox.gr/hwbox-f-q-help/13592-pos-anebazoume-fotografies-sto-hwbox-eikolo.html :T:

Δες τις μέγιστες διαστάσεις και το size limit που μπορούν να έχουν οι photos. Μην πας να ανεβάζεις τίποτα 5MB bmp γιατί δεν θα τις δεχθεί :P Αλλιώς με www.imgur.com, www.tinypic.com, www.imageshack.us :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now